Главная / Математика / Жай бөлшектерді салыстыру

Жай бөлшектерді салыстыру

Пәні: Математика Сыныбы: 5


Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Өткен тақырып бойынша 63% -ға жеткен оқушылардың білім мен біліктілігін сөйлеу арқылы нақты бекіту,

оқушылардың бойына адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру,шыншылдыққа және шапшаңдыққа тәрбиелеу, мақсатқа жете білуге тәрбиелеу,балаларды бірыңғай ақпараттық кеңістік – ұжымдық парасаттылыққа кіріктіру. Сабақта, «оқы да - тоқы» ұстанымын жүзеге асыра отырып, оқушылардың жұмысын ұйымдастыру. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталану.

Міндеті: технологиялық карталардың регламентінің орындалуы.

Күтілетін нәтиже: алға қойылған мақсатқа жету.

Сабақтың түрі: бекіту

Сабақтың көрнекілігі: ОӘЖӘ парағы, жаттықтырғыш парағы

Әдіс - тәсілі: « БжС » технологиясы

Картасы: «Биоинтернет»

Сабақтың барысы:

2 тип. Іс-әрекет амалы мен білімді бекіту бойынша оқу сабағы: мотивация > жетекші білім мен іс-әрекет амалдарын өзектендіру > стандарттық және өзгермелі жағдаяттарда білімді қолдану үлгілерін құру > білімді өз бетінше қолдану > бақылау және өздік бақылау > түзету > түйсіну.





1




Ұйымдастыру кезең. Түйсіну

«Алгоритм» картасынан кейін үйге тапсырма берілсе, оны тексеру. Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ ретінде болады: тақырыптар уақыты жылдық жоспар бойынша көрсетіледі. Сыныптық-топ оны максималды қысқа уақыт аралығында жоғары нәтижемен үш карта бойынша өтуі қажет. Мұғалім тақырыптарды оқу барысында үштік карталар бойынша уақытты үнемдеуге және «Қисын», «Көшбасшы», «КТС» карталарында ойнау мүмкіндіктеріне мәлімет береді .

Жұмыстың реті карта бойынша түсіндіріледі.

ООМ бойынша жұмыс барысын жетілдіру.

Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі.


2


Жетекші білімдері мен іс-әрекет тәсілдерін өзектілендіру

Тақтаға мұғаліммен біргелесіп үздіксіз ОӘЖӘ сызбасы бойынша қатаң түрде жүйені шешетін кем дегенде үш сарапшы шақырылады. Терминологиялық дұрыс сөйлеуге баса көңіл аударылады. Есте сақтаңыз! Терминологиялық және арнайы ереже дұрыс сөйлеу оқушының психикалық дұрыс дамуы болып табылады және керісінше.

Сыныптағы оқушылар, сарапшылар тарапынан тексерілетін, олардың сөйлеуіне қойылатын талаптарды білуі тиіс


3


1 цикл.

Стандартты және өзгермелі жағдаятта білімді қолдану үлгісін құрау

Сынып үш тапсырма алады ТКШ-АКШ-ЖКШ

1. №2 hello_html_5cc29fa3.gif 2. №6 hello_html_279edc62.gif 3. №4hello_html_477816c7.gif

Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап – бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеріледі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тексеру регламенті «Алгоритм» каратасындағыдай жүргізіледі.

Жұмыстың аяқталуы 5+30 формуласы бойынша. Сыныпты үш топқа бөлу – Альфа: ТКШ–АКШ-ЖКШ, Бета: АКШ-ТКШ, Гамма: ТКШ тапсырмаларын орындау арқылы жүзеге асырылады.


4


Білімді өз бетінше қолдану

Орындалған жұмыстар бойынша қатемен жұмыс. «Альфа» тобының сарапшылары ООМ толтырады және «Бета» топтарына сыныппен жұмыс жасауына бағыттайды.

Сынып ОӘЖӘ сызбасы негізінде сол тақырып бойынша жұмыс істейді.


5


Бақылау және өздік бақылау

«Бета» тобындағы сынақ тапсырғандары ООМ толтырады және «Гамма» тобына түсіндіруге көшеді немесе оз топтарында жағдаяттар бойынша жұмыс жасайды. Ешбір оқушы жұмыссыз отырмайды, тіпті сарапшылар қасына тақалмаса да өз бетінше ОӘЖӘ сызбасы бойынша айтуға үйренеді.

Жұмыстың аяқталғаны ООМ ұяшықтарының толтырылуы бойынша анықталады. Сынақ тапсырғандар мен сарапшыларды қосқанда 63% кем болмауы тиіс.


