Главная / География / «Жердің пішіні және өлшемі»

«Жердің пішіні және өлшемі»

«Қамысты ауданы әкімдігі білім беру бөлімінің

2 Қамысты орта мектебі» ММ










Жаратылыстану пәнінен ашық сабақ




тақырыбы:

«Жердің пішіні және өлшемі»


















Пән мұғалімі: Жеңісхан Ақбөбек








2014-2015 оқу жылы


Пән: Жаратылыстану

Өткен уақыты: 24.10.14

Сынып: 5 сынып

Оқушылар саны: 9

Мұғалім: Ақбөбек Жеңісханқызы

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Пайдаланылдған құралдар: Интербелсенді тақта, оқулық, постер, үлестірмелі карталар

Сабақтың тақырыбы: Жердің пішіні және өлшемі

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Жер туралы толық түсінік беру.

Оқушылардың ой - өрісі мен білім, білік, дағды

іскерлігін дамыту арқылы пәнге деген

қызығушылығын арттыру.

Оқушыларға Жердің экологиялық проблемалары туралы

мәлімет бере отырып, Жер шарын қорғауға, тазалығын

сақтауға, жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу.


Кезең

Сабақтың барысы

уақыты

Ұйымдастыру















































Жаңа сабақ













Бекіту

Сәлемдесіп, тыныштық орнату. Балалардың кім-жоғын сұрау.

  1. Топқа бөлу

Оқушыларды сандар арқылы топқа бөлу.

-Оқушылар сендер топтарға бөлініп жұмыс жасайтын болғандықтан, топ ережесін құруымыз керек.

Топ ережесі: 1.Ұқыпты таза жазу

2. Бірлесіп оқу

3. Пікірлермен санасу

4. Бірін-бірі тыңдау

5. Мұғалімді тыңдау

Топ болғандықтан, әр топқа өздері атқаратын рөлдер береміз (басшы, баяндауыш, хатшы, уақыт үнемдеуші).


Табыс критерийлерімен таныстыру

  • Жер туралы толық мәлімет білемін.

  • Экватор, параллель, меридиандар, ендіктер, бойлықтарды ажырата аламын, глобуста көрсетіп бере аламын.

  • Жерді зерттеген оқымыстылар, географтарды туралы білемін.


2. Кім жылдам? Күн жүйесіндегі ғаламшарлар

  1. Миға шабуыл (үй тапсырмасын тексеру).







1



Г








2


Л








3

О







4




Б








5



У




6



с





1.Ең алғаш ғарышқа ұшқан ғарышкер.

2.Аспан денелерін зерттейтін, көретін құрал.

3.Алғашқы қазақ ғарышкерінің аты.

4.Алғашқы туристі алып ұшқан қазақ ғарышкері.

5.Ю.А.Гагарин ең алғаш қай айда ұшты?

6.Ең алғаш ұшқан ғарыш кемесі қалай аталады?

4. Жаңа сабақты түсіндіру

5. Постер жасау

Постерді бағалау критерийлері:

  1. Постердің мағынасының ашылуы.

  2. Тапсырманың толық орындалуы.

  3. Постердің үйлесімділігі.


Тапсырма:

  1. Жер ежелгі адамдардың көзқарасымен.

  2. Жер – қазіргі заман көзқарасымен .


6. Сергіту сәті


7.Тест сұрақтары

1.Жер Күн жүйесіндегі нешінші ғаламшар?

А)5 В) 4 Д) 3 Е) 7


2. Жер бетінің жалпы ауданы...

А) 550 млн км2 В) 510 млн км2

Д) 610 млн км2 Е) 650 млн км2


3. Жер бетін қанша % су алып жатыр?

А) 71% В) 81% Д) 91% Е) 61%


4.Эватордың ұзындығы.

А) 45000 км В) 50000 км

Д) 55000 км Е) 40000 км


5. Жердің экваторлық радиусы.

А) 6378 км В) 6500 км

Д) 6357 км Е) 6900 км


6.Алғаш глобусты жасаған географ.

А) Пифагор

В) Мартин Бехайм

Д) Эратосфен

Е) Аристотель


7. «Аспан туралы» еңбек кімдікі?

А) Аристотель В) Пифагор

Д) Бехайм Е) Галилео


8.Б.з.д. ІІ ғасырда өмір сүрген Эратсфеннің өлшеуі бойынша экватордың ұзындығы қандай?

