Сабақтың тақырыбы: Туған жердің ыстығы – ай.
Сабақтың мақсаты:
1.
Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіріп меңгерту, туған ел туралы түсініктерін
кеңейту.
2.
Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, есте сақтауларын, тілдік қорларын молайту.
Түсінгенін өз сөзімен айтуға машықтандыру. Сөйлеу дағдыларын қалыптастыру,
пәнгк деген қызығушылығын арттыру.
3.
Елін, жерін сүюге, туған еліне, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру,
Отан қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Туған жердің
суреттері, слайд, ҚР картасы.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, ой толғау,
оқулықпен жұмыс.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың
партада дұрыс отыруларын қадағалау, оқу құралдарын түгендеу зейіндерін сабаққа
аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Туған
жерім мекенім,
Сенде
өсіп жетермін.
Топырағыңнан
нәр алам,
Керегіңе
жаралам.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Үйге
Қайрат Жұмағалиевтің «Туған өлкем» өлеңін жаттауға бергенмін. Өлеңді оқушылардан
жатқа сұраймын.
ІҮ.Бекіту:
-
Өлең
не туралы жазылған?
-
Туған
өлке дегеніміз не?
-
Өлеңнің
негізгі идеясы неде?
-
Туған
жерді тағы қалай атаймыз?
Ү. Жаңа сабақ.
Туған
жерді сонымен бірге Отан деген сөзбен алмастыра отырып сөзжұмбақ шешейік.
Сөзжұмбақ
шешу:
Сөзжұмбақтың сұрақтары:
1.Қалың
ағаш өсетін нулы жер қалай аталады? /Орман/
2.Отбасындағы
әке атауы? /Отағасы/
3.Ел
сөзін басқаша тағы қалай атауға болады? /Халық/
4.Мемлекеттік
рәміздердің бірі? /Әнұран/
Ал,
балалар Отан, туған ел, туған жер туралы ақындарымыз жырлаған. Соның бірі Қали
Сапарбаевтың «Туған жердің ыстығы-ай» шығармасын оқимыз.
Автормен
таныстыру:
2.
Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіру.
ҮІ. Сергіту сәті:
Пайдамыз
тиіп Отанға,
Риза
болсын халқымыз.
«5»
болсын алар бағамыз,
Білімнен
бақыт табамыз.
ҮІІ Дәптермен жұмыс.
5
жолды өлең.
1.Түйе
2.Киелі,
әдемі
3.Боздайды,
боталайды, шөгеді.
4.Түйе
екі жылда боталайды
5.
Нар.
ҮІІІ. Ой қозғау.
Сұрақтармен
жұмыс жүргізу.
1.Жазушы
қандай оқиғаға куә болды?
2.Жалғыз
өркешті нар түйе қай жерді мекендеп жүр екен?
3.Түйе
ботасын ертіп қайда кетпекші болды?
4.Түйенің
иесі ботаны құшақтап тұрып не деп айтты?
5.Шығармадағы
автордың айтайын деген негізгі ойы не?
Сонымен
балалар жануар екеш жануарда өзінің туған жерін сағынады екен. Туған ел бұл
кішкентай үйіңнің табалдырығынан басталады. Біз туған жердің көгілдір
аспанымен тыныс таймыз. Туған жерсіз адамның күні жоқ. Алыс кетсек өз үйіңнің
мұржасына дейін сағынасың. Туған жерің түсіңе енеді. Туған жерімізді біз
қорғауымыз керек. Отанымызға кір келтірмеуіміз керек. Ол үшін сабақты жақсы
оқып, білімді болып шығуымыз керек.
Балалар
біз туған жер туралы мақал-мәтелдер білеміз бе? Олай болса «Жалғасын тап»
ойынын ойнайық.
«Жалғасын тап»
ойыны.
1.
Туған елдей ел болмас, ..... Туған жердей жер болмас.
2.
Кісі елінде сұлтан болғанша...... Өз еліңде ұлтан бол.
3.
Кісі елінде күркірегенше ....... Өз еліңде дүркіре.
4.
Туған жер - ..... тұғырың, Туған ел - ... қыдырың.
5.
Өз елің – өлең .... төсегің.
ІХ. Оқулықпен жұмыс. Тізбектей оқыту.
Х.Қорытындылау: «Орнын тап» ойыны.
Отаным
менің ....... тірегім,
Отаным
менің ...жүрегім.
Отаным
менің..... отбасым.
Тек
сені ойлап ..... жүремін.
ХІ. Үй тапсырмасын беру.
Мәтінді
оқып, мазмұнын айту.
Туған
ел туралы мақалдар жаттау.
ХІІ. Бағалау.