Инфоурок Начальные классы Конспекты"Әз Наурыз туралы аңыз " Нұрқасым Қазыбеков

"Әз Наурыз туралы аңыз " Нұрқасым Қазыбеков

Скачать материал

2-сынып

Пән: Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Нұрқасым Қазыбеков « Әз –Наурыз туралы аңыз»

Мақсаты: Нұрқасым Қазыбеков « Әз –Наурыз туралы аңыз» мәтінінің мазмұнын

                  ашу.

Білімділік: Табиғаттағы өзгерістер мен Наурыз көженің қалай жасалатыны туралы 

                   түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, ұлттық дәстүрді қадірлеуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсідлер: Көрнекілік, көрсету, түсіндіру, әңгімелесу, ой қозғау,сұрақ-жауап,

жеке, жұппен, топпен жұмыс.

Көрнекілігі: Оқулық, суреттер, дәптер, бор, қалам, карточкалар.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық: Мынау менің-жүрегім,

                                                Бәрі осыдан басталған.

                                                Мынау –басым ақылды,

                                                Бәрін осы басқарған.

                                                Мынау менің –оң қолым

                                                Мынау менің – сол қолым

                                                Барлық істі атқарған.

Оқушыларды топқа бөлу.  /Мозайка/ әдісі 

«Білу стратегиясы» Қызыл түс

Үй тапсырмасын тексеру: «Үш қадамды сұхбат»

1.

2.

3.

«Түсіну стратегиясы» Сары түс

Жаңа сабақ: Сөзжұмбақ «Наурыз»

1.     Ас атасы ... / Нан/

2.     Ең жақын адам /Ана/

3.     Киіз үйдің жабдығы / Уық/

4.     Мал жайылымы / Өріс/

5.     Жыл мезгілі /Қыс/

     6. Көру мүшесі /Көз/

 

Наурыз туралы не білеміз?

Оқушылардың жауабын толықтыру: Наурыз мейрамында ұлттық ойындар ойналады, наурыз көже жасайды, тілектер айтылады.Олай болса, біз бүгін  Нұрқасым Қазыбековтың « Әз –Наурыз туралы аңыз» мәтінімен танысамыз.

Дәптермен жұмыс:

                                      

 

 

 

 

Нұрқасым Қазыбеков

 


                                                                  

 

                             1-мамыр1936

                                  туған                   жазушы                    іле қазақ автономиялық

                                                                                             облысы Текес ауданы

 

 

 

Оқулықпен жұмыс:

1.     «Әз-наурыз туралы аңыз» мәтінін оқып беру

2.     Мәтінді оқушыларға оқыту: тізбектей оқу, жеке-жеке оқыту

       а) наурыз көженің 7 түрлі тағамы

3.     мұғалімнің түсіндірмесі

а)көжені 7 түрлі дәмнен жасайды екен, олай болса осы 7 саны  қандай сан

 

7-апта: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма , сенбі, жексенбі

 

Наурыз көже:1.Ет, 2. құрт,3.бидай,4.Сүт, айран, 5.Тұз, 6.Тары,7. Кеспе

Қолдану-қара түс  стратегиясы «Ой толғаныс»

І топ                              ІІ топ                                            ІІІ топ

7 апта құрастыру          7 қазына суреттерді                     наурыз көжеге қосы-

                            қойып жапсыру                           латын жеті түрлі тағам

                                                                                  түрлерін сәйкестендіру   

                                                                                 

 

Сергіту сәті:  «Айна» ойыны

Талдау

1.     Наурыз сөзі қандай ұғынды білдіреді (жаңа жыл)

2.     Ұлыс күні жасалатын қандай тағам (көже)

3.     Наурыз айында қандай мейрам бар?

 

Семантикалық карта

 

атаулар

Жыл

басы

қар ериді

табиғат оянады

күн мен түн теңеледі

құстар ұшып келеді

наурыз көже

Наурыз

 

 

 

 

 

 

Көктем

 

 

 

 

 

 

 

 Дарын оқушылармен жұмыс

Эссе жазу:  «Наурыз көже»

Үлгерімі төмен «Сәйкестендіру» тесті

        2 бағанды сөздерді тәулік мерзіміне орай сәйкестендіру

                                        Қайырлы таң                күндіз

                                         Қайырлы кеш              таңертен

                                         Қайырлы күн                кешке

 

Көк қалпақ: Не білдім? стратегиясы

Қорытынды: Бүгінгі сабақтан не үйрендік?

Алғанымыз: Білім

Жұмысымыз: Оқулық, жаздық, айттық, үйрендік.

Көңіліміз: Жақсы

Сезіміміз: Тамаша

Бағалау: Өз-өзін бағалау.

 

Көктемнің алғашқы ең әдемі гүлдерімен сендерді бағалаймын. Гүлдердің артында білімдеріне сәйкес баға бар.

