Главная / История / "1931-1933 жылдардағы ашаршылық" сабақ жоспары 9 класс

"1931-1933 жылдардағы ашаршылық" сабақ жоспары 9 класс

hello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifҚазақстан тарихы

Күні: 21.11.2014ж

Сынып - 9

Сабақтың тақырыбы:

1931-1933 жылдардағы ашаршылық

Сабақтың мақсаты:

 Ашаршылықтың себептері мен зардаптарына тоқталу, қазақ еліне ашарлықтың қалай келгенін анықтау.  ізденімпаздыққа баулу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс, СТО элементтері, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, постер қорғау.

Күтілетін нәтиже:

. Өткенін біліп, келешегін болжай алатын ұрпақ тәрбиелеу.


Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Қызығушылығын ояту:

Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі

Үй  тапсырмасын пысықтау  сұрақтары  



Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады


2. Мағынаны тану:ассосация

Ой-қозғау:

C:\Users\Люба\Desktop\жинақ\смайлики\MOI20.gif



Оқулықпен жұмыс жасайтын топтық тапсырмалар береді.

«Ашаршылық» сөзінің мәнін ашу.

-1930- 1932 жылдарындағы жазалау шаралары мен аштық салдары Қазақстандағы демографиялық жағдайға қалай әсер етті?
1932—1933 жылдардағы ашаршылықШабындық және егістік жерді қайта бөлу, тәркілеу, азық-түлік салығы, күштеп отырықшыландыру мен ұжымдастыру барысындағы зорлық-зомбылықтардан көп азап шеккен ең алдымен қазақ халқы болды. Бар дүниесінен, мал-мүлкінен, құрал-саймандарынан, тіпті жертөлесінен де айырылған қазақтар ашаршылыққа ұшырап, босқын күйге көшті.Ауыл шаруашылығында егіншілік көлемі күрт азайып кетті. Мал шаруашылығы терең күйзеліске ұшырады. Ұжымдастыру қарсаңында Қазақстанда 40,5 млн бас мал болды, ал 1933 жылдың 1 қаңтарында олардан қалғаны бар болганы 4,5 млн бас еді. 1931—1933 жылдары бүкіл Қазақстанды құшағына алған аштықтан 6,2 млн республика халқының 2,1 млн-ы қырылды.Өлкелік партия комитетінің Торғай ауданындағы уәкілі 1932 жылдың қыркүйегінде мұнда әр адам басына орта есеппен 56 килограмм ғана астық және бір ғана мал калғанын, ал бұлар алты айдан кейін мүлде таусылып, қаңтардың соңына қарай, қыстың кақаған, сары аязында нағыз қиямет-қайым орнайтынын алдын ала ескертіп, дабыл қақты. Ол сонымен бірге кейбір толық емес мәліметтер бойынша ауданда ең кемі 2042 адам аштық құрбаны болғанын, ал 8500 адам аштан өлейін деп жатқанын Құрамысов пен Кахианидің,Исаев пен Құлымбетовтың аттарына жолдаған ресми мәлімдемесінде ашық айтты. Анадан туғандай тыржалаңаш, аш адамдардың дала төсінде босып сандалып жүргендерін, басқасын былай қойғанда, олардың даладағы атқұлақ пен сарышұнақты түгін қалдырмай жеп койғанын жазды. Осындай қайғылы жағдайдың көрші Батпаққара ауданында да кеңінен орын алып отырғаны да айтылды.

Голощекин қазақ даласындағы жағдайды өзі жіберген уәкілдері арқылы жақсы біліп, толық хабар алып отырды. Арнайы тапсырмамен Сарысу ауданында болған О.Жандосов мынадай мәлімет берді:
«
Ауылдарды аралаған кезімде мен ондаған күндер бойы жерленбеген мәйіттерді кездестірдім... Әйелдер жоқшылық пен аштыққа төзімділеу. Еркектердің бірден ұнжырғасы түсіп кетеді. Күйзелгендер қолдарына не түссе де түк қалдырмай жеп қояды. Сүйек-саяқты жинайды, оларды жүрек жалғау үшін ондаған мәрте қайнатады.Тамақ орнына жартылай өңделген терілер де кете береді. Мен иттің етін жеген және онысын жасырмайтын бірнеше адамдарды кездестірдім. Оныншы ауылдан келе жатқан жолымда елсіз жапаннан екі жасөспірімді көрдім, Олар қайдағы бір ескі жұрттағы, атылған иттердің терісін алу үшін қалған өлімтіктеріне бара жатыр екен. 5-ауылда аштықтан жартылай ісінген, аяғы ауыр әйел маған жақын келіп, оған ит атып беруімді өтінді».

Голощекиндік геноцид қазақстандықтарды, ең алдымен, қазақ халкын аштыққа және босқындыққа ұшыратты. Зарлаған ана, шырылдаған бала, түнеріп, өлексе сасыған қазақ даласы — большевиктік эксперименттің нәтижесі осы еді.[1]


Сабақты бекітіу:

Сұрақтар мен тапсырмалар береді



Ой толғаныс: C:\Users\Люба\Desktop\жинақ\смайлики\Рисунок35.gif

Рефлексия «Менің смайлым»

Әр топ бүгінгі сабақтан алған білімдері мен әсерлері бойынша өз смайлын таңдайды. Әр топ бірін-бірі формативті бағалайды.

«Ашаршылық – қазақ елінің қасіреті»

Бағалау:


Әр топ бірін-бірі формативті бағалайды.



"1931-1933 жылдардағы ашаршылық" сабақ жоспары 9 класс
  • История
Описание:

Қазақстан тарихы

Күні: 21.11.2014ж

Сынып - 9

Сабақтың тақырыбы:

1931-1933 жылдардағы ашаршылық

Сабақтың мақсаты:

Ашаршылықтың себептері мен зардаптарына тоқталу, қазақ еліне ашарлықтың қалай келгенін анықтау. ізденімпаздыққа баулу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс, СТО элементтері, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, постер қорғау.

Күтілетін нәтиже:

. Өткенін біліп, келешегін болжай алатын ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Қызығушылығын ояту:

Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі

Үй тапсырмасын пысықтау сұрақтары

Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады

Автор Тургалиева Асем Мухамедияркызы
Дата добавления 03.04.2016
Раздел История
Подраздел Другое
Просмотров 392
Номер материала MA-066124
Скачать свидетельство о публикации
