Инфоурок Начальные классы ПрезентацииАқша қар

Ақша қар

Скачать материал

Күні:05.12.2016

Пәні:Әдебиеттік оқу

Сыныбы: 2 «В»

Сабақтың тақырыбы: «Ақша қар»

Сабақтың мақсаты: Зейнолла Шүкіров «Ақша қар» өлеңін түсініп оқытып,

                                 мазмұнын ашу, өлеңдегі сөз тіркестерін оқи отырып

                                 оқушының тілін дамыту, логикалық сұрақтар қою арқылы

                                 ойын дамыту, табиғатты сүйе білуге, оны қорғауға

                                 тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Ашық сабақ.

Сабақтың формасы: 1.Ұжымдап оқыту.

                                    2.Жеке оқыту.

                                    3.Топтап оқыту.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену.

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, интербелсенді тақта, қыс мезгілінің суреті,

                                       дидактикалық материалдар.

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру: а)Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын

                                анықтау, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу,

                                оқу-құралдарын түгендеу.

                             ә) Психологиялық дайындық, оқушылыр бір-біріне бүгінгі

                                 сабаққа сәттілік тілеп, тілек сөздер айтады.

                             б) Алтын ережені еске түсіреміз.

                                  Алтын ережені таныстыру

•        *Ынтымақтастық

•        *Бір-бірінің пікірін тыңдау

•        *Уақытты үнемді пайдалану

•        *Өз ойын еркін айту

 

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

     Мағжан  Жұмабаевтың «Балапан қанат қақты» шығармасын мазмұндау,  

     салып келген «Балапан» суретін тексеру.

ІІІ. Өткен сабақты пысықтау:

1. М.Жұмабаев қайда туған және ол кім? Ақын, жазушы, педагог.

2. М.Жұмабаевтың шығармасындағы балапан қандай еді?

3. Ол қай жердің суығына шыдай алмады?

4. Балапан қайда ұшып барды?

5. Оған ағаштар не істеді?

6. Балапан баспана таба алды ма?

7. Егер сен балапанды тауып алсың не істер едің?

ІV. Мақсат қою.

Интербелсенді тақтадан қыс туралы суретпен жұмыс жүргізе отырып бүгін

Зейнолла Шүкіровтың «Ақша қар» атты өлеңін оқимыз, онда қардың түрлері

туралы түсініп аламыз.

 

V. Жаңа сабақ:

1.Зейнолла Шүкіров.

 

 


Қызылорда облысы           Бала кезінде                     «Бөгеннен ұшқан бұлбұл»

Арал ауданында туған.     түйеден құлап                  «Сыр бойы» деген т.б.

1927-1979 жылдары          қатты науқастанады.       шығармалары бар.

өмір сүрген                        Ол дара тұлға

 

 

2. 3. Шүкіровтың «Ақша қар» өлеңін оқымастан бұрын жаңылтпаштарды

дұрыс оқып, жаңылмай жатқа айтуға жаттығайық.

1.Бұл қар-

   Сұр қар

   Кір қар

   Үстінде ойнама,

   Үстіңді былғама.

2. Қырбық қар құрғақ па,

    Құрғақ қар құрғақ па?

    Қырбық қар да құрғақ,

    Құрғақ қар да құрғақ.

3. Жаңылтпаштардан қардың қандай түрлері бар екенін білдің?

Оларды былайша жаз.

      Сұр

      Кір

                               Қар

      Қырбық

      Құрғақ

4. Тағы қандай қар болатынын білгің келе ме? Онда белгілі ақын Зейнолла Шүкіровтың өлеңін түсініп оқы.

                  Ақша қар

Айналамда ұшып жүр.

Ақ мамыр қар себелеп.

Қалт-құлт еткен бейне бір

Ақ қанатты көбелек.

 

Үстіме жалп-жалп жауады

Ақ тауықтың жүніндей

Жайнатады даланы

Ақ жібектің түріндей

 

Ақ желегін жамылды

Сұрғылт тау-тас,сай-сала

Ақ қардан көрпе жамылды

Ауыл үсті айқара

5.Ақын ақша қарды неге теңейді?

 

                              ақ мамықтай

                              ақ тауықтың жүнінідей

Ақша қар

                               ақ қанатты көбелектей

                               ақ жібектей

6.Өлеңді тізбектей оқыту

7. Сергіту сәті

Балалар жауған қарды үйдің айналасынан тазалаймыз.Қазір біз «Қар тазалау» ойынын ойнаймыз.

Әр партаға қиып алынған қарға логикалық сұрақтар жазып таратамын.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

1 партаға: сабақ соңында біз не істейміз?

2 партаға: ең үлкен екі таңбалы санды ата?

3 Тормен су әкелуге бола ма?

4 Қандай сұраққа «иә» деп жауап беруге болмайды?

5 Жылдың 4 мезгілі қалай аталады?

6 Күн мен түн немен аяқталады?

7 Берілген сөздерді мағынасына қарай топтастырып айт.

Қар, сиыр, гүл, жүгері, жаңбыр, қой,

құбылыстар, өсімдіктер, жануарлар.

8 Артық сөзді тап: алма, шие, қар, жүзім

9 Өзі ақ, жұмсақ, үлпілдек, ол не?

VI. Сабақты пысықтау

Қардың қандай түрлері бар екен?

