Тақырыбы: Аңдардың қысқы
тіршілігі.
Мақсаты:
а/ Аңдардың күзгі тіршілігімен таныстыру;
Оқушыларға қыс кезінде жануарлардың қалай тіршілік ететінін түсіндіре отырып,
аңдардың тіршілігі туралы білімін молайту, таным белсенділігін арттыру.
ә/ Оқушылардың ойлау, сөйлеу дағдыларын
тексере отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыта түсу;
б/ халық қағидаларын үйрете отырып,
мейірімділікке, табиғат қорғауға үйрету;
Сабақтың түрі: жаңа білім
беру сабағы.
Сабақтың әдісі: сын
тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы.
Көрнекілігі: интеркативті
тақта, аңдардың, табиғат көріністерінің суреттері. Н.Жанаев «Бұл қай кезде
болады?» өлеңі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушыларды
сабаққа әзірлеу. Құрал –жабдықтарын дайындау.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
·
Өсімдіктердің
қысқы тіршілігі туралы сабақтан түсінгендерін сұрау. Өсімдіктер туралы сұрап
өту, қорыту.
·
Ағашты
үсіп кетуден не сақтайды? / Ағашты үсіп кетуден оның қабықтары сақтайды/
·
Үнемі
жасыл түсті болып тұратын ағаштарды ата./ қарағай, шырша, арша/
·
Қыста
шөптер қайда болады?
·
Топырақ
арасында тұқымдар сақтала ма?
·
Жаңа
сабаққа даярлау.
Аяз қысып, өрнек сызып,
Терезені торлайды.
Қарға омбығып, бет домбығып,
Балдырғанадар ойнайды.
Кейде ұлып, кейде жұлып,
Ұйытқып боран соғады.
Бөбектерім айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады? /қыс/
1 слайд. Табиғат бейнеленген сурет
көрсетіледі.
Жұмбақтар
шешу.
ü
Аппақ-аппақ
ақ мамық, жерде жатыр тапталып /қар/
ü
Қолы
жоқ сурет салады, тісі жоқ тістеп алады / аяз/
ü
Көлдің
үстінде бір айна жатыр. Ол айна қыста шығады. Көктемде сынады /мұз/
2 слайд. Қыста табиғат. Орман.
Ойын: « Сандарды ретімен
қой»
Шарты:
Шашылған сандарды ретімен қойсақ, бүгінгі сабақта нелер туралы оқып білетініміз
табылады.
1
2 3 4 5
А
Ң Д А Р
Оқулықпен жұмыс.
-
«Аңдар
қалай қыстайды?» мәтінін оқу.
-
Сұрақ-жауап
арқылы мазмұнын талдау
Мынау
не? Ол туралы не білесіздер?
Қалай
ойласыңдар, қасқыр, қоян, түлкі қысқа қалай дайындалады?
/оқушылардың
жауабын тыңдау/
4 слайд. Мәтіннен оқи
отырып айту.
Қасқыр,қоян,
түлкі қысқа азық қорын жинамайды. Олар ұйқыға кетпейді, себебі өздеріне қорек
таба алады. Қасқыр ірі жыртқыш.Ол бұғы, қоян және басқа аңдарды аулайды. Түлкі
қар астындағы тышқандады ұстап жейді. Қоян үнемі секіріп жүреді. Ол
жауларынан осындай шапшаңдығының арқасында қашып құтылады екен. Қоянның артқы
аяқтарының ұзын болуы секріп қозғалуға оңай болады. Қоян азық жинамайды. Күн
суытқанда сұр тонын тастап,ақ тонын киеді.
-Орманда
тағы қандай аңдар, жәндіктер бар? /аю, борсық, бақа,балық т.б./
5 слайд. Аю-жидек жеп
қатты семіреді, апанына жапырақ төсеп, ұйқыға дайындалады.
7 слайд
« Тиін» мәтініне тоқталу.
-
Мынау не? Ол туралы не білесіңдер?
Ø
мұғалімнің
мәтінді оқуы;
Ø
оқушылардың
мәтінді тыңдауы, талдауы;
Ø
Мәтін
не туралы болды? Мәтіндегі кейіпкер кім? Тиін не істеді? Неліктен?
Қосымша
ақпарат.
- Ал біздер
жер бетіндегі жануарларға тоқталып отырмыз. Суда жануарлар бар ма? Қыста судың
күйі қандай болады?
Ал ондағы
жануарлар қалайша өмір сүреді екен? Ондағы балық, бақалар қыстан қалай шығады
екен?
-Балықтарда
қыста ұйықтайды. Су түбіндегі балдырлардың арасына кіріп қоректенбей тұра
береді. Су жылынғанда оянып,жүзіп кете береді. Бақа күзден бастап су түбіндегі
тұнбаларға тығылып ұйқыға кетеді. Ұйқыдағы кейпі де өте қызық. Артқы екі аяғын
бауырына жинап, алдыңғы аяқтарымен басын бүркеп алады. Сумен бірге мұз болып
қатады, егер мұзды сындырсаң бақаны да бірге сындыруға болады. Мұз ерісімен ол
да бірге оянады.
Сергіту сәті.
Тиін қарны ашқанда
Жаңғақтарын іздейді,
Ал қонжықтар тонғанда,
Екі қолын соғады
Көжектер тонғанда,
Секіріп-секіріп алады.
Түлкі, қасқыр тонғанда
Жортып, жортып алады.
.
Дауыстарың
ажыратып үйренейік.
Таспадан естілген
дауыстарды оқушылар көздерін жұмып отырып тыңдап, ол қандай жануардың дауысы
екенін ажыратып көру керек.
Дәптермен жұмыс.
Оқушылар
естіген дауыстардағы жануарлардың аттарын жазады
-
Ойын: « Аңдар немен қоректенеді?»
8 слайд. Суреттегі азықтарды жануарлармен
қосып сызу.
ІV.
Қорытынды.
«Жинақтау әдісі»
бойынша
-
Аңдардың
қандай пайдасы бар? /еті, қалың терісі, майының дәрілік қасиеті бар/
-
Олардың
терісі бағалы деп ретсіз аулай беруге бола ма?
Халық
даналығы: қазақ
халқында табиғат қорғау дәстүрі ертеден бері сақталған. Атамыз қашан да аң,
құсты ерте заманнан қатты құрметтеп келген. Аң патшасы деп арыстан, жолбарыс,
аюларды көп аулай бермеген. Қыран құс, бүркітті атқызбаған.
V. Үйге тапсырма.
« Аңдар қалай қыстайды?»
мәтінін оқу. Өзіне ұнаған бір аңның суретін салу.
Батыс
Қазақстан облысы №42 «Ақ ниет» гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі
Қалалық ашық сабақ
Тақырыбы:
Дайындаған: Шаримова Гульфия Ускенбаевна
Орал
қаласы.