Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
Главная / Химия / Алкендер. 11 сынып

Алкендер. 11 сынып

Курсы профессиональной переподготовки от Московского учебного центра "Профессионал"

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования только до 31 августа действуют скидки до 50% при обучении на курсах профессиональной переподготовки (184 курса на выбор).

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: ВЫБРАТЬ КУРС



Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

2. 6. Алкендер

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпы мақсаты

  • . Алкендер, құрылымы мен құрылысы, оның туындылары туралы түсініктерін қалыптастыру. Алкендер мен оның маңызды өкілдерінің жіктелуі, номенклатурасы мен изомериясы .

  • Құрамына кіретін элементтер және бейорганикалық қышқылдардан айырмашылығын анықтау. 


Күтілетін нәтиже

Алкендердің гомологтық қатарын, номенклатурасын, изомерленуін айта алады. Алканмен, циклоалканмен салыстыра біледі. Есептеуде қолданады

Негізгі идеялар

Бір қос байланыс. Олефиндер.Изомерлену: көміртек қаңқасының; еселі байланыс орынына сәйкес; геометриялық (цис, транс)

Құрал-жабдықтар:

Слайд-презентация

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

 


Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

1.Қандай көмірсутектер алкандер деп аталады?

2. Алкандардың ортақ формуласы қандай?

3. Алкандардың бірінші гомологтық қатарының стуктуралық формуласы қандай? Оны атаңыз.

4. Алкандардың қандай алу жолдарын білесіз?

5. Алкандарды қандай лабораториялық жолмен алуға болады?

6. Алкандар молекуласының құрамында қанықпаған дара байланыс болуына байланысты қандай химиялық қасиет тән?

7. Алкандар не үшін қолданылады?

«Кім шапшаң?» ойыны

Алкандардың формуласы

Гибридтену типі

Валентілік бұрышы

Көміртек арасындағы арақашықтық

Байланы

сы

Метанның кеңістіктег пішіні

CH4






C2H6






C3H8






C4H10








Оқушылар қойылған сұрақтарға кезекпен жауап береді.

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Сұрақ-жауап

Сұрақтарға бұрыннан білетін мәліметтеріне сүйене отырып жауап береді

Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс (Кейстер әдісі)

1-топ Алкендердің құрылысы

2-топ Атаулары мен изомерлері

Кейстерді пайдаланып,мәтінмен танысып шығады Акваремдегі балық әдісі бойынша тақырыпты қорғайды

Мәтінмен танысып шығады.



Ой толғау.

Білу

Қанықпаған көмірсутектердің қандай ерекше белгілері бар, этелен молекуласын мысалға алып электорондық құрылысының сызбанұсқасын бейнелеп көрсетіңіздер

Анықтамасын еске түсіреді, электондық формуласын жазады.

Түсіну

Салыстырмалы молекулалық массалары: а) 28-ге, ә) 56-ға тең болатын алкендердің молекулалық формулаларын анықта.



Қолдану

Пропиленмолкуласының құрамында қанша δ-байланыс және қанша π-байланыс болады? Молекуланың сызбанұсқасын бейнелеп көрсет.

Молекуланың тармақталған формуласын жазу арқылы жай және еселі байланыстарды анықтайды.

Талдау (анализ)

Формулалары келтірілген заттарды атап, ішінен пентеннің изомерлерін табыңдар. 81 бет 6-жаттығу

Молекулалар құрамын өзара салыстырып, этилен молекуласының құрамына талдау жасау арқылы қасиеттері негізінде қорытынды шығарады.

Жинақтау (синтез)

Молекулалық формуласы С5Н10-ға сәйкес көмірсутектердің бес изомерінің құрылымдық формулаларын жазып, оларды атаңдар

Тақырып бойынша алған барлық теориялық білімдеріне сүйеніп қарастырған заңдылықтарды жинақтап жүйелейді.

Бағалау

СИНКВЕЙН

1 жол – зат есім (синквейн тақырыбы)

2 жол – екі сын есім

(синквейн тақырыбын ашатын)

3 жол – үш үстеу (қозғалысты сипаттайды)

4 жол – сөйлем н\е фраза

(тақырыпқа байланысты айтылған)

5 жол – синоним (резюме-сөз)



Алкендердің қолданылу аясы бойынша маңызын туралы құрастырады

Бағалау

Бағалау критерийі


Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

1 балл

2

Түсіну

1·2 = 2 балл

3

Қолдану

2 балл

4

Талдау (анализ)

3 балл

5

Жинақтау (синтез)

0,5·6 = 3 балл

6

Бағалау

4 балл

Жалпы балл

15 балл


Жинақтаған балдарын есептеп бағасын шығарады

Үйге тапсырма

2.5 тақырып. 3-13 жаттығу


Кері байланыс

Бүгінгі сабақта не үйрендім? Оқушы рефлексиясы стикерге жазу


Рефлекция (мұғалімнің сабақ туралы жазбасы)




БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна




  • Химия
Описание:

Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

2. 6. Алкендер

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпымақсаты

.Алкендер, құрылымы мен құрылысы, оның туындылары туралы түсініктерін қалыптастыру. Алкендер мен оның маңызды өкілдерінің жіктелуі, номенклатурасы мен изомериясы .

