Сабақтың тақырыбы:
Қайталау
Сабақ эпиграфы: «Математика
– ғылымдар патшасы»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік:
Оқушылардың өткен материал бойынша алған білімдерін бақылау, мағынасы жағынан
ажырата білуге үйрету.
2. Тәрбиелік:
Халықтық педагогика үлгісінде тәрбиелеу, салт-дәстүрімізді құрметтеу.
3. Дамытушылық:
Оқушылардың ой-өрісін, танымдық әрекетті дамыту, шығармашылыққа баулу. Еңбектенуге, еңбекті
бағалауға тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру. Шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау
қабілетін дамыту.
Сабақтың міндеті:
Меңгерген математикалық білімдерін нақтылы
жағдайларға, практикалық есептерді шешуде қолдана білумен байланысты білік
қалыптастыру.
Сабақ түрі:
ойын сабақ
Сабақ көрнекілігі:
тірек-сызба, интерактивті тақта, слайд, семантикалық карта, қима қағаздар,
плакат, маркер, краска.
Пәнаралық байланыс:
музыка, бейнелеу өнері.
Сабақ әдісі:
сын тұрғысынан ойлауға дамыту, талдау, шығармашылық.
Техникалық құралдар:
компьютер.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру
Сыныптағы оқушыларды таңдаған фигуралары
бойынша «Шаршы», «Төртбұрыш», «Үшбұрыш» деп 3 топқа бөлу.
Топта шаттық шеңберін құру, жақсы тілек
тілеу.
II Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
хабарлау.
Математиканы күнделікті өмірде дұрыс қолдана
білу.
Сабақтың мақсаты мен жоспары:
1. Таныстыру
2. Мықты
болсаң тауып көр.
3. Тапсырмалар
тізбегі.
4. Фигуралардан
үй құрастыру.
5. Мен
саған, сен маған.
6. Шығармашылық
тапсырма.
III Өткен материалды қайталау
Дара мультфильмін қою.
-
Балалар, бұл қай мультфильмнен үзінді?
-
Дара.
-
Иә, әрине, Дара мультфильмі. Бұл қай
арнадан болады?
-
Балапан арнасынан.
-
Балалар, білесіңдер ме, бүгін Дараның туған
күні екен. Ол бәрімізді туған күніне шақырды. Ендеше, бүгінгі сабағымызда
бәріміз бірге Дараның туған күніне барамыз.
-
Сендерге Дараның беріп жіберген шақыру
билетін табыстайын. Ол үшін мына сандардың квадратын айтуларың керек.
1. Сегіздің
квадраты (64)
2. Бірдің
квадраты (1)
3. Онның
квадраты (100)
1-кезең. Таныстыру.
Әр топ өз фигурасын таныстырады.
Мысалы: Шаршы дегеніміз – барлық
қабырғалары тең (бірдей) тіктөртбұрыш. Оның периметрін табу үшін: P=a+a+a+a немесе
Р=а ˑ 4 . Осы сияқты ретпен әр топ өз фигурасы туралы айтып кетеді.
2-кезең. Мықты болсаң тауып көр!
-
Балалар, біз Дараның туған күніне қалай
барамыз? Баратын мекен-жайды білеміз бе?
-
Жоқ.
-
Бұндай кезде Дараға көмекке кім келуші
еді?
-
Қолдорба.
-
Біз де Дараның қолдорбасын көмекке
шақырайық.
-
Қолдорба! Қолдорба!
(слайдтан қолдорба
суреті шығады)
-
Баратын мекен-жайымызға қалай жетеміз?
-
КӨЛ→ ОРМАН → ДАРАНЫҢ ҮЙІ
-
Ендеше, бірінші кедергі - көлден өтуіміз
керек! Ол үшін мынадай тапсырманы топта орындауымыз керек.
