Инфоурок Другое КонспектыАбзац.Сөйлем

Абзац.Сөйлем

Скачать материал

 

Сыныбы-бесінші

Пәні:қазақ тілі

Мерзімі:19.09.2016 ж         

Аралық байланыс

Алдыңғы сабақта

Не сәтсіз болды?

  Тақырыпты   толық  меңгермегенін  байқадым.Талқылауға арналған сұрақтарға  уақытты көп  жіберіп   уақытқа  үлгере алмай қалдым. Топастыру  барысында  мәтін  туралы  көп  ойланып уақыты жіберіп алуым  сәтсіз  тұстардың бірі.     

Не сәтті болды?

  Талқылауға арналған сұрақтарға белсене араласты. Қолданған  әдіс тәсілдердің  ішіндегі топтық жұмысқа берілген тапсырма сәтті болды.Топтық  жұмысқа берілген  тапсырма орынды болды деп есептеймін.бір  бірімен  пікірлесе отырып, ортақ  пікіоге  келуі,уақытқа бағына  білуі мені қуантты.   

Нені  дамытуға  болады

Сұрақ  қою дағдыларын дамыту.Тақырыпты түсініп, білімді өз бетінше меңгеруін басшылыққа алу

Бүгін сабақта нені жақсартамын

  Жас   ерекшелігіне сай тапсырмалар  беру.

 

Сабақтың тақырыбы:

Абзац. Сөйлем. Сөйлемнің   байланысы

Негізгі идея:

 

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар

Абзац,  сөйлем   туралы  түсініктерін  кеңейту

 

Оқушылардың көпшілігі

Мәтіндегі  сөйлемдердің  байланысын   ұғындыру.

Байлан

Жекелеген оқушылар

тырып с     Байланыстырып  сөйлеу дағдысын  қалыптастыру

 

Құндылықтар:

Тілге  деген  құрмет .Табиғатты қорғау

Лексика:

Абзац

 

Күтілетін нәтиже

Барлық

оқушылар

Абзац,  сөйлем   туралы  түсініктерін  кеңейтеді

 

Оқушылардың көпшілігі

Мәтіндегі  сөйлемдердің  байланысын   ұғындырады .

Байлан

Жекелеген оқушылар

тырып с     Байланыстырып  сөйлеу дағдысын  қалыптастырады

 

Сабақ кезең дері/ уақыты

Мүғалімнің  іс -әрекеті

 Оқушының іс -әрекеті

 Бағалау

Кіріспе  бөлімі

  6 минут

1)Психологиялық дайындық

Оқушылармен сәлемдесу.

Ынтымақтастық  атмосферасын  қалыптастыру, жағымды ахуал тудыру

Жүректен  жүрекке

Үй  тапсырмасын   талқылау

Жарайсың. Тамаша

 Сәлемдеседі

 

 

 

 

Бір-біріне  тілек айту

Үй  тапсырмасын талқылайды.

 

 

 

 

Мадақтау(Жарайсың. Тамаша.)

Тұсаукесер  бөлімі

7 минут

 «Талқылауға арналған тапсырмалар»

Мәтін

Тақырып

Сөз

Сөйлем

Негізгі ой

Жаңа ой

Қорытынды

 

- Қазір қандай ай? Қазір қандай мезгіл?.

 Күз мезгіліне байланысты екі- үш сөйлем құрап жіберейікші.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ең  бірінші  нені айттық ?

- Сөз арқылы не құрауға болады?

 

Сызба  бойынша  ойларын   толықтырады. Жаңа  сабаққа  бағытталады.

 

 

 

Қол шапалақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

-Күз мезгілі

Күз

Күз келді. Жапырақтар сарғайып жерге түсе бастады. Құстар жылы жаққа ұшып кетті.    

Торғай, сауысқан, тоқылдақ, шымшық, алақарға- қыстап  қалатын құстар. Оларды суықтан мамығымен  қауырсыны сақтайды. Қыста азық табу  қиын сондықтан құстар  қыс кезінде адамға жақын  жүреді. Құстарға жем  шашуды ұпытпандар!

-Сөз

Сөз арқылы сөйлем құрайды.

Мәтін- өзара  мағыналық байланыста  айтылатын  екі немесе одан да  көп сөйлем.

Тақырып- мәтінге байланысты оқиға  мен  ойдың  түйіні

Мәтіндегі  негізгі  ой- автордың айтайын деген  басты пікірі. Негізгі   ой мен  тақырып  бір- бірімен  тығыз  байланысты болады.

Абзац- азатжол, мәтіндегі  жаңа  ой.

 

 

 

 

 

Қол шапалақтау

Негізгі   бөлім

28 минут

 Түстер арқылы  сыныпты үш топқа бөлу

Топтық жұмыс«Таңда  және негізде»

Жаңа тақырып бойынша  әр топқа  жеке тапсырма береді

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс «Сөз  құра,  тез  құра»

Жұптарға тапсырма береді

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс  Сынақ  тапсырма

1-топ-Менің сыныптасым

Тірек сөздер:алғыр, өте тиянақты,аса ұғымтал, әп- әдемі, тап- таза, қайырымды, жолдастарына беделді, мұғалімдер, тиянақты, ата- анасы, мақтаныш .

2-топ- Ана тілім

Тірек сөздер:Тіл тағдыры , сүйемін, болашақ өмірде, жас ұрпақтың бойында, ана тілім, бас иемін.

Бағдаршам арқылы

 

Жұптық  жұмысты орындайды

25-жаттығу Өлең  жолдарын  ойдың  байланысына қарай құрап  шығыңдар.  Мәтінге ат қойыңдар.

Жұптық  бағалу :  бармақ арқылы бағалау

 

Жеке  жұмысты орындайды.

ТЕСТ

1.Жазбаша немесе ауызша ойды жеткізу дегеніміз ол:

А  Сөйлем              Б Мәтін                С  сөз

2.Мәтін неден құралады?

А  Абзацтан                Б  Бөлімдерден                 С  Бірнеше сөйлемдерден

3.Әрбір бөлім қалай аталады?

 А  Абзац          Б  Сөйлем        С Тақырып

4.Абзац мәтіннің қай жерінде жазылады?

А  Соңында            Б Жаңа жолдан бастап      С  Жазылмайды

5.Мәтіндегі негізгі ой немесе мәтін атауы  қалай аталады?

А  Абзац      Б  Әңгімелеу        С  Тақырып

6.Мәтін қандай 3 бөлімге бөлінеді?

А  Басталуы, негізгі бөлімі, соңы        Б  Әңгімелеу, сипаттау, пайымдау    С  Тақырып, жоспар, абзац

7.Мәтін түрлері  ол:

А Әңгімелеу, сипаттау, пайымдау            С  Тақырып, жоспар, абзац      Б  Басталуы, негізгі бөлімі, соңы

Тест  кілттері:

                  

Дұрыс    жауап  арқылы   бағалау

 

Қорытынды бөлім   4 минут

«Есімде  қалғаны »

Кері байланыс жасау

Түсіндім... Түсінбедім...  Қиын  болды

Кері байланыс жасайды

Мақтау, мадақтау

Кейінгі тапсырма

Сынақ  тапсырма

Ана  тілінің   қызметі  жайлы   мәтін 

Құрастырады

Күнделіктеріне жазады.

 

 

 

 

Пән мұғалімі:             М.Бердіқожаева

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Абзац.Сөйлем"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Помощник руководителя отдела библиотеки

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
