Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
Главная / Химия / Алкандар.

hello_html_m129dbb7.gifhello_html_8ce048d.gifhello_html_81316bd.gifhello_html_6060db92.gifhello_html_m374150b6.gifhello_html_m7a3292eb.gif

Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

Алкандар

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпымақсаты

  1. Оқушыларға қаныққан көмірсутектер – алкандар туралы білімді қалыптастыру , алкандар қасиетіне функционалдық топтардың әсерін түсіндіру құрылысы,қорытынды жасай білу, алкандардың изомериясы мен номенклатурасын түсіндіру,атомдағы молекулалардың өзара әсерін түсіндіре білу білім және дағдыларын қалыптастыру.

  2. талдау,жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып дамыту,есте сақтау қабілеттерін дамыту,сөздік қорын молайту.

  3. Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену

Күтілетіннәтиже

Алкандар, олардың гомологтық қатарын біледі.

Молекулалық құрылысыын жаза алады.

Бақылау жұмыстарында, есеп шығаруда қолданады.

Негізгіидеялар

Алкандардың жіктелуі,құрамы .Диалог әдісі арқылы оқушылар сыни тұрғыдан ойлану . Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар бір-бірін критерий арқылы бағалау. Кеңейтілген тапсырмалар арқылы талантты және дарынды оқушылар айқындау.

Құрал-жабдықтар:

«Алкандардың гомологтық қатары», слайдтар

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, сұрақ-жауап, түсіндіру, кластер, салыстыру


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

 


Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

  1. Электрон жұптары арқылы қандай химиялық байланыс жүзеге асырылады?

  2. Бір элемент атомдарының арасында қандай байланыс түзіледі?

  3. Металл мен бейметалл атомдары арасында байланыстың қай түрі түзіледі?

  4. Әр түрлі бейметалдар атомдарының арасында байланыстың қай түрі пайда болады?

  5. Молекулалық формула нені көрсетеді? Мысал ретінде екі формула жазыңдар?

  6. Изомерге анықтама беріңдер. Изомерлерге мысал ретінде екі формула жазыңдар.

  7. Құрылымдық формула нені көрсетеді? Мысал ретінде екі формула жазыңдар?

  8. Заттың құрылысына анықтама беріндер. Мысал ретінде екі формула жазыңдар?

  9. А.М. Бутлеров теориясының бірінші жағдайын тұжырымдаңдар.

  10. А.М. Бутлеров теориясының екінші жағдайын тұжырымдаңдар.

  11. А.М. Бутлеров теориясының үшінші жағдайын тұжырымдаңдар.

  12. А.М. Бутлеров теориясының төртінші жағдайын тұжырымдаңдар.


Сұрақтарға кезекпен жауап береді

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Түрткі сұрақ : Қаныққан көмірсутектер туралы не білеміз? ( топтастыру жұмысы)


Қаныққан көмірсутектер





Кластер құрастырады

Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс


Мәтінмен танысып шығады

Біліу

Берілген сандарды тақырыпқа қатысты сөйлет.


Сандар

Анықтама (түсінік)

1

0,154



2

369



3

28



4

109,28



5

СnH2n+2



6

ан, ил




(әр дұрыс жауап - 0,25 балл)


Алкандар қатарына жататын көмірсутектердің құрылысы мен қасиеттерін еске түсіре отырып, сандарға анықтама береді.

Түсіну

Изомерлер мен гомологтар туралы түсініктерді салыстырып келесі кестені толтыр. Бос орындарға «бірдей», «ұқсас», «әр түрлі» деген сөздерді жаз. (әр дұрыс жауап – 0,25 балл)


Түсінік

Изомерлер

Гомологтар

1

Сапалық құрамы



2

Сандық құрамы



3

Химиялық құрылысы



4

Химиялық қасиеттері




Изомерлер мен гомологтар анықтамасы негізінде салыстыру арқылы түсінік береді

Қолдану

Алкандардың жалпы формуласы бойынша есептеп, құрамында а) 13 көміртек атомы, ә) 26 сутек атомы, б) молекулалық массасы 30 г/молге тең көмірсутекің молекулалық формуласын жаз

Заңдылық бойынша берілген қосылыстың молекулалық формуласын жазады

Талдау


54 бет 6-жаттығу

Берілген көмірсутектердің қаңқаларын сутекпен толықтырып, алкандардың толық құрылымдық формуласын жазады

Жинақтау

.«Сенесің бе, сенбейсің бе ?» тренинг ойыны

Оқушылар «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді

  1. 1.Алкандар-молекула құрамындағы көміртек атомдары өзара тек дара байланыспен байланысады.

