Главная / Украинский язык / Урок української мови на тему "Другорядні члени речення:додаток, означення, обставина. Тренувальні вправи" (5 клас)

Урок української мови на тему "Другорядні члени речення:додаток, означення, обставина. Тренувальні вправи" (5 клас)

Тема. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Тренувальні вправи

Мета: - узагальнити та систематизувати знання учнів про другорядні члени речення, сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал;

  • удосконалювати вміння практично застосовувати здобуті знання; розвивати комунікативність, логічне мислення,;

  • формувати національну свідомість дітей; виховувати інтерес і любов до рідної мови та Батьківщини.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Методи та прийоми: психологічна настанова «Формула уроку», робота в групах, парах, вправа «Мікрофон».

Обладнання: ноутбук, проектор, презентація до уроку, таблиця.

Хід уроку

І. Розминка. Формула уроку.

Скласти формулу своєї майбутньої роботи на уроці, використовуючи умовні позначення всіх якостей, що необхідні для плідної роботи. Наприклад:

(у+о) · (в+с) · р = з, де у - увага, о- організованість, в- взаємодопомога, с- спілкування, р- робота, з – знання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Сьогодні урок буде незвичайним, адже проведемо ми його в кафе. Ви бували в кафе? Що ви там робили? Та наше кафе буде не звичайним, а «мовним». Ми замовлятимемо всі страви, що стосуються української мови.

Час ознайомлення з меню. Сьогодні я пропоную вам скуштувати такі страви:

Меню:

  1. Робота з таблицею.

  2. Робота з деформованим текстом у групах.

  3. Робота біля дошки.

  4. Ігрова хвилинка.

  5. Робота в парах. Редагування.

  6. Самостійна творча робота

  7. Колективне опрацювання фотоілюстрацій.

Для того, щоб придбати якусь страву, як і в кожному кафе нам потрібні гроші, валюта.

Валюта:

  • Уважність.

  • Правильність.

  • Взаємодопомога.

  • Згуртованість.

  • Дисципліна.

  • Швидкість.

За цю валюту ви можете придбати будь-яку з названих страв.

Отже, перша страва – робота з таблицею.

  • Як ви думаєте, яка валюта нам потрібна, щоб придбати а потім скуштувати цю страву?

ІІІ. Актуалізація.

На дошці накреслена таблиця, яку необхідно заповнити. Зробити це ви зможете, давши правильні відповіді на декілька запитань.


  • Які речення називаються непоширеними, а які – поширеними?

  • Які ви знаєте другорядні члени речення?

  • Що таке додаток? Наведіть приклад речення з додатком.

  • Що таке означення? Наведіть приклад речення з означенням.

  • Що таке обставина? Наведіть приклад речення з обставиною.

Другорядні члени речення






Що означає






На яке питання відповідає








Чим виражається






Як підкреслюється





ІV. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів.

Учитель. У вас з’явилася чудова можливість самим приготувати страву. А так як кафе в нас мовне, то й страва буде називатися «Текст». Для цього ділимося на групи, кожній з яких будуть роздані однакові інгредієнти. Ними будуть речення, в які потрібно додати приправу у вигляді слів з довідки. Послуга є платною, тож подумайте, яка вам потрібна буде валюта.

1. Робота з деформованим текстом у групах.


Село має назву - Лутище. Є річка Ворскла. Коли б ви не завітали до села, завжди звернете увагу також на сосни. Вони стоять та зачудовують.


Довідка: своїм, величаві, виглядом, зелені, моє, справжньою, особливу, незрушні, окрасою, нас, незвичайну, його, грайливим.


  1. Перевірка роботи в групах.

Запитання:

- Яку валюту ви використали, щоб приготувати цю страву? (Увагу, згуртованість, взаємодопомогу, швидкість).

- Визначте, якими членами речення є вставлені вами слова.

3. Робота біля дошки. Вибір валюти.

- Виконати повний синтаксичний розбір другого речення.

Справжньою його окрасою є річка Ворскла.

