Главная / Начальные классы / Урок позакласного читання "Різновиди загадок, кольорові казки".

Урок позакласного читання "Різновиди загадок, кольорові казки".

Відділ освіти Артемівської міської ради Донецької області


Урок позакласного читання

у 2-Б класі



hello_html_m6b51c7c8.gif




Вчитель початкових класів

Соледарської загальноосвітньої

школи I-III ступенів №13

Трилевська Л.І.


hello_html_3da921d.jpg




Тема уроку. Урок позакласного читання. Різновиди загадок, кольорові казки.

Мета уроку: узагальнити відомості про такі винахідливі засоби мови, як загадки;

учити складати загадки-описи, загадки-добавлянки, кольорові загадки та кольорові казки з використанням порівнянь;

розвивати уяву, фантазію, мислення;

виховувати пізнавальний інтерес до усної народної творчості.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: муляжі овочів і фруктів, картки для групової роботи, малюнки, комп’ютер


Структура уроку


І Організація класу

ІІ Артикуляційна розминка:

  • вправи для язичка;

  • вправи для губ;

  • вправи для розвитку мовленнєвого дихання;

  • робота над скоромовкою.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

ІV Повідомлення теми та завдань уроку

V Вивчення нового матеріалу:

  • мозкова атака;

  • дослідження (робота в групах);

  • робота з загадками;

Фізкультхвилинка

  • робота з кольоровими казками;

  • творча робота в групах (перегляд на моніторі малюнків до складених казок);

VІ Підсумок уроку.

Хід уроку


І Організація класу (психологічний настрій)


Сіли, дітки, всі рівненько.

Посміхнулися миленько.

Настрій на урок взяли.

Працювати почали.


ІІ Артикуляціна розминка:

  • Вправи для язичка: «трубочка», «злизування варення», «чистимо зубки»;

  • Вправи для губ: «усмішка», «трубочка», «здути з долоньки сонечко»;

  • Вправи для розкитку мовленнєвого дихання: «надуваємо повітряну кульку», «нюхаємо ароматні речовини»;

  • Робота над скоромовкою:


Ми носили воду в ситі

Та дерева не политі.

Воду в ситі не носити,

Саду ситом не полити.


ІІІ Мотивація навчальної діяльності

«Мозкова атака»:

  • Що таке опис?

  • Які елементи опису ви знаєте?

  • Якою частиною мови найчастіше вони виступають?

  • Де зустрічаються описи?


ІV Повідомлення теми і завдання уроку

- Тема нашого уроку: «Різновиди загадок. Кольорові казки»

- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися за допомогою опису складати загадки-описи, загадки - добавлянки, кольорові загадки та кольорові казки.


V Вивчення нового матеріалу

Робота в групах:

  • Дослідження (в кожній групі є предмети, муляжі)

Завдання: дослідити за формою, кольором та за смаком.

  • На основі досліджень скласти загадки:

І група – про яблуко;

ІІ група – про картоплю;

ІІІ група – про виноград;

ІV група – про помідор.

  • Звіт груп;

  • Колективне відгадування загадок-описів;

  • Висновок (Чому загадки-описи?);

  • Робота над загадками-добавлянками (додай відкадку).


Інструмент бере уроки –

Линуть чисті, ніжні звуки.

Люди кажуть: «Це талант!»

Добре грає... (музикант)


Аж тріщить мороз, лютує.

Сніжна віхола танцює.

Наш ставок у лід закутий.

Як цей місяць зветься... (лютий)


Учні з пам’яті декламують загадки, клас хором добавляє слово-відгадку.

Конкурс «Додай слівце».


Стало біло навкруги –

Я розпушую сніги.

Наганяю холоди.

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми усіма.

Здоадались? Я –... (Зима)


Ні, вам, друзі, не здалося –

Голубе моє волосся.

Я – артистка знаменита,

Провела на дачі літо

Поміж трав і квіточок,

Жаб, метеликів, пташок.

Друзів просить на гостину

Мила й чарівна... (Мальвіна)


  • Висновок (Чому загадки-добавлянки?)

  • Робота над кольоровими загадками

Послухайте і відгадайте:


Жовте сонечко в траві зійшло.

Посміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)


  • Про яку квітку ця загадка?

  • Чому такі загадки називаються кольоровими?

  • Хто готовий загадати кольорову загадку?

(Діти загадують, а клас відгадує).


Він зелений як петрушка,

У салат кладуть та юшку.

А старий піде у бочку,

У розсіл для огірочків. (Кріп)


Біленькі дзвіночки, зелені листочки,

Цілою сім’єю ростуть в холодочку. (Конвалія)

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Пташка невелчка,

Звуть її... (Синичка)


  • Висновок: загадки, в яких «кольоровими» словами намальовані ознаки предметів, що потрібно відгадати, називаються кольоровими.

  • Робота над кросвордом




1





3









2А






3Г







4



А






5

Д







6



к






1


А






1. Жовтобокий карапуз, йшов городом та й загруз, бо насіння стільки має, що аж боки роздимає. Через це й загруз (гарбуз)

2. Ось вона яка - розбійниця морська
Всіх би проковтнула зажерлива (акула).

