Главная / Начальные классы / Урок математики з елементами логіки

Урок математики з елементами логіки

Урок математики з елементами логіки

2 клас



Тема : Повторення таблиць множення й ділення на 2,3,4. Розв'язування задач.

Мета : Розвивати знання учнів про дію множення; формувати вміння робити висновки за допомогою логічних прийомів; вправляти учнів у розв'язуванні задач вивчених типів; розвивати логічне мислення; пам'ять, увагу дітей; виховувати любов до природи.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

- Добрий день! У нас сьогодні багато гостей. Привітайтеся з ними, будь ласка.

- Покажіть, будь ласка, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок.

- Не хвилюйтеся. У нас все отримається. Пригадаймо наш віршик, щоб підбадьоритися:

Що манить птаха?

  • Висота – висота.

  • Рибам сниться глибина-глибина,

  • Ти все встигнеш! Не спіши!

  • Полічи! Один, два, три.

Девіз нашого уроку:

Працюємо творчо,

Думаємо логічно,

Розвиваємо пам'ять, мислення.

  • Посміхніться мені, посміхніться один одному. Сіли й починаємо працювати.

ІІ. Актуалізація знань та умінь.

1. Хвилинка каліграфії:

  • Запишіть, будь ласка, числа (каліграфічно, не забуваючи, що кожна цифра повинна торкатися правого верхнього куточка клітинки):

2. Завдання, які сприяють розкриттю теми уроку.

2,4,6,8,10,12,…,…,… .

3,6,9,12,15,18,…,…,… .

4, 8, 12, 16, 20, 24, …, …, … .

- Визначте закономірність і продовжіть ряди, дописавши ще по три числа.

- Яку закономірність ви помітили у кожному ряду ?

(В І- кожне наступне число на 2 більше від попереднього;

в ІІ- кожне наступне число на 3 більше від попереднього;

в ІІІ- кожне наступне число на 4 більше від попереднього)

- Де ще зустрічали ці числа в такій же послідовності? (в таблицях множення на 2,3,4)

- Визначте тему сьогоднішнього уроку. (Повторення таблиць множення на 2,3,4)

- Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку ? (Чогось цікавого, повторення таблиць, творчих завдань, розв'язування задач)


ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

1. Повторення нумерації двоцифрових чисел.

- 16 – це число чи цифра? Якими цифрами воно записане? Скільки десятків у числі?

Скільки одиниць? Знайдіть суму цифр цього числа, різницю, добуток, частку.

- На скільки кількість одиниць більша кількості десятків? У скільки разів кількість одиниць більша кількості десятків?

-Назвіть сусідів цього числа.

2. Перетворення тверджень.

- Повернемося до останнього записаного ряду чисел.

- Прослухайте твердження і визначте які з них істинні, які хибні:

- Всі числа діляться на 4;

- Деякі числа діляться на 4;

- Принаймні одне число ділиться на 4;

- Яке твердження я назвала першим.? Перетворіть його на хибне. ( Жодне з чисел не ділиться на 4)

3. Повторення родових та видових понять.

- Число 16 – поняття видове чи родове? ( видове)

- Доберіть родове поняття до якого входило б число 16 ( двоцифрові числа)

- Розташуйте поняття у порядку зростання обсягу понять:

геометрична фігура, квадрат, чотирикутник, прямокутник.


4. Розв’язання прикладів.

Гра «Дешифрувальник»

- На дошці закодовано слово, розв'язавши приклади, ви зможете прочитати його. А відтак прочитати підтему нашого уроку:

4*8-28=

4*1+15= КОД: 4-в 24-н

4*7-12= 2-а 7

4*9-12= 16-с 14

4*6-22= 19-е 12

( весна)

- Чому я обрала це слово підтемою уроку? ( бо пора року весна; бо настав останній місяць весни)

- Які зміни в природі відбуваються з приходом весни? (сонечко пригріває, листя розпускається, пташки співають)

- Тобто все в природі розвивається. Ми з вами постійно вчимося любити і оберігати природу.

- Я пропоную вам сьогодні на уроці виростити квітку. Назвемо її Квіткою-радості.

- Які умови потрібні для того, щоб виростити рослину? (грунт, поживні речовини, вода, світло і тепло)

- А що повинна робити людина для того, щоб розвиватися? (мислити)

-Отже, ми будемо мислити і ростити нашу квітку.

5. Бліц - опитування.

. Грунтом, в якому проростатиме наша квітка буде бліц-опитування. Намагайтеся мислити швидко, витрачаючи на обмірковування відповіді не більше 30 секунд.

- Що тепліше за одну шубу? (дві шуби)

- У якому слові сорок однакових букв ? (сорока)

- Скільки горіхів може увійти у звичайну склянку? (жодного, горіхи не ходять)

- Де «розмножуються» числа?(в таблиці множення)

- В Африці у мавпочок найулюбленіше змагання – гонки по річці на крокодилах. Кожна мавпочка запрягає у човник трьох крокодилів. Скільки буде потрібно крокодилів, щоб влаштувати гонки для семи мавпочок?

-Чому саме 3 треба помножити на 7? ( бо число 3 повторюється 7 разів)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «чотири стихії» (Вчитель називає слова: повітря, вогонь, земля, вода. Діти виконують рухи: повітря – піднімаються на пальчики, набираючи повні легені повітря ;вогонь, вода – рухи руками, імітуючи вогонь, воду; земля – присідають.)

Тепер внесемо поживні речовини.

6. Робота над завданнями з кругами Ейлера.

