Жаратылыстану 5 сынып күні 24.11.2014
4 апта
|
1 күн
12 сабақ
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Материктер мен
аралдар
|
Сілтеме
|
Оқыту
мен оқытудағы жаңа тәсілдер (Нұсқаулық 32-42 беттер), диалог арқылы сыни
тұрғыдан ойлануды дамыту ( Нұсқаулық 50-55 беттер, Александер 2001,2008:
«Диалогты оқыту») География 5 сынып
|
Жалпы
мақсаттар
|
Білімділік: Оқушылар материктер мен аралдар туралы
мағлұмат алады.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін,
шапшаңдылығын, оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу
іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту,
пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту,
географиялық ойлауын қалыптастыру
Тәрбиелік:
Оқушыларды қоршаған ортаны
қорғауға баулу, дүниетанымдық көзқарас қалыптастыру, өз бетімен оқып-үйренуге
тәрбиелеу.
|
Оқыту
нәтижесі
|
Оқыту үрдісінде
оқушылардың әрқайсысына жеке тұлға ретінде қарап, өздеріне деген сеніміндері,
оқушының білімге ынтасы артады. Топтық жұмысқа қалыптасады, өз ойларын еркін
жеткізеді, мақсатқа жетуге топ болып ұмтылады, бірін-бірі бағалайды,
шығармашылыққа ұмтылады, пәнге деген қызығушылықтары артады.
|
Түйінді
идеялар
|
Оқушылардың
көзден тыс қалған қасиеттерін анықтау, бағдарламаның модульдерін ұштастыра
отырып, сабақты тиімді өткізу;
-
Топпен
жұмыс істеу қабілеттілікғтері
-
Тақырып
бойынша білімдерін анықтау
-
Сыни
тұрғыдан ойлануға бағыттау
-
Диалог
құру арқылы тапсырмалардың шешімін табу
-
Мәтін,
атлас және кескін карта мен топтаса отырып жұмыс істеу қабілеттіліктерін
анықтау
|
Тапсырмалар
Мағынаны тану. «Галареяда ой шарлау» стратегиясы
|
Өткен сабақты
қайталау : 1.«Автор
орындығы» стратегиясында үйге берілген тақырып 2. «Семантикалық карта»
бойынша жұмыс.
Жаңа
сабақ:
Блум бойынша:
Білу: 1 Оқушылар материктер мен аралдар туралы түсінік
алады
Түсіну: 2 Материктердің
пайда болуы
Қолдану: 3 Оқулықпен, атласпен дәптерлерімен жұмыс
істей білуге, іздендіруге
Талдау: 4
Рельефтің формалары
Синтез: 5. Материктер мен аралдардың ауданы
|
Жаттығулар
|
Атластан пайдалы қазбаларды анықтау
|
Үйге
үйреніп келуге
|
16 тақырыпты
оқу, негізгі ұғымдар,
кестені толтыру
|
Бағалау
Кері
байланыс
|
Аты-жөні
|
Мәтін
мен жұмыс
|
Диалогқа
қатысуы
|
Ойын
қорғау
|
Атлас
және карта мен жұмыс
|
Қорытынды
баға
|
|
Сабақтың барысы: 12 сабақ
Сабақтың
құрылымы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Берілген
уақыт
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Топтастыру
|
Оқушылармен
амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.
|
3 мин
|
Орындарынан
тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.
|
Ой түрткі «Миға шабуыл» стратегиясы
|
Материктер
қалай пайда болды деп ойлайсыңдар?
|
5 мин
|
Өз
ойларын топ ішінде талдап, ойларын қорғайды
|
Топпен
жұмыс
|
1. Материктер
мен аралдар туралы тусінік:
2. Өз
бетімен диктант жазу:
Рельеф дегеніміз........ Ең ірі
рельефтің формалары....... Ең бірінші болып құрылық емес..........пайда
болған. Жер бетінде ....материк бар. Олар......... Шығу тегіне қарай аралдар
.......... болып бөлінеді.
3.Атластан
материктер мен ірі аралдарды табу
|
35 мин
|
Идеяларын
ортаға салу. Қорғау. Топ ішінде мәтінді талдап, атлас және карта мен жұмыс
істелінді; бір-бірімен диалогқа түседі, ес картасын құрастырады
|
Тексерілді
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
________________________
Үй тапсырмасы бойынша сематикалық картаны
толтыру:
Объетілер
|
Ядро
Ішкі сыртқы
|
Ядроның
өсі
|
Мантия
|
Жер
қыртысы
|
Пайдалы
қазбалар
|
6000 км
|
|
+
|
|
|
|
Таулы
аудандарда 80 км
|
|
|
|
+
|
|
2900км
тереңдікте
|
|
|
+
|
|
|
Температурасы
– 3000 градусқа жетеді
|
+
|
|
|
|
|
Мұхит
табанының асты 6-8 км
|
|
|
|
+
|
|
Темір,
аллюминий, тас көмір, мұнай
|
|
|
|
|
+
|
Қоймалжын,
сүйық күйде болады
|
+
|
|
|
|
|
Қатты
заттаран турады
|
+
|
|
|
|
|
материктер
|
|
|
|
+
|
|
«В» тобына 2- тапсырма: Географиялық
диктант
1. Жердің
ішкі құрылымы -- ........қыртысы, мантия және я.......
2. Пайдалы
қазбалар – ол көмір, м.......й,
3. Ядро
бөлінеді – сыртқы және ......
4. Мантия
латын тілінен аударғанда --«..........» сөзді білдіреді
5. Жер
бетіндегі материктер – Еуразия, ......., ........., .........., .............,
Антарктида.
«В» тобына 2- тапсырма: Географиялық
диктант
1. Жердің
ішкі құрылымы -- ........қыртысы, мантия және я.......
2. Пайдалы
қазбалар – ол көмір, м.......й,
3. Ядро
бөлінеді – сыртқы және ......
4. Мантия
латын тілінен аударғанда --«..........» сөзді білдіреді
5. Жер
бетіндегі материктер – Еуразия, ......., ........., .........., .............,
Антарктида.
«В» тобына 2- тапсырма: Географиялық
диктант
1. Жердің
ішкі құрылымы -- ........қыртысы, мантия және я.......
2. Пайдалы
қазбалар – ол көмір, м.......й,
3. Ядро
бөлінеді – сыртқы және ......
4. Мантия
латын тілінен аударғанда --«..........» сөзді білдіреді
5. Жер
бетіндегі материктер – Еуразия, ......., ........., .........., .............,
Антарктида.