Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
"İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təhsildə rolu" mövzusunda
TƏQDİMATI
2012-2013
Göygöl rayon Ərşad Məmmədov adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbinin riyaziyyat və informatika müəllimi Quliyeva Nurlanın
nurlanquliyeva@mail.ru
http://nuraz7.kitabxana.net
http://nuraz.kitabxana.net
http://nuraz.ucoz.ru/
ELEKTRON TƏHSİL MÜSABİQƏSİ
"1 şagird:1 kompüter"
2 слайд
Pedaqoji və ədəbi işlərim
3 слайд
Kitablarım - mükafatlarım
http://www.kitabxana.net/?oper=readBook&id=1003
4 слайд
http://kitabxana.net/?oper=readBook&id=1335
5 слайд
Riyaziyyat 5 – metodik vəsait
Yollar – bədii kitab
İki kitab üzərində işləyirəm
http://kitabxana.net/?oper=readBook&id=1568
6 слайд
http://kurikulum.az/index.php?option=com_content&view=article&id=754%3A2011-ci-il-3-cue-noemr&catid=92%3Acari-noemrlr&Itemid=101&lang=az
http://kurikulum.az/index.php?option=com_content&view=article&id=755%3A2011-ci-il-4-cue-noemr&catid=92%3Acari-noemrlr&Itemid=101&lang=az
7 слайд
Kurikulum mərkəzində görüş
8 слайд
Kurikulum kursları
9 слайд
"1 şagird:1 kompüter" layihəsi çərçivəsində açıq dərslər
10 слайд
11 слайд
Müsabiqələr, təqdimatlar
12 слайд
Saytım və məktəbimizin bloqu
13 слайд
Yeni Yazarlar və Sənətçilər Qurumunun İdarə Heyətinin üzvü, Gəncə bölgəsi üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi, www.kitabxana.net - Milli Virtual Kitabxananın Yaradıcı Şurasının üzvüyəm
14 слайд
Təhsil Nazirliyininə aid saytlarındakı səhifələrim
15 слайд
Bir çox qlobal şəbəkələrin əsasən, facabook və tvitterin fəal istifadəçiyəm.
16 слайд
Standartlar: 1.1.4. İki sonlu çoxluğun birləşməsini və kəsişməsini tapır.
Dərsin məqsədi.
1) Müəyyən qanunauyğunluqlara əsasən verilmiş çoxluqları yazır.
2) Çoxluqların kəsişməsini və birləşməsini tapır.
3) İki çoxluğun kəsişməsini və birləşməsini Venn diaqramlari ilə təqdim edir.
4) Çoxluqlara aid məsələləri Venn dioqramının tətbiqi ilə həll edir.
Dərsin tipi: İnduktiv
İş formaları: Kollektiv, fərdi və cütlərlə iş.
Üsulları: Müzakirə, beyin həmləsi.
İnteqrasiya: Həyat bilgisi – 1.1.1, 2.3.1, azərbaycan dili – 4.1.4, informatika – 3.1.2, 3.3.2, çoxluqlara aid mövzular – 1.1.4
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompüter, proyektor
Mövzu: Venn diaqramının tətbiqi ilə məsələ həlli
17 слайд
Kiçik bir hekayə oxuyuram
Həyat
Tanrı yaratdığı varlıqları müxtəlif çoxluqlarda yerləşdirərək həyat kürəsini nizamladı (bütün çoxluqları daxilinə alan çoxluğu). Zamanla çoxluqlar birləşərək böyümək, kəsişərək ortaq nəticəyə gəlib zamana hakim olmaq istədilər. Lakin, nə qədər genişlənsələr də dairəvi məkanın elementi olaraq təkrarlanan zamandan asılı oldular. Birləşdikdə fərqli elementlərdən, kəsişdikdə yalnız ortaq elementlərdən ibarət olduqlarından həyatın-günəşin, torpağın, havanın, suyun bir hissəsi oldular.
