Главная / Русский язык и литература / Урок СЛ в 6 класі. Тема . Байка як жанр літератури та її особливості. І. А. Крилов «Вовк та ягня»: алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

Урок СЛ в 6 класі. Тема . Байка як жанр літератури та її особливості. І. А. Крилов «Вовк та ягня»: алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

Документы в архиве:

376.5 КБ Doc1.doc
2.54 МБ Volk_i_jagnyonok.mp3
1.78 МБ Тема.doc

Название документа Doc1.doc

hello_html_m3b1aeaf4.jpghello_html_742602dd.jpg

Название документа Тема.doc

Пашкевич В.М., учитель СЛ Краснолиманського НВК «гімназія - ЗОШ І ступеня» Донецької області

Урок світової літератури у 6 класі

Тема. Байка як жанр літератури та її особливості. І. А. Крилов .«Вовк та ягня»: алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

Мета: розширити і поглибити знання дітей про творчість І. А. Крилова, забезпечити в ході уроку закріплення таких понять: байка, алегорія, мораль; порівнювати використання того самого сюжету в різних авторів; прищеплювати інтерес до жанру байки;вдосконалювати вміння виразно і усвідомлено читати ( в т.ч. в ролях), активізувати й поповнювати словниковий запас учнів; сприяти вихованню моральних якостей в учнів: вчити висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі; формувати пізнавальну, соціальну та полікультурну компетентності учнів.

Завдання уроку:

  • розповісти про виникнення жанру байки у світовій літературі ;

  • розкрити особливості побудови байки ;

  • дати визначення термінів „байка” , „мораль” , „алегорія”, ”;

  • назвати відомих поетів – байкарів ;

  • самостійно здобувати знання із різних інформаційних джерел ;

  • ділитися набутим досвідом ;

  • висловлювати власне ставлення до прочитаного, почутого, побаченого.


Тип уроку: комбінований

Жанр уроку: літературна прогулянка з використанням інформаційно-комунікаційних технологій

Обладнання: портрет І.А.Крилова, тексти байок ( російською та українською мовами), презентація «Байка та її особливості», аудіозапис «Волк и ягненок»(рос.мовою), відеофільм «Веселое лукавство ума»(2009 р.), підручник «Зарубіжна література, 6 клас» (автори: Ю.І. Ковбасенко та Л.В.Ковбасенко)

План уроку

Етап уроку

Діяльність учителя

Робота учнів

Використання ІКТ

Хронометраж уроку/ викор. ІКТ

організаційний




1 хв.

Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

осмислення


2хв.

Актуалізація опорних знань учнів

Оголошення завдань, доповнення відповідей учнів

Зв’язні розповіді, демонстрація комп’ютерної презентації учнями з творчої груп

Використання комп’ютерної презентації , підготовленої учнями з творчої групи

4 хв./

3 хв.

Тема та мета

оголошення

осмислення


1 хв.

Сприйняття й засвоєння учнями матеріалу

Постановка завдань,

розповідь

Виконання завдань: опис, повідомлення, відповіді на питання, прослуховування, перегляд відеозапису

Демонстрація фрагмента фільму «Веселое лукавство ума»

Аудіозапис байки

«Волк и Ягненок»

23 хв./


/ 3 хв.


/3 хв.

Застосування знань, умінь, навичок

Постановка завдань, доповнення «Це цікаво»

Виразне читання, пояснення, висловлювання власних думок


10 хв.

Підсумок уроку. Оцінювання

Проведення бесіди, коментар оцінок

висловлювання власних думок, виставлення оцінок


2 хв.

Домашнє завдання

пояснення

запис

Індивідуальне завдання: скористатися Інтернет-ресурсом, групове: підготовка проекту

2 хв.



Хід уроку

  1. Організаційний етап

  2. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Зовсім недавно ми вивчали та захоплювалися давньогрецькими міфами – дивовижними перлинами , що не втратили своєї краси та самобутності й до цього часу . Сьогодні на уроці я хочу запропонувати вам літературну прогулянку тими місцями, які є свідками створення іншого жанру - байок. Байка виникла теж у далекі часи у Греції. Пояснивши світ за допомогою міфів , людина намагалася знайти своє місце у ньому , виробити певні норми поведінки , пізнати стосунки між людьми , свій характер . Так виникають невеликі твори , написані прозою чи віршами . Назвали їх байками.

