Тақырыбы:Баланың тапқырлығы. Заттың қимылын білдіретін
сөздер.
Мақсаты:
1. Заттың қимылын білдіретін сөздер туралы
білімдерін кеңейту;
2. Ертегінің мазмұнын түсініп, идеясын аша
білуге үйрету;
3. Сұрақтарға толық жауап беру;
4. Диалогтік оқыту арқылы ауызекі сөйлеулерін
дамыту.
5. Топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
6. Шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7. Эстетикалық, экологиялық тәрбие беру.
Күтілетін
нәтиже:
•Заттың қимылын білдіретін сөздер туралы
түсініктері кеңейеді;
•Ертегіні түсініп оқиды, идеясын ашады;
•Ой өрістері кеңейеді,
•Ауызша сөйлеу, есте сақтау қабілеттері артады;
•Топпен жұмыс жасау қабілеті артады;
•Нақты сөйлеуге, өз ойын айтуға үйренеді;
•Шығармашылық қабілеттері дамиды;
Сабақтың барысы:
№
|
Сабақтың
кезеңдері
|
уақыт
|
Мұғаліинің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
1
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
2 мин
|
Шаттық
шеңбері: «Еркелету сезімі»
|
|
2
|
Үй
тапсырмасын тексеу
|
2 мин
|
Бәйшешек
өлеңің жатқа сұрау
|
Өлеңді
жатқа айтады
|
3
|
Жаңа
сабақ
|
|
1. Тақырыпқа
шығу
Адасқан
әріптер
Б Ң
Л Н А Ы А
1 7 3 5 2 6 4
Т П
Р А Ы Қ Л Ғ Ы
1 3
5 2 7 4 6 8 9
2. Мәтінмен
жұмыс
-
Мәтінді
оқимын
-
Оқушылар
бір біріне оқиды(жұптық жұмыс)
-
Бір
– біріне түсіндіреді (жұптық жұмыс)
-
Оқыған
абзацтары бойынша сұрақтар құрастырады
3. Сөздік жұмысы.
Уәзір – патшаның қол астында жұмыс істейтін, ақыл-кеңес беретін
адамдар.
Нанбапты – сенбепті, күмәнданыпты
3.
Карточкамен жұмыс
«Иә»,
«Жоқ» әдісі
Ерте-
ерте, ертеде, ен даланы шегіртке жаулапты
Шегіртке
патшаның алтын ордасына дейін басып кіріпті
Патша
уәзірлерінен ақыл сұрамады.
Ордаға
құс бағушы бала келді.
Дүркірей
ұшқан қараторғайлар шегірткелерді жей бастапты.
Патша
мен уәзірлер өздерінің нанандығынан ұялмады.
4. Сергіту
сәті
5. Көркем
жазу
6. «Бірлесіп
сурет салу»стратегиясы
7. Карточкамен
жұмыс
Сөздерді сұраққа
жауап болатындай етіп жаз
Кел,
ұйықта, күл, жібер, көр, күт, жүгір.
Не
істеді? Не істейді?
келді келеді
|
|
4
|
Қорытындылау
|
|
Үш
мақсат
|
|
5
|
Бағалау
|
|
Критериалдық
бағалау
|
|
6
|
Үйге
тапсырма
|
|
257
жаттығу
Сурет
бойынша әңгіме құрастыру
|
|
Б
Ң Л Н А Ы А
1 7 3 5 2 6
4
Т
П Р А Ы Қ Л Ғ Ы Ы
1 3 6 2 8 4 7 9
5 10
Сөздік жұмысы.
Уәзір – патшаның қол астында жұмыс істейтін, ақыл-кеңес беретін адамдар.
Нанбапты – сенбепті, күмәнданыпты
«Иә», «Жоқ» әдісі
Ерте- ерте, ертеде, ен даланы шегіртке
жаулапты . ИӘ
ЖОҚ
Шегіртке патшаның алтын ордасына дейін
басып кіріпті. ИӘ
ЖОҚ
Патша
уәзірлерінен ақыл сұрамады. ИӘ
ЖОҚ
Ордаға
құс бағушы бала келді. ИӘ
ЖОҚ
Дүркірей ұшқан қараторғайлар шегірткелерді
жей бастапты. ИӘ
ЖОҚ
Патша мен уәзірлер өздерінің нанандығынан
ұялмады. ИӘ
ЖОҚ
«Иә», «Жоқ» әдісі
Ерте- ерте, ертеде, ен даланы шегіртке
жаулапты . ИӘ
ЖОҚ
Шегіртке патшаның алтын
ордасына дейін басып кіріпті. ИӘ
ЖОҚ
Патша
уәзірлерінен ақыл сұрамады. ИӘ
ЖОҚ
Ордаға құс бағушы бала
келді. ИӘ
ЖОҚ
Дүркірей ұшқан қараторғайлар шегірткелерді
жей бастапты. ИӘ
ЖОҚ
Патша мен уәзірлер өздерінің нанандығынан
ұялмады. ИӘ
ЖОҚ
5-6
дұрыс- «5»
4-3
дұрыс- «4»
2
дұрыс – «3»
Сөздік жұмыс
Қол бастау, көсем болу – әскери
қолбасшы болу
Зер – әшекей
Мәртебелім – құрметтім
Төрт құбыла – дүниенің
төрт жағы
Сөздерді сұраққа жауап болатындай етіп жаз
Кел,
ұйықта, күл, жібер, көр, күт, жүгір.
Не істеді? Не істейді?
келді
келеді
Сөздерді сұраққа жауап болатындай етіп жаз
Кел,
ұйықта, күл, жібер, көр, күт, жүгір.
Не істеді? Не
істейді?
келді
келеді
ұйықтады ұйықтайды
күлді күледі
жіберді жібереді
көрді көреді
күтті күтеді
жүгірді жүгіреді
Барлығы дұрыс болса –«5»
2 қате –« 4»
4 қате – «3»
ОҚИҒА КАРТАСЫ
№
|
Оқушының
ата-жөні
|
Үй
тапсырмасы
|
Мәтінмен
жұмыс
|
Сұрақ
- жауап
|
Оқиға
картасы
|
«Иә»,
«Жоқ» әдісі
|
1
|
Кучук
Диляра
|
|
|
|
|
|
2
|
Жаканов
Алижан
|
|
|
|
|
|
3
|
Таскарина
Адина
|
|
|
|
|
|
4
|
Такирова
Дарина
|
|
|
|
|
|
5
|
Хасимбек
Жанбота
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
18-20 ұпай алған оқушыға «5»
15-17 ұпай алған оқушыға «4»
10-12 ұпай алған оқушыға «3»
ӘН
САЛУҒА БАРАМЫЗ
ДОСЫМЫЗДЫ ТАБАМЫЗ
СӘЛЕМЕТ ПЕ! МІНЕ МЕН!
ДОСПЫН ЕНДІ СЕНІМЕН