«Валерьянов
негізгі мектебі» КММ
Өзін
–өзі тану
Тақырыбы:
«Туған жер ғажайыптары»
Кіріктірілген
сабақ
Дүниетану,бейнелеу, музыка.
3
сынып
Мұғалімі:
Авдирахман Бахытгул
Өзін
–өзі тану
Сабақтың тақырыбы: Туған жер ғажайыптары
Сабақтың мақсаты:1.
Мәтін мазмұны мен идеясын ашу туған жер ғажайыптары туралы әңгімелеу.
2.Өз беттерімен жұмыс жасауға дағдыларын
дамыту. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, тілін, ойын
дамыту.
3. Оқушылардың туған жеріне, еліне деген
сүйіспеншілік сезімдерін тек туған тіл арқылы ғана жеткізуге болатынын
сезіндіру, патриоттық тәрбие беру, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
кіріктірілген сабақ
Әдіс-тәсіл:
СТО жоба бойынша, «ІNSЕRТ» түртіп алу стратегиясы, «Топ болып зерттеу»
стратегиясы, «топтау» сызбасы, эссе, 5 жол өлең
Көрнекілік:
Қазақстан картасы, суреттер, интерактивті тақта, бейнетаспа
Пәнаралық байланыс:дүниетану,
музыка, бейнелеу және өмірмен байланыстыру
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезең.
Психологиялық дайындық.
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз,
Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
Енді,балалар осы сабаққа «Ереже» құрып
алуымыз керек.
1.Бірін-бірін
тыңдай біл.
2.Әр пікір құнды.
3.Жауапты бол.
4.Тәртіпті бол.
5.Кішіпейіл бол.
6.Уақытқа үнемде бол.
ІІ.Стикер таңдау арқылы топқа бөлініп
аламыз.(суреттер бойынша бөліне қоямыз).
1 топ:Өз өлкесіндегі көктем мезгіліне
байланысты шығарма жазу
2 топ: Өлең жолдарын құрастыру
ІІІ. Қызығушылығын ояту
Ән. «Туған жер» 2 шумағын тыңдау –
-
Балалар ән не туралы?
-
Туған деген сөзді қалай түсінесіңдер?
-
Туған жер
-
Сендердің туған жерлерің қалай аталады?
-
Біздің бір ғана Отанымыз бар. Ол –
Қазақстан.
ІV. Картамен жұмыс
V. 2- топқа тапсырма беру
«Туған жер», «Дала», «Байлық» , «Қорғау»
1.Осы төрт сөздерді пайдаланып, 5 – 6
минутта мәтін құрастыру.
2. Жазылған мәтінді өз топтарында
талдайды, сыныпта оқиды.
VІ. Мағынаны тану
«Туған жер ғажайыптары » мәтінің бірінші,
екінші азат жолын жеке оқу. Жұпта, топта талдау. Әр топтың бір оқушысы шығып
түсіндіру.
Сұрақ-жауап арқылы талдау
-
Туған жер ғажайыптары деген не?
-
Туған жердің нәрі не?
-
Туған жердің көркі не?
VІІ.
Бейнематериалмен жұмыс
«Туған жер
ғажаптары» әр оқушы туған жер , табиғаты жайлы туралы әңгімелейді, слайд
көрсетеді.
VІІІ.
Ой қозғау
«Туған жер» эссе,
5 жол өлең
ІХ. Тапсырма
туған жеріне деген сүйіспеншілігін білдіреді
-
Мен туған жерді сүйемін, өйткені ......
-
Мен туған жерді қорғаймын, өйткені ......
-
Мен туған жерді ғажайып деймін,
өйткені....
-
Ия, ақындар өлең шығарып, композиторлер ән
шығарып, туған жерін әркім еске алып отырған. Ендеше бәріміз бірігіп, туған жер
туралы ән орындайық
Х. Шығармашылық тапсырма. «Туған
жер ғажайыптары» туралы сурет салу арқылы бүгінгі сабақты қорыту.
Дәйексөз «Туған жер –
алтын бесік».
Сендер білесіңдер ме? Біз кішкене баланы
бесікте бөлейміз. Осы отырған бәрің де бесікте тербеліп өстіңдер. Қазір туған
жер деп аталатын алып бесікте тербеліп жүрсіңдер. Туған жердің ғажайып
табиғатына тамсанып, таза ауасымен дем алып, мөлдір суын ішіп жүргендерің осыны
білдіреді. Туған жердің ғажайыптары бізге өзінің алтын қазынасы-сұлу табиғатын
ұсынып отыр. Сондықтан да біз туған жерімізді, сүйікті Отанымызды әрқашан алтын
бесікке теңейміз. Жақсы көреміз, құрметтейміз. Басқа жаққа кетсек сағынамыз.
ХІ.
Жүректен-жүрекке Музыка қосып «Туған жер» әнін айту.
ХІІ. .
Үйге тапсырма. оқу, маз. айту
ХІІІ. Бағалау. Әр оқушы өздерін бағалайды.
Білдім?
Не білдім? Не үйренгім келеді?