На крилах часу перенесімося у чудовий край , який називають колискою світової культури . Це , звичайно , Давня Греція. Цей таємничий край – колиска світової цивілізації. Саме сюди доля закинула раба Езопа, де його господарем став рабовласник Ксанф. Його прийнято вважати засновником жанру байки.

III.Актуалізація знань учнів

Завдання учням.

  1. Використовуючи матеріали підручника та додаткові джерела, розкажіть про Езопа та його твори( зв’язні розповіді:

Першим, хто став писати байки, був Езоп. Він жив у Давній Греції в 6 столітті до нашої ери. Езоп був рабом і не міг відкрито сміятися над людьми, що володіють владою. Він розповідав історії, які нібито траплялися з тваринами. І хоча всі розуміли, що насправді мова йде не про звірів, ніхто не міг звинуватити Езопа в тому, що він говорить про погані вчинки певних людей. До цих пір таку мову називають езоповою мовою.)

2)Компютерна презентація інформаційного проекту «Байка та її особливості», над яким працювала творча група учнів. (додаток 1)

hello_html_m2e749048.gifhello_html_7e5ed9cb.gifhello_html_m29c2d0a5.gif

Слайд 5 Слайд 7 Слайд 8

3)Учні із творчої групи задають питання класу за переглянутими слайдами.

IV. Повідомлення теми та мети уроку

V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати байки. Слайди щойно переглянутої презентації підказують нам, що треба продовжити прогулянку літературними місцями та познайомитися з великим російським байкарем Іваном Андрійовичем Криловим. Я запрошую вас до пам’ятника І.Крилову , що у Літньому саду у Петербурзі.( Перегляд початку фільму «Веселое лукавство ума» (2009 р., додаток )

2.Робота за питаннями та завданнями.

Вам завдання:

  1. Зверніть увагу на споруду, опишіть її. Що ви знаєте про створення пам’ятника?

( Індивідуальне повідомлення про пам’ятник Крилову, який був створений Клодтом на кошти, зібрані по всій Росії, і встановлений у Літньому саду в Петербурзі, додаток )



  1. Яким вам уявляється російський байкар? Опишіть його за матеріалом фрагмента та підручника(стор.56-57) .

( Іван Андрійович Крилов, народився в Москві 2 лютого 1769, в сім'ї бідного дворянина. Коли Крилову було всього 8 років, він почав служити переписувачем, щоб годувати матір і молодшого брата. А через рік помер його батько і родина стала ще сильніше потребувати.

Життя Крилова з дитинства склалася так, що йому не довелося вчитися в школі. Але він з дитинства і до кінця життя прагнув навчатися,, жадібно читаючи безліч книг, і став одним з найосвіченіших людей свого часу. Багато допомогли розвитку хлопчика книги, що залишилися після батька. Книг цих була ціла скриня, і молодий Крилов старанно перечитував їх без розбору. Це старанне читання пробудило в ньому літературні нахили. З початку 19 століття Крилов увійшов у літературу як творець російської байки. Перша книга його з байками була видана, коли йому було 40 років.

(за фрагментом : звірі та птахи були його друзями. Багато чиновників хотіли подружитися з відомим байкарем. Розумний , дотепний, знав життя, розумів людей.)

А всього Крилов створив понад 200 байок і став дуже відомим. Помер письменник 21 листопада 1844г. в Петербурзі ).

3.Рубрика «Це цікаво»

(У наші дні байки Крилова переведені на 60 мов світу. Перед смертю поета вийшло останнє прижиттєве видання його байок. Про смерть Крилова поет Вяземський писав: «Росія раділа і пишалася ним і буде радіти і пишатися ним, аж поки буде процвітати наша народна мова та дорогоцінне буде російському народу російське слово»).

4.Проблемне питання. На вашу думку, чому багато людей хотіли подружитися з Криловим?

5. Слово вчителя.

