Инфоурок Математика Другие методич. материалыЖазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

Скачать материал

6 сынып

Математика

Сабақтың тақырыбы:  Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға  5-ші тарау бойынша түсінгендіктерін бақылау және қайталап   

                                      шолу жасау.

Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды сайыстыра отырып, олардың ойлау қабілеттерін дамыта түсу және тез есептеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды ептілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі:                Плакат, карточкалар.

Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі.

   Оқушыларды екі топқа бөліп отырғызып, топ басшыларын сайлатып және топ аттарын қойдыру;

 2. «Логика мекені» сайысы 5 бөлімнен тұрады:  өткел, белес, бекет, асу, жерұйық.

     І. Өткел. (топ басшыларына сұрақ)

     -Екі түзу бір нүктеде ....                    (қиылысады).                                                                                                                    –Қандай түзулер қиылыспайды?   (Параллель).                                                                                                                   –Вертикаль бұрыштар ....  (тең)                                                                                                                                                         - Түзулер тік бұрыш жасап қиылысса..... (перпендикулярь).                                                                                           –Егер жазықтықтағы екі түзу үшінші түзуге перпендикулярь болса, онда олар .... (параллель).                         – Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы берілген түзуге неше параллель түзу жүргізуге болады? (біреу)                                                                                                                                                                                – «Координата» сөзі қай тілден алынған? (латын)                                                                                                                           - Координата қандай мағына береді? (реттелген)

ІІ.Белес. (Топқа тапсырма беріледі, орындалуы 1мин.)                                                                                   1-ші топқа тапсырма: а) Берілген нүктелерді  координаталық жазықтықта белгілеп, шыққан суретін айту. (-4;0), (-4;6), (-5;6), (-3;8), (3;8), (4;6), (4;7), (-1;3), (-1;5), (-2;3), (-2;5), (-1;7), (-2;7), (-1;9), (1;0), (1;3),(3;0), (3;3).                                                                                                                                                                                    ә) Бізге 24 сағаттың ішінде мынадай ауа райының өзгерісі келді:                                                                                                - таңғы сағат 7.00-де -30 С;                                                                                                                                                                  - сағат 10.00-де +20 С-қа жылыды (-10 С);                                                                                                                                    -Түс уақытында 50 С-қа жылып(+40 С);                                                                                                                                           - Түс ауа салқындай бастады 30 С-қа төмен түсті (+10 С);                                                                                                         - Бесін уақытында күн суыта бастады -40 С-қа төмендеді (-30 С);                                                                                       - Түнде жел көтеріліп -20 С-қа салқындап кетті.                                                                                                                        Осы бойынша график құрып, ең суық болған уақытты және ең жылы болған уақытты айту керек.          2-ші топқа тапсырма: а) Координаталық жазықтықтағы суреттің нүктелерін табу және оны атау ( суретте қазақы ауылдағы даладағы пеш оның үстінде қазан және пештің мұржасы);                                               ә) 6-шы сыныптың бақылаудан алған бағалары мынадай: Бес бала «5», ал «4»-ке 3 бала артық жазды(8), екеуі «2»-ге жазды. Сыныпта барлығы 33 бала. Нешеуі «3»-ке жазды?                                       Диагрммасын құру керек.Қай баға көп, қайсы аз?

ІІІ. Бекет.                                                                                                                                                                                                  1) осьтік симметриясы бар үш әріпті ата. (А, В, Т, О)                                                                                                        2) Центрлік симметриясы бар үш денені ата. ( тік төртбұрыш, шаршы, шеңбер)

ІV. Асу. Шаршыдағы торларды ашу арқылы тапсырмаларды орындау арқылы ұпай жинау.( тақтада ілулі тұрады, оқушылар кезектесіп барып алады)

1

2

3

 4

5

6

7

8

9

1-де:Ұқсас екі тіктөртбұрыш берілген. Біріншісінің ауданы 16см2, ені 8см. Екінші тіктөртбұрыштың ені 2см, ұзындығын тап.                                                                                                                                                            2-де: ABCD шаршысы A1 B1 C1 D1 шаршысына ұқсас. AB/A1 B1 =2. ABCD шаршысының периметрі 24см. A1 B1 C1 D1 шаршысының қабырғаларын тап.                                                                                     3-де: АВ және СD түзулері О нүктесінде қиылысады. АОС бұрышының градустық өлшемі 560. DОВ, АОD бұрыштарының өлшемдерін тап.                                                                                                                                         4-де: А(5;3), В(-2;1), С(10;1), D(3;-4) нүктелерінің координата басына қарағандағы симметриялы нүктелерін табыңдар;                                                                                                                                    5-де: К(10;1), Ғ(-3;-2), Р(-1;4), М(-1;-5) нүктелерінің оу осіне  қарағандағы симметриялы нүктелерін табыңдар;                                                                                                                                                                 6-да: Неше ширек бар, оларды таңбаларымен ата.                                                                                                            7-де: Мұнда АВС үшбұрышы берілген және к,s,t биссектрисалары берілген. Ол биссектрисалар бұрыштарды 250; 500; 150 градустарға бөліп тұр.  А,В,С бұрыштарының қосындысын табу керек.                                                                                                                                                            8-де: ABCD тік төртбұрышының төбелері: А(-2;-2), В(-2;2), С(4;2), D(х;у). Бірлік кесінді 1см. х пен у-ті және периметрін табу керек.                               9-да: ЕҒМN шаршысының Е төбесі координата басында жатыр, ал Ғ(0;4), М(4;4), N(х;у). Бірлік кесінді 1см. Ауданын және х,у-ті табу керек.

Жерұйық. Амалды орында:

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Управляющий рестораном

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
