Главная / Химия / Арендер. 11 сынып

Арендер. 11 сынып

Скачать материал


Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

2. 12. Арендер. Бензол

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпы мақсаты

  • . Оқушыларға арендердің қасиеттері туралы білімді қалыптастыру; химиялық қасиеттері мен алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру дағдыларын жетілдіру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар арендерді неден және қалай алуға болатындығы жайлы түсінік алады. Ароматты көмірсутектерге сипаттама бере алады. Бензолдың құрылысын, гомологтарын құрастыру, оларды атауды үйренеді. Заттың құрамы мен құрылысы, қасиеттері арасындағы өзара байланыстың себептерін түсінеді.

Негізгі идеялар

Ароматты көмірсутектер. Бензодың құрылысы. Кекуле формуласы. Бензол сақинасы, бензол ядросы

Құрал-жабдықтар:

Слайд-презентация

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

 


Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

7-сызбанұсқа бойынша реакция теңдеулерін жазғандарын тексеру

Жұппен бір-бірін тексереді. Топта талқылайды

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Аромат деген сөзді естігенде не ойларыңа келеді ?

Сұрақтарға бұрыннан білетін мәліметтеріне сүйене отырып жауап береді

Мағынаны тану

«Галлереяға саяхат» әдісі

І топ Бензол молекуласының құрылысы

ІІ топ Арендердің гомологтары, атаулары.

ІІІ топ Арендердің изомерлері



Мәтінмен танысып шығады. Саяхат әдісі арқылы топтар бір-біріне түсіндіріп шығады



Ой толғау.

Білу

4. СН2 – СН3

3. СН3





СН3

Рет сандарымен берілген арендердіңформулаларын атауларында берілген әріптерімен сәйкестендіріп жауап жолына жаз.

1.

2. СН3





6. СН ═ СН2

5. СН3




СН3







Н) 1,4 диметилбензол (п-ксилол) Е)метилбензол (толуол) О) 1,3-диметилбензол (м-ксилол) З)этилбензол (фенилэтан) Б) бензол

Жауап жолы:

1

2

3

4

5

6





Формулаларына сәйкес атауларын анықтайды.

Түсіну

Суретте неше зат бейнеленген? Нақты дәлелдер арқылы жауабыңды жаз.


Суретте бейнеленген заттардың құрылым формулаларын ескеріп анықтайды. Жауабын нақты дәлелдер арқылы тұжырымдайды.

Қолдану

Бензол молекуласының жазықтық кескінін бейнелеп, неше сигма байланыс бар екенін көрсетіңдер

Алған білімдерін пайдалана отырып, бензол молекуласының кескінін бейнелейді

Талдау (анализ)

Кекуле ұсынған бензодың құрылымдық формуласы мен бензолдың қасиеттерінің арасында қандай қайшылықтар бар

Молекуланың құрамындағы қос байланыстардың құрылысын талқылайды, ерекшелігін нақты дәлелдер арқылы түсіндіреді.

Жинақтау (синтез)

Ароматты көмірсутектердің С9 мүшесінің үш изомерінің құрылымдық формуласын жазып, оларды атаңдар

Тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеп, изомерінің құрылысын жазады

Бағалау

1кг метанды жаққанда қанша литр көмірқышқыл газы мен қанша моль су алынатынын есептеңдер.


Есептерді шығарып, адам өміріне қандай пайдасы бар екенін түсінеді

Бағалау

Бағалау критерийі


Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

0,5·6= 3 балл

2

Түсіну

2 балл

3

Қолдану

2 балл

4

Талдау (анализ)

3 балл

5

Жинақтау (синтез)

1·3=3балл

6

Бағалау

2 балл

Жалпы балл

15 балл



Үйге тапсырма

2.12 тақырып, 8-есеп 117 бет


Кері байланыс

Қосу, алу кестесін толтыру

Оқушылар тақырыпта бойынша не қосып не алатындарын айтады

Рефлекция (мұғалімнің сабақ туралы жазбасы)





БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна






Арендер. 11 сынып Скачать материал
  • Химия
Описание:

Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

2. 12. Арендер. Бензол

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпымақсаты

. Оқушыларға арендердің қасиеттері туралы білімді қалыптастыру; химиялық қасиеттері мен алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру дағдыларын жетілдіру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар арендерді неден және қалай алуға болатындығы жайлы түсінік алады. Ароматты көмірсутектерге сипаттама бере алады. Бензолдың құрылысын, гомологтарын құрастыру, оларды атауды үйренеді. Заттың құрамы мен құрылысы, қасиеттері арасындағы өзара байланыстың себептерін түсінеді.

Негізгіидеялар

Ароматты көмірсутектер. Бензодың құрылысы. Кекуле формуласы. Бензол сақинасы, бензол ядросы

Құрал-жабдықтар:

Слайд-презентация

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

7-сызбанұсқа бойынша реакция теңдеулерін жазғандарын тексеру

Жұппен бір-бірін тексереді. Топта талқылайды

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Аромат деген сөзді естігенде не ойларыңа келеді ?

Сұрақтарға бұрыннан білетін мәліметтеріне сүйене отырып жауап береді

Мағынаны тану

«Галлереяға саяхат» әдісі

І топ Бензол молекуласының құрылысы

ІІ топ Арендердің гомологтары, атаулары.

ІІІ топ Арендердің изомерлері

Мәтінмен танысып шығады. Саяхат әдісі арқылы топтар бір-біріне түсіндіріп шығады

Ой толғау.

Білу

Рет сандарымен берілген арендердіңформулаларын атауларында берілген әріптерімен сәйкестендіріп жауап жолына жаз.


Н) 1,4 диметилбензол (п-ксилол) Е)метилбензол (толуол) О) 1,3-диметилбензол (м-ксилол) З)этилбензол (фенилэтан) Б) бензол

Жауап жолы:


Формулаларына сәйкес атауларын анықтайды.

Түсіну

Суретте неше зат бейнеленген? Нақты дәлелдер арқылы жауабыңды жаз.

Суретте бейнеленген заттардың құрылым формулаларын ескеріп анықтайды. Жауабын нақты дәлелдер арқылы тұжырымдайды.

Қолдану

Бензол молекуласының жазықтық кескінін бейнелеп, неше сигма байланыс бар екенін көрсетіңдер

Алған білімдерін пайдалана отырып, бензол молекуласының кескінін бейнелейді

Талдау (анализ)

Кекуле ұсынған бензодың құрылымдық формуласы мен бензолдың қасиеттерінің арасында қандай қайшылықтар бар

Молекуланың құрамындағы қос байланыстардың құрылысын талқылайды, ерекшелігін нақты дәлелдер арқылы түсіндіреді.

Жинақтау (синтез)

  • Ароматты көмірсутектердің С9 мүшесінің үш изомерінің құрылымдық формуласын жазып, оларды атаңдар

Тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеп, изомерінің құрылысын жазады

Бағалау

1кг метанды жаққанда қанша литр көмірқышқыл газы мен қанша моль су алынатынын есептеңдер.

Есептерді шығарып, адам өміріне қандай пайдасы бар екенін түсінеді

Бағалау

Бағалау критерийі

Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

0,56= 3 балл

2

Түсіну

2 балл

3

Қолдану

2 балл

4

Талдау (анализ)

3 балл

5

Жинақтау (синтез)

13=3балл

6

Бағалау

2 балл

Жалпы балл

15 балл

Үйге тапсырма

2.12 тақырып, 8-есеп 117 бет

Кері байланыс

Қосу, алу кестесін толтыру

Оқушылар тақырыпта бойынша не қосып не алатындарын айтады

Рефлекция (мұғалімнің сабақ туралы жазбасы)

БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна

Автор Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна
Дата добавления 17.05.2017
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров 116
Номер материала MA-071284
Скачать свидетельство о публикации