1-топ:
1) Балмұздақтың 1 үлесін
дайындау үшін 9 г жаңғақ жұмсалады. 54 г жаңғақ жұмсалған болса, балмұздақтың
неше үлесі дайындалды?
2) Өрік қайнатпасы үшін 9
кг қант, ал құлпынай қайнатпасы үшін 12 кг қант қажет болады. Қант дорбаларының
әрқайсысының салмағы 3 кг болса, барлығы неше дорба қант жұмсалады?
2-топ:
1)Шеберханада 7 бірдей
диван тысын дайындау үшін 42 м² мата жұмсалды. 1 өнімге неше квадрат метр мата
жұмсалады?
2) Анам 18 л бүлдірген
қайнатпасын әзірледі. Ал шие қайнатпасын одан 3 есе кем дайындады. Анам барлығы
неше литр қайнатпа дайындады?
3-топ:
1) 4 бірдей орамда 36 м
сым бар. Осындай 9 орамда неше метр сым бар?
2) Теледидардан бір
аптада 15 балалар фильмі және одан 3 есе кем мультфильмдер көрсетілді. Апта
ішінде барлығы неше балалар фильмі мен мультфильмдер көрсетілді?
3-кезең. Тапсырмалар тізбегі.
-
Жақсы балалар, біз бірінші кедергіден
өттік.
-
Енді неден өтуіміз керек?
-
Орманнан.
-
Ендеше орманнан өту үшін мынадай тапсырма
орындаймыз.
1-топ
2-топ 3-топ
(4² + 8²) ː 10 7² + 9² + 3² 9²
- 3² + 7²
(10² + 9²) + 220 1 ˑ (10² + 7²) 2²
+ (1000 - 9²)
6² + (8² + 136) 5² + 10² + 2 10
ˑ (3² - 1²)
Сергіту сәті
4-кезең. Фигуралардан үй құрастыру.
- Өте жақсы, балалар! Біз орманнан да
өттік.
- Енді қайда барамыз?
- Дараның үйіне.
- Алдымен Дараның үйін құрастыруымыз
керек.
- Мына периметрлер бойынша фигуралар
жасап, құрастырасыңдар.
1-топ: а =
4дм
Р = ?дм
2-топ: а =
4дм,
в = 3дм,
c
= 3дм.
Р = ?дм
3-топ: а
=
2дм, в = 3дм.
Р = ?дм
-
Сонымен, Дараның үйін де таптық.
Жарайсыңдар, балалар!
5-кезең. Мен саған, сен маған.
– Балалар, қараңдаршы, қолымызда шақыру
қағазы бар, туған күн өтетін орынның мекен-жайын білеміз, енді не жетіспейді?
Туған күнге не алып барамыз?
-
Сыйлық.
-
Иа, сыйлық әрине. Сыныпқа мұқият
қараңдаршы, сыйлық көріп тұрсыңдар ма? Ендеше сол сыйлықтарды сатып аламыз.
-
Өте жақсы, балалар. Біз енді Дараны
құттықтауға дайынбыз.
6-кезең. Шығармашылық тапсырма.
-
Туған күнде сендердің асыға күтетін тәтті
тағам, ол не?
-
Торт
-
Бәрекелді, торт әрине. Бүгінгі сабағымыз
ерекшелігі сонда біз ол тортты қолмен жасаймыз. Қалай дейсіңдер ғой, мына
ватман парағына сурет саламыз.
-
Бізде акварель бояуы бар, не жоқ?
-
Қылқалам.
-
Дұрыс айтасыңдар, балалар, ендеше біз
бүгін тортты қолмен саламыз.
-
Әр топ мүшелері қатысуы керек. Суретті
тақтаға ілу.
IV Бағалау
Өзін-өзі бағалау парағымен бағалау.
V Үйге тапсырма
№9, 132-бет.
№15
гимназия
Математика
пәнінен ашық сабақ
«Қайталау
сабағы»
Сынып
жетекші: Ескермесова А. С.
Алматы,
2015 жыл