Құрамына кіретін элементтер және бейорганикалық қышқылдардан айырмашылығын анықтау.

Күтілетіннәтиже

Алкендердің гомологтық қатарын, номенклатурасын, изомерленуін айта алады.Алканмен, циклоалканмен салыстыра біледі.Есептеуде қолданады

Негізгіидеялар

Бір қос байланыс. Олефиндер.Изомерлену: көміртек қаңқасының; еселі байланыс орынына сәйкес; геометриялық (цис, транс)

Құрал-жабдықтар:

Слайд-презентация

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

1.Қандай көмірсутектер алкандер деп аталады?

2. Алкандардың ортақ формуласы қандай?

3. Алкандардың бірінші гомологтық қатарының стуктуралық формуласы қандай? Оны атаңыз.

4. Алкандардың қандай алу жолдарын білесіз?

5. Алкандарды қандай лабораториялық жолмен алуға болады?

6. Алкандар молекуласының құрамында қанықпаған дара байланыс болуына байланысты қандай химиялық қасиет тән?

7. Алкандар не үшін қолданылады?

«Кім шапшаң?» ойыны

Алкандардыңформуласы

Гибридтенутипі

Валентілік бұрышы

Көміртек арасындағы арақашықтық

Байланы

сы

Метанның кеңістіктег пішіні

CH4

C2H6

C3H8

C4H10

Оқушылар қойылған сұрақтарға кезекпен жауап береді.

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Сұрақ-жауап

Сұрақтарға бұрыннан білетін мәліметтеріне сүйене отырып жауап береді

Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс (Кейстер әдісі)

1-топ Алкендердің құрылысы

2-топ Атаулары мен изомерлері

Кейстерді пайдаланып,мәтінмен танысып шығады Акваремдегі балық әдісі бойынша тақырыпты қорғайды

Мәтінмен танысып шығады.

Ой толғау.

Білу

Қанықпаған көмірсутектердің қандай ерекше белгілері бар, этелен молекуласын мысалға алып электорондық құрылысының сызбанұсқасын бейнелеп көрсетіңіздер

Анықтамасын еске түсіреді, электондық формуласын жазады.

Түсіну

Салыстырмалы молекулалық массалары: а) 28-ге, ә) 56-ға тең болатын алкендердің молекулалық формулаларын анықта.

Қолдану

Пропиленмолкуласының құрамында қанша δ-байланыс және қанша π-байланыс болады? Молекуланың сызбанұсқасын бейнелеп көрсет.

Молекуланың тармақталған формуласын жазу арқылы жай және еселі байланыстарды анықтайды.

Талдау (анализ)

Формулалары келтірілген заттарды атап, ішінен пентеннің изомерлерін табыңдар. 81 бет 6-жаттығу

Молекулалар құрамын өзара салыстырып, этилен молекуласының құрамына талдау жасау арқылы қасиеттері негізінде қорытынды шығарады.

Жинақтау (синтез)

  • Молекулалық формуласы С5Н10-ға сәйкес көмірсутектердің бес изомерінің құрылымдық формулаларын жазып, оларды атаңдар

Тақырып бойынша алған барлық теориялық білімдеріне сүйеніп қарастырған заңдылықтарды жинақтап жүйелейді.

Бағалау

СИНКВЕЙН

1 жол – затесім (синквейнтақырыбы)

2 жол – екі сын есім

(синквейнтақырыбынашатын)

3 жол – үшүстеу (қозғалыстысипаттайды)

4 жол – сөйлем н\е фраза

(тақырыпқабайланыстыайтылған)

5 жол – синоним (резюме-сөз)

Алкендердің қолданылу аясы бойыншамаңызынтуралы құрастырады

Бағалау

Бағалау критерийі

Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

1 балл

2

Түсіну

12 = 2 балл

3

Қолдану

2 балл

4

Талдау (анализ)

3 балл

5

Жинақтау (синтез)

0,56 = 3 балл

6

Бағалау

4 балл

Жалпы балл

15 балл

Жинақтаған балдарын есептеп бағасын шығарады

Үйге тапсырма

2.5 тақырып. 3-13 жаттығу

Кері байланыс

Бүгінгі сабақта не үйрендім? Оқушы рефлексиясы стикерге жазу

Рефлекция (мұғалімнің сабақ туралы жазбасы)

БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна

Автор Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна
Дата добавления 17.05.2017
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров 969
Номер материала MA-071283
Скачать свидетельство о публикации
