Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыAirports of great Britain

Airports of great Britain

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:    Airports of Great Britain                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Сабақтың мақсаты:   Оқушылардың сөздік қорын молайта  отырып,”Heathrow”   “Gatwick”мәтіндерімен      жұмыс істеу.  Present Continous  шағын түсіндіру. Әртүрлі тапсырмалар арқылы   есте  сақтау қабілетін дамыту

Күтілетін нәтиже: Оқушылардың сөздік қорлары молайады

-,”Heathrow”   “Gatwick”мәтіндерімен      жұмыстанады

- Present Continous  шағын түсінеді.

 Әртүрлі тапсырмалар арқылы   есте  сақтау қабілеттері  дамиды

Әдіс-тәсілдер:         Сұрақ-жауап,Жуан және жіңішке сұрақтар, ой толғау, салыстыру, Венн диаграммасы.

Сабақ типі:        жаңа сабақ

Көрнекілігі:        Тақырыптық суреттер, диаграмма

Пән аралық байланыс: география

Оқытудың түрлері:

Өзіндік жұмыс.топтық жұмыс.ауызша.

Дерек көздері:

Салыстыру,сөз тіркестерін, жаңа сөздерді  пайдалану,өз ойын айту .

Тапсырмалар:

  салыстыру, ажырату,жауап іздеу ,жаңа сөздердің ұгымдарын есте сактау

                                  Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Сабақ барысы:

 

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

I.Ұйымдастыру.Психологиялық ахуал туғызу.Тренинг. «Мен саған тілеймін»

       А) амандасу

      Б) жоқтарды белгелеу

II. Үй жұмысын тексеру

Reading

 

Оқушылар тренингке қатысады. Мен саған тілеймін ашық аспан т.б оқушылар ағылшынша достарына тілектерін айтады.

ІІІ.Қызығушылығын ояту. Жуан және жіңішке сұрақтар

Answer to the questions

What means of transport do you know?

Which of them are you going to read about?

What are some simple rules a traveler should know?

 

IV.[i]Realization of meaning

 

Exercise 12.     Read the text about main airports of London.

I group. read and translate the text HEATHROW

Heathrow is London's major airport. It opened in 1929 as a small base for flight test, and became an international airport in 1946.

Over 40 million people pass through Heathrow each year and 1000 aircraft a day land and take off. More than 53000 people work at Heathrow airport. There are 14 dogs which can smell drugs. There are four terminals. From them you can fly direct to 85 countries. Heathrow is in the south - west underground rail link which takes an hour to reach central London. There are many robberies from passengers' luggage at the airport, and it is sometimes called "Thiefrow".

       II group. read and translate the text                    GATWICK

Gatwick is London's second airport after Heathrow. It is about 25 miles south of London. Gatwick opened in 1930. It has two terminals. Twenty -one million passengers pass through the airport every day, and in the summer about 700 flights land every day.

 

VI.Толғаныс

I group.Answer the questions

 Which of these remarks are true?

1)       In 1929 Heathrow didn't open as an international airport.

2)   It is not possible that your suitcase can be stolen at Heathrow.

3)     Heathrow is the oldest of the 3 main airports of London.

4)  All 3 airports have equal number of passengers a year.

Gatwick has the least number of passengers who pass through the airport every year

 II group. Fill in the diagram

 

 

 

 

 

 

 

 


Бекіту.Giving marks.

H/T . Find the information about  “Stansted”

Then  do the Ex 10 and 11 at page 12

Conclusion.Our lesson is over.Thank you for your lesson.Good-bye!

 

 

 

 

Оқушылар өз деңгейлерінде сұрақтарға жауап береді.

-by plane, by ship, by feet etct

-We are going to speak about travelling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар венн диаграммасын толтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұп өздерін бағдаршам және смайликтер арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

Good-bye! See you later!

 

 

 

 



 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Airports of great Britain"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по выставочной деятельности

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:   Airports of Great Britain                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Сабақтың мақсаты:   Оқушылардың сөздік қорын молайта  отырып,”Heathrow”   “Gatwick”мәтіндерімен      жұмыс істеу.  Present Continous  шағын түсіндіру. Әртүрлі тапсырмалар арқылы   есте  сақтау қабілетін дамыту

Күтілетін нәтиже: Оқушылардың сөздік қорлары молайады

-,”Heathrow”   “Gatwick”мәтіндерімен      жұмыстанады

- Present Continous  шағын түсінеді.

 Әртүрлі тапсырмалар арқылы   есте  сақтау қабілеттері  дамиды

Әдіс-тәсілдер:         Сұрақ-жауап,Жуан және жіңішке сұрақтар, ой толғау, салыстыру, Венн диаграммасы.

Сабақ типі:        жаңа сабақ

Көрнекілігі:        Тақырыптық суреттер, диаграмма

Пән аралық байланыс: география

Оқытудың түрлері:

Өзіндік жұмыс.топтық жұмыс.ауызша.

Дерек көздері:

Салыстыру,сөз тіркестерін, жаңа сөздерді  пайдалану,өз ойын айту .

Тапсырмалар:

  салыстыру, ажырату,жауап іздеу ,жаңа сөздердің ұгымдарын есте сактау

                                  Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Сабақ барысы:

 

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

I.Ұйымдастыру.Психологиялық ахуал туғызу.Тренинг. «Мен саған тілеймін»

       А) амандасу

      Б) жоқтарды белгелеу

II. Үй жұмысын тексеру

Reading

 

Оқушылар тренингке қатысады. Мен саған тілеймін ашық аспан т.б оқушылар ағылшынша достарына тілектерін айтады.

ІІІ.Қызығушылығын ояту. Жуан және жіңішке сұрақтар

Answer to the questions

What means of transport do you know?

Which of them are you going to read about?

What are some simple rules a traveler should know?

 

IV.[i]Realization of meaning

 

Exercise 12.       Read the text about main airports of London.

I group. read and translate the text HEATHROW

Heathrow is London's major airport. It opened in 1929 as a small base for flight test, and became an international airport in 1946.

Over 40 million people pass through Heathrow each year and 1000 aircraft a day land and take off. More than 53000 people work at Heathrow airport. There are 14 dogs which can smell drugs. There are four terminals. From them you can fly direct to 85 countries. Heathrow is in the south - west underground rail link which takes an hour to reach central London. There are many robberies from passengers' luggage at the airport, and it is sometimes called "Thiefrow".

       II group. read and translate the text                    GATWICK

Gatwick is London's second airport after Heathrow. It is about 25 miles south of London. Gatwick opened in 1930. It has two terminals. Twenty -one million passengers pass through the airport every day, and in the summer about 700 flights land every day.

 

VI.Толғаныс

I group.Answer the questions

 Which of these remarks are true?

1)      In 1929 Heathrow didn't open as an international airport.

2)  It is not possible that your suitcase can be stolen at Heathrow.

3)      Heathrow is the oldest of the 3 main airports of London.

4)  All 3 airports have equal number of passengers a year.

Gatwick has the least number of passengers who pass through the airport every year

 II group. Fill in the diagram

 

   

 

 

 

 

 

 

 


Бекіту.Giving marks.

H/T . Find the information about  “Stansted”

Then  do the Ex 10 and 11 at page 12

Conclusion.Our lesson is over.Thank you for your lesson.Good-bye!

 

 

 

 

Оқушылар өз деңгейлерінде сұрақтарға жауап береді.

-by plane, by ship, by feet etct

-We are going to speak about travelling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар венн диаграммасын толтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұп өздерін бағдаршам және смайликтер арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

Good-bye! See you later!

 

 


 

Скачать материал
