Главная / Математика / Урок математики "«Десяткові дроби. Порівняння, додавання і віднімання десяткових дробів» (5 клас)

Урок математики "«Десяткові дроби. Порівняння, додавання і віднімання десяткових дробів» (5 клас)

hello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_6028afcf.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m592b2623.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_7e00b649.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_7e00b649.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m58a857ee.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_7e00b649.gifТема: «Десяткові дроби. Порівняння, додавання і віднімання десяткових дробів.»

Мета:

  • узагальнити знання про десятковий дріб, удосконалити вміння порівнювати, додавати і віднімати десяткові дроби;

  • розвивати пізнавальну активність, культуру мови, сприяти розвитку особистості та комунікативної компетентності,;

  • виховувати відповідальність, акуратність і самостійність, організованість;

  • коригувати довгострокову пам’ять, увагу.

Обладнання: комп’ютер, комп’ютерний проектор, презентація, картки з завданнями.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційна підготовка до праці

(формування позитивної установки на діяльність).

Учні стали всі рівненько,

В класі стало тихенько.

Всі один одному посміхаються –

Урок розпочинається.

Ранок добрий! Дружно сіли.

Щічки вмить порожевіли.

Зайві думи в ліс гайнули.

В математику пірнули.

Щоб урок нам розпочати,

Треба всім нам повторяти:

«Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту,

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Здобути хочу я знання».

(слайд 1)

  • Сьогоднішній урок я хотіла б розпочати словами французького письменника ХIХст. Анатолі Франса (слайд 2):

«Вчитися можна тільки весело…

Щоб перетравлювати знання потрібно поглинати їх з апетитом».

  • Сподіваюсь, що ми сьогодні гарно і продуктивно проведемо час.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Розглянь пакунки з продуктами, що лежать на підносі.

  • Яка вага зазначена на етикетці?

  • Якої маси покупки?

  • Які числа застосовані для позначення вартості і ваги куплених продуктів?

  • Важко уявити сьогодні життя, маючи в запасі лише цілі числа. (слайд 3,4,5)

Повідомлення теми і завдань уроку. (слайд 6,7)

ІV. Актуалізація опорних знань.

Учитель. Сьогодні ми вирушимо у подорож по Країні десяткових дробів. Подорож наша незвичайна і тому потяг, на якому ми будемо подорожувати побудуємо самі. В домашньому завданні вам було потрібно виміряти свій ріст. Починаючи з першої парти, додайте свої виміри.(Діти по черзі додають).

Слайд 8 (повторення правил додавання та віднімання десяткових дробів)

А тепер, давайте порівняємо, який з потягів виявився найдовшим.(Діти порівнюють)

Слайд 9 (повторення правила порівняння десяткових дробів).

Учитель. А чи потрібна дружня співпраця для подолання труднощів? (Відповіді).

Я пропоную вам створити потяг «Дружби – 5». А як ми це зможемо зробити? (Відповіді).

Вірно, давайте додамо всі числа і дізнаємося довжину чарівного потягу. Транспорт готовий , ваші квитки – це картки самооцінки, в які ви будете на протязі уроку виставляти бали за розв’язування завдань. А чи будемо брати із собою продукти харчування? Але необхідно порахувати, скільки вони важитимуть і чи в змозі ми здійснювати подорож. (слайд 10)

Кожний бере із собою такий набір:

(слайд 5)

хліб – 0,4 кг;

консерви – 1 кг;

цукерки – 0,4 кг;

фрукти – 0,5 кг;

чай – 0,3 кг.

Чи зможемо ми підняти рюкзак, взявши такий набір продуктів?

Чи задовольняє вага рюкзаку за нормами Міністерства охорони здоров’я .

(слайд 11)

Вага портфелів регламентована Наказом Міністерства охорони здоров’я. 

  •  I–II класи — 1,5–2 кг;

  •  III–IV класи — 2–2,3 кг;

  •  V–VI класи — 2,3–3,0 кг;

  •  VII–VIII класи — 3–3,5 кг;

  •   IX–XI (XII) класи — 3,5–4,5 кг.

Учитель. Сьогодні на уроці ми вирушимо у країну «Десяткових дробів» на математичному поїзді. На кожній зупинці нас будуть вітати мешканці країни і пропонувати завдання, після вирішення яких можна буде продовжувати маршрут далі.

V. Застосування знань (розвиток комунікативної компетентності. Особистісно-зорієнтований підхід)

  • Вирушаючи у подорож, доречним буде пригадати деякі факти з історії країни Десяткових Дробів, чим викликати приємне враження у її мешканців. (слайд 12, 13)

Учитель. Вважається, що першим ввів поняття десяткових дробів та правила дій з ними видатний середньоазіатський математик та астроном Аль-Kaшi, який працював у 20—30 pp. XV ст. у Самаркандській обсерваторії. Аль-Kaшi є автором книги «Ключ арифметики», де вченим був використаний спеціальний запис десяткових дробів: ціла i дробова частини писалися одним рядком, але ціла частина — чорним чорнилом, а дробова — червоним або ціла частина відокремлювалася від дробової вертикальною рискою.

Ту систему запису, якою ми користуємося сьогодні, запропонував німецький астроном Йоганн Кеплер (1571—1630) (слайд 14).

Аби не збитись з дороги, тобі потрібно буде отримати карту маршруту . Для цього необхідно правильно розв’язати завдання, що стосуються десяткових дробів. (слайд 15 )

Запиши правильно дроби.