Розгляньте рисунок:

- Що зображено на рисунку? (множини)

- За допомогою чого зображені множини? (кругів Ейлера)

- Які числа знаходяться у перетині трьох множин? (3)

- Які числа знаходяться у перетині двох множин? (6,4,7)

-Які числа належать тільки одній множині? (5,8,1)

hello_html_58656954.jpg

7. Групова робота.

Завдання, пов’язані зі змістом курсу «Логіка» на повторення родових та видових понять.

- У кожної групи перелік елементів. Вилучіть зайвий. Що утворюють елементи, які ви залишили?

1-ша група:

1,3,9,10,7,4. (одноцифрові числа)

2-га група:

80,10,72,60,90,50. (круглі числа)

3-тя група:

8,12,18,6,15,20. (парні числа)

4-та група:

18,16,8,4,28,36. (числа, що діляться на 4)

5-та група:

44,48,41,45,47,77. (числа п'ятого десятка)

7. Встановлення співвідношення між обсягами множин.

- Розглянемо співвідношення між множинами. А- множина чисел, що діляться на 3; В- множина чисел, що діляться на 4. Учні 2- Б класу зобразили співвідношення між цими множинами так:

hello_html_1f739e4.jpg

Учні 2-В класу зобразили це співвідношення так:

hello_html_m52482f17.jpg

Учні 2-Г класу так:

hello_html_m59443070.jpg

-Що означає це зображення? (Всі числа, які діляться на 4 діляться й на 3.)

-Доведіть, що це не так. (Наприклад, число 28-число, яке ділиться на 4, але не ділиться на 3)

-Хто з учнів, на вашу думку, правильно зобразив співвідношення між множинами А та В ? (Учні 2-В класу)

-Чому? ( Тому що є числа, які діляться і на 3 і на 4.

- Які числа, на вашу думку, можна розмістити в перерізі? (24,12)

-Чому? (Бо ці числа діляться іна3 і на 4)

-Чи можна сказати, що множини А та В рівні? (Ні, бо вони включають різні числа)


- Ось і проросла наша квіточка. А тепер квітку треба полити. Дощик допоможе нам, якщо ми виконаємо його завдання.

8. Розв’язування комбінованих завдань. Перетворення умови задачі.

- Розв'яжемо задачу:

3. –Прочитайте умову задачі:

Біля школи учні посадили 3 кущі троянд, а бузку у 4 рази більше.

(Застосовується метод інверсії)

-Подумайте, скільки запитань до даної умови можна поставити і які саме.

- Як треба сформулювати запитання, щоб задача стала складеною ?

(Скільки всього кущів посадили учні біля школи? На скільки кущів більше посадили бузку, ніж троянд?)

- Розв'яжемо задачу з таким запитанням:


Скільки всього кущів посадили учні біля школи ?

( Застосовуючи метод евристичних запитань, складається план розв'язання задачі. )


- Скільки кущів троянд посадили?

  • Що сказано про кількість кущів бузку по відношенню до кущів троянд? (у 4 рази більше)

  • Яке запитання задачі?

  • Чи можемо ми відразу відповісти на запитання задачі? (ні, бо ми не знаємо скільки учні посадили кущів бузку)

  • Як дізнатися скільки кущів бузку посадили учні ?

Розв'язання задачі.

- Чи можемо ми розв'язати цю задачу виразом? (так, 3*4+3=15)

- Переформулюйте умову задачі так, щоб вона розв'язувалася таким виразом: (3+4)+3=10

- Молодці! Наша квітка розпустила кілька пелюсток. Тепер їй потрібне світло і тепло. Що нам допоможе? (сонечко)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

- Давайте і самі відпочинемо і сонечко покличемо на допомогу.


Встало вранці ясне сонце

Заглянуло у віконце

Ми до нього потяглися

За промінчики взялися

Нумо разом танцювати,

Сонечко розвеселяти

Стали-сіли, стали-сіли

Бачте як розвеселили

Нумо разом, нумо всі танцювати по росі.

(Діти проказують слова, підкріплюючи їх рухами)

- Сонечко згодне нам допомогти, якщо ми виконаємо завдання:

- Розставте знаки дій так, щоб відповіді були правильними.

(гра «Мікрофон» )

12_6_3=6


5_4_9=11


45_9_12=17


18_6_2=6


ІV. Підсумок уроку.

- Чи виповнилися ваші сподівання?

- Що повторили на уроці?

- Знання якого курсу використовували?

Спільними зусиллями ми виростили квітку. Квітку-радості. Нехай вона завжди нам приносить радість здобуття нових знань.

Урок математики з елементами логіки
  • Начальные классы
Описание:

У ході багаторічної експериментальної роботи О.Я. Митником розроблено та науково обгрунтовано зміст, структуру, критерії та показники сформованості поняття "Культура мислення молодшого школяра". Під культурою мислення молодшого школяра розуміється дисципліна розуму, яка грунтується на сформованій у навчальній діяльності цілісній і гнучкій системі знань, умінь і навичок, придатній для пізнання об\'єктивного світу, самого себе та для організації взаємодії з іншими людьми. Перед учителем початкових класів стоїть важка, але, одночасно, дуже важлива задача: поетапне формування інтелектуальних вмінь молодших школярів. Урок - це цілісний творчий процес на якому розгортається ситуація розмірковування, оптимально поєднуються індивідуальні, групові та колективні форми роботи, застосовуються інтерактивні методи навчання.

Автор Буряк Галина Миколаївна
Дата добавления 09.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 440
Номер материала 48049
Скачать свидетельство о публикации
