Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАбай-дана, Абай-дара. 2 класс

Абай-дана, Абай-дара. 2 класс

Скачать материал

Кошанова Гульбану Чамугыновна

№ 9 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі

Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы

 «Абай – дана,  Абай – дара »

                                         Асыл  сөзді  іздесең, Абайды оқы ерінбе!

                                                                                      С.Торайғыров

    Сабақтың мақсаты:

                                              1. Білімділік.  Жас  ұрпаққа  Абайдың   даналығы                                                                                                  туралы  кеңінен  түсінік  беру, өлеңдеріндегі                                                                                                                                                            асыл  сөздерінің  мәнін  ұғындыру.

2. Дамытушылық.  Шәкірт  жүрегіне  жол тауып,                                                                                       оның  көкірек  көзін  ояту,  ұлы  Абай  әлеміне                                                                                 құштарлығын  арттыру.                                                                                                                                    3. Тәрбиелік.  Адам  бойындағы  жақсы-жаман                                                        қасиеттерді тани отырып, адамгершілік                                                                     тәрбиесіне  баулу.

Күтілетін нәтижелер:

1.     Оқушы өз ойын нақты айта алуға, қорытынды  жасай  білуге үйренеді;

2.     Оқушының  талдау, ойлану, шығармашылық  ойлау қабілеті  дамиды;

3.     Абайдың даналық сөздерін, қара сөздерін  тыңдай  отырып   өз бойындағы асыл қасиеттерді бағалай біледі.                                                                                               Сабақтың түрі:  жарыс сабақ (топтық)
Сабақтың көрнекілігі:  Интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, қима қағаздар, видео слайд, үнтаспа.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ой қозғау, топтастыру, сұрақ -жауап, мәнерлеп оқу, сөзжұмбақ, СТО элементтері.                                                                                      Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру

1.       Шаттық шеңберін құру

Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

2.     Оқушылар өздеріне ұнаған суреттің  біреуін алып, (қызыл гүл, бәйшешек, сары жапырақ, ақ қар) суретке сәйкес орындыққа барып отырады; үстелдің үстіндегі қима қағаздардан пейзаж құрастырады; пейзажға байланысты тобына ат қою; топ басшысын сайлайды.Топтың ережесі және бағалау парақшасымен танысады.

І. Қызығузылықты ояту

  Сөзжұмбақты  шеш.  

І топ                                                                                                                                                                            

 

 

Ұ

 

 

 

 

 

Л

 

 

 

 

 

 

ы

 

1.     Түйенің  сүтінен жасалады.                           

2.      Ешкінің төлі.

3.     Жылқының етінен жасалатын тағам.  

           ІІ топ.   Шыққан санның атауын жаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 1 + 0 =

                70 + 30 =

                 50 + 20 =

ІІІ топ     

 

Ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ы

 

 

 

 

 

Л

 

 

 

1.     Ағашта не болады?

2.     Сырты сары, іші тәтті.

3.     Жемістің атауы.

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

Б

 

 

 

 

А

 

 

 

 

Й

 

 

 

Ғ

 

 

 

А

 

 

 

 

           ІV топ

1.     Ай  аты

2.     Апта  аты

3.     Жыл  мезгілі

4.     Қыз есімі

5.     Туыстық атау

6.     Қаланың аты

        Сөзжұмбақты  шешу  арқылы  бүгінгі  сабақтың  тақырыбын  хабарлау.

Бүгінгі  сабағымыз  «Абай  -  дана,  Абай  -  дара»  деп  аталады.

 Мұғалім:     - Абай кім?  (Оқушының жауаптары тыңдалады)

    

 

 

 

   Кластер стратегиясы

 

 

 

 

 

 

 


-          Балалар, дұрыс айтасыңдар.  Абай атамыз аудармашы,  әсем ән жазған сазгер, ұлы ойшыл, ақын,  ғұлама адам болған екен.  Абай бүгін жарқын бейнесімен де, жалынды жырымен де бізбен бірге 170 жыл бойы өмір сүріп  келеді, мәңгі өмір сүре бермек!

          Абай Құнанбаев туралы видео слайд көрсету

ІІ. Мағынаны тану

          Сабағымыз 4 кезеңнен тұратын жарыс түрінде өтеді. Әр жауаптарыңа ұпай          

          жинап отырасыңдар.