6


Түзету

Сынып үш тапсырма алады ТКШ-АКШ- ЖКШ.

1.№3 hello_html_3f11277d.gif 2.№7 hello_html_m3b7c30a0.gif 3.№5 hello_html_m5e9f3d23.gif

Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап – бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеріледі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тексеру регламенті «Алгоритм» каратасындағыдай жүргізіледі.

Жұмыстың аяқталуы тек «Бета» және «Гамма» топтары үшін 5+30 формуласы бойынша. Сыныпты үш топқа бөлу – Альфа: ТКШ–АКШ-ЖКШ, Бета: АКШ-ТКШ, Гамма: ТКШ тапсырмаларын орындау арқылы жүзеге асырылады.



7


2 цикл. Стандартты және өзгермелі жағдаятта білімді қолдану үлгісін құрау

Орындалған жұмыстар бойынша қатемен жұмыс. «Альфа» тобының срапшылары ООМ толтырады және «Бета» топтарына сыныппен жұмыс жасауына бағыттайды.

Сынып ОӘЖӘ сызбасы негізінде сол тақырып бойынша жұмыс істейді.


8


Білімді өз бетінше қолдану

«Бета» тобындағы сынақ тапсырғандары ООМ толтырады және «Гамма» тобына түсіндіруге көшеді немесе оз топтарында жағдаяттар бойынша жұмыс жасайды. Ешбір оқушы жұмыссыз отырмайды, тіпті сарапшылар қасына тақалмаса да өз бетінше ОӘЖӘ сызбасы бойынша айтуға үйренеді.

Жұмыстың аяқталғаны ООМ ұяшықтарының толтырылуы бойынша анықталады. Сынақ тапсырғандар мен сарапшыларды қосқанда 63% кем болмауы тиіс.


9


Бақылау және өздік бақылау

Сынып үш тапсырма алады ТКШ-АКШ- ЖКШ.

1.№4 hello_html_1d5b9462.gif 2.№8 hello_html_m31521af0.gif 3.№6 hello_html_m3a5854d8.gif

Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап – бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеріледі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тексеру регламенті «Алгоритм» картасындағыдай жүргізіледі.


Жұмыстың аяқталуы тек «Бета» және «Гамма» топтары үшін 5+30 формуласы бойынша. Сыныпты үш топқа бөлу – Альфа: ТКШ–АКШ-ЖКШ, Бета: АКШ-ТКШ, Гамма: ТКШ тапсырмаларын

орындау арқылы жүзеге асырылады.


10


Екінші айналымның (цикл) қорытындысы шығарылады. Мұғалім, өткен цикл бойынша жоғары деңгейге жетпеген оқушыларға бастапқыда тағайындалған сарапшыларды

қайта сол оқушылармен жұмыс жасауына бағыттайды. Жауапкершілік және кері байланыс заңдылығы әрекет етуі керек.







11


Түйсіну

Бірінші айналымның (цикл) қорытындысы шығарылады. Мұғалім, өткен цикл бойынша жоғары деңгейге жетпеген оқушыларға бастапқыда тағайындалған сарапшыларды қайта сол оқушылармен жұмыс жасауына бағыттайды. Жауапкершілік және кері байланыс заңдылығы әрекет етуі керек. ООМ – жаңартылады.

Сынып көшбасшысы оқушыларды белсендіріп, әрбір оқушының басқалардан басымдылығы мен кемшіліктерін ескертіп, атап көрсетеді.


12


Түсінік беру

Цикл саны шектелмейді. Мұғалім барлық сынып бойынша және сарапшылардың жұмысын карта бойынша барлық жұмыс барысына бағыт беріп отырады. Оқушылардың түсіндіру және тапсырманы дұрыс шешу біліктерін қатаң түрде тексереді.

Карта бойынша жұмыстың аяқталуы: оқушылардың 63% «Альфа» тобына өтуі міндетті.


13


Бағалау

Бағалау деңгей бойынша жүргізіледі: Альфа – 5 ұпай, Бета – 4 ұпай, Гамма – 3 ұпай. «Биоинтернет» картасы бойынша жұмыстың аяқталуы, «Альфа» тобына өткізуге оқушыларды ұсынған сарапшылардың жұмысы әсерлі болуы үшін сыныптың заң шығарушылары бонустар қояды.

Мұғалім сыныптық-команда мен көшбасшының тырысып күш салуы жұмысының сапасын ескереді.


