Главная / Начальные классы / Урок природознавства на тему "Запитання до природи.Із чого виготовляють папір"

Урок природознавства на тему "Запитання до природи.Із чого виготовляють папір"

hello_html_m4f6eaf9a.gifhello_html_m6cf9b16b.gifhello_html_m43255c61.gifhello_html_m3ff8fd22.gifhello_html_62e77f6.gifhello_html_m67d6fd8a.gifhello_html_4a8a1f0.gifhello_html_26145d6.gifhello_html_40177fd8.gifhello_html_m66083e81.gifhello_html_m4d79889e.gifhello_html_m71149aae.gifhello_html_2f49f1bc.gif

Урок природознавства в 1 класі

Тема: Запитання до природи. Із чого виробляють папір?

Мета: Надати учням інформацію про історію виникнення та процес виготовлення паперу; розширити світогляд дітей; розвивати вміння аналізувати, спостерігати; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці, формувати інформаційну компетентність.

Обладнання: ілюстрації, картки, електронна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Очікувані результати: після уроку учні зможуть:

  • розповісти про історію виникнення паперу;

  • як папір виготовляють в наш час;

  • висловлювати власну думку щодо значення паперу в нашому житті.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

1) Вправа «Погода»

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць? Число?

  • Тепло чи холодно надворі?

  • Який стан неба?

  • Яка температура повітря?

  • Чи були протягом дня опади?

2) Вступна бесіда.

- Пригадайте, що таке довкілля?

- Чи всі предмети, які нас оточують, створені природою?

- Із чого людина створює рукотворні об’єкти?

3) Відгадування загадок.

- Не кущ, а з листочками,

- Не сорочка, а зшитий, (Зошит)

- Дерево - не дерево, а листки має.

- Той буде мудрим, хто їх гортає. (Книга)

- До яких об’єктів належать ці предмети?

Із чого вони зроблені?

Чи знаєте ви із чого виготовляють папір?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо, з чого людина виготовляє папір.

VI. Вивчення нового матеріалу.

1) Розповідь учителя:

З давніх-давен люди намагалися передати набуті знання один одному і наступним поколінням. Але усних відомостей і людської пам’яті було недостатньо. Тоді люди вигадали письмо, щоб зберегти і передати набутий досвід.

Першим матеріалом для письма був камінь. Написи на ньому робились вуглиною, або висікались гострим предметом.

Спробуйте видряпати цвяхом на камінці якісь букви або малюнок. Намалюйте щось на ньому олівцем. Вам легше це робити, бо у прадавніх людей не було заліза і також гладеньких камінців. А тепер уявіть, що відбувалося з такими записами після дощу. Чи могли вони довго зберігатися?

У стародавньому Китаї писали на кістках тварин. Поміркуйте, чому і це було не зручно.

П’ять тисяч років тому в стародавньому Вавилоні з’явилися перші глиняні книжки. Доки глиняна сторінка була сирою, на неї наносили гострою паличкою писемні знаки. Потім таку «сторінку» обпалювали на гарячому вогні. Уявіть, якби ваш підручник складався з таких сторінок. Поміркуйте, чим він був не зручний.

Намагалися люди писати і на корі дерева. У вас на партах є шматочки кори, яку ми обідрали зі старого пенька. Спробуйте на ньому щось зобразити цвяхом. Поміркуйте, чи зручно було писати на такому матеріалі? А зберігати його? А скільки потрібно було знищити дерев?

Чотири тисячі років тому в азіатському місті Пергам винайшли матеріал для письма — пергамент. Телячі шкури мочили, вишкрібали, вибілювали у вапні, сушили, розрізали на сторінки, зшивали і писали в цій книжці тексти. Для виготовлення однієї такої книжки потрібно було забити кілька десятків телят. Чому ж і такі книжки не дійшли до наших часів?

У цей же час стародавні єгиптяни почали виготовляти папір з болотяної рослини заввишки 5 метрів. Вона називалась папіур. Виготовлення папірусу було дуже складною справою. Рослину треба було розрізати на тонкі смужки, які кілька разів висушували на сонці й замочували у воді, потім відбивали молотком, і клали під прес. Готову книгу з папірусу не складали, а згортали у сувій.

Але все ж таки це ще був не папір. Першим папір винайшов дві тисячі років тому китаєць на ім’я Цай Лунь. Він виготовляв папір із внутрішньої волокнистої частини кори шовковиці. Із Китаю мистецтво робити папір поширилося по всьому світу. Папір уже почали виготовляти не вручну, а за допомогою верстатів, які дозволяють робити довгі та дуже тонкі аркуші паперу.

В наш час папір виробляють на паперовій фабриці. З лісу до фабрики привозять соснові та ялинові колоди. Спеціальні машини здирають з них кору, подрібнюють на друзки. Потім друзки варять у спеціальній рідині. З розвареної деревини на папероробних машинах виготовляють папір, намотують його у великі рулони.

Які ще матеріали використовують для виготовлення паперу?

Виявилось, що його можна виготовляти з дерева, ганчірок, і навіть зі старого паперу - макулатури. Отже, папір можна використовувати двічі.

Бамбукові планочки

2) « Асоціативний кущ »

Камінь

Папірус





Раніше писали



Кора дерев

Пергамент



Глиняні дощечки







3) Складання ланцюжка: Як із дерева утворився зошит?

Дерево – деревина – папір – зошит

V. Фізкультхвилинка.

VI. Узагальнення знань учнів.

1) Робота з підручником.

2) Робота в зошитах.

3) Гра «Що зайве? Чому?»

- Кленовий лист, дубовий лист, березовий лист, аркуш паперу.

- Шафа, стіл, виделка, книга.

- Автомобіль, ножиці, ніж, олівець.

- Олівець, книга, блокнот, зошит.

4) Робота в парах.

Визначте, чого бракує? Завдання: розподілити всі предмети так, щоб у кожній усі речі були виготовлені з одного матеріалу.

З глини (ваза, горщик, глиняна іграшка)

З шерсті ( светр, рукавички, шкарпетки, шарф)

З металу (ложка, миска, кухоль, ножиці)

  • Усі предмети добре вам знайомі. Перевіримо: чи не припустилися ви помилок?

  • Що спільного в усіх цих предметів однієї групи?

  • З чого вони виготовлені?



5) Значення паперу в житті в житті людей.

Татова газета

Яскрава книжка







Мамин журнал

Зошити





Папір





Альбоми

Серветки





Гроші







VII. Підсумок уроку.

- На яке питання ми сьогодні відповідали?

- Про що цікаве дізналися?

Урок природознавства на тему "Запитання до природи.Із чого виготовляють папір"
  • Начальные классы
Описание:

Урок природознавства з даної теми надає учням інформацію про історію виникнення та процес виготовлення паперу, розширює світогляд дітей, розвиває вміння аналізувати, спостерігати, виховує дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці.

Вчитель знайомить учнів з історією виникнення паперу, з матеріалами, які використовують для його виготовлення, значення паперу в житті людей.

Автор Скоблякова Ирина Александровна
Дата добавления 26.10.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 48
Номер материала MA-068101
Скачать свидетельство о публикации
