Главная / Математика / Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, Б.К.Мергенбаев атындағы №226 гимназияның математика пәнінің мұғалімі Қабақбаева Гүлдана Көмекбайқызы


Тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.

Мақсаты:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру туралы түсінік беру, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыруға берілген есептерді шығара алады.

Негізгі идеялар:

Бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектер, бөлімдері әртүрлі жай бөлшектер, аралас сандарды салыстыру.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Ұйымдастыру 1минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды (смайликтерге жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды жазу арқылы) 4 топқа бөлу.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады, рольдерге бөлінеді.

смайликтер

бағалау парақтары


Үй тапсырмасы

3минут

Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту)

469, 470 есеп. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер

Берілгені

Жауабы

1)hello_html_69ffc6b8.gif


hello_html_m4e457dee.gif

2)hello_html_m959de14.gif


hello_html_71e11983.gif

3)hello_html_26a70fd9.gif


hello_html_deaa2d9.gif

4)hello_html_m26c62f6.gif


hello_html_7d0c5333.gif


Берілгені

Жауабы

1)hello_html_m9a07c93.gif


hello_html_m376f41f1.gif

2)hello_html_1340814b.gif


hello_html_m543ffd4f.gif

3)hello_html_m3bc3f63c.gif


hello_html_m53bde6c8.gif

4)hello_html_m6129cff9.gif


hello_html_c4610cc.gif


оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентациядан тексереді, оқушылар смайликтерге ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады

Презентация, үлестірме қағаздар

бағалау парағына ұпай қояды

«Көпір»

2минут


Суретте ұзындықтары бірдей үш кесінді берілген. Бірінші кесіндінің hello_html_59a16ccb.gifсі, екінші кесіндінің hello_html_2ee8300a.gif-сі, үшінші кесіндінің hello_html_m1d10b43b.gif-сі боялған. Кесінділердің ұзындықтарына сәйкес hello_html_1d3e5858.gif бөлшектерін салыстырыңдар. Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кіші? Бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар.

D:\Users\Гульдана\Pictures\2014-12-23 2\2 001.jpg

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.



Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндірмесі

7 минут





-бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады.

hello_html_22791945.gif, 5˃3 олай болса hello_html_m4da55df5.gif

-Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады.

hello_html_m192f57cc.gif

-бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз.

hello_html_m2c30340a.gif

hello_html_m2e88713.gif

Аралас сандарды салыстыру ережесі:

1)Егер аралас сандардың бүтін бөліктері әртүрлі болса, бүтін бөлігі үлкен аралас сан үлкен, ал бүтін бөлігі кіші аралас сан кіші болады;

hello_html_m12a044e4.gif

hello_html_m32246694.gif

2)егер аралас сандардың бүтін бөліктері бірдей болса, онда бөлшектерді салыстыру ережесі бойынша олардың бөлшек бөліктері салыстырылады.

hello_html_2973b7ef.gif

ЕКОЕ (3;8)=24 hello_html_4fbd8d89.gif және hello_html_613568a2.gif,

hello_html_m31613287.gifолай болса hello_html_21c2af11.gif

Жай бөлшектерді салыстыру кезіндегі теңсіздіктердің оқылуы:

hello_html_m1575eac7.gif

-елу бірдер сегіз үлкен қырық үштен бестен;

-елу бірден сегіз бөлшегі қырық үштен бес бөлшегінен үлкен;

-қырық үштен бес кіші елу бірден сегізден;

-қырық үштен бес бөлшегі елу бірден сегіз бөлшегінен кіші.

