Главная / География / Урок по географии на тему "Табиғат кешені"

Урок по географии на тему "Табиғат кешені"

Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы

41 жаратылыстану – математика бағытындағы мектеп – лицей

Адиева Лаура Самиголлиевна

I санатты география пәнінің мұғалімі





Сабақтың тақырыбы: Табиғат кешені


Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік:    Оқушыларды табиғат кешендерімен таныстыру; табиғаттағы болатын құбылыстардың ерекшеліктері мен маңызына тоқталу.
 2.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. Картамен жұмысты жүргізуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік: Табиғаттағы болатын құбылыстарды танып білуге тәрбиелеу және бірін-бірі сыйлауға ұжымдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Оқыту әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндірмелі баяндау, тірек-сызба
Сабақтың әдістемелік жабдықталынуы:  Атлас карта, оқулық, кескін карта, суреттер
Сабақтың барысы 
Сабақ-тың кезеңде-рі.
1. Ұйым-дастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру.

2. Жаңа білімді игеруге психологиялық дайындық
Қызығушылықты ояту.   Бейнебаян арқылы білімдерін актуальдау.

3. Жаңа материалға көшу кезеңі. 
Ой қозғау. Күн қуат
кристалдану үгілу,тасымалдау жыныстардың 
қайта өзгеру  Қайта балқу


Табиғат кешені дегеніміз өзара күрделі байланыста әрекет ететін табиғат компоненттерінің өзіндік ерекшеліктерімен көзге түсетін жер бетінің бір көрінісі.  Ең ірі табиғат кешені географиялық қабық деп аталады. Географиялық қабық дегеніміз- литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі және гидросфера мен биосфераның өзара күрделі байланысы мен әрекеттесуі нәтижесінде қалыптасатын ғаламшарлық дәрежедегі такбиғат кешені.
4. Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі.

1. 33-суретпен жұмыс. Географиялық қабық құрылымы      .

Атмосфера                Гидросфера        Биосфера             Литосфера


5. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі         Сұрақ-жауап:
Сұрақ: Табиғат кешені дегеніміз не?
Жауап:  Табиғат кешені дегеніміз өзара күрделі байланыста әрекет ететін табиғат компоненттерінің өзіндік ерекшкліктерімен көзге түсетін жер бетінің бір көрінісі.
Сұрақ: Географиялық қабық дегеніміз не?
Жауап: Географиялық қабық дегеніміз - литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі және гидросфера мен биосфераның өзара күрделі байланысы мен әрекеттесуі нәтижесінде қалыптасатын ғаламшарлық дәрежедегі табиғат кешені.

Географиялық қабық қандай компоненттерден тұрады?
Географиялық қабықтың қандай заңдылықтарын білесіңдер
6 . Қорытындылау.   Қорытындылай келе, бүгінгі сабағымызда, жалпы табиғат кешені дегеніміз не екенін, табиғат кешендеріндегі барлық компоненттер географиялық қабықтағы тәрізді, бір-бірімен тығыз байланысты екенін толық танып білдік. 
7. Бағалау.
8. Үйге тапсырма:  § 14 оқу, мазмұндау



Урок по географии на тему "Табиғат кешені"
  • География
Описание:

Табиғат кешені дегеніміз өзара күрделі байланыста әрекет ететін табиғат компоненттерінің өзіндік ерекшеліктерімен көзге түсетін жер бетінің бір көрінісі. Ең ірі табиғат кешені географиялық қабық деп аталады. Географиялық қабық дегеніміз- литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі және гидросфера мен биосфераның өзара күрделі байланысы мен әрекеттесуі нәтижесінде қалыптасатын ғаламшарлық дәрежедегі такбиғат кешені.

Географиялық қабықтың құрылымы мен дамуында өзіндік заңдылықтар бар. Бұлар бүкіл географиялық қабыққа да, оның жекелеген компоненттері мен шағын көлемді табиғат кешендеріне де ортақ болып келеді. Осы заңдылықтарды білу айнала қоршаған табиғатқа нұқсан келтірмей байлықтарын тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.

Жер қыртысындағы заттардың алмасуы

Географиялық қабықтағы ырғақты құбылыстардың жүруі түрлі себептерге байланысты. Жердің өз білігінен айналуы тәуліктік ырғақтылыққа себепші болады. Әрбір ірі табиғат кешені үшін температура мен ылғалдылықтың, өсімдіктер мен жануарлардың және адамдардың іс-әрекетінің өзіне тән тәуліктік жүйесі қалыптасады. Мысалы, күн мен түннің алмасуы, мұхит суларының толысуымен қайтуы, бриз желдері бағыттарының өзгеруі, тау жыныстарының күндіз қызып, түнде суынуы тәулік ішінде жүреді.

Автор Адиева Лаура Самиголлиевна
Дата добавления 11.05.2016
Раздел География
Подраздел Другое
Просмотров 245
Номер материала MA-066841
Скачать свидетельство о публикации
