Главная / Другое / Урок казахской литературы в 5 классе

Урок казахской литературы в 5 классе

Сабақтың тақырыбы: Мақал – мәтелдер.

Сабақтың мақсаттары Білімділік. Оқушыларға мақал-мәтелдер туралы білім беру. білім беру. Мақал-мәтелдердің ауыз әдебиетің басқа түрлерінен ерекшілігі, тақарыбы, мазмұны, тәрбиелік мәні туралы айту.

Тәрбиелік. Мақал-мәтелдердің мазмұны арқылы оқушыларды адамгершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. дамытушылық. Мақал-мәтелдердің мазмұнын талдау, қай тақырыпқа жаттатындығын тапқызу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірү, әңгеме, сұрақ-жауап, сайыс, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: жаңа сөздер, суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Сұрақ-жауап арқылы өткен материал бойынша қайталау, еске түсіру.

  1. Халық ауыз әдебиеті қалай сақталған?

  2. Халық ауыз әдеьиетінің түрлері?

  3. Тұрмыс-салт жырларының түрлері?

  4. Наурыз қандай мерам?

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Мақсаты: Оқушылардың «Наурыз өлеңдерін» мазмұнын түсініп, есте сақтап қандай мейрамда айтылатыны туралы білімдерін тексеру. Жаңа сөз бен тіркестерін дұрыс айтып, жазу емлесін есте сақтап, сауатты сқйлемде қолдануға үйрету.

1 тапсырма. «Наурыз өлеңдерін» жатқа білуге, мәнерлеп оқу және мазмұнын түсініп оқұ.

2 тапсырма. Жаңа сөздік сөздерін жаттау.

3 тапсырма. Жақын адамдарына арнап тілек жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Мұғалімнің қіріспе сөзі.

Мақал-мәтелдер – халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Мақал-мәтелдер өхалықтың өмірде көрген – білгендерінен жасалған ақыл –ой түйіні. Аз сөзбен көп мағына беретін және тез және жеңіл айтылады. Адамды жақсылыққа, еңбңкке, адамгершілікке, елін сүюге, достыққа, бірлікке тәрбиелейді.

Ұлы Абай Құнанбаев мақал-мәтелдерді жоғары бағалай келіп, оны да талғап пайдалану керек, - дейді.

Мақал-мәтелдердің тақырыптары әр түрлі:

Отан туралы. Ел іші – алтын бесік.

Өнер – білім туралы. Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.

Достқ туралы. Жақсы дос үшін жан пида.

Төрт – түлік мал туралы. Мал төхлімен жарасар, Жер гүлмен жарасар.

Жақсы мен жаман туралы. Жақсыдан қашпа, жаманға баспа и т.б.

Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз теркестерін оқу, жаттау, талдау, сөздік дәптерлеріне

жазу.

  1. 22 бет. 1- тапсырманы орындаймыз. Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айтып, үйренеміз. Қазақ тіліне тән дыбыстарға назар аударамыз.

  2. 5-тапсырма. Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қазақ тіліне аударып, сөйлемді құрастыру.

Кітаппен жұмыс. Оқушы оқулықтағы қысқа мәтінді оқиды, мазмұнына түсініп, талдау. Берілген сұрақтарға жауап беру. Мақал-мәтелдер туралы өз сөзімен қысқаша мәлімет беру, оқулықтағы берілген мәтін бойынша.

ІV. Жаңа сабақты бекіту. (топпен жұмыс). Сөздік қорын байыту.

Оқушылар, сендер мақал-мәтелдер туралы білесіңдер. Енді мақалшылар жарысын ұйымдастырайық. Екі топқа бөлініп, тақырыптар бойынша мақал-мәтел айтудан жарасыңдар.

Мақсаты. Төмен сыныптарда өткен, біліп алған мақал-мәтелдерді еске түсіру және мақал-мәтелдердің мазмұнын түсініп, қай тақырыпқа жататындығын тауып білу.

І – тур. Мақал-мәтел ғана айту. Отан туралы.

ІІ – тур. «Жақсы, көп, әдепті» деген сөздерге антоним тауып, осы сөздерге байланыс мақал-мәтелдер айту.

Мысалы: «Жаксы жаман» антоним сөздер. Жақсы бала – қызық, Жаман бала – күйік.

ІІІ – тур. Кезектесіп, бір мақал-мәтел айтады, екінші оны сөйлемде қолданады.

Мысалы: Көп біл, аз сөйле. Халқымыз дұрыс айтқан ғой, «Көп біл, аз сөйле» деп.

ІV – тур. Суретке қарап, тақырып бойынша мақал-мәтел айту.

Мысалы: 1. Мектептің суреті. Оқу – білім бұлағы. Білім – өмір шырағы.

2. Ата мен баланың суреті. Ата – бәйтерек. Бала – жапырақ.

V. Қорытынды

Сұрақ – жауап арқылы оқушылардың жаңа сабақ бойынша түсінгендерін білімдерін тексеріп, қорытындылау.

  1. Мақал-мәтелдер дегеніміз не?

  2. Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?

  3. Өнер – білім, Отан туралы мақал – мәтелдер білесіңдер ме?

VІ. Үйге тапсырма.

Мақал – мәтелдер тақырыбы бойынша жаңа сөз бен сөз тіркестерін жаттау. 23 бетте. 7, 13 тапсырмалар орындау (ауызша).

VII. Бағалау.



Урок казахской литературы в 5 классе
  • Другое
Описание:

Учитель казахского языка и литературы

Саменова Ляззат Турсыновна

г.Астана

КГУ «СШ №23»

 Сабақтың тақырыбы:                    Мақал – мәтелдер.