А) 40000 км В) 30000 км

Д) 49000 км Е) 39960 км



8. Үй тапсырмасы: §9 оқу, 28 беттегі сұрақтар мен тапсырмаларды орындау

9. Бағалау

10. Кері байланыс

1 мин


2 мин




1 мин








1 мин








5 мин

5 мин
























10 мин

10 мин










2 мин



5 мин



































1 мин


1 мин

1 мин





«Жердің пішіні және өлшемі»
  • География
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Жердің пішіні және өлшемі

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Жер туралы толық түсінік беру.

Оқушылардың ой - өрісі менбілім, білік, дағды

іскерлігін дамыту арқылы пәнге деген

қызығушылығын арттыру.

Оқушыларға Жердің экологиялық проблемалары туралы

мәлімет бере отырып, Жер шарын қорғауға, тазалығын

сақтауға, жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу.

Кезең

Сабақтың барысы

уақыты

Ұйымдастыру

Жаңа сабақ

Бекіту

Сәлемдесіп, тыныштық орнату. Балалардың кім-жоғын сұрау.

  • 1.Топқа бөлу

Оқушыларды сандар арқылы топқа бөлу.

-Оқушылар сендер топтарға бөлініп жұмыс жасайтын болғандықтан, топ ережесін құруымыз керек.

Топ ережесі:1.Ұқыпты таза жазу

2. Бірлесіп оқу

3. Пікірлермен санасу

4. Бірін-бірі тыңдау

5. Мұғалімді тыңдау

Топ болғандықтан, әр топқа өздері атқаратын рөлдер береміз (басшы, баяндауыш, хатшы, уақыт үнемдеуші).

Табыс критерийлерімен таныстыру

*Жер туралы толық мәлімет білемін.

*Экватор, параллель, меридиандар, ендіктер, бойлықтарды ажырата аламын, глобуста көрсетіп бере аламын.

*Жерді зерттеген оқымыстылар, географтардытуралы білемін.

2.Кім жылдам? Күн жүйесіндегі ғаламшарлар

  • 3.Миға шабуыл (үй тапсырмасын тексеру).

1


Г







2


Л







3

О






4




Б






5


У




6


с














1.Ең алғаш ғарышқа ұшқан ғарышкер.

2.Аспан денелерін зерттейтін, көретін құрал.

3.Алғашқы қазақ ғарышкерінің аты.

4.Алғашқы туристі алып ұшқан қазақ ғарышкері.

5.Ю.А.Гагарин ең алғаш қай айда ұшты?

6.Ең алғаш ұшқан ғарыш кемесі қалай аталады?

4.Жаңа сабақты түсіндіру

5.Постер жасау

Постерді бағалау критерийлері:

  • 1.Постердің мағынасының ашылуы.
  • 2.Тапсырманың толық орындалуы.
  • 3.Постердің үйлесімділігі.

Тапсырма:

  • 1.Жер – ежелгіадамдардыңкөзқарасымен.
  • 2.Жер – қазіргі заман көзқарасымен.

6. Сергіту сәті

7.Тест сұрақтары

1.Жер Күн жүйесіндегі нешінші ғаламшар?

А)5В) 4Д) 3Е) 7

2. Жер бетінің жалпы ауданы...

А) 550 млн км2В) 510 млнкм2

Д) 610 млн км2Е) 650 млн км2

3. Жер бетін қанша % су алып жатыр?

А) 71%В) 81%Д) 91%Е) 61%

4.Эватордың ұзындығы.

А) 45000 кмВ) 50000 км

Д) 55000 кмЕ) 40000 км

5. Жердің экваторлық радиусы.

А) 6378 кмВ) 6500 км

Д) 6357 кмЕ) 6900 км

6.Алғаш глобусты жасаған географ.

А) Пифагор

В) Мартин Бехайм

Д) Эратосфен

Е) Аристотель

7. «Аспан туралы» еңбек кімдікі?

А) АристотельВ) Пифагор

Д) БехаймЕ) Галилео

8.Б.з.д. ІІ ғасырда өмір сүрген Эратсфеннің өлшеуі бойынша экватордың ұзындығы қандай?

А) 40000 кмВ) 30000 км

Д) 49000 кмЕ) 39960 км

8. Үй тапсырмасы:§9 оқу, 28 беттегі сұрақтар мен тапсырмаларды орындау

9. Бағалау

10. Кері байланыс

1 мин

2 мин

1 мин

1 мин

5 мин

5 мин

10 мин

10 мин

2 мин

5 мин

1 мин

1 мин

1 мин

Автор Жеңісхан Ақбөбек
Дата добавления 08.12.2015
Раздел География
Подраздел Презентации
Просмотров 357
Номер материала MA-063058
Скачать свидетельство о публикации
