Инфоурок Логопедия, Дефектология Рабочие программыЖыл мезгілдері. "ҚЫС"

Жыл мезгілдері. "ҚЫС"

Скачать материал

Күні: 11 желтоқсан

Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері. Қыс.
Сабақтың мақсаты: жыл мезгілдері, оның ішінде қыс туралы мағлұмат беру.
Білімділік : оқушыларға жыл мезгілдері, оның ішінде қыс туралы ақпарат беріп, әңгімелей білуге үйретеді.
Дамытушылық : жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беріп, оқушылардың ойлау, есте сақтау, сауатты сөйлеу, жазу дағдыларын қалыптастырады, сөздік қорларын молайтады.
Тәрбиелік: жыл мезгілдерін салыстыру барысында табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелейді, мереке күндерінде туыстарын, жақын адамдарын қалай құттықтау керектігін үйретеді.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі: ой толғау, көрнекілік, ойын, сұрақ-жауап, топтастыру.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, орыс тілі, математика
Көрнекілігі: Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер, музыка 
Сабақтың барысы:

Сабақтың құрылымы

Сабақтың барысы

Әдістері

Ұйымдастыру

кезеңі

 

(Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын.
Бүгінгі көңіл күйлерің қалай?

Әңгімелеу

II. Жаңа сабақ 

Кіріспе
– Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жыл мезгілдері. Қыс».
Сабағымыздың мақсаты: Жыл мезгілдері, соның ішінде қыс туралы білімдеріңді молайтып, қазақ тілінде қатесіз сөйлеуге үйрену. 
– Балалар, сабағымызды бастамас бұрын «Кім көп біледі?» ойынын ойнайық. Ол үшін сендер менің сұрақтарыма жауап бересіңдер. 
Сұрақтар мынадай:
– Қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?
– Қай мезгілде шомылуға барамыз?
– Құстар қай мезгілде жылы жаққа ұшып кетеді?
– Қар қай кезде жауады? 
– Қар қай кезде ериді?

Қайталау

3. Топпен жұмыс

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жыл мезгілдері» деп аталады.

Жыл мезгілдеріне саяхатқа шығамыз.

Түсіндіру

 Ізденіс әдістері

 

Аяз қысып,

Өрнек сызып,

Терезеңді торлайды.
Қарға омбығып,

Бет домбығып,
Сырғанап жастар ойнайды.
Кейде ұлып,
Кейде ысқырып,
Ұйтқып боран соғады.
Балаларым, айтыңдаршы
Бұл қай кезде болады? (Қыс суретін көрсету).

 

Өзіндік жұмыстар

 Ауызша жұмыс

Қыс – зима                 Аяз – мороз             Қар – снег       Шаңғы – лыжи
Шырша – елка

 

4. Сергіту сәті

 

 

Қыс құнарын береді,

Көктем дәнін себеді.
Жаз баптап өсірсе,

Күз жинап тереді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырмалар:

 

Математикалық ұғым

– Ал қазір қай жыл мезгілі?

– Қыс айларын кім атай алады?

– Қыста адамдар қалай киінеді?

– Қыста қандай мереке болады?

Қыс желтоқсан айынан басталады, ол жылдың соңғы айы. Жылдың ең қысқа күні мен ең ұзақ түні осы айда болады. Бұл мезгілде жиі-жиі қар жауады, аяз болады, боран соғады, адамдар жылы киінеді. Балалар мұз айдынында коньки теуіп, шанамен сырғанайды, аққала жасайды. Әр жыл мезгілінің өз мейрамы бар. Қыста Жаңа Жылды қарсы аламыз, шыршаны безендіреміз. 
18720-(3508+6007)=18720-9515=9205

32007-(14006+7777)=32007-21783 =10224

Ауызша сұрақ жауап

V. Сабақты қорытындылау

– Бүгін сабақта не білдік? 
– «Қыста» сөзін топтастырайық.

 

Күтілетін нәтиже

Біледі: жыл мезгілдері (қар, қыс, шаңғы, шырша, аяз)

Игереді: Тақырыпқа сәйкес берілген жұмбақтың шешуін тауып, ойын шартын орындай алу дағдыларын.