Сабақтың мақсаттары Білімділік. Оқушыларға мақал-мәтелдер туралы білім                     беру.                                                 білім беру. Мақал-мәтелдердің ауыз әдебиетің басқа       түрлерінен                                 ерекшілігі, тақарыбы, мазмұны, тәрбиелік мәні туралы айту.

Тәрбиелік. Мақал-мәтелдердің мазмұны арқылы                                                  оқушыларды адамгершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.                                       дамытушылық. Мақал-мәтелдердің мазмұнын талдау,                                                   қай тақырыпқа жаттатындығын тапқызу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірү, әңгеме, сұрақ-жауап, сайыс, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: жаңа сөздер, суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

   Сұрақ-жауап арқылы өткен материал бойынша қайталау, еске түсіру.

1.      Халық ауыз әдебиеті қалай сақталған?

2.      Халық ауыз әдеьиетінің түрлері?

3.      Тұрмыс-салт жырларының түрлері?

4.      Наурыз қандай мерам?

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Мақсаты: Оқушылардың «Наурыз өлеңдерін» мазмұнын түсініп, есте сақтап қандай мейрамда айтылатыны туралы білімдерін тексеру. Жаңа сөз бен тіркестерін дұрыс айтып, жазу емлесін есте сақтап, сауатты сқйлемде қолдануға үйрету.

1 тапсырма. «Наурыз өлеңдерін» жатқа білуге, мәнерлеп оқу және мазмұнын түсініп оқұ.

2 тапсырма. Жаңа сөздік сөздерін жаттау.

3 тапсырма. Жақын адамдарына арнап тілек жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Мұғалімнің қіріспе сөзі.

            Мақал-мәтелдер – халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Мақал-мәтелдер өхалықтың өмірде көрген – білгендерінен жасалған ақыл –ой түйіні. Аз сөзбен көп мағына беретін және тез және жеңіл айтылады. Адамды жақсылыққа, еңбңкке, адамгершілікке, елін сүюге, достыққа, бірлікке тәрбиелейді.

            Ұлы Абай Құнанбаев мақал-мәтелдерді жоғары бағалай келіп, оны да талғап пайдалану керек, - дейді.

            Мақал-мәтелдердің тақырыптары әр түрлі:

Отан туралы.                                                Ел іші – алтын бесік.

Өнер – білім туралы.                                              Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.

Достқ туралы.                                              Жақсы дос үшін жан пида.

Төрт – түлік мал туралы.                            Мал төхлімен жарасар,                                                                                                                  Жер гүлмен жарасар.

Жақсы мен жаман туралы.                         Жақсыдан қашпа, жаманға баспа и т.б.

Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз теркестерін оқу, жаттау, талдау, сөздік дәптерлеріне

                             жазу.

1)      22 бет. 1- тапсырманы орындаймыз. Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айтып, үйренеміз. Қазақ тіліне тән дыбыстарға назар аударамыз.

2)      5-тапсырма. Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қазақ тіліне аударып, сөйлемді құрастыру.

Кітаппен жұмыс. Оқушы оқулықтағы қысқа мәтінді оқиды, мазмұнына түсініп, талдау. Берілген сұрақтарға жауап беру. Мақал-мәтелдер туралы өз сөзімен қысқаша мәлімет беру, оқулықтағы берілген мәтін бойынша.

ІV. Жаңа сабақты бекіту. (топпен жұмыс). Сөздік қорын байыту.

            Оқушылар, сендер мақал-мәтелдер туралы білесіңдер. Енді мақалшылар жарысын ұйымдастырайық. Екі топқа бөлініп, тақырыптар бойынша мақал-мәтел айтудан жарасыңдар.

Мақсаты. Төмен сыныптарда өткен, біліп алған мақал-мәтелдерді еске түсіру және мақал-мәтелдердің мазмұнын түсініп, қай тақырыпқа жататындығын тауып білу.

І – тур. Мақал-мәтел ғана айту. Отан туралы.

ІІ – тур. «Жақсы, көп, әдепті» деген сөздерге антоним тауып, осы сөздерге байланыс мақал-мәтелдер айту.

Мысалы: «Жаксы жаман» антоним сөздер.                                                                                              Жақсы бала – қызық,                                                                                                                           Жаман бала – күйік.

ІІІ – тур. Кезектесіп, бір мақал-мәтел айтады, екінші оны сөйлемде қолданады.

Мысалы: Көп біл, аз сөйле.                                                                                                                           Халқымыз дұрыс айтқан ғой, «Көп біл, аз сөйле» деп.

ІV – тур. Суретке қарап, тақырып бойынша мақал-мәтел айту.

Мысалы: 1. Мектептің суреті.                                                                                                                              Оқу – білім бұлағы.                                                                                                                      Білім – өмір шырағы.

                 2. Ата мен баланың суреті.                                                                                                                  Ата – бәйтерек.                                                                                                                             Бала – жапырақ.

V. Қорытынды

            Сұрақ – жауап арқылы оқушылардың жаңа сабақ бойынша түсінгендерін білімдерін тексеріп, қорытындылау.

1.      Мақал-мәтелдер дегеніміз не?

2.      Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?

3.      Өнер – білім, Отан туралы мақал – мәтелдер білесіңдер ме?

VІ. Үйге тапсырма.

            Мақал – мәтелдер тақырыбы бойынша жаңа сөз бен сөз тіркестерін жаттау. 23 бетте. 7, 13 тапсырмалар орындау (ауызша).

VII. Бағалау.

 

 

Автор Утетлеева Гульнара Болатовна
Дата добавления 12.12.2014
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 1304
Номер материала 7029
Скачать свидетельство о публикации