Күнделікке жазу

Үйге тапсырма: «Наурыз-жыл басы» шығарма  жазу

                            Мәтінді түсініп оқу, мазмұндау 153-бет.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Әз Наурыз туралы аңыз " Нұрқасым Қазыбеков"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

өзгерістер мен Наурыз көженің қалай жасалатыны туралы 

                   түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, ұлттық дәстүрді қадірлеуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсідлер: Көрнекілік, көрсету, түсіндіру, әңгімелесу, ой қозғау,сұрақ-жауап,

жеке, жұппен, топпен жұмыс.

Көрнекілігі: Оқулық, суреттер, дәптер, бор, қалам, карточкалар.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық: Мынау менің-жүрегім,

                                                Бәрі осыдан басталған.

                                                Мынау –басым ақылды,

                                                Бәрін осы басқарған.

                                                Мынау менің –оң қолым

                                                Мынау менің – сол қолым

                                                Барлық істі атқарған.

Оқушыларды топқа бөлу.  /Мозайка/ әдісі 

«Білу стратегиясы» Қызыл түс

Үй тапсырмасын тексеру: «Үш қадамды сұхбат»

1.

2.

3.

«Түсіну стратегиясы» Сары түс

Жаңа сабақ: Сөзжұмбақ «Наурыз»

1.     Ас атасы ... / Нан/

2.     Ең жақын адам /Ана/

3.     Киіз үйдің жабдығы / Уық/

4.     Мал жайылымы / Өріс/

5.     Жыл мезгілі /Қыс/

     6. Көру мүшесі /Көз/

 

Наурыз туралы не білеміз?

Оқушылардың жауабын толықтыру: Наурыз мейрамында ұлттық ойындар ойналады, наурыз көже жасайды, тілектер айтылады.Олай болса, біз бүгін  Нұрқасым Қазыбековтың « Әз –Наурыз туралы аңыз» мәтінімен танысамыз.

Дәптермен жұмыс:

                                      

 

 

 

 

Нұрқасым Қазыбеков

 

       
   
 

 

                                                                  

 

                             1-мамыр1936

                                  туған                 жазушы                    іле қазақ автономиялық

                                                                                             облысы Текес ауданы

 

 

 

Оқулықпен жұмыс:

1.     «Әз-наурыз туралы аңыз» мәтінін оқып беру

2.     Мәтінді оқушыларға оқыту: тізбектей оқу, жеке-жеке оқыту

       а) наурыз көженің 7 түрлі тағамы

3.     мұғалімнің түсіндірмесі

а)көжені 7 түрлі дәмнен жасайды екен, олай болса осы 7 саны  қандай сан

 

7-апта: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма , сенбі, жексенбі

 

Наурыз көже:1.Ет, 2. құрт,3.бидай,4.Сүт, айран, 5.Тұз, 6.Тары,7. Кеспе

Қолдану-қара түс  стратегиясы «Ой толғаныс»

І топ                              ІІ топ                                            ІІІ топ

7 апта құрастыру         7 қазына суреттерді                    наурыз көжеге қосы-

                            қойып жапсыру                           латын жеті түрлі тағам

                                                                                  түрлерін сәйкестендіру   

                                                                                 

 

Сергіту сәті:  «Айна» ойыны

Талдау

1.     Наурыз сөзі қандай ұғынды білдіреді (жаңа жыл)

2.     Ұлыс күні жасалатын қандай тағам (көже)

3.     Наурыз айында қандай мейрам бар?

 

Семантикалық карта

 

атаулар

Жыл

басы

қар ериді

табиғат оянады

күн мен түн теңеледі

құстар ұшып келеді

наурыз көже

Наурыз

 

 

 

 

 

 

Көктем

 

 

 

 

 

 

 

 Дарын оқушылармен жұмыс

Эссе жазу:  «Наурыз көже»

Үлгерімі төмен «Сәйкестендіру» тесті

        2 бағанды сөздерді тәулік мерзіміне орай сәйкестендіру

                                        Қайырлы таң                күндіз

                                         Қайырлы кеш              таңертен

                                         Қайырлы күн                кешке

 

Көк қалпақ: Не білдім? стратегиясы

Қорытынды: Бүгінгі сабақтан не үйрендік?

Алғанымыз: Білім

Жұмысымыз: Оқулық, жаздық, айттық, үйрендік.

Көңіліміз: Жақсы

Сезіміміз: Тамаша

Бағалау: Өз-өзін бағалау.

 

Көктемнің алғашқы ең әдемі гүлдерімен сендерді бағалаймын. Гүлдердің артында білімдеріне сәйкес баға бар.

Күнделікке жазу

Үйге тапсырма: «Наурыз-жыл басы» шығарма  жазу

                            Мәтінді түсініп оқу, мазмұндау 153-бет.

Скачать материал