Йшли мудрості в Езопа позичати,

На всесвіт сяє світ байкарської зорі,

І скільки не беруть живлющої водиці,-

Немає дна в Езоповій криниці…, -

це поетичні рядки Микити Годованця. Про яке «дно Езопової криниці» говорить автор? Повторімо імена відомих у світі байкарів (Федр, Леонардо да Вінчі,Лафонтен, Крилов, Глібов). Сюжет байки Езопа «Вовк та Ягня» був використаний Криловим . Познайомившись із сюжетами, порівняємо ці байки.

6.Прослуховування байки І. Крилова «Вовк та Ягня» ( аудіозапис , додаток ). Учні слухають та слідкують за текстом на стор.58-59 підручника).

7. Бесіда за запитаннями:

А) Якими засобами Крилов зображує хижацьку природу Вовка і беззахисність Ягняти? (Є мовна характеристика героїв)

Б) Робота над виразним читанням.

- знайдіть репліки Вовка. Які риси характеру персонажу передав при читанні виконавець ролі

( наприклад, В.Конкін)?

- знайдіть репліки Ягняти. Які риси Ягняти передає виконавиця ролі ( наприклад, І.Малікова) ?

(Вовк – нахабний, злий, жорстокий, несправедливий; Ягня – покірне,перелякане).

Спробуйте показати інтонаційно, що героям твору притаманні ці риси.

В) Кого уособлюють Вовк та Ягня? ( людей з вказаними рисами)

Г)Яка мораль байки? Де вона у тексті? Виразно прочитайте. Як ви її розумієте?

( « У сильного всегда бессильный виноват…»)

Д) Чи тільки особисті вади людей висміює байкар ?

Д) Порівняйте байку Крилова з байкою Езопа (завдання 5 підручника).

Кому, на ваш погляд, вдалося яскравіше передати мораль байки? Поясніть думку.


VII.Застосування знань, умінь і навичок

1.Питання та завдання.

  1. Виразне читання байки І. Крилова «Вовк і Ягня» у ролях.

2. Слово вчителя.

Наша прогулянка продовжується. Наступна літературна зупинка «Україна. Українська байка.»

Рубрика «Це цікаво». ( Повідомлення вчителя або учня про перебування Крилова на Україні.


У 1797-1801р. І.Крилов відвідав Україну. Йому сподобалась українська природа з дивовижними мелодійними народними піснями. Водночас і спостерігав, в яких нестатках жили селяни. Їздив до Києва і Чигирина.

Особливий вплив мав російський байкар на українських поетів.

У 1838 р. на вечорі, присвяченому 50-річчю літературної діяльності І. Крилова, байкар подарував Є. Гребінці листок від лаврового вінка, котрим увінчали ювіляра. Гребінка сприйняв це як передачу творчої естафети. І саме байки принесли йому найбільшу славу.Є. Гребінка присвятив І.Крилову вірш „Лавровий листок

Творчість Крилова стала доброю школою для українських байкарів – Євгена Гребінки та Леоніда Глібова, які розвивали жанр байки в українській літературі. Пізніше в цьому жанрі виступають М.Годованець, П.Глазовий. Ми маємо переклади байок Крилова. Один з них – переклад Миколи Терещенка.

3. Виразне читання у ролях байки «Вовк і Ягня» у перекладі .( стор. 57-58 підручника).

VIII. Підсумок уроку. Оцінювання.

Слово вчителя. Ось і закінчилася наша мандрівка.

  1. Чи зацікавив вас байка як літературний жанр ?

  2. Чого вчить прочитана байка?

  3. Що цікавого ви почули чи побачили на уроці?

IX. Домашнє завдання.

Вивчити напамять байку Крилова «Вовк та Ягня» ( оригінал чи переклад за бажанням). Опрацювати питання і завдання підручника ( стор.59).

Групові завдання: інсценування байки ( 2 групи); для літературно обдарованих учнів: підготувати проект «Влучне слово Крилова» .

Індивідуальне завдання ( за бажанням: переглянути в інформаційній мережі фільм «Веселое лукавство ума», підготувати цікаві повідомлення. Адреса: http://www.youtube.com/watch?v=wapj9oamU4c)













Додаток 3



Пам’ятник І.А. Крилову в Літньому саду



Неподалік від входу до Літнього саду з набережної Неви, ліворуч від головної алеї, серед густої зелені розташований дитячий майданчик, в центрі якої височить пам'ятник, огороджений металевими гратами. Короткий напис на ньому свідчить: «Крилову. 1855 ».