14


Үй тапсырмасы

«Альфа» тобы ЖКШ 10 тапсырмасынан кем емес орындайды. Алты сарапшы ЖКШ 30 тапсырмасын орындайды. Бұл сарапшылар «Жаттықтырғыш» картасында мұғалімнің көмекшісі болады және де сабақта барлық топтың оқушыларының тапсырмаларының дұрыс орындалуын тексереді. 2. «Бета» тобы АКШ 10 тапсырма және ЖКШ 5 тапсырма орындауы тиіс. 3. «Гамма» тобы ТКШ тапсырмасы 10 кем емес және АКШ 5 тапсырма орындауы тиіс.

Карта бойынша жұмыс барысының аяқталуы мұғалім тағы да тақырыптың аяқталу уақыты мен «Қисын», «Көшбасшы», «КТС» карталары бойынша мәліметтер болжамын береді.

Сабақта сапалы білім беруді басқарудың қосымша тәсілінің бірі орынға отырғызу матрицасы – ООМ.Сабақ басталмас бұрын міндетті түрде тақтаға бормен ООМ сызылады немесе мектептің еркімен қосымша тақта жасалуы мүмкін. Сабақта оқушылардың саны орынға отырғызылуы бойынша көрсетіледі. Әрбір оқушының жеке сайты немесе орынының коды болады.

А

Б


В

Г


Д

Е

Д-3






















+


Түсінік беру:берілген кестеде оқушылар сабақ бойы өзінің қозғалыс бағытын көрсетеді. Өзінің сайтына өз әріптестерінің мекен–жайын белгілеп, әр әріптесінің сайтына алу белгісін қояды. Мысалы: терезенің тұсында бірінші партада отырған бала А-1 коды бар, ол үшінші партада үшінші қатарда отырған әріптесіне Д-3 көмекке барады. ООМ бойынша көрініп тұр: А-1 Д-3 көмектеседі. Осы сәттен бастап А-1 – «мұғалім», Д-3 «оқушы». Уақыт аяқталысымен мұғалім қондыру орнының сайтында алу белгісі бар оқушылардан сабақ сұрайды. Жұмыс аяғында мұғалім одан ары қарай сабақ барысын түзету үшін сарапшылардың жұмыс сапасын көруге мүмкіндік алады.

Әрбір баланың өзінің жеке сайты бар, сабақ барысында оны өз бетінше жеке тұлға етіп қалыптастыруына ықпал жасаушы құралы ретінде қолданып, ол оның жекеменшігі болып саналады.

«Биоинтернет» картасы бойынша жұмыс жасаудағы оқушылардың мотивациясы

Балаларға бір-біріне көмектесудің құндылығы мен ережені түсіндіруді мұғалім тарапынан қажет етіледі. Атап айтқанда, (шешімін таптым+түсіндіре білдім=меңгердім) формула мазмұнын нақты ашуды қажет етеді. Балалар үшін сөйлеу дамытушылығының мән-мағынасын шешуші формула (білім – бұл өз ойын нақты да анық түрде жеткізе білу) көзқарасын атап айтуға болады. Барлық сынып және әрбір баланың негізгі міндеті бірыңғай команда құру болып табылады. Мына формула бойынша: өзгеге қол ұшын беріп көмектесу арқылы, өзіңе де көмек беру мүмкіндігің бар – деген ұранмен әрбір сабақта пәнді меңгеру барысында бір-біріне көмектесудің мәнін балаларға жетік түсіндіру аса қажет болып табылады. «Бір нәрсені үйренгің келсе - өзгеге үйрет» ұстаным бойынша тақырыпты дұрыс меңгеру үшін сыныптағы әрбір оқушының өз бетінше, түрлі тәсілмен сабақты түсіндіруге мүмкіндік береді.


Жай бөлшектерді салыстыру
  • Математика
Описание:

Сабақтың мақсаты:

Өткен тақырып бойынша 63% -ға жеткен оқушылардың білім мен біліктілігін сөйлеу арқылы нақты бекіту,

оқушылардың бойына адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру,шыншылдыққа және шапшаңдыққа тәрбиелеу, мақсатқа жете білуге тәрбиелеу,балаларды бірыңғай ақпараттық кеңістік – ұжымдық парасаттылыққа кіріктіру. Сабақта, «оқы да - тоқы» ұстанымын жүзеге асыра отырып, оқушылардың жұмысын ұйымдастыру. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталану.

Міндеті: технологиялық карталардың регламентінің орындалуы.

Автор Адамабаева Айнур Сериковна
Дата добавления 05.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 500
Номер материала MA-061958
Скачать свидетельство о публикации
