Главная / Начальные классы / Урок обучение грамоты 1 класс "Буква Б б"

Урок обучение грамоты 1 класс "Буква Б б"

Буква Б

Тема. Вивчити букви Б (бе) та позначення звука [б] і пом’якшеної його вимови [б’].

Мета. Ознайомити учнів з буквою Б (бе), якою позначаються на письмі звуки [б], [б’]. Навчити їх його правильно вимовляти звуки, впізнавати їх у словах. Навчити читати склади, слова з буквою Б (бе). Розвивати аналітичні та синтетичні вміння, зв’язне мовлення.Виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Картка з маршрутом подорожі у чарівний ліс букви Б (бе), презентація



Хід уроку





  1. Організаційна частина.

Продзвенів дзвінкий дзвінок,

Нам пора вже на урок.

Час роботи вже настав,

Біля парти кожен став.

І за неї тихо сядем,

В двері знань разом заглянем.

Будемо старатися,

Вчитися, навчатися.

  1. Оголошення теми уроку.

Діти, сьогодні урок читання у нас буде незвичайним. Ми будемо подорожувати у чарівний ліс букви “Б” (бе). Але дорога у цей загадковий ліс повна перешкод і несподіванок, щоб подолати ці перешкоди, нам потрібно бути дуже і дуже уважними, старанними, допитливими і працьовитими.

(Вчитель розкриває дошку, де розміщена карта з маршрутом подорожі і записана тема уроку).

Ось перед вами карта подорожі у чарівний ліс букви “Б” (бе). Хто з вас буде на уроці старанним, уважним, той отримуватиме грибочки-призи. А хто збере таких грибочків багато, тому в щоденник я запишу подяку.

Всі готові подорожувати? Отже вирушаємо.

  1. Місток скоромовок.

Мовна розминка.

Повторення вивчених скоромовок.

Ступаємо на місток скоромовок. Пригадайте, які скоромовки ми вчили. Саму першу ми вивчили скоромвку про одуда, тож повторимо її всі разом.

  1. Одуде, одуде, а де твій дім буде?

В лісі на дубі буде, діти любі.

Діти розповідають вивчені скоромовки.

    1. Дятел дуба доглядав:

Дзьобом вправно діставав

Його грізних ворогів –

Ненаситних шкідників.


  1. Кури клювали крупу у кориті.

Катя клопоче, щоб всі були ситі.


  1. Бабин біб розцвів у дощ,

  2. Буде бабі біб у борщ.

  3. Босий хлопець

Сіно косить.

Роса росить

Ноги босі.



Молодці, діти. Ви гарно пройшли “стежинкою скоромовок”.

  1. Веселий Струмочок.

Завдання на розвиток фонематичного слуху, а також найважливіших розумових операцій – аналізу і порівняння.

Продовжуємо подорож. На шляху нас перестрів веселий Струмочок. Він закрутився навколо нас і сказав, що йому необхідна наша допомога. Струмочок просить визначити, якими звуками різняться слова:

Білка, балка коса – роса мак – рак слива – злива,

лан –лин.

Молодці, дітки. Ви допомогли Струмочку. Він вам за це дуже вдячний, в нагороду веселун показав нам дорогу до чарівного лісу.

  1. Загадковий будинок.

Ознайомлення зі звуком [б] та буквою Б (бе) на його позначення.

  • Ось ми дійшли до чарівного лісу. На краю лісу стоїть будинок. Але хто це? Хтось живе в хатинці. Цей хтось каже, що пропустить нас, якщо ми виконаємо його завдання, а допоможе нам ось така загадка:


  1. Що за дивна непосида

На стежину шишки кида?

З гілки скік та скік на гілку.

Упізнали, друзі…

(Білку)

  • Скільки складів у слові білка?

  • Який перший склад?

  • Який перший звук?

  • Як ви думаєте, це голосний звук, чи приголосний?

  • Чому так думаєте?

Учні промовляють за вчителем: б-б-б-ілка, виділяють звук [б], повторюють його кілька разів, спостерігають за артикуляцією.

Вчитель пояснює спосіб творення звука [б]:

при вимові звука [б] губи стиснуті, дещо витягнуті вперед, ротова порожнина закрита; струмінь видихуваного повітря прориває перешкоду. Це приголосний, який вимовляється дзвінко: ду…б, зу…б, гри…б, ри…б-ка.

  1. Доберіть слова зі звуком [б] і складіть два речення (учні називають слова, речення, аналізують їх за кількістю слів, інтонацією, а слова – за звуковою та складовою будовою).

  2. Визначення позиції звука [б] у слові.

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

(учні за вчителем вивчають скоромовку, потім називають слова, в яких чути звук [б] та визначають його позицію в кожному слові).

