Күні-уақыты
|
11а сынып
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жобалық іс - әрекет
|
Жалпы
мақсаты
|
Оқушының жеке
сайт құрылымын басқару , сайтқа салынатын міліметтерді саралай білуі,
сайтпен пайдаланудың тиімді жақтары мен мақсаттарын нақты білуі. Жалпы
сайтпен жұмыс жасау бойынша
білім, білік дағдыларын қалыптастыру.
|
Оқу
нәтижелері
|
Оқушылардың теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
АКТ-мен жұмыс істеу барысында оқушылардың компьютермен
жұмыс істей білулерін, интернет желісімен сауатты пайдалануы.
|
Түйінді
идеялар
|
Оқушы өз бетімен сайтты құрастыра білуі, пайдалана білуі.
|
Жаттығулар
|
1) «Көпір тапсырмалары»
2) « Ұшқыр ойдан ұтымды жауап...»
Бинго ойыны
3) «Білгенге маржан » топпен жұмыс
4) « Талпынған бала талапты құстай... . . » деңгейлік тапсырмалар
5) « Өрмекші торын құру»
сұрақ-жауап.
6) «Қайталау – оқу анасы» Венн диаграммасын
толтыру
|
Қолданылатын
әдіс -тәсілдер
|
1.СТО,
2. Оқытудағы басқару және
көшбасшылық.Диалог.
3. АКТ. Жас ерекшеліктеріне қарай
деңгейлік тапсырмалар беру.
4. Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер
5. Талантты және дарынды
балаларды оқыту.
6. Оқуды бағалау
7.Көшбасшылық
|
Ресурстар
(дерек көздері)
|
Информатика оқулығы, Интернет,
Әдістемелік журналдар
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалім
жазбасы:
І кезең. Ұйымдастыру.
v Сағат тілі бойынша достар . Оқушыларға
сағаттың суретін тарқатып беріп достарының атын жазғызып әртүрлі әдістер
бойынша амандасқызу арқылы ынтымақтастық қалыптастырамын.
v Оқушыларды мазайка әдісі бойынша Excel
кестесінің бетін құрастыру арқылы топқа бөлемін. Оқушылар берілген парақты
құрастыру арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты табады.
v Бағалау парақшасын әр топтың топ
басшыларына тапсырамын. Критери бойынша әр кезеңде, өз тобындағы оқушыларды
балл бойынша бағалап отырады.
|
(3
мин)
(2
мин)
|
кезең
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
іс - әрекеті
|
Бағалау
|
Минут
|
Біліу
|
«Көпір» тапсырмаларын оқушылардан үй
тапсырмасын тексеру үшін техникалық диктант беремін .
|
Техникалық диктант. Бос орынға қажет
сөздерді жазу керек.
1. Excel құжытының _______ кеңейтіліміне ие. (.xls)
2. Құжат атауы мен терезені басқару
элементтері ______________________ орналасқан. (тақырып жолағында)
3. ______________________ әрбір
тармағы бір типтес әмірлер тобынан тұрады.(бас мәзір)
4. Құжатпен жұмыс істеуге арналған
негізгі Жаңа, Сақтау, Ашу, Басып шығару, Қиып алу, Көшіру, Қою сияқты
батырмаларды ____________________ қамтиды.(Стандартты құралдар үстелі)
5. ________________________ -
мәтіннің қажетті параметрлерін және оның құжатта орналасатын орнын белгілеуге
арналған. (Пішімдеу құралдар үстелі)
6. Баған мен жолдың қиылысқан
тұсында кестенің ең кіші құрамдас бөлігі - ________________ орналасқан. (ұяшық)
7. Жұмыс парағы _________ бағаннан
және ______________ жолдан және ___________ ұяшықтан тұрады. (256
баған, 65 536 жол, 16 777 216 ұяшық)
8. Егер ұяшық F бағанында
және 7 жолында орналасса, онда оның мекені ______ болады. (F7)
9. ______________ - логикалық
тізбектер құрайтын ұяшықтар тізбегі. (Қатар)
10. Файл аты өрісіне кітап атын
енгізіңіз және ____________ батырмасын қолдану арқылы сақтаймыз. (Сақтау)
(Толық орындалған жағдайда 10 балл )
|
Тақтада
көрсетілген дұрыс жауапқа қарай, орындаған тапсырмаларын жұптарымен
алмастырып тексереді. Берілген 10 сұрақтың әрқайсысы
1
баллмен есептеледі.
Критери
бойынша жалпы (0-10) дейін.
|
5 мин
|
|
1. « Ұшқыр ойдан ұтымды жауап» Бинго ойыны арқылы үй тапсырмасын
тексеремін. Бинго билетін әр оқушыға тарқатып беремін. Интерактивтік тақтадан
«Бинго» ойыны ойнатылады. Миға шабу әдісі қолданылып оқушылар жауап
беру кезінде сыни тұрғыдан ойланады.
|
Әрбір лататронның ішінде жасырылған
сұрақтарға оқушылар жауап беру арқылы балл жинайды.