1 Сұр қар

2 Кір қар

3 Қырбық қар

4 Құрғақ қар

Қар жылдың қай мезгілінде жауады?

Қыс мезгілінде неше ай бар?

Қыста қалай киінеміз?

VII Бағалау

VIII Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ақша қар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Нутрициолог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Күні:05.12.2016Пәні:Әдебиеттік оқуСыныбы: 2 «В»Сабақтың тақырыбы: «Ақша қар»Сабақтың мақсаты: Зейнолла Шүкіров «Ақша қар» өлеңін түсініп оқытып, мазмұнын ашу, өлеңдегі сөз тіркестерін оқи отырып оқушының тілін дамыту, логикалық сұрақтар қою арқылы ойын дамыту, табиғатты сүйе білуге, оны қорғауға тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Ашық сабақ.Сабақтың формасы: 1.Ұжымдап оқыту. 2.Жеке оқыту. 3.Топтап оқыту.Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену.Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, интербелсенді тақта, қыс мезгілінің суреті, дидактикалық материалдар.Сабақтың барысы.І.Ұйымдастыру: а)Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын анықтау, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқу-құралдарын түгендеу. ә) Психологиялық дайындық, оқушылыр бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек сөздер айтады. б) Алтын ережені еске түсіреміз. Алтын ережені таныстыру• *Ынтымақтастық• *Бір-бірінің пікірін тыңдау• *Уақытты үнемді пайдалану• *Өз ойын еркін айтуІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Мағжан Жұмабаевтың «Балапан қанат қақты» шығармасын мазмұндау, салып келген «Балапан» суретін тексеру.ІІІ. Өткен сабақты пысықтау:1. М.Жұмабаев қайда туған және ол кім? Ақын, жазушы, педагог.2. М.Жұмабаевтың шығармасындағы балапан қандай еді?3. Ол қай жердің суығына шыдай алмады?4. Балапан қайда ұшып барды?5. Оған ағаштар не істеді?6. Балапан баспана таба алды ма?7. Егер сен балапанды тауып алсың не істер едің?ІV. Мақсат қою.Интербелсенді тақтадан қыс туралы суретпен жұмыс жүргізе отырып бүгін Зейнолла Шүкіровтың «Ақша қар» атты өлеңін оқимыз, онда қардың түрлерітуралы түсініп аламыз. V. Жаңа сабақ: 1.Зейнолла Шүкіров. Қызылорда облысы Бала кезінде «Бөгеннен ұшқан бұлбұл»Арал ауданында туған. түйеден құлап «Сыр бойы» деген т.б. 1927-1979 жылдары қатты науқастанады. шығармалары бар.өмір сүрген Ол дара тұлға2. 3. Шүкіровтың «Ақша қар» өлеңін оқымастан бұрын жаңылтпаштардыдұрыс оқып, жаңылмай жатқа айтуға жаттығайық.1.Бұл қар- Сұр қар Кір қар Үстінде ойнама, Үстіңді былғама.2. Қырбық қар құрғақ па, Құрғақ қар құрғақ па? Қырбық қар да құрғақ, Құрғақ қар да құрғақ.3. Жаңылтпаштардан қардың қандай түрлері бар екенін білдің?Оларды былайша жаз. Сұр Кір Қар Қырбық Құрғақ4. Тағы қандай қар болатынын білгің келе ме? Онда белгілі ақын Зейнолла Шүкіровтың өлеңін түсініп оқы. Ақша қарАйналамда ұшып жүр.Ақ мамыр қар себелеп.Қалт-құлт еткен бейне бірАқ қанатты көбелек.Үстіме жалп-жалп жауадыАқ тауықтың жүніндейЖайнатады даланыАқ жібектің түріндейАқ желегін жамылдыСұрғылт тау-тас,сай-салаАқ қардан көрпе жамылдыАуыл үсті айқара5.Ақын ақша қарды неге теңейді? ақ мамықтай ақ тауықтың жүнінідейАқша қар ақ қанатты көбелектей ақ жібектей6.Өлеңді тізбектей оқыту7. Сергіту сәтіБалалар жауған қарды үйдің айналасынан тазалаймыз.Қазір біз «Қар тазалау» ойынын ойнаймыз.Әр партаға қиып алынған қарға логикалық сұрақтар жазып таратамын.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.1 партаға: сабақ соңында біз не істейміз?2 партаға: ең үлкен екі таңбалы санды ата?3 Тормен су әкелуге бола ма?4 Қандай сұраққа «иә» деп жауап беруге болмайды?5 Жылдың 4 мезгілі қалай аталады?6 Күн мен түн немен аяқталады?7 Берілген сөздерді мағынасына қарай топтастырып айт.Қар, сиыр, гүл, жүгері, жаңбыр, қой, құбылыстар, өсімдіктер, жануарлар.8 Артық сөзді тап: алма, шие, қар, жүзім9 Өзі ақ, жұмсақ, үлпілдек, ол не?VI. Сабақты пысықтауҚардың қандай түрлері бар екен?1 Сұр қар2 Кір қар3 Қырбық қар4 Құрғақ қарҚар жылдың қай мезгілінде жауады?Қыс мезгілінде неше ай бар?Қыста қалай киінеміз?VII Бағалау VIII Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау.

Скачать материал