Бөлшектерді салыстырыңдар:

hello_html_m5b8ee2d3.gif

hello_html_m6c0e7bad.gif

hello_html_164c5146.gif

hello_html_m19d2657a.gif

Оқушылар мұғалімді тыңдайды, дәптерге жазады

Электронды оқулық, презентация



Топтық жұмыс

20 минут

477, 480, 483 есеп (140-141 бет)

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ

Оқушылар топтық жұмыс орындайды

5 сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер

бағалау парағына ұпай санын қояды

Салыстырыңдар:


1)hello_html_m4d177043.gif

2)hello_html_76bdf956.gif

3)hello_html_m1bd57f61.gif

1)hello_html_33f1d059.gif2)hello_html_3f6e178.gif

3)hello_html_1e15dd1.gif

1)hello_html_7ba38ec9.gif

2)hello_html_631d3072.gif

3)hello_html_7450d2d1.gif

1)hello_html_m6c13eb3f.gif

2)hello_html_ma2b59d1.gif

3)hello_html_m7a928ad9.gif

Жұптық жұмыс

7минут

Қарлы көшкін: Оқушылар жұпта ойласып ақ парақ бетіне жай бөлшекті және салыстыру таңбасын жазады, сөйтіп келесі топқа лақтырады, келесі топтағы жұп ойласып жалғастырады.

Мысалы: hello_html_m3e2074f5.gif

Оқушылар жұптық жұмыс орындайды

Ақ парақтар, презентация

бағалау парағына ұпай санын қояды

Бағалау

2минут

Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою)

Оқушының аты-жөні: _____________________________


Тапсырмалар

критерий

дескриптор

Ұпай


Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)

Үй тапсырмасының толық орындалуы

толық

Толық емес

Орындалмаған

2

1

0


Топтық жұмыс

Топта белсенді араласты

Белсенді

Арасында

қоспады

2

1

0


Жақсы идея айтты

Айтты

Арасында

айтпады

2

1

0


Шешімге келуге үлесін қосты

Қосты

Арасында

қоспады

2

1

0


Жұптық жұмыс

Жұппен ынтымақтастықта жұмыс жасады

Жасады

Арасында

Жасамады

2

1

0


Тапсырманың мазмұнын ұға білді

Ұқты

Орташа

Ұқпады

2

1

0


Тапсырманы толық және дұрыс орындады

Толық, дұрыс

Толық емес

Дұрыс емес

2

1

0


12-14 ұпай «5»,

9-11 ұпай «4»,

3-8 ұпай «3»

Бағасы:



Күнделіктеріне баға қою


Суммативті бағалау


Үйге тапсырма

1минут

§25 оқу, ережелерді ереже дәптеріне жазу, №479, 481, 482 есеп (140-141 бет)

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады

5 сынып математика оқулығы


Рефлексия

2минут

Білдім

Түсіндім

Қолданамын

Сұрақ

Стикерге берілген төрт сөзге байланысты толтырады

Оқушылар өз ойларын стикерге жазып жәшіктерге салады.

стикер



Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.
  • Математика
Описание:

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, Б.К.Мергенбаев атындағы №226 гимназияның математика пәнінің мұғалімі Қабақбаева Гүлдана Көмекбайқызы

 

 

Тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.

Мақсаты:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру туралы түсінік беру, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыруға берілген есептерді шығара алады.

Негізгі идеялар:

Бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектер, бөлімдері әртүрлі жай бөлшектер, аралас сандарды салыстыру.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Ұйымдастыру 1минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды (смайликтерге жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды жазу арқылы) 4 топқа бөлу.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады, рольдерге бөлінеді.

смайликтер

бағалау парақтары

 

Үй тапсырмасы

3минут

Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту)

№469, 470 есеп. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер

Берілгені

Жауабы

1)

 

2)

 

3)

 

4)

 

 

Берілгені

Жауабы

1)

 

2)

 

3)

 

4)

 

оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентациядан тексереді, оқушылар смайликтерге ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады

Презентация, үлестірме қағаздар

бағалау парағына ұпай қояды

«Көпір»

2минут

 

Суретте ұзындықтары бірдей үш кесінді берілген. Бірінші кесіндінің сі, екінші кесіндінің -сі, үшінші кесіндінің -сі боялған. Кесінділердің ұзындықтарына сәйкес  бөлшектерін салыстырыңдар. Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кіші? Бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар.