1.Кесте
ұяшықтарына деректерден басқа не енгізуге болады?
Функцияларды
және формулаларды
2.Кесте
дегеніміз не?
Кестені
қалай сызамыз?
Электрондық
кесте (ЭК) –ұяшықтарында деректер (мәтіндер, сандар, формулалар) жазылған
кәдімгі кестенің компьютерлік бейнесі.
Кестені
вставканы басып, таблицаны таңдап басамыз.
3.Microsoft Excel терезесі қандай элементерден
тұрады?
|
Критери
бойынша бағалау (0-5 балл аралығында) есептеледі.
Топ
басшылары өз топ мүшелерін бағалап отырады.
|
5 минут
|
Түсіну
|
ІІ кезең. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
«Білгенге маржан » топпен жұмыс
а) Топпен жұмыс ...» «Электрондық кестелерге
формулалар енгізу» тақырыбы бойынша постер сызады. Бұл тапсырма бойынша
оқушылар арасындағы көшбасшылықты анықтаймын. Оқушылар диалогқа түседі.
Ізденушілік, өздіктерінен жұмыс
істеулеріне ықпал етемін.
|
Оқушылар жұмыс
жасай отырып, тақырыпты ДЖИКСО әдісі
бойынша, әр топтан бір елші шығып жұмыстарын қорғап шығады.
1)
Берілгендерді
енгізу кезінде формула жолының сол жақ бөлігіндегі үш батырма? (қызыл
крест, жасыл белгі «» және «=» белгісі немесе )
2)
Кез келген
электронды кестенің ұяшығына нені енгізуге болады?
(сан, формула, мәтіндік
(алфавиттік-сандар) ақпараттарды енгізуге
болады)
3)
Электронды
кестеде қосу (СУММ) функциясының белгісі? ()
|
(0-5
балл) аралығында бағаланады.
Екі
жұлдыз бір тілек айтады.
Басбармақ
көрсету арқылы ынталандырамын
|
(10
мин)
|
Қолдану
|
« Талпынған бала талапты құстай..» деңгейлік
тапсырмалар
жаңа сабақты түсіндіріп, жас
ерекшеліктеріне қарай деңгейлік тапсырмалар беремін.
Бұл тапсырма бойынша оқушылардың АКТ-ны
меңгерулерін байқаймын және оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау модулі
бойынша оқушы өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылар
компьютерде отырып орындайды. Берілген уақыт ішінде деңгейлеріне қарай үш
тапсырманың біреуін, екеуін немесе толығымен орындайды.
1-деңгей. Көрсетілген формуланы қолдану арқылы
есепте.
2-деңгей.Тауарлар туралы мәліметті теріп,
жалпы бағасын шығар.
-деңгей. Көбейту кестесін формулаларды қолдану
арөқылы толтыр
|
Тапсырма
толық орындалған жағдайда 3 балл қойылады.
(1-3)балл
аралығында
Бір
тапсырманы орындаған оқушыға 1 смайлик, 2 тапсырмаға 2 смайлик, 3 тапсырмаға
3 смайлик тарқатып отырамын.
|
5 мин
|
|
Талдау
|
Сергіту сәті
Сабақты қорытындылау
а) « Өрмекші торын құру» сұрақ-жауап
|
|
(0-3
балл) аралығында бағаланады.
(бір
жауап
1 балмен
есептеледі.) аралығында бағаланады.
|
(2
мин)
(5 мин)
|
Жинақтау
|
в) «Қайталау – оқу
анасы» Венн диаграммасы арқылы тапсырма..
АКТ-ны пайдаланады.
|
|
(0-5
балл) Төменнен жоғары қарай шапалақтау
|
5 мин
|
Бағалау
|
Критерилары бойынша бағаланады.
|
Ынталандыру белгілері арқылы, топ
басшысының бағалау парағына өз топтарын бағалау арқылы бағаланды.
|
3 мин
|
Үйге
тапсырма
|
Шығармашылық тапсырма:
Өздеріңнің бір апта бойындағы шығындарыңа
кесте құрыңдар.Дәптермен жұмыс
|
|
Тәжірибелік
сабақты бағалау
|
Сәтсіз
жақтары: Бағалау кішкене қыйынға түсті., Уақыттың жетпей қалуы.
Сәтті
жақтары: Топпен жұмыс жасауға дағдыланды. Оқушылар АКТ –ны пайдаланып ,
формулалар мен функцияларды қоя отырып есеп шығаруды білді.
|
|
Сабақты түзету
(кері байланыс)
Рефлексия. Сабақтың қорытындысын
әр оқушымен жекеше ойластыру. INSERT стратегиясы
|
Не білдім
|
Не үйрендім
|
Сабақтан алған әсерім
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|