Скульптор П.К. Клодт зобразив Івана Андрійовича Крилова у звичайній, буденному одязі, скопіювавши для більшої точності просторий довгополий сюртук, який байкар носив в останні роки життя.

Крилов сидить на округлому камені в спокійній, невимушеній позі, тримаючи розкриту книгу. Він ніби машинально перегортає її, але погляд його спрямований поверх книги, а трохи зсунуті густі брови, зімкнуті губи і складка біля рота надають зосереджений вираз. Занурений у глибокі роздуми, він нічого не помічає навколо.

П'єдестал у порівнянні з триметровою статуєю невеликий і з чотирьох сторін суцільно покритий бронзовими фігурами різних тварин - героїв байок Крилова.

Праворуч від напису і дати зображені «проказ ница Мартышка, Осел, Козел да косолапый Мишка» з музичними інструментами. Трохи вище – лисичка з байки «Лисиця і виноград», з жадібністю дивиться на грона винограду. Фігурки тварин допомагають згадати назви байок: ось відомі всім «Ворона і Лисиця», «Слон на воєводстві», «Кіт і Щука», «Осел і Соловей», «Свиня під Дубом» ...

Тварини на пам'ятнику в Літньому саду зображені дуже правдоподібно і виразно.

Клодтом тварини виконані з великою технічною майстерністю і тонким художнім чуттям, вони - будь то маленька в'юнка миша, витрішкувата жаба, лютий лев або добродушний слон - дуже виразні і надзвичайно схожі на справжні оригінали.















Додаток 5

Рубрика « Це цікаво»

Крилов і Україна

У 1797-1801р. І.Крилов відвідав Україну. Йому сподобалась українська природа з дивовижними мелодійними народними піснями. Водночас і спостерігав, в яких нестатках жили селяни. Їздив до Києва і Чигирина.

Особливий вплив мав російський байкар на українських поетів.

У 1838 р. на вечорі, присвяченому 50-річчю літературної діяльності І. Крилова, байкар подарував Є. Гребінці листок від лаврового вінка, котрим увінчали ювіляра. Гребінка сприйняв це як передачу творчої естафети. І саме байки принесли йому найбільшу славу.

Того вечора додому Гребінка повернувся пізно. Він був сповнений вражень, збуджений. Сів до столу, поклав подарований листочок на білий аркуш. Дивився в темряву за вікном і бачив старого байкаря, його добру усмішку. На душі було урочисто й легко. Майбутнє здавалося сповненим світлих надій. Євген ближче підсунув аркуш, записав те, що схвилювало душу:

Как он был велик, прекрасен

В этот миг, седой певец!

Неподкупен и согласен

Был восторг к нему сердец.

Мы смотрели с умиленьем

На поэта-старика;

Жрец прекрасный вдохновенья,

Он нам дал благословенье:

Лист лавровый из венка.

Этот чистый дар поэта

Я умею оценить,

В треволненьях, в буре света

Стану я его хранить...

( Є. Гребінка вірш „Лавровий листок)

Урок СЛ в 6 класі. Тема . Байка як жанр літератури та її особливості. І. А. Крилов «Вовк та ягня»: алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.
  • Русский язык и литература
Описание:

Тема.Байка  як жанр літератури та  її особливості. І. А. Крилов «Вовк та ягня»: алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

 

Мета: розширити і поглибити знання дітей про творчість І.А. Крилова,  забезпечити в ході уроку закріплення таких понять: байка, алегорія, мораль; порівнювати використання того самого сюжету в різних авторів; прищеплювати інтерес до жанру байкидосконалювати вміння виразно і усвідомлено читати ( в т.ч. в ролях), активізувати  й  поповнювати  словниковий запас учнів; сприяти вихованню моральних якостей в учнів: вчити висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі; формувати   пізнавальну, соціальну та полікультурну  компетентності учнів.

Автор Пашкевич Валентина Михайловна
Дата добавления 08.01.2015
Раздел Русский язык и литература
Подраздел
Просмотров 871
Номер материала 46989
Скачать свидетельство о публикации