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

   

Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндірмесі

 7 минут

 

 

 

 

-бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады.

, 5˃3 олай болса

-Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады.

-бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз.

Аралас сандарды салыстыру ережесі:

1)Егер аралас сандардың бүтін бөліктері әртүрлі болса, бүтін бөлігі үлкен аралас сан үлкен, ал бүтін бөлігі кіші аралас сан кіші болады;

2)егер аралас сандардың бүтін бөліктері бірдей болса, онда бөлшектерді салыстыру ережесі бойынша олардың бөлшек бөліктері салыстырылады.

ЕКОЕ (3;8)=24  және ,

  олай болса

Жай бөлшектерді салыстыру кезіндегі теңсіздіктердің оқылуы:

-елу бірдер сегіз үлкен қырық үштен бестен;

-елу бірден сегіз бөлшегі қырық үштен бес бөлшегінен үлкен;

-қырық үштен бес кіші елу бірден сегізден;

-қырық үштен бес бөлшегі елу бірден сегіз бөлшегінен кіші.

Бөлшектерді салыстырыңдар:

Оқушылар мұғалімді тыңдайды, дәптерге жазады

Электронды оқулық, презентация

 
 

Топтық  жұмыс

 20 минут

№477, 480, 483 есеп (140-141 бет)

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ

Оқушылар топтық жұмыс орындайды

5 сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер

бағалау парағына ұпай санын қояды

Салыстырыңдар:

1)

2)

3)

1)2)

3)

1)

2)

3)

1)

2)

3)

Жұптық  жұмыс

7минут

Қарлы көшкін: Оқушылар жұпта ойласып ақ парақ бетіне жай бөлшекті және салыстыру таңбасын жазады, сөйтіп келесі топқа лақтырады, келесі топтағы жұп ойласып жалғастырады.

Мысалы:

Оқушылар жұптық жұмыс орындайды

Ақ парақтар, презентация

бағалау парағына ұпай санын қояды

Бағалау

2минут

Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою)

Оқушының аты-жөні: _____________________________              

 

Тапсырмалар

критерий

дескриптор

Ұпай

 

Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)

Үй тапсырмасының толық орындалуы

толық

Толық емес

Орындалмаған

2

1

0

 

Топтық жұмыс

Топта белсенді араласты

Белсенді

Арасында

қоспады

2

1

0

 

Жақсы идея айтты

Айтты

Арасында

айтпады

2

1

0

 

Шешімге келуге үлесін қосты

Қосты

Арасында

қоспады

2

1

0

 

Жұптық жұмыс

Жұппен ынтымақтастықта жұмыс жасады

Жасады

Арасында

Жасамады

2

1

0

 

Тапсырманың мазмұнын ұға білді

Ұқты

Орташа

Ұқпады

2

1

0

 

Тапсырманы толық және дұрыс орындады

Толық, дұрыс

Толық емес

Дұрыс емес

2

1

0

 

12-14 ұпай «5»,

9-11 ұпай «4»,

3-8 ұпай «3»

Бағасы:

 

Күнделіктеріне баға қою

 

Суммативті бағалау

Үйге тапсырма

1минут

§25 оқу, ережелерді ереже дәптеріне жазу, №479, 481, 482 есеп (140-141 бет)

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады

5 сынып математика оқулығы

 

Рефлексия

2минут

Білдім

Түсіндім

Қолданамын

Сұрақ

Стикерге берілген төрт сөзге байланысты толтырады

Оқушылар өз ойларын стикерге жазып жәшіктерге салады.

стикер

 

Автор Олжакеш Аскар Анатолийулы
Дата добавления 07.01.2015
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 1399
Номер материала 39902
Скачать свидетельство о публикации
