Главная / Другое / Урок по казахскому языку на тему: "Абай поэзиясы Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы"

Урок по казахскому языку на тему: "Абай поэзиясы Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы"

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m25e226fa.gifhello_html_m2a7690f7.gif




Класс: 7

Сабақтың мақсаты: Абай поэзиясы Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы

Сабақтың міндеттері:білімділік — оқушыларға көркем сөздің асылы — поэзиядағы Абайдың жаңа үлгілерін таныту тәрбиелік — Абай өлеңдерін, поэзияны сүюге, оны түсіне білуге тэрбиелеу. дамытушылық — оқушылардың ойын түжырымдап айта білуге үйрету, тіл байлағын өрістету.

Сабақ типі: Жаңа сабақ Сабақ түрі: Дәстүрлі емес

Әдіс-тәсілдері: Сұрак-жауап, венн диаграммасы, кесте, баяндау әдісі, көрнекілік, ой корыту.

Сабақ көрнекілігі: Абай суреті, оқулық, тақта, Абай шығармалары, кесте.

Сабақ барысы

1. Ұйымдастыру бөлімі Сынып тазалығы. Оқушыларды түгендеу.

2. Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Асыл сөзді іздесең, Абайды окы, ерінбе! Адамдықты көздесең,

Жаттап тоқы көңілге! — деп Сүлтанмахмүт айтқандай Абай — туған халқының, болашақ ұрпақтың өнегелі тәрбиешісі, ана тілінің, қазақ поэзиясының гулдеуіне зор үлес қоскан қамқоршысы

Олай болса, Абай өмір сүрген кезеңге көз жіберейік.

1. (1845-1904)қазіргі Шығыс Қазақстан облысында туған. әкесі Қүнанбай тілге шешен, ақылды,эділ ел басқарған.

2. Абайдың меңгерген тілдері: араб,парсы,шағатай

3. Абай окыған классиктер.

Шегіртке мен қүмырсқа Жарлы бай.

Бақа мен өгіз.

Есек пен бүлбүл.

А.С.Пушкин М.ЮЛермонтов И.А.Крылов

Теректің сыйы

Онегиннің сөзі Қараңғы түнде тау

Татьянаның хаты Қалғып

Онегиннің жауабы Кеңжайлау

Татьянаның сөзі; Қанжар

«Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы» өлеңі

Өлендегі 3 негізгі ой



Өлең қандай болуы тиіс


Тыңдаушыға айтары

Бүрынғынын ақындарын сынау


Оларды халық тағдырын жырлайтын жаңа үлгідегі поэзияны түсіне білуге,бағалауды.

Тындаушыларды тәрбиелеу қажеттігіне назар аударды.

Өз поэзиясында жаңа максат

барын жариялайды.Ол Өлеңнің сатып,күн көріс

элеуметтік шындықты көрген жагымсыз,жарамсак

жариялау.Өленді бөтен ақындарға ыза болып. катты

сөзбен былғамау талап торы сынайды.Ақын өнерін,саудаға қойылады.Халық мүддесі салу,сөз қадірін

жұмсауды мақсат етеді. кетіру,арсыздық деп карайды

«Сатылай кешенді талдау технологиясы «бойынша өленді талдау.

1. Авторы. Абай Құнанбайұлы







2. Тақырып. Бұл өнер туындысы,әдеби шығарма-белгілі дәуірдегі қоғамдық шындык-

3. Жанр түрі. Поэзия (өлең) Өлең дегеніміз-белгілі бір киыннан қиыстырылып, үйлесімді ырғақпен үйқасып келетін өрнекті сөз жүйесі өлшеммен

4. Идеясы. Өлеңці түсіне білуге бағалауға шақырады. Сөздің асылы — поэзия екенін, жақсы сөз даналықтың айғағы екенін айтады.

5. Шумақ. Өлең шумақтан түрады. Шумақ аяқталған синтаксистік біртұтас ойды білдіреді.

6. Тармақ. Өлең тармақтан түрады. Тармақ-өлеңнің әр жолы.

7. Бунақ. Тармақ бунақтан түрады. Бунақ-белгілі бір дауыс ырғағымен бөлінуі.

8. Буын. Өлең буыннан түрады. Буын сөздің қурамындағы дауысты дыбыстардың санына карай анықталады.

9. Теңеу - Өтірік пен өсекті жүндей сабап Эпиттет - Іші алтын, сырты күміс сөз жақсысын.

Метафора - Мал үшін тілін безеп, жанын жалдап.

10. Сөздік:

Аят (арабша) — қүран сөзі

Хадис (арабша) — Мүхаммед пайғамбардың сөзі

Бэйіт (арабша) — өлең сымал — өлең секілді

Қүтпа (арабша) — уагыз оқу, сөйлеу мағынасында

Мүнәжәт (арабша) — Аллаға жалбарыну, мақтау сөз айту

Сабақты қорытындылау

Ақыл-ой,ақындықтың киесі — Абай, Түгел сөздің түбі бір жүйесі-Абай. «Өлең сөздің — патшасы» десе Абай, Патшаға енді үсынбас төрді Абай, Патша мүлде тағымен төңкерілген, Өлеңнің қүдіретті иесі — Абай! «Сөздің қүдіреттілігі — қоғамды өзгертетін күш» деген болатын Абай. Сабақты елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен қорытындылаймын: «Біздің міндетіміз бәсекелестікке лайық үрпақ тәрбиелеу» деген пікірі жастарға Абайша білім алу, Абайша ойлау, Абайша өмір сүру дегенді үқтырады.

Үйге тапсырмасы: «Өлең — сөздің патшасы, сөз сарасы» өлеңді жаттау.


Урок по казахскому языку на тему: "Абай поэзиясы Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы"
  • Другое
Описание:

Сабақтың мақсаты: Абай поэзиясы Өлең-сөздің патшасы сөз сарасы

Сабақтың міндеттері:білімділік — оқушыларға көркем сөздің асылы — поэзиядағы Абайдың жаңа үлгілерін таныту тәрбиелік — Абай өлеңдерін, поэзияны сүюге, оны түсіне білуге тэрбиелеу. дамытушылық — оқушылардың ойын түжырымдап айта білуге үйрету, тіл байлағын өрістету.

Сабақ типі: Жаңа сабақ Сабақ түрі: Дәстүрлі емес

Әдіс-тәсілдері: Сұрак-жауап, венн диаграммасы, кесте, баяндау әдісі, көрнекілік, ой корыту.

Сабақ көрнекілігі: Абай суреті, оқулық, тақта, Абай шығармалары, кесте.

Сабақ барысы

1. Ұйымдастыру бөлімі Сынып тазалығы. Оқушыларды түгендеу.

2. Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Асыл сөзді іздесең, Абайды окы, ерінбе! Адамдықты көздесең,

Жаттап тоқы көңілге! — деп Сүлтанмахмүт айтқандай Абай — туған халқының, болашақ ұрпақтың өнегелі тәрбиешісі, ана тілінің, қазақ поэзиясының гулдеуіне зор үлес қоскан қамқоршысы

Олай болса, Абай өмір сүрген кезеңге көз жіберейік.

1. (1845-1904)қазіргі Шығыс Қазақстан облысында туған. әкесі Қүнанбай тілге шешен, ақылды,эділ ел басқарған.

2. Абайдың меңгерген тілдері: араб,парсы,шағатай

 

3. Абай окыған классиктер.

Автор Рахимберлина Гульнур Болатовна
Дата добавления 24.12.2014
Раздел Другое
Подраздел
Просмотров 563
Номер материала 11635
Скачать свидетельство о публикации