1-кезең.  «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» айдарымен сайысымызды бастайық.

 Тапсырма: 1) Ақынның  табиғат  лирикасына                                                            арналған  өлеңін  мәнерлеп   оқы.

2) Өлеңнің мазмұнына сәйкес сурет сал.

3) Ақын өлеңінде табиғатты неге теңеді?

          І топ   

Күз

Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.

Жасыл шөп, бәйшешек жоқ бұрынғыдай,
Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.
Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп,
Жапырағынан айырылған ағаш, қурай.

 

 

ІІ топ

Қыс

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды.
Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,
Басқан жері сықырлап, келіп қалды.
Дем алысы  үскірік, аяз бен қар,
Кәрі құдаң қыс келіп, әлек салды.
Ұшпадай бөркін киген оқшырайтып,
Аязбенен қызарып ажарланды.

ІІІ топ 

«Жазғытұры»

Жазғытұры қалмайды қыстың сызы,
Масатыдай құлпырар жердің жүзі.
Жан-жануар, адамзат анталаса,
Ата-анадай елжірер күннің көзі.

Туйе боздап, кой қоздап - қора да шу,
Көбелекпен, құспенен сай да ду-ду.
Гүл мен ағаш майысып қарағанда,
Сыбдыр қағып, бұраңдап ағады су.

         ІV топ

Жаз

Жаздыгүні  шілде болғанда,                                                                                                   Көкорай шалғын бәйшешек                                                                                                    Ұзарып өсіп толғанда,                                                                                                                   Күркіреп жатқан өзенге,                                                                                                                      Көшіп ауыл қонғанда.

Мұғалім: Табиғат – тіршілік  ортасы. Ақын табиғатқа жан бітіре суреттейді, ерекше мейірлене жырлайды. Ақынның  «Қыс» өлеңіндегі табиғатты адам кейпінде суреттеу ұлы Абайға дейін болмаған.

           2-кезең. «Болмасаң  да  ұқсап  бақ »

Мұғалім:  Абайдың қара сөздері – ұлы ақынның  классикалық стильде жазылған прозалық шығармасы. Абайдың  45 қара сөзі бар.

           Тапсырма: 1) үнтаспадан  Абайдың  қара  сөздерін тыңда;

           2)  Жағымды және жағымсыз қасиеттерді ата.

           3) «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі 5 асыл іс және 5 дұшпанды  жаз.

жақсы

жаман

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

                                                        

          Мұғалім:   Ақын айтқан  өсек, өтірік, мақтаншақтық, еріншектік, орынсыз  

          мал шашу сияқты теріс әрікеттер әлі де бар. Ал, талап, еңбек, ғылым,

           қанағат, рақым сөздері біздің қазіргі тәрбиеге дәл келеді.
         

          Ұлы ақын  музыкалық жанрды да  дамытуға жаңа жол салды.

Сергіту сәті.  Оқушылар  «Желсіз түнде жарық ай»  әнін  үнтаспадан  тыңдау және әнді айту.

           3-кезең. «Ойлан, тап!» (домино ойынын ойнату)

Ойынның шарты: 1)Абайдың даналық сөздерін қима қағаздардардан құрастырып, тауып айту.

2)Даналық сөздің мағынасын ашу.

1.Білімдіден шыққан сөз, талаптыға болсын кез.

2. Адам баласының ең жаманы – талапсыз.

3.Өнерлі жігіт өрде озар,

   Өнерсіз жігіт жер соғар.

4.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді.

   Төртеу түгел болса, төбедегі келеді. 

  

4-кезең «Тапқыр болсаң, тауып айт»

Берілген сұраққа топ басшылары ғана жауап айтады.

1.     Абайдың сүйікті ойыны қандай?

2.     Жылдың төрт мезгіліне өлең жазған кім?

3.     Абай Құнанбаев неше жасынан өлең жазған?

4.     Абайдың азан шақырып қойған аты кім?

 

Қорыту

Ой толғау

-         Ұлы Абай атамыз туралы не білдік?

 

  ІІІ. Рефлекция

Маған      ...      ұнады.                                                                                      Маған      ...       қызықты   болды.

 

 

 

 

 

 


Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Абай-дана, Абай-дара. 2 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист сварочного производства

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