  1. Ігрова хвилинка. Вибір валюти.

На екрані з’являтимуться рядки вірша про Україну. Кожен рядок – це окреме речення. Якщо ви бачите в ньому додаток, виконуєте рухи зігнутою в лікті рукою. Якщо означення – робите хвильку. Якщо обставина, рух рукою вбік і притуп:

Я вклонюся Батьківщині!

Українакрай казковий.

Любо жити в Україні!

Тут зміцнів народ чудовий!

5. Робота в парах. Редагування.

Одна з уже готових страв виявилася не дуже смачною. Зіпсована вона неправильним визначенням другорядних членів речення. Записати, підкреслити всі члени речення, виправивши помилки. Обрати потрібну валюту.


Моя БатьківщинаУкраїна. Я люблю її безмежні, красиві, неосяжні простори. Україна – завжди прекрасна. Вона живе в моєму серці, звучить рідною піснею і заворожує силою слова.


6.Самостійна творча робота. Приготування страви кожним із вас. Вибір валюти.

Скласти речення за поданими схемами.

1Прямая соединительная линия 1Прямая соединительная линия 4Прямая соединительная линия 7. ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .

2Прямая соединительная линия 2Прямая соединительная линия 3Прямая соединительная линия 5Прямая соединительная линия 13. ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .

3Прямая соединительная линия 10Прямая соединительная линия 11Прямая соединительная линия 12Прямая соединительная линия 16. .

7. Колективне опрацювання фотоілюстрацій. Усний твір-опис. Вибір валюти.

Описати фотографії із зображенням краєвидів рідного села за допомогою поширених речень.

V. Рефлексія.

Сьогодні ми зміцнили свої знання про другорядні члени речення, та я хочу переконатися, що кожен з вас тепер знає, як їх уживати.

  • Наведіть приклад речення з додатком.

  • Наведіть приклад речення з означенням.

  • Наведіть приклад речення з обставиною.

Мовне кафе вже зачиняється. І мене, як людину, що організувала екскурсію до нього, цікавить, чи запам’яталися страви, які ви сьогодні готували та куштували.

Інтерв’ю. Вправа «Мікрофон».

  • Що найбільше сподобалося сьогодні на уроці?

  • Що найбільше запам’яталося?

  • Для чого ми завітали сьогодні в мовне кафе?

Самооцінювання за карткою.


з/п

Види робіт


Бали

(від 0 до 2)

1.

Робота з таблицею


2.

Робота з деформованим текстом у групах.


3.

Робота біля дошки


4.

Робота в парах. Редагування


5.

Самостійна творча робота. Складання речень за схемами


6.

Колективне опрацювання фотоілюстрацій. Усний твір


7.

Сума балів



Домашнє завдання: повторити матеріал § 10-12; виписати з художньої літератури 5 речень про Україну, підкреслити в них усі члени речення;

* скласти 5 речень про рідне село, підкреслити всі члени речення. Виконати повний синтаксичний розбір одного з речень на вибір.


Урок української мови на тему "Другорядні члени речення:додаток, означення, обставина. Тренувальні вправи" (5 клас)
  • Украинский язык
Описание:

 Вивчення синтаксису та пунктуації у 5 класі є дуже важливим етапом. Від того, як учні засвоють ці знання, залежить подальше опрацювання цієї теми у старших класах. Саме тому уроки у 5 класі намагаюсь зробити максимально цікавими та ефективними. З цією метою використовую інноваційні технології, проводжу нестандартні уроки. Діти полюбляють розминки на початку уроку, психонастанови, які допомагають налаштуватись на плідну роботу. Вчаться висловлювати  власну точку зору та слухати інших. Із задоволенням працюють у групах та парах. Для вивчення теми "Другорядні члени речення" у 5 класі відводиться 5 уроків. Розробку одного з них я і пропоную вашій увазі.

Автор Будко Людмила Василівна
Дата добавления 19.11.2014
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров 4119
Номер материала 3592
Скачать свидетельство о публикации