а) 12 цілих 5 десятих;   

б) 4 цілих 23 тисячних;         

в) 7 цілих 5 сотих;

г) 6 цілих 5 тисячних;                      

д) 0 цілих 305 тисячних


Я думаю, жителі країни задоволені відповідями і будуть радо нас вітати у своїй країні. У знак поваги вони дають нам карту. (слайд 16 )

Учитель. Кожен мандрівник, вирушаючи в дорогу, бере з собою найнеобхідніші речі тобто багаж. Твоїм багажем будуть вміння лічити усно(слайд 17).

VІ. Формуюча частина.

Зупинка перша «Відгадай цифру» (слайд 18)

Учитель. Першим нас вітає Незнайко. Він вже який день не може знайти потрібні цифри, щоб відновити нерівності, а без виконаного домашнього завдання йому соромно з’явитись до школи. Давай допоможемо бідоласі.

А тепер завдання від Незнайка. (слайд 19)

Зупинка друга «Магічна» (слайд 20 )

Учитель. Тут панують чарівні феї, які вірять у магію чисел. Їх улюбленим заняттям є розгадування магічних квадратів. Такий квадрат вони приготували і для вас. Я знаю, що всі ви любите спорт, уроки фізкультури, відвідуєте спортивні гуртки, отримуєте спортивні перемоги. Часто ви виступаєте у змаганнях за команду і знаєте заклик «Один за всіх і всі за одного», це означає, що ви повинні підтримувати один одного, допомагати, і перемоги і поразки діляться на всіх. Тому зараз ви попрацюєте в групах по 4 учні. Для початку оберіть керівника групи. (слайд 21 )

  • Що ж, я переконана, що ви впораєтеся з цим квадратом. (слайд 22)

Додаток 1.

Фізкультхвилинка

Ми наближаємось до зупинки «Спортивна». Перед зустріччю з любителями спорту нам потрібно підготуватись:

  • Щось не хочеться сидіти

  • Треба трохи відпочити. (встати і вийти з-за парти)

  • Наші руки: раз, два, три. (плескання в долоні)

  • Наші ноги: раз, два,три. (притупування ногами)

  • На носок, на каблучок. (піднятись на носки, на каблуки)

  • Руку вправо, руку вліво

  • Ми танцюєм гопачок. (руки вбоки)

  • Раз – присядем, два – присядем. (присідання)

  • Гарний настрій – добре всім. (сісти за парту)


А тепер гімнастика для пальчиків:

    • Столярики – молодці:

    • Тешуть столики й стілці.

    • Пилочками чики-чики,

    • Молотками туки – туки.

    • Чик - тук – туки, чик - тук – туки,

    • В нас до праці здібні руки.

Зупинка третя «Спортивна» (слайд 23)

Учитель. Тут маленькі тигренята затіяли двобій. При цьому вони повитирали деякі елементи в прикладах. І тепер їх чекає покарання. Давай допоможемо їм цього уникнути. (слайд 24)

  • 52 + 18 = 7;

  • 736 – 336 = 4;

  • 3 + 108 = 408;

  • 74 – 24 = 5;

  • 73 + 27 = 10;

  • 57 – 4 = 17;

Зупинка четверта «Ігрова» (слайд 25)

Учитель. У кожної групи на парті є завдання з прикладами, але розв’язувати приклади потрібно за певними правилами: кожен учень із групи розв’язує одну дію і пересідає на місце сусіда за годинниковою стрілкою. Так кожен учень із групи виконує одну дію. (слайд 26,27,28,29)

Додаток 2.

Зупинка п’ята «Пошукова» (слайд 30)

Учитель. Жителі цієї місцевості прославились розв’язуванням зашифрованих висловів. Для тебе вони підготували закодований вислів, розгадати який ти зможеш лише тоді, коли успішно розв’яжеш завдання.(слайд 31, 32 )

Відповідь: «Знання – це сила!»

VIІ. Підведення підсумків (рефлексія) (слайд 33)

  • Сьогоднішня подорож була не звичайною в усіх розуміннях цього слова.

  • Це був іспит на вміння працювати з десятковими дробами.

  • Це були твої чергові сходинки до успіху.

  • Давай проаналізуємо досягнуте.

    • Було цікаво …

    • Було складно …

    • Мене здивувало …

    • Тепер я можу …

    • Я зрозумів, що …

    • Мені захотілось …

VIIІ. Пояснення домашнього завдання(слайд 34 )





























Додаток 1.

Магічні квадрати



1,6



2,8



4,6




3







Магічні квадрати



1,6



2,8



4,6




3





















Додаток 2.

І група

2,5

- 0,3 +4,7 -3,1 -0,9 +1,1





ІІ група

7,3

- 0,3 +4,7 -3,1 -0,9 +1,1





ІІІ група

5,5

- 0,3 +4,7 -3,1 -0,9 +1,1





VІ група

8,6

- 0,3 +4,7 -3,1 -0,9 +1,1









9


Урок математики "«Десяткові дроби. Порівняння, додавання і віднімання десяткових дробів» (5 клас)
  • Математика
Описание:
  • Предлагаю вашему вниманию конспект урока на тему «Десяткові дроби. Порівняння, додавання і віднімання десяткових дробів». Этот урок будет полезен учителям, работающим в 5 классе. Урок составлен в форме путешествия, что будет интересно и учителю и его ученикам. Данная разработка полезна тем учителям, которые применяют активные методы обучения на уроке. Через работу в парах и группах воспитываются дружеские взаимоотношения между учениками.
Автор Ткаченко Инесса Васильевна
Дата добавления 10.08.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 689
Номер материала MA-060366
Скачать свидетельство о публикации