  1. Завдання диференційоване (проводиться аналіз слів – по одному з кожного ряду).

1 ряд – придумати слова на виучуваний звук на початку слова.

2 ряд – в середині слова.

3 ряд – в кінці слова.

  1. Порівняння звуків [б] і [б’] за вимовою і звучанням.

  • Як вимовляється перший звук у словах: білка - булка?

  • В якому слові чути твердий приголосний [б]?.. (булка).

  • В якому слові чути напівпом’якшений приголосний [б’]? (білка).

  • Як змінюють положення мовні органи при вимові напівпом’якшеного звука [б’]?

(Губи злегка стискуються, язик притискається до нижніх зубів).

Діти вимовляють: бук – бік, берег – бісер.

  • Молодці, діти. Ви справилися із завданням спритної Білочки і вона нас пропускає далі.

  1. Казкова хатинка букви Б (бе).

Ознайомлення з буквою Б (бе).

  • Ось ми дісталися до казкового чарівного лісу, в ньому росте дуб, де знаходиться дупло з зачиненими дверима. Вони відчиняються і з’являється білочка з Великою буква Б (бе) і її помічниця – подружка з – Маленькою буквою б (бе). Вони відрізняються за своєю формою.

  • Погодились білочка і її подружка подорожувати з нами, якщо ви відтворите букви. Тож відкрийте зошити і пропишіть велику і малу букви Б б (бе). Я сьогодні добре вчуся.

  • Переміг таки себе:

  • Написати, бачте, мусив

  • Цілих сорок літер Б!

  1. Магічні горішки.

Читання прямих і зворотних складів.

  • Букві Б (бе) сподобалось, як дітки написали букви і вона погодились подорожувати по своєму лісі. Але спочатку білочки подарувала нам магічні горішки. І зараз з їх допомогою ми почитаємо склади.

(Діти читають хором).

  • Молодці, діти.

  1. Фізкультхвилинка.

  • Вона привела нас на галявину відпочинку. Всі тихенько встанемо і будемо активно відпочивати.


  • Ось ми відпочили і готові подорожувати далі.

  1. Лісова галявина “Букваринка”.

Робота за підручником.

  • Буква Б (бе) привела нас до лісової галявини “Букваринки”, де збираються всі букви почаклувати. Нас тут теж чекає багато цікавого. Щоб там побувати, нам треба відкрити букварики на сторінці 78 -79.

  1. Складання слів із складів.

  • Прочитайте склади в букварику, які знаходяться в кольорових прямокутниках. Складемо з цих складів слова.

  1. Читання слів, речень тексту.

а) словникова робота.

Пояснення значень слів “зубри”, “зебри”. Складання речень з цими словами.

б) читання слів вчителем;

в) читання ланцюжком;

г) індивідуальне читання.

  1. Вибіркове читання.

  • Знайдіть і прочитайте:

а) односкладові слова;

б) трискладові слова;

в) на якому складі є наголос?

  1. Робота в зошиті “Супутник “Букваря” від А до Я”

  2. Гра “Загублена голосна”.

  • На сторінці букваря ви бачите слова з пропущеними літерами на позначення голосних звуків. Ці букви загубилися і просять нас допомогти знайти, в якому слові вони знаходяться. Робитимемо це так: ви ланцюжком читаєте слово і знаходите загублену літеру. Наприклад: перше слово – балка... і т. д.

  1. Галявина чарівних грибів.

Читання слів з буквою Б (бе).

  • Буква Б (бе) повела нас на галявину чарівних грибів. Ці гриби – зачаровані слова. Зараз ми розчаруємо ці слова.

  1. Мовний жарт.

Хвилі здіймає,

Дерева ламає.

Якщо в кінці К приєднати,

Буде в полі зростати. (Буря – буряк)

  1. Підсумок уроку.

  • Ось і закінчилася наша подорож.

  • Яку букву вона допомогла нам вивчити?

  • Яке завдання вам сподобалося найбільше?

  • Підніміть свої грибочки і покажіть, у кого скільки. Молодці!





Урок обучение грамоты 1 класс "Буква Б б"
  • Начальные классы
Описание:

     Презентация поможет учителю разнообразить урок путешествием. Учителю будет удобно подбирать материал.

     Учитель будет выступать на уроке уже не только как главное действующее лицо на уроке, но ещё и как понимающий помощник. 

     Содержание, средства представления урока совершенно необычны.

     По моему мнению, именно благодаря этой необычности содержания, методов и форм, урок придаёт необходимое ускорение развитию личности.

Автор Никитина Татьяна Николаевна
Дата добавления 04.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 361
Номер материала 27361
Скачать свидетельство о публикации
