САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
«Тексердім»
|
«___________» ________2017 ж
|
Оқу ісінің меңгерушісі
|
|
___________________
|
Пән аты: Информатика
|
|
Сыныбы: 7
|
|
Сабақтың тақырыбы: Векторлық нысандармен қарапайым амалдар құру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды графикалық редакторларда фигураларды салуды
үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың компьютерлік графикамен жұмыс істеуді үйрету
арқылы теориялық білімін, ой - өрісін, шапшаң ойлау қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды жан - жақты болуға, техникалық құрылғыларды
пайдалану барысында жүйелілікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: Компьютерлер, слайд, үлестірмелі қағаз
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын
тексеру.
2. Психологиялық ахуал. Ал, балалар жаңа сабақты бастамас бұрын орындарымыздан тұрып
бір - бірімізбен амандасып алайық. Яғни дүниежүзіндегі сан алуан ұлт өкілдері
бір-бірімен қалай амандасады екен?
Мысалы, қазақ елі ( қол
алып амандасады; Орыс халқы; Ағылшын халқы; Жапон халқы (қолын алдымен беліне ,
одан кейін иіліп тізесіне дейін апарады); Ауған халқы (қолын маңдайына тигізіп
иіліп сәлем береді), Латын америкасы (бір-бірімен құшақтасып сәлемдеседі),Үнді
халқы(екі қолын кеуде тұсына апарып, иіледі)
3. Топқа бөлу.(Оқушыларды суреттер арқылы
II-топқа бөлу)
4. Оқушылармен техникалық қауіпсіздік ережесін
еске түсіру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Зымыран сұрақтар:
1. Компьютерлік графика дегеніміз не?
(Программалық және ақпараттық құралдар арқылы кескінді құруға болатын, өңдеу
тәсілдерімен әдістерін зеріттейтін информатиканың саласы)
2. Компьютерлік графика нешеге бөлінеді?
(Екіөлшемді, үшөлшемді оның ішінде екіөлшемді : растрлық, векторлық,
фрақталдық)
3. Растрлық графика дегеніміз не?( Растрлық
кескін дегеніміз – түрлі түсті нүктелердің (пиксельдердің) жиынтығы. Олардың
саны бейненің өлшемі мен шешімі арқылы анықталады)
4. Векторлық графика дегеніміз не?( сызық, доға,
шеңбер және тікбұрыш сияқты
геометриялық объектілер жинағынан тұратын кескіндер.)
5. Фракталдық графика қалай түсінесіңдер?(Маштабы
бар сәйкес пішіндер жиынтығынан құралады)
6. INSCAPE графикалық редакторында
фигуралар салуға арналған қандай құралдар бар?
ІІІ. Жаңа сабақ
Бұл амалдар ерекшелеу құралын (Ғ1
немесе бос орын қолдану арқылы орындалады. Нысан айналасында қара нұсқарлар
(стрелки) пайда болады. Енді нысан жылжиды, тінтуірмен бір нұсқарда тарту
арқылы нысанның өлшемін өзгерте аласыңдар.
Тінтуірмен қайта шертіп, нұсқардың түрін өзгертуге болады. Енді
фигураны айналдыруға және түрлендіруге болады.
Өлшемін
және орналасуын өзгертуге болатын ерекшеленген нысан
|
Түрлендіруге
және айналдыруға болатын ерекшеленген нысан
|
«+»таңбасы нысанның айналдыру орталығын
анықтайды, оны тінтуірмен апаруға болады.
Бұл амалдардан басқа, арнайы Нысан мәзірінің
бұйрықтарын орындап, нысандарды бейнелеуге және аударуға болады.
Нысандарды топтау.
Көптеген амалдарды бір уақытта бірнеше нысандармен
орындауға болады-түсті, өлшемді өзгертуді, көшірме жасауды және т.б. Ол үшін не
істеу керек? Алдымен, нысандарды ерекшелеп алып, содан соң топтау қажет.
Барлық нысандарды Ctrl+A пернелер үйлесімен басу
арқылы немесе ерекшелеу құралы арқылы, яғни Shift пернесін басып тұрып, нысанды
тінтуірмен шерте отырып, ерекшелеуге болады.
Нысандарды топтастыру Нысан-Топтастыру(Сгруппировать) (Ctrl+G)
бұйрығы арқылы орындалады.
Бірнеше нысанмен жұмыс істегенде оларды ұйымдастыру
үшін Теңестіру және орын-орындарына қою, Нысан мәзірінен тор бойынша орындарына
қою құралдарын қолданған ыңғайлы.
Нысандардың
жақтаулары тиер-тимей қиылысындай, Орын ауыстыру параметрін қолдану
нәтижесі арқылы болады.
Нысандарды жабуды жою
Қосарлау (Түзету-Қосарлау) нысан үстінен
дәл көшірмесін алуға мүмкіндік береді. Алдымен дөңгелекті қосарлап, көшірмені
жылжытып, оған айқын құю орындалады. (нысан-Кұю және жиектеу айқын еместік 50%)
Қосарланған шеңберге мысал
ІV. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
123 беттегі В деңгейі С деңгейілік тапсырмалар
V. Жаңа сабақты бекіту
Компьютермен жұмыс жасап болғаннан кейін, оқушылардан
сурет салу барысында кездескен қиыншылықтар туралы сұрау.
VІ.Қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үй жұмысы: §23 Векторлық
нысандармен қарапайым амалдар құру