Главная / Другое / жаңа форматтағы өзін-өзі тану сабағының жоспары (7-сынып)

жаңа форматтағы өзін-өзі тану сабағының жоспары (7-сынып)

2-сабақ. «Құндылықтар практикасы»


Мерген ОЖББМ Күні:21.11.2015.

Мұғалімі: Қажғалиева С.О.

Пәні: Өзін-өзі тану Сыныбы: 7 Сабақ №11

Тақырыбы: Қарым-қатынас мәдениеті

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: әдептілік,сенімділік,парыз.

Оқушы саны:15


Сабақ мақсаты: Оқушыларға қарым-қатынас мәдениеті туралы айта отырып,дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

-Оқушыларға ізгілікті қарым-қатынас жасаудағы парыздың мәнін түсіндіру;

-Күнделікті дұрыс әрекет ету сапасын дамытатын және жүзеге асыратын ойларын, сөздерін және іс - амалдарын бекіту арқылы сенімді қарым-қатынас жасай алу дағдыларын дамыту;

-Жағымды қарым-қатынас жасауға, сенімділікке,әдептілікке тәрбиелеу.


Ресурстар

(материалдар,

дерексөздер)


Сабақ барысы:1. Ұйымдастыру кезеңi.

Тыныштық сәтi.Тыныс алуға зейін қою.

Мұғалім: АРҚАҢЫЗДЫ ТІК ҰСТАП ОТЫРЫҢЫЗ. Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз.
Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз...,арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады...
Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)


2.Үй тапсырмасын тексеру

11 сабақ«Теректің асқақтығы» атты өсиет әңгімені өз ойларымен аяқтап, сұрақтарға жауап беру.

1.Терек айналасындағылармен неліктен осылай нашар қарым-қатынас жасады?

2.Теректің ендігі өмірі қандай болады?

3.Әдепті болу қасиетті арқылы қандай жетістіктерге жетеді?

Оқулық.

3.Дәйексөз. «Дұрыс әрекет-мақсатқа жеткізер жолды  дұрыс таңдаудан басталады».

-Адам бойындағы қандай қасиеттер мақсатқа жеткізер жолды табуға көмектеседі?

-Өмір сүру барысында адамдарға сенімділік қасиеттінің маңыздылығы неде?

-Ой,сөз,іс-әрекет үйлесімдігі қандай құндылыққа жол ашады?Дұрыс әрекет

        Шындық-дұрыс әрекетке жатады                                   

Әбу Нәсір әл-Фараби
(872 – 950)

(Хормен айту, жаттау, мәнін ашу.)


4.Мұғалім сыйы: Құм мен тас .

Екідосшөлдалада  саяхаттапжүреді. Біркезде  екеуіұрысыпқалады да, біреуіекіншісінің  жағынантартыпжібереді.  Соңғысыауырсынса да,  ештеңеайтпайды, тек құмғабылайдепжазады: «Бүгінменіңеңжақсы  досымменіңжағымнаншапалақпен  тартыпжіберді».

 Олар әрі қарай жүріп  келе жатып, көлге кездеседі, сол жерде шомылып алмақшы

болады. Шапалақ жегені  суға секіріп кетеді де,  батып кете жаздайды. Бірақ досы оны құтқарып қалады». Ол өз-өзіне  келген кезде, тасқа былай деп жазады: «Бүгін  менің ең жақсы досым менің өмірімді  құтқарып қалды». Сол кезде оны жағынан тартып жіберген, құтқарып қалған  досы сұрайды:

  -Мен сені ренжеткенде  сен құмға жаздың, ал енді тасқа  жазып жатырсың. Неге?- деп сұрайды.

    Досы былай деп жауап береді:

  -Бізді біреу ренжеткенде, жел оны өшіріп тастауы үшін біз оны құмға жазуымыз керек. Ал біреу жақсылық жасаса, оны өшірмейтіндей  етіп, тасқа қашап жазуымыз керек. Өкпеңді құмға, қуанышыңды тасқа қашап жазып үйрен, өйткені бұл дұрыс әрекет - мәңгілік құндылық.