3. Металевий в неї носик і льняний у неї хвостик. Із шиття не буде толку, якщо ми не візьмем... (голку)

4.Така велика довгошия, і вища за найбільшу шафу, така розумка і красива у зоопарку є... (жирафа)

5. Є вона у кожній школі -
І в близькій, і в дальній,
їжі всяковї доволі

В кожній є... (їдальні)

6. Виводить букви і слова
Ота цікава штучка,

В руці виблискує здаля Нова, гарненька... (ручка).

7. Він нам як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий сій
Це мудрий наш... (учитель)


Фізкультхвилинка


Робота з кольоровими казками

  • Що таке казка?

Інтерактивна вправа «асоціативне гроно» (які асоціації виникають у вас з жовтим, червоним, зеленим кольорами?)

  • Під час слухання казки, порахуйте, скільки разів повторюється «жовтий» колір.



ЖОВТА КАЗКА



Оhello_html_5e3f7594.jpgдного разу дівчинка пішла на галявинку за квітами. Сонце було ЖОВТЕ, веселе, тепле. Де-не-де на землі зявилася травичка, але квітів ще не було. Дівчинка подивилася і сказала:

Сонечку, сонечку, вже весна, я вдягла своє ЖОВТЕ пальто з ЖОВТИМ капюшоном, чому ж немає жодної квіточки?

Зараз з’являться, – відповіло сонце і жбурнуло на сонячний пагорб разом зі своїми промінчиками пригорщу ЖОВТИХ квітів. Пелюстки цих квітів настовбурчилися, як ЖОВТІ промінчики.

  • Чи знаєш ти, як вони називаються? – запитало сонце у дівчинки.

  • Знаю, – відповіла мала. – Кульбабки!

Сонечко посміхнулося.

  • А ось і ні! Вони називаються мати-й-мачуха. Це найперші весняні квіти. Навіть листочків у них немає. Тільки самі квіточки жевріють на горбочку.

  • Чи вони злі, ці квіти? – запитала дівчинка. – Адже у казках усі мачухи злі.

  • Ні, – відповіло сонце. – Мати-й-мачуха – добра квітка. Просто листя у неї таке: з одного боку тепле, мяке, як руки твоєї матусі. А з другого – холодне і блискуче.

  • Як у мачухи із злих казок, – підказала дівчинка.

Сонечко засміялося і жбурнуло на горбочок ще одну жменю ЖОВТИХ квітів.

Н.В.Ніщева


Творча робота в групах (з демонстраційною опорою на комп’ютері)


1hello_html_m628811d5.jpg група: Скласти ЧЕРВОНУ казку за опорними словами:



ЧЕРВОНИЙ мухомор;

ЧЕРВОНА суниця;

ЧЕРВОНЕ сонечко;

ЧЕРВОНІ щічки;

ЧЕРВОНИЙ сарафан.





2 група: За малюнком скласти ЗЕЛЕНУ казку.


3 група: Підібрати опорні слова та скласти БІЛУ казку.


4 група: Скласти РІЗНОКОЛЬОРОВУ казку.

hello_html_m123c9256.jpghello_html_7f0adf3b.jpghello_html_m2d96af44.jpg











Вимоги щодо складання казки

  1. Послідовність викладу думок

  2. Вживання художніх засобів

  3. Обрання місця дії

  4. Визначення головної думки

  5. Виховна спрямованість казки


Поради щодо складання казки


Щоб казка вийшла цікавою, можна творчо видозмінити сюжет відомої казки, ввести нові непередбачені ситуації, поєднати кілька сюжетів в один.


  • Звіт груп

  • Висновок (Чому різнокольорові казки?)


VІ Підсумок уроку

  • Чим сподобались вам загадки-описи, загадки-добавлянки, кольорові загадки та кольорові казки? (методом «прес»)

  • Які вони викликають у вас почуття? Асоціації?

  • Якого колоьру була ваша робота на сьогоднішньому уроці?

  • Прикріпіть кульку відповідного кольору до нашої квітки настрою.




Література:


  1. «Нетрадиційні уроки в початковій школі», - Харків, Торсінг, 2006.

  2. «Новий універсальний довідник «Хочу все знати», - Тернопіль, 2002.

  3. Шарко В.Д. «Сучасний урок», - Київ, 2005.

  4. Тучанська Г.В. «Чому так назівається» етимологічний словник учня початкових класів, - Тернопіль: навчальна книга Богдан.

  5. Навчально-практичний посібник початкової школи «Вустами красномовства», - робота Сигиди С.В., - Сміла, 2009.

  6. Нижчева Н.В. «Різнокольорові казки», - Київ, 2003.

Урок позакласного читання "Різновиди загадок, кольорові казки".
  • Начальные классы
Описание:

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ – це поняття багатоскладове; це невід’ємна складова курсу читання в початковій школі.

Метою цієї роботи є узагальнити відомості про такі винахідливі засоби мови, як загадки;

учити складати загадки-описи, загадки-добавлянки, кольорові загадки та кольорові казки з використанням порівнянь;

розвивати уяву, фантазію, мислення;

виховувати пізнавальний інтерес до усної народної творчості.

Автор Зелена Свiтлана Вiкторiвна
Дата добавления 17.11.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 484
Номер материала MA-062397
Скачать свидетельство о публикации
