Инфоурок Математика КонспектыАшық сабақ

Ашық сабақ

Скачать материал

Сабақтың  тақырыбы:  Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:  оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шығару, осы тақырып бойынша, оқушылардың білім дәрежесін анықтау, алған білімдерін тиянақтау;

ә) дамытушылық:  оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық дағдысын қалыптастыру;.

б)тәрбиелік:  оқушылардың бойына адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, шыншылдыққа және шапшаңдыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: бекіту  сабақ

Сабақтың әдісі:

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй жұмысын тексеру

ІІІ.  Артығын тап..

IV   Карточкамен тақтада деңгейлік тапсырма орындау

V.  «Қатені тап» ойыны

ҮІ. Оқулықпен  жұмыс

ҮІІ.  Қорытынды.

VIII. Бағалау.

Үйге тапсырма

 

  Бүгінгі сабақта біз «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу» тақырыбы бойынша алған  теориялық материалды қайталап, білімімізді жүйелеп,әртүрлі жұмыс түрлерін орындау арқылы қорытындылаймыз. Сіздердің  әрқайсылырыңыз  бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді ережеге сай және тиімді тәсілмен тез шығарып үйренулеріңіз қажет.Бұл тақырып күрделі теңдеулерді шешудің алғашқы баспалдағы болып табылады.Сіздерге бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді  шешудің  кілті қолдарыңызға берілді.

I.Ұйымдастыру кезеңі

Бағалау парағын тарату

II.Үй жұмысын тексеру (ауызша) . Миға шабуыл:

Слайд

Сұрақтар:

1. Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады?
Жауабы: ax=b  түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады. (мұндағы x-айнымалы,  a және b қанда да бір сандар  )

 

2. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?
Жауабы: Түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеу деп аталады.

 

3. Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

Жауабы:

1қасиет: теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны 

               теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес 

               теңдеуге түрленеді.

2 қасиет: теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе

                бөлгенде  теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

 

4.Егер теңдеудің түбірі болмаса, онда шешімдер жинынын қалай атаймыз?

Жауабы:  бос жиын

 

5. Санды теңдік дегеніміз не?

Жауабы:  сандардан және оларға қолданылатын амалдардан тұрады

 

ІІІ.  Артығын тап..

Берілген теңдеулердің ішінен артық теңдеуді алып тастаңыздар

 

А тобы

 

Б  тобы

1)    3х+1=2

 

2=12

2)    2х-15=14х+2

 

4(х-2)=2х+6; 

3)    2-3-2х)=х+9

 

3-12х=65

4)    2-х=0

15= 5х+5

IV. Карточкамен тақтадан  деңгейлік тапсырма орындау

 

Теңдеуді шешіңдер:

А  деңгей

1)    1)    3(х- 2)= 4х         2) 5(у +3) = 10             3)    25-4х=12-5х

 

В деңгей

1)    3х- 4+ 2х =6 + 2х - 4         4) 16х – 33 = 1+ 13х   

 

Ү. «Қатені тап» ойыны

1.     Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
8y -(5y – 4)=22
8y+5y+4=22
8y+5y=22+4
13y=26
y=26: 13
y=2

2.     Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
 2(3
x – 5)- 3(x – 5)=x
6
x+10 – 3x + 15=x
6
x – 3xx=- 10- 15
2
x = 25
x= 25: 2
x= 12, 5

Дұрыс жауабы

8y -(5y – 4)=22
8y-5y+4=22
8y - 5y= 22- 4
3y= 18
y=18 : 3
y=6

 

2(3x – 5)- 3(x – 5)=x
6x-10 – 3x + 15= x
6x – 3x – x= 10 - 15
2x = 5
x= 5: 2
x= 2, 5

 

ҮІ..  Оқулықпен  жұмыс.   № 850, 187 бет

 

Қорытынды.