  2. 2. Алкандардың алғашқы мүшесі- метан.

  3. Шетте орналасқан көміртек атомдары соңғы деп аталады.

  4. 3.Алкандардың құрылыс құрамындағы көміртек атомдарының саны өскен сайын изомерлерінің саны азаяды.

  5. 4. Тізбекте нөмірленген алты көміртек болса, ол –гексан.

  6. 5. Рационалды атау бойынша көмірсутектер бір немесе бірнеше сутек атомдары алмасқан метан туындылары.


Тақырып бойынша алған түсініктерін жинақтап, жүйелеп пайдалана отырып жауап береді.

Бағалау

Оқулықтан 54 бет 7- есепті орындау

Есепті шешеді, шешуіне сәйкес қорытынды жасайды.Жауабына сәйкес адам өміріндегі маңызы туралы ойланады.

Ой толғау

Қаныққан көмірсутектер туралы не білеміз кластерін толықтыру

Кластерді кезекпен келіп толтырады

Бағалау

Бағалау критерийі

Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

0,25·6= 1,5 балл

2

Түсіну

0,25·8 = 2 балл

3

Қолдану

0,5·3 = 1,5 балл

4

Талдау (анализ)

(2·0,5) + 2 = 3 балл

5

Жинақтау (синтез)

2 балл

6

Бағалау

2,5·2 = 5 балл

Жалпы балл

15 балл


Балл санын бағаға айналдыру шкаласы

0-50 %

51-74 %

75 - 89%

90- 100%

0-6

7-9

10-12

13-15

2

3

4

5


Бағалу критерийі бойынша өздерін бағалайды













Үйге тапсырма

2.1 тақырып, 1-9 жаттығу 54 -бет

Дәптерлеріне жазып алады


БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна






  • Химия
Описание:

Мұғалімнің аты-жөні

М.Мухамжарова

Ш.Жексенбаев атындағы ЖОББМБ

Сыныбы

11

сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы

Алкандар

Сілтеме

11 ( жаратылыстану- математикалық бағыт) оқулық. Н. Нұрахметов,Ә.Темірболатова ,Р.Жұмаділова

Жалпымақсаты

  • 1.Оқушыларға қаныққан көмірсутектер – алкандар туралы білімді қалыптастыру , алкандар қасиетіне функционалдық топтардың әсерін түсіндіру құрылысы,қорытынды жасай білу, алкандардың изомериясы мен номенклатурасын түсіндіру,атомдағы молекулалардың өзара әсерін түсіндіре білу білім және дағдыларын қалыптастыру.
  • 2.талдау,жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып дамыту,есте сақтау қабілеттерін дамыту,сөздік қорын молайту.
  • 3.Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену

Күтілетіннәтиже

Алкандар, олардың гомологтық қатарын біледі.

Молекулалық құрылысыын жаза алады.

Бақылау жұмыстарында, есеп шығаруда қолданады.

Негізгіидеялар

Алкандардың жіктелуі,құрамы .Диалог әдісі арқылы оқушылар сыни тұрғыдан ойлану . Тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар бір-бірін критерий арқылы бағалау. Кеңейтілген тапсырмалар арқылы талантты және дарынды оқушылар айқындау.

Құрал-жабдықтар:

«Алкандардың гомологтық қатары», слайдтар

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

Сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, сұрақ-жауап, түсіндіру, кластер, салыстыру

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. Назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын ашу.

Амандасу. Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындылары жасауы, жалпылай және жүйелей білуі.

Үй тапсырмасын тексеру

  • 1.Электрон жұптары арқылы қандай химиялық байланыс жүзеге асырылады?
  • 2.Бір элемент атомдарының арасында қандай байланыс түзіледі?
  • 3.Металл мен бейметалл атомдары арасында байланыстың қай түрі түзіледі?
  • 4.Әр түрлі бейметалдар атомдарының арасында байланыстың қай түрі пайда болады?
  • 5.Молекулалық формула нені көрсетеді? Мысал ретінде екі формула жазыңдар?
  • 6.Изомерге анықтама беріңдер. Изомерлерге мысал ретінде екі формула жазыңдар.
  • 7.Құрылымдық формула нені көрсетеді? Мысал ретінде екі формула жазыңдар?
  • 8.Заттың құрылысына анықтама беріндер. Мысал ретінде екі формула жазыңдар?
  • 9.А.М. Бутлеров теориясының бірінші жағдайын тұжырымдаңдар.
  • 10.А.М. Бутлеров теориясының екінші жағдайын тұжырымдаңдар.
  • 11.А.М. Бутлеров теориясының үшінші жағдайын тұжырымдаңдар.
  • 12.А.М. Бутлеров теориясының төртінші жағдайын тұжырымдаңдар.