Сұрақтар: 1.Досы неліктен ренжігенін құмға жазды?

2.Өмірін сақтап қалған кезде неліктен тасқа қашап жазды?

3.Өздерің өмірде осындай жағдайларды немесе осыған ұқсас оқиғаны кездестірдіңдер ме?Болса мысал келтіріңіз.




Интернет


5.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.Түс арқылы екі топқа бөлу

1- топ.Жағдаяттарды сахналау. «Автобуста болған жағдай» арқылы Дұрыс әрекет жасау

2-топ. Жағдаяттарды сахналау. «Көшеден өте алмай тұрған адамға көмектесу» арқылы Дұрыс әрекет жасау.


3-топ. Жағдаяттарды сахналау. «Жүрегі ауырған адамға көмек көрсету» арқылы Дұрыс әрекет жасау.






6.Топпен ән айту.

Аңса жаным

Әні:Т.ТөлендиевтікіСөзі: М.Мақатаев

Мен тілеймін.

Жарқыным, сен де тіле:

Жақсылық орнасын деп жер бетіне.

Аққу тіле айдынның келбетіне,

Айдын тіле аққуды тербетуге.

Менаңсаймын, сен-дағыаңса, жаным

Жақсыданжайлапескенжансамалын

Аңсажаным, зарығыпшаршажаным

Қалса да қаншағұмыр, қаншаамалың 2 рет

Мен сағынам, сен-дағысағын, жаным

Адамнан тек жақсылықтабылғанын

Ашусыз, пәксіз бауырлардың

Аңсаймын ашық-жарқын

Аңсаймын ашық-жарқын

Аңсаймын ашық-жарқын қауымдарын


Мен аңсаймын, сен-дағы аңса, жаным

Жақсыданжайлапескенжансамалын

Аңсажаным, зарығыпшаршажаным

Қалса да қаншағұмыр, қаншаамалың2 рет



Көңілімболса-дағықаншажарым

Соларменбілінбейдішаршағаным

Жақсыданжайлапескенжансамалын

Жабықпайаңсажаным,

Жабықпайаңсажаным,

Жабықпайаңсажаным,

Аңса, Жаным

а-е-ей а-е-ейАңса, Жаным


7.Үй тапсырмасы.12-сабақта берілген Даниэль Дефоның

«Робинзон Крузо» романының үзіндісін оқу.

Оқулық.

8.Соңғы тыныштық сәтi.Енді бір сәт тынышталып, көзімізді жұмып, бүгінгі сабақты есімізге түсірейік. Бүгінгі сабақтан алған жақсы ойларымыз бен жағымды қасиеттерімізді жүрегімізге жеткізіп, сақтайық... Енді көздеріңді ашсаңдар да болады.

(Баяу музыка қосылады.)


























 

жаңа форматтағы өзін-өзі тану сабағының жоспары (7-сынып)
  • Другое
Описание:

Пәні: Өзін-өзі тану Сыныбы: 7 Сабақ №11

Тақырыбы: Қарым-қатынас мәдениеті

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: әдептілік,сенімділік,парыз.

Сабақ мақсаты: Оқушыларға қарым-қатынас мәдениеті туралы айта отырып,дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

-Оқушыларға ізгілікті қарым-қатынас жасаудағы парыздың мәнін түсіндіру;

-Күнделікті дұрыс әрекет ету сапасын дамытатын және жүзеге асыратын ойларын, сөздерін және іс - амалдарын бекіту арқылы сенімді қарым-қатынас жасай алу дағдыларын дамыту;

-Жағымды қарым-қатынас жасауға, сенімділікке, әдептілікке тәрбиелеу.

Автор Кажгалиева Салтанат Оразовна
Дата добавления 09.02.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров 1301
Номер материала MA-064674
Скачать свидетельство о публикации
