Главная / Начальные классы / Урок казахского языка на тему " Уақыт" ,4 класс

Урок казахского языка на тему " Уақыт" ,4 класс

Жалпы мақсаты


Оқушылардың уақыт мезгілдері туралы  білімдерін тексеру, «Уақыт» ұғымының құндылық ретіндегі мәнін ашу. Сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын  қалыптастыру.

Нақты мысал келтіру арқылы  оқушының сөйлеу дағдысын дамыту, шығармашылыққа баулу, қисынды ойлау қабілетін қалыптастыру.
Уақытты үнемдей  білуге баулу, әдептілікке, ұқыптылыққа

тәрбиелеу.

Оқушылар үшін оқу нәтиже

лері

1) Сауатты жазады, талдайды.

2) Уақыт өлшемдерінің атауларын біледі.

3) Топпен жұмыс істеп үйренеді.

Сабақта туындаған негізгі идеялар

Уақыт өлшемдеріне секунд, минут, сағат, күн, апта, ай, жыл.

Дерек көздер

Оқулық, электронды оқулық, ғаламтор.

Көрнекілік

тер, мен жабдық

тар.

Оқулық, электронды оқулық, тақырыпқа байланысты суреттер, стикерлер, маркер.

Тапсырма

лар


1.Топтастыру.

2.Жұптық жұмыс. Диолог оқу.

3.Жеке жұмыс. «Сандарды сөйлет»

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті.

1.Ұйымдас

тыру

2 мин


Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.

Ережені еске түсіру


Оқушылар ынтымақтасын, сәттілік тілейді.


2.Үй тапсырма

сын тексеру 7мин

«Ыстық микрофон» әдісі бойынша қорытындылау.

Жақсы орындалған тапсырманы

атау, мадақтау, қолдау.

Оқушылар берілген септіктердің сұрақтарын табады. Бір-бірінің тапсырмаларын тексереді.

Қызығушы

лығын ояту 1-2 минут.

Тірек білімдерін өзектендіру.

Сабақтың мақсат міндеттерін айқындау.

Сағаттың дыбысын тыңдату.

Сағат түрлерінің суреттерін көрсету.



Оқушылар сағаттың дыбысын тыңдайды.

Сағаттың түрлерін көреді.

Сабақтың мақсатын анықтайды


Мағынаны тану


20 минут




























Сергіту сәті

2 минут

Топтық жұмыс.


«Уақыт» тақырыбына топтастыру жасату



Жаңа сөздермен жұмыс.

таңертең-утром

түсте- в полдень

кешке-вечером

ертең-завтра

бүгін-сегодня

кеше-вчера


Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма.

Дилогты оқу, аудару.

-Бір аптада неше күн бар?

-Бір аптада жеті күн бар.

-Бір тәулікте неше сағат бар?

-Бір тәулікте жиырма төрт сағат бар.

-Бір сағатта неше минут бар?

-Бір сағатта алпыс минут бар.


Дәптермен жұмыс.

I топ 1- тапсырма. «Сағат сөзін септеу.

II топ 2- тапсырма. Азаттың күн тәртібін жазу.

III топ «Қыс» тақырыбына синквейн жасау.





Әуен арқылы би қимылдарын жасату.



«Уақыт» тақырыбына топтастыру жасату

Тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді аударады, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады.







Дилогты оқиды, аударады.









I топ 1- тапсырма. «Сағат сөзін септейді.

II топ 2- тапсырма. Азаттың күн тәртібін жазады.

III топ «Қыс» тақырыбына синквейн жасайды.


Би қимылдарын жасайды, көңіл-күйлерін көтереді.


Тақтамен жұмыс.

4-тапсырма.

Ойланып, жауап бер.

1. Жексенбіден кейін ---------------

2. Жаздан кейін ----------------------

3. Ақпаннан кейін ------------------

4. Бүгінен кейін ---------------------

5.Төртінші сыныптан кейін -----------------


«Ойна да ойлан»

Берілген сандарды сөйлет.


12, 30, 31, 28, 29, 4, 7, 24, 1, 60.


«Кубизм» әдісі бойынша кубиктің қырына сай сұрақтар шығарып, мына сандарды сөйлетеді 365, 12, 4,7, 24, 60.

Сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім: 1-ші қыры: «Ойлан тап»

Бір жылда неше күн бар? қаңтар, ақпан, желтоқсан айларында неше күн бар?

Оқушы: Бір жылда 365 күн бар. 31/31.28/29 күн бар.