Сұрақтарға кезекпен жауап береді

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту. (3 мин)

Түрткі сұрақ : Қаныққан көмірсутектер туралы не білеміз? ( топтастыру жұмысы)

Қаныққан көмірсутектер


Кластер құрастырады

Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс

Мәтінмен танысып шығады

Біліу

Берілген сандарды тақырыпқа қатысты сөйлет.

Сандар

Анықтама (түсінік)

1

0,154

2

369

3

28

4

109,28

5

СnH2n+2

6

ан, ил

(әр дұрыс жауап - 0,25 балл)

Алкандар қатарына жататын көмірсутектердің құрылысы мен қасиеттерін еске түсіре отырып, сандарға анықтама береді.

Түсіну

Изомерлер мен гомологтар туралы түсініктерді салыстырып келесі кестені толтыр. Бос орындарға «бірдей», «ұқсас», «әр түрлі» деген сөздерді жаз. (әр дұрыс жауап – 0,25 балл)

Түсінік

Изомерлер

Гомологтар

1

Сапалық құрамы

2

Сандық құрамы

3

Химиялық құрылысы

4

Химиялық қасиеттері

Изомерлер мен гомологтар анықтамасы негізінде салыстыру арқылы түсінік береді

Қолдану

Алкандардың жалпы формуласы бойынша есептеп, құрамында а) 13 көміртек атомы, ә) 26 сутек атомы, б) молекулалық массасы 30 г/молге тең көмірсутекің молекулалық формуласын жаз

Заңдылық бойынша берілген қосылыстың молекулалық формуласын жазады

Талдау

54 бет 6-жаттығу

Берілген көмірсутектердің қаңқаларын сутекпен толықтырып, алкандардың толық құрылымдық формуласын жазады

Жинақтау

.«Сенесің бе, сенбейсің бе ?» тренинг ойыны

Оқушылар «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді

1.1.Алкандар-молекула құрамындағы көміртек атомдары өзара тек дара байланыспен байланысады.

2.2. Алкандардың алғашқы мүшесі- метан.

3.Шетте орналасқан көміртек атомдары соңғы деп аталады.

4.3.Алкандардың құрылыс құрамындағы көміртек атомдарының саны өскен сайын изомерлерінің саны азаяды.

5.4. Тізбекте нөмірленген алты көміртек болса, ол –гексан.

6.5. Рационалды атау бойынша көмірсутектер бір немесе бірнеше сутек атомдары алмасқан метан туындылары.

Тақырып бойынша алған түсініктерін жинақтап, жүйелеп пайдалана отырып жауап береді.

Бағалау

  • Оқулықтан 54 бет 7- есепті орындау

Есепті шешеді, шешуіне сәйкес қорытынды жасайды.Жауабына сәйкес адам өміріндегі маңызы туралы ойланады.

Ой толғау

Қаныққан көмірсутектер туралы не білеміз кластерін толықтыру

Кластерді кезекпен келіп толтырады

Бағалау

Бағалау критерийі

Деңгейі

Жалпы балл

1

Білу

0,256= 1,5 балл

2

Түсіну

0,258 = 2 балл

3

Қолдану

0,53 = 1,5 балл

4

Талдау (анализ)

(20,5) + 2 = 3 балл

5

Жинақтау (синтез)

2 балл

6

Бағалау

2,52 = 5 балл

Жалпы балл

15 балл

Балл санын бағаға айналдыру шкаласы

0-50 %

51-74 %

75 - 89%

90- 100%

0-6

7-9

10-12

13-15

2

3

4

5

Бағалу критерийі бойынша өздерін бағалайды

Үйге тапсырма

2.1 тақырып, 1-9 жаттығу 54 -бет

Дәптерлеріне жазып алады

БҚО.Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта

білім беретін мектеп-бөбекжай кешенінің

І деңгейлі, жоғары санатты химия пәнінің

мұғалімі Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна

Автор Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна
Дата добавления 17.05.2017
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров 533
Номер материала MA-071282
Скачать свидетельство о публикации