Меңгереді: Жыл мезгілдеріне сай табиғат құбылыстарының өзгешіліктері туралы 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жыл мезгілдері. "ҚЫС""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заведующий доп. образованием

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Күні: 11 желтоқсан Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері. Қыс. Сабақтың мақсаты: жыл мезгілдері, оның ішінде қыс туралы мағлұмат беру. Білімділік : оқушыларға жыл мезгілдері, оның ішінде қыс туралы ақпарат беріп, әңгімелей білуге үйретеді. Дамытушылық : жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беріп, оқушылардың ойлау, есте сақтау, сауатты сөйлеу, жазу дағдыларын қалыптастырады, сөздік қорларын молайтады. Тәрбиелік: жыл мезгілдерін салыстыру барысында табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелейді, мереке күндерінде туыстарын, жақын адамдарын қалай құттықтау керектігін үйретеді. Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту. Сабақтың әдісі: ой толғау, көрнекілік, ойын, сұрақ-жауап, топтастыру. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, орыс тілі, математика Көрнекілігі: Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер, музыка Сабақтың барысы: Сабақтың құрылымы Сабақтың барысы Әдістері Ұйымдастырукезеңі (Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын. Бүгінгі көңіл күйлерің қалай? Әңгімелеу II. Жаңа сабақ Кіріспе – Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жыл мезгілдері. Қыс». Сабағымыздың мақсаты: Жыл мезгілдері, соның ішінде қыс туралы білімдеріңді молайтып, қазақ тілінде қатесіз сөйлеуге үйрену. – Балалар, сабағымызды бастамас бұрын «Кім көп біледі?» ойынын ойнайық. Ол үшін сендер менің сұрақтарыма жауап бересіңдер. Сұрақтар мынадай: – Қандай жыл мезгілдерін білесіңдер? – Қай мезгілде шомылуға барамыз? – Құстар қай мезгілде жылы жаққа ұшып кетеді? – Қар қай кезде жауады? – Қар қай кезде ериді? Қайталау 3. Топпен жұмыс Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жыл мезгілдері» деп аталады.Жыл мезгілдеріне саяхатқа шығамыз. Түсіндіру Ізденіс әдістері Аяз қысып,Өрнек сызып,Терезеңді торлайды. Қарға омбығып,Бет домбығып, Сырғанап жастар ойнайды. Кейде ұлып, Кейде ысқырып, Ұйтқып боран соғады. Балаларым, айтыңдаршы Бұл қай кезде болады? (Қыс суретін көрсету). Өзіндік жұмыстар Ауызша жұмыс Қыс – зимаАяз – морозҚар – снегШаңғы – лыжи Шырша – елка 4. Сергіту сәті Қыс құнарын береді,Көктем дәнін себеді. Жаз баптап өсірсе,Күз жинап тереді. Тапсырмалар:Математикалық ұғым – Ал қазір қай жыл мезгілі?– Қыс айларын кім атай алады?– Қыста адамдар қалай киінеді?– Қыста қандай мереке болады?Қыс желтоқсан айынан басталады, ол жылдың соңғы айы. Жылдың ең қысқа күні мен ең ұзақ түні осы айда болады. Бұл мезгілде жиі-жиі қар жауады, аяз болады, боран соғады, адамдар жылы киінеді. Балалар мұз айдынында коньки теуіп, шанамен сырғанайды, аққала жасайды. Әр жыл мезгілінің өз мейрамы бар. Қыста Жаңа Жылды қарсы аламыз, шыршаны безендіреміз. 18720-(3508+6007)=18720-9515=920532007-(14006+7777)=32007-21783 =10224 Ауызша сұрақ жауап V. Сабақты қорытындылау – Бүгін сабақта не білдік? – «Қыста» сөзін топтастырайық. Күтілетін нәтижеБіледі: жыл мезгілдері (қар, қыс, шаңғы, шырша, аяз)Игереді: Тақырыпқа сәйкес берілген жұмбақтың шешуін тауып, ойын шартын орындай алу дағдыларын.Меңгереді: Жыл мезгілдеріне сай табиғат құбылыстарының өзгешіліктері туралы

Скачать материал