Мұғалім: 2-ші қыры: « Сен білесің бе?»

Бір жылда неше ай бар? Бәйшешек қай кезде гүлдейді?

Оқушы: Бір жылда он екі ай бар.

Мұғалім: 3-ші қыры: «Тез, ойла» «Қ»

Әрпінен басталатын ай аттарын айт. Бір жылда неше мезгіл бар?

Оқушы: Бір жылда 4 мезгіл бар. Қаңтар, қазан, қыркүйек, қараша.

Мұғалім: 4-ші қыры: «Әрі оқу, әрі ойын» Сөздердің аудармасын тап. Дүйсенбі, уақыт. Бір аптада неше күн бар?

Оқушы: Бір аптада 7 күн бар / понедельник, часы.

Мұғалім: 5-ші қыры: «Қызықты грамматика»

Қай әріп жоқ?

Са...ат, уа...ыт, қа...тар, /қ,ң.ғ/

Бір тәулікте неше сағат бар?

Оқушы: Бір тәулікте 24 сағат бар.

Мұғалім: 6-шы қыры: «Өзіңді тексер»

1 сағатта неше минут, 1 минутта неше секунд бар?

Оқушы: 1 сағатта 60 минут, 1 минутта 60 секунд бар.




Ойланып, жауап береді, тақтаға жазады.






Берілген сандардың жаубын табады.




Кубиктің әр қырындағы сұрақтарға жауап береді.

Рефлексия

3 минут

Білемін. Білдім. Білгім келеді.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша білетіндерін, білгендерін, білгісі келетіндерін айтады.

Бағалау.

1 минут


Үйге тапсырма

1 минут


Мұғалімнің ортақ бағасы



Түсіндіріп беремін.

Өз смайликтерін санайды. Топ жетекшілерінің бағасы.


Уақыт өлшемдері туралы қосымша мәліметтер жазып келеді.



























16 бастауыш мектеп

«Бекітемін»


Ашық сабақ





Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: қазақ тілі

Модулі (бөлімі): Уақыт. Зат есімнің септік жалғаулары.

Тақырыбы: «Уақыт»

Сыныбы:4 «ж»



Мұғалімі: Жунусова А.М.







2014-2015 оқу жылы



Урок казахского языка на тему " Уақыт" ,4 класс
  • Начальные классы
Описание:

Жалпы мақсаты

 

Оқушылардың уақыт мезгілдері туралы  білімдерін тексеру, «Уақыт» ұғымының құндылық ретіндегі мәнін ашу. Сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын  қалыптастыру.

Нақты мысал келтіру арқылы  оқушының сөйлеу дағдысын дамыту, шығармашылыққа баулу, қисынды ойлау қабілетін қалыптастыру.
Уақытты үнемдей  білуге баулу, әдептілікке, ұқыптылыққа

тәрбиелеу.

Оқушылар үшін оқу нәтиже

лері

1)   Сауатты жазады, талдайды.

2)   Уақыт өлшемдерінің атауларын біледі.

3)   Топпен жұмыс істеп үйренеді.

Сабақта туындаған негізгі идеялар

Уақыт өлшемдеріне секунд, минут, сағат, күн, апта, ай, жыл.

Дерек көздер

Оқулық, электронды оқулық,ғаламтор.

                                                                                                                                                

Көрнекілік

тер, мен жабдық

тар.

Оқулық, электронды оқулық, тақырыпқа байланысты суреттер, стикерлер, маркер.

Тапсырма

лар

 

1.Топтастыру.

2.Жұптық жұмыс. Диолог оқу.

3.Жеке жұмыс. «Сандарды сөйлет»

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті.

1.Ұйымдас

тыру

2 мин

 

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.

Ережені еске түсіру

 

Оқушылар ынтымақтасын, сәттілік тілейді.

 

2.Үй тапсырма

сын тексеру 7мин

«Ыстық микрофон» әдісі бойынша қорытындылау.

Жақсы орындалған тапсырманы

атау, мадақтау, қолдау.

Оқушылар берілген септіктердің сұрақтарын табады. Бір-бірінің тапсырмаларын тексереді.

Қызығушы

лығын ояту 1-2 минут.

Тірек білімдерін өзектендіру.

Сабақтың мақсат міндеттерін айқындау.

Сағаттың дыбысын тыңдату.

Сағат түрлерінің суреттерін көрсету.

 

 

Оқушылар сағаттың дыбысын тыңдайды.

Сағаттың түрлерін көреді.