Бір айнамаласы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін:

1)    Теңдеуді теңбе-тең түрлендіріп ықшамдау керек;

2)    Айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына, бос мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтау керек;

3)    Теңдеудегі ұқсас мүшелерді біріктіріп, теңдеуді ах=b түріне келтіру керек;

4)    Теңдеудің екі бөлігін де айнымалының коэффициентіне бөліп, теңдеудің               түбірін табу керек.

ҮІІI. Бағалау.

IХ. Үйге тапсырма $ 30- $31 ережелерді  оқу

№852 (1-4), 187 бет


 

1 вариант                                                             

2        нұсқа

 

1)        10- х = - 8                         А)2                   

2)        21 + х=  6                        В)18                   

3)    15-75х=0;                          Б) - 15                      

     4) -13х=-26 ;                             Г)                     

1)  2х + 4 = 6                            А) 7

2) + 7 = х                             В) -

3) -16-64х=0;                            Б) – 3,5

4) -4х=-28;                                Г) 1

 

 

 

1 вариант                                                             

3        нұсқа

 

    10- х = - 8                         А)2                   

    21 + х=  6                        В)18                   

15-75х=0;                          Б) - 15                      

4) -13х=-26 ;                   Г)                     

1)  2х + 4 = 6                            А) 7

2) + 7 = х                             В) -

3) -16-64х=0;                        Б) – 3,5

4) -4х=-28;                                Г) 1

 

 

 

 

1 вариант                                                             

4        нұсқа

 

    10- х = - 8                         А)2                   

    21 + х=  6                        В)18                   

15-75х=0;                          Б) - 15                      

4) -13х=-26 ;                             Г)                     

1)  2х + 4 = 6                            А) 7

2) + 7 = х                             В) -

3) -16-64х=0;                        Б) – 3,5

4) -4х=-28;                                Г) 1

 

 

 

1 вариант                                                             

5        нұсқа

 

10- х = - 8                         А)2                  21 + х=  6                        В)18                    15-75х=0;                          Б) - 15                      -13х=-26 ;                             Г)                     

1)  2х + 4 = 6                            А) 7

2) + 7 = х                             В) -

3) -16-64х=0;                            Б) – 3,5

4) -4х=-28;                                Г) 1

 

 

 

 

 

 

А тобы

 

Б  тобы

3х+1=2

 

2=12

2х-15=14х+2

 

4(х-2)=2х+6; 

2-3-2х)=х+9

 

3-12х=65

2-х=0     

15= 5х+5

 

 

А тобы

 

Б  тобы

3х+1=2

 

2=12

2х-15=14х+2

 

4(х-2)=2х+6; 

2-3-2х)=х+9

 

3-12х=65

2-х=0

15= 5х+5

 

А тобы

 

Б  тобы

3х+1=2

 

2=12

2х-15=14х+2

 

4(х-2)=2х+6; 

2-3-2х)=х+9

 

3-12х=65

2-х=0     

15= 5х+5

 

 

А тобы

 

Б  тобы

3х+1=2

 

2=12

2х-15=14х+2

 

4(х-2)=2х+6; 

2-3-2х)=х+9

 

3-12х=65

2-х=0     

15= 5х+5

1.    Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
8y -(5y – 4)=22
8y+5y+4=22
8y+5y=22+4
13y=26
y=26: 13
y=2

 

2.    Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
 2(3x – 5)- 3(x – 5)=x
6x+10 – 3x + 15=x
6x – 3x – x=- 10- 15
2x = 25
x= 25: 2
x= 12, 5

 

 

3.    Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
8y -(5y – 4)=22
8y+5y+4=22
8y+5y=22+4
13y=26
y=26: 13
y=2

 

4.    Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.
 2(3x – 5)- 3(x – 5)=x
6x+10 – 3x + 15=x
6x – 3x – x=- 10- 15
2x = 25
x= 25: 2
x= 12, 5

 

Жауаптары:  І нұсқа:   1) В;  2) Б;  3) Г;  4)А

                         ІІ нұсқа:  1) Б;  2) Г;  3) В;  4) А.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Главный бухгалтер

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
