Главная / Математика / Урок по математике на тему "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді түрлендіру" (9 класс)

Урок по математике на тему "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді түрлендіру" (9 класс)

ШИНДАЛИНОВА НҰРЖАМАЛ ҚУАНЫШҚЫЗЫ

математика пәні мұғалімі

15 орта мектеп, Семей қаласы, Шығыс Қазақстан облысы



Алгебра. 9-сынып.

Сабақ тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты: оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді түрлендіруге үйрету.

Сабақтың міндеттері:

  1. Тригонометриялық негізгі формулаларын пайдаланып, өрнектерді түрлендіру;

  2. Формуланы пайдалана отырып, өз бетімен есеп шығару қабілеттерін дамыту;

  3. Оқушыларды ұқыптылыққа, жылдамдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.

Көрнекілігі: интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

Тақырып бойынша қайталау.



x

y

-

+

+

-



x

y

-

+

+

-



x

y

-

+

-

+



x

y

+

+

-

-

3-слайд. Тригонометриялық функциялар









sina, cosa, tga, ctga тақтығы, жұптығы, периоды берілген функцияның өзіне тән қасиетін сәйкес қою керек

4-слайд. Тепе-теңдіктерді толықтырыңыздар

hello_html_m2f8fd76b.gif

hello_html_3e683c5e.gif

hello_html_m63b6461f.gif

hello_html_65939dd0.gif

hello_html_m176db8c1.gif

5-слайд. Есептеңіздер (әр оқушы шығып мәнін есептейді)

(тригонометриялық функцияның кез келген бұрышын тригонометриялық функцияның сүйір бұрышына келтіру)

hello_html_8b86b42.gif

6-слайд. Есептеңіздер:

hello_html_m2b69c1c7.gif

hello_html_m56b132cb.gif

7-слайд. Жауабы: а) 2;

б) 4.

Мұғалім: Балалар! Міне сіздер көріп отырсыздар соңғы екі есепте тригонометриялық түрлендіру қолданып шығардық, олай болса біздің сабағымыздың тақырыбы да осы, яғни тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді ықшамдау, тепе-теңдіктерді дәлелдеу.

8-слайд. Өрнекті ықшамда: hello_html_6b057da3.gif

Егер tgα=5 болса, онда hello_html_m179c1dd5.gif бөлшегінің мәнін есепте.

9-слайд. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

hello_html_48349c06.gif

10-слайд. Өрнектің мәнін табыңыз, егер tgα=2 болса

hello_html_m1a202143.gif

Өрнекті ықшамда: hello_html_m5fef89d9.gif

11-слайд. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

hello_html_m410a6593.gif

Жұбымен есеп шығару.

12-слайд. Есептеңіздер hello_html_1104a16a.gif егер сtgα=3 болса

13-слайд. Өрнекті ықшамда: hello_html_m17023b0.gif

14-слайд. Өрнекті ықшамда: hello_html_m38ab6109.gif

Үйге тапсырма: п/п20, №325, 7В.42, 7В.43.

Қорытынды.

Рефлексия.

Сөйлемді жалғастырыңыздар:

«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»

«Бүгін мен сабақта ... шығарып жаттықтым»

«Бүгін мен сабақта ... қорытындыладым».



Урок по математике на тему "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді түрлендіру" (9 класс)
  • Математика
Описание:

ШИНДАЛИНОВА НҰРЖАМАЛ ҚУАНЫШҚЫЗЫ

математика пәні мұғалімі

№15 орта мектеп, Семей қаласы, Шығыс Қазақстан облысы 

 

Алгебра. 9-сынып.

Сабақ тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді  қолданып өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты: оқушыларға негізгі  тригонометриялық тепе-теңдіктерді  қолданып өрнектерді түрлендіруге үйрету.

Сабақтың міндеттері:

1.                  Тригонометриялық негізгі формулаларын пайдаланып, өрнектерді түрлендіру;

2.                  Формуланы пайдалана отырып, өз бетімен есеп шығару қабілеттерін дамыту;

3.                  Оқушыларды ұқыптылыққа, жылдамдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.

Көрнекілігі: интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

Тақырып бойынша қайталау.

Автор Кунафин Казез Сайдахметович
Дата добавления 24.02.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 938
Номер материала 57010
Скачать свидетельство о публикации