Сабақтың мақсатын анықтайды

 

Мағынаны тану

 

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2 минут

Топтық жұмыс.

 

«Уақыт» тақырыбына топтастыру жасату

 

 

Жаңа сөздермен жұмыс.

таңертең-утром

түсте- в полдень

кешке-вечером

ертең-завтра

бүгін-сегодня

кеше-вчера

 

Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма.

Дилогты оқу, аудару.

-Бір аптада неше күн бар?

-Бір аптада жеті күн бар.

-Бір тәулікте неше сағат бар?

-Бір тәулікте жиырма төрт сағат бар.

-Бір сағатта неше минут бар?

-Бір сағатта алпыс минут бар.

 

Дәптермен жұмыс.

 I топ 1- тапсырма. «Сағат сөзін септеу.

II топ 2- тапсырма. Азаттың күн тәртібін жазу.

III топ «Қыс» тақырыбына синквейн жасау.

 

 

 

 

Әуен арқылы би қимылдарын жасату.

 

«Уақыт» тақырыбына топтастыру жасату

Тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді аударады, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады.

 

 

 

 

 

 

Дилогты оқиды, аударады.

 

 

 

 

 

 

 

 

I топ 1- тапсырма. «Сағат сөзін септейді.

II топ 2- тапсырма. Азаттың күн тәртібін жазады.

III топ «Қыс» тақырыбына синквейн жасайды.

 

Би қимылдарын жасайды, көңіл-күйлерін көтереді.

 

Тақтамен жұмыс.

4-тапсырма.

Ойланып, жауап бер.

1. Жексенбіден кейін ---------------

2. Жаздан кейін ----------------------

3. Ақпаннан кейін ------------------

4. Бүгінен кейін ---------------------

5.Төртінші сыныптан кейін -----------------

 

«Ойна да ойлан»

Берілген сандарды сөйлет.

 

12, 30, 31, 28, 29, 4, 7, 24, 1, 60.

 

«Кубизм» әдісі бойынша кубиктің қырына сай сұрақтар шығарып, мына сандарды сөйлетеді 365, 12, 4,7, 24, 60.

Сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім: 1-ші қыры: «Ойлан тап»

Бір жылда неше күн бар? қаңтар, ақпан, желтоқсан айларында неше күн бар?

Оқушы: Бір жылда 365 күн бар. 31/31.28/29 күн бар.

Мұғалім: 2-ші қыры: « Сен білесің бе?»

Бір жылда неше ай бар? Бәйшешек қай кезде гүлдейді?

Оқушы: Бір жылда он екі ай бар.

Мұғалім: 3-ші қыры: «Тез, ойла» «Қ»

Әрпінен басталатын ай аттарын айт.  Бір жылда неше мезгіл бар?

Оқушы: Бір жылда 4мезгіл бар. Қаңтар, қазан, қыркүйек, қараша.

Мұғалім: 4-ші қыры: «Әрі оқу, әрі ойын» Сөздердің аудармасын тап. Дүйсенбі, уақыт. Бір аптада неше күн бар?

Оқушы: Бір аптада 7 күн бар / понедельник, часы.

Мұғалім: 5-ші қыры: «Қызықты грамматика»

Қай әріп жоқ?

Са...ат, уа...ыт, қа...тар, /қ,ң.ғ/

Бір тәуліктенеше сағат бар?

Оқушы: Бір тәулікте 24 сағат бар.

Мұғалім: 6-шы қыры: «Өзіңді тексер»

1 сағатта неше минут, 1 минутта неше секунд бар?

Оқушы: 1 сағатта 60 минут, 1 минутта 60 секунд бар.

 

 

 

Ойланып, жауап береді, тақтаға жазады.

 

 

 

 

 

Берілген сандардың жаубын табады.

 

 

 

Кубиктің әр қырындағы сұрақтарға жауап береді.

Рефлексия

3 минут

Білемін. Білдім. Білгім келеді.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша білетіндерін, білгендерін, білгісі келетіндерін айтады.

Бағалау.

1 минут

 

Үйге тапсырма

1 минут

 

Мұғалімнің ортақ бағасы

 

 

Түсіндіріп беремін.

Өз смайликтерін санайды. Топ жетекшілерінің бағасы.

 

 Уақыт өлшемдері туралы қосымша мәліметтер жазып келеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№16 бастауыш мектеп

Автор Жунусова Алия Мансуровна
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 627
Номер материала 36356
Скачать свидетельство о публикации