Motivasiya
18 слайд
1) Hekayədəki həyat kürəsini, çoxluqları, çoxluqların birləşməsini və kəsişməsini necə başa düşürsünüz?
2) Nəticələrinizi aşağıdakı tapşırıqlara necə tətbiq edərsiniz?
Rəqəmlərdən və ya hərflərdən ibarət müxtəlif çoxluqlar yazıram. Onların birləşməsini və kəsişməsini tapırıq.
Məsələn: 𝑨={ş, 𝒕, 𝒚, 𝒉, 𝒍, 𝒎, 𝒏, 𝒓} və 𝑩 = {ğ, 𝒑, ş, ç, 𝒕, 𝒚}çoxluqlarının birləşməsini yazın.
𝑪={𝟏, 𝟐, 𝟒, 𝟖, 𝟏𝟔, 𝟑𝟐} və 𝑫={𝟐, 𝟒, 𝟔, 𝟖, 𝟏𝟎,𝟏𝟐} çoxluqlarının kəsişməsini tapın.
Yönəldİcİ suallar
Tapşırıq: İnternetdən quşlar haqqında məlumat toplayın. Hansı vəhşi quşların ev quşları olduğunu olduğunu araşdırın. Nəticələri Ven diaqramında təsvir edin.
19 слайд
Şağirdlərə kompüterlə işləmə qaydalarını xatırladıb Ven diaqramını pait proqramında təsvir etməyi tapşırıram
20 слайд
Vəhşi quşlar
Ev quşları
Vəhşı və ev
21 слайд
Tədqiqat sualı
Çoxluqlara aid məsələləri Venn diaqramının köməyi ilə həll etmək olarmı?
22 слайд
Şəkillər nümayiş etdirirəm.
Tədqiqat aparılması
Şagirdlərdən şəkillərdə hansı nağıl personajlarının iştirak etdiyini soruşuram. Onlar şəkillərə A və B çoxluqları kimi baxıb 𝑨= {𝒕ü𝒍𝒌ü, 𝒙𝒐𝒓𝒖𝒛, 𝒕𝒐𝒚𝒖𝒒,}, 𝑩= {𝒕ü𝒍𝒌ü, 𝒙𝒐𝒓𝒖𝒛, 𝒄ü𝒄ə}yazırlar.
Sonra hər iki şəkildə birlikdə hansıpersonaj olduğunu soruşuram?
23 слайд
A
B
A∩B
Məlumatın mübadiləsi-təqdimat
24 слайд
Tarşırıq:
𝐂 = {𝐚, ı, 𝐨, 𝐮} və 𝐃 = {𝐞, ə, 𝐢, ı, ü, ö, 𝐨} çoxluqlarının birləşməsini yazın.
Məsələ:𝐀 = {𝐩𝐮𝐥, 𝐭𝐞𝐱𝐧𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐲𝐚}, 𝐁 = {𝐩𝐮𝐥, 𝐤𝐢𝐭𝐚𝐛} olarsa, təhsil üçün lazım olan amilləri tapın.
Tədqiqatı aşağıdakı tip fərdi tapşırıqlarla davam etdirik
Cavab – təqdimat
𝐂𝐔𝐃 = {𝐚, ı, 𝐨, 𝐮, 𝐞,ə,𝐢, ı, ü,ö, 𝐨} – qalın və incə saitlər çoxluğunun birləşməsindən saitlər çoxluğu yaranır.
𝐀𝐔𝐁 = {𝐩𝐮𝐥, 𝐭𝐞𝐱𝐧𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐲𝐚,𝐤𝐢𝐭𝐚𝐛} – təhsil almaq üçün pula, kitaba və texnoloğiyaya ehtiyac var.
25 слайд
Müzakirəni təşkil etmək üçün şagirdlərə aşağıdakı suallarla müraciət edirəm.
1) Çoxluqları hansı qanunauyğunluqlara əsasən ayırmaq olar?
2) Çoxluqların kəsişməsini və birləşməsini necə tapdınız?
3) İki çoxluğun kəsişməsini və birləşməsini Venn diaqramları ilə necə təsvir etdiniz?
4) Çoxluqlara aid məsələləri Venn dioqramının tətbiqi ilə həll edərkən nə etdiniz?
Məlumatın müzakirəsi
26 слайд
Çoxluqlara aid məsələləri həll etmək üçün:
1) Əvvəlcə hər iki çoxluğa aid olan elementləri diaqramların kəsişdikləri hissədə yerləşdiririk. Elementləri diaqramda nöqtələrlə, işarələrlə, rəqəmlə və s. ğösrərmək olar.
2) Sonra fərqli elementləri diaqramların kəsişmədikləri hissələrdə qeyd edirik. Bu zaman diaqramın bütün hissələrindəki elementlərin sayı çoxluqlardakı elementlərin sayına bərabər olur.
Nəticələrin çıxarılması
27 слайд
Nümunə.
Natural ədədlərdən ibarət iki sonlu çoxluq yazın. Onların kəsişməsində və birləşməsində elementlərin sayını tapın.
2) Sinifdəki 𝟐𝟖 şagirddən 𝟏𝟗-u musiqi ilə 𝟏𝟔-sı idmanla məşğul olur. Neçə şagird həm musiqi, həm də idmanla məşğul olur?
İşi cütlərdə davam etdirik. Şagirdlərə çoxluqlar yazıb onların birləşməsində və kəsişməsində elementlərin sayını tapmağı, çoxluqlara aid məsələləri həll etməyi tapşırıram.
Yaradıcı tətbiqetmə
28 слайд
Şagirdlərə evdə xoşladıqları meyvə və tərəvəzlər haqqında internetdən məlumat toplayıb dostlarına ötürməklə ortaq zövqlərini müəyyənləşdirməyi və nəticəni Venn dioqramında təsvir etməyi tapşırıram.
Ev tapşırığı
29 слайд
Qiymətləndirmə
30 слайд
Riyaziyyat-5
Orta məktəb dərslikləri
www.google.ru
www.wikipedia.az
portal.edu.az
Mənbələr
nurlanquliyeva@mail.ru
http://nuraz7.kitabxana.net
http://nuraz.kitabxana.net
http://nuraz.ucoz.ru/
31 слайд
DİQQƏTİNİZƏ GÖRƏ
TƏŞƏKKÜRLƏR!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Motivasiya, problemin qoyuluşu
Kiçik bir hekayə oxuyuram.
Həyat
Tanrı yaratdığı varlıqları müxtəlif çoxluqlarda yerləşdirərək həyat kürəsini nizamladı. Zamanla çoxluqlar birləşərək böyümək, kəsişərək ortaqnəticəyə gəlib zamana hakim olmaq istədilər. Lakin, nə qədər genişlənsələr də dairəvi məkanın elementi olaraq təkrarlanan zamandan asılı oldular. Birləşdikdə fərqli elementlərdən, kəsişdikdə yalnız ortaq elementlərdən ibarət olduqlarından həyatın-günəşin, torpağın, havanın, suyun bir hissəsi oldular.
Sinfə aşağıdakı suallarla müraciət edirəm:
1) Nağıldan çoxluqların kəsişməsi və birləşməsi haqqında hansı nəticəni çıxartdınız?
Rəqəmlərdən və ya hərflərdən ibarət müxtəlif çoxluqlar yazıram. Onların birləşməsini və kəsişməsini tapırıq.
və çoxluqlarının birləşməsini yazın.
və çoxluqlarının kəsişməsini tapın və onu Ven diaqramında təsvir edin.
İnternetdən quşlar haqqında məlumat axtarırıq. Onları müəyyən qanunauyğunluqlara görə (məsələn, ət və ot yeyən heyvanlar) çoxluqlara ayırırıq. Çoxluqların kəsişməsini və birləşməsini tapırıq.
Tədqiqat sualı:Çoxluqlara aid məsələləri Ven diaqramında təsvir etməklə həll etmək olarmı?
6 662 274 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Quliyeva Nurlan Seeddin. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
5 ч.