Главная / Начальные классы / Туған жер. Ө. Қанахин

Туған жер. Ө. Қанахин

Сабақтың тақырыбы. Туған жер. Ө. Қанахин.

   Сабақтың мақсаты:

   Білімдік: Оқушыларға әңгімені талдата отырып, шығарманың мазмұнын ашу. Оқылған шығарма туралы өз пікірін,ойын айтып оны дәлелдеуге үйрету.

   Дамытушылық: өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамыту; тез, өнімді жұмыс арқылы уақытты үнемді пайдалана білу мүмкіндігіне дағдыландыру.

   Тәрбиелік: өзгенің де пікірін тыңдауға, мәдениетті сөйлеуге, сауатты жазуға, тіл байлығын арттыруға жағдай туғызу; туған жерге деген сүйіспеншілік сезімдерін тек қана туған тіл арқылы ғана жеткізуге болатынын сезіндіру.

   Сабақтың көрнекілігі және қажетті құралдар:  табиғат суреттері, ақ қағаздар, маркерлер.

   Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Топтау» сызбасы,  сұрақ-жауап, әңгімелеу.

   Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Психологиялық дайындық.

Әуенмен бой сергіту.

  ІІІ. Қызығушылығын ояту.

 1.Сурет  көрмесін  ұйымдастыру.

Оқушыларға  өткен сабақта туған  жерім тақырыбында сурет салуға берілді. Сол  суреттерді

         Неткен сұлу, неткен көркем,

         Осы менің туған өлкем!

көрмесіне қойып, сурет  сюжеті  бойынша әңгімелеп беруге  тапсырма  берілген.  Оқушылар  өз  суреттері  бойынша  сөйлейді.   

ІҮ. Жаңа сабақ.

Туған жер. Ө. Қанахин.

Автор  туралы түсінік беру

Өтебай Қанахин(1923-1990) - 17 желтоқсанда Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы, Тәуіп ауылында туған. Ұлы Отан соғысына қатысқан. 1960 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірген. Алғашқы әңгімесі «Екі кездесу» 1947 жылы жарық көрді.

Сөздік жұмысы:

Киелі –ерекше қасиеті бар.

Ризық-бұйырған нәсіп, ырыс.

Маңғаз-кербез.

Зеңгір-аспандай биік.

2.Мағынаны тану.

Туған жер мәтінін оқушылардың өздеріне оқыту.

1.     Жеке жұмыс: Мәтінді іштей  толық оқыту.

2.Жұппен жұмыс: бір-біріне мазмұнын айту.

3. Топпен жұмыс: барлығы топта мазмұнын  айтады.

4. Әрқайсысы бір сұрақтан дайындайды.

Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу

3.       І топ.

   «Туған  жер» сөзіне синонимдік қатар құрастыру

                                                 Қазақстан                    Туып-өскен жер

 

 Туған ел                     Туған  жер                Отан

 

                                                                                Атамекен

ІІ топ.  «Туған жер»  сөзіне қандай ? сұрағына жауап болатын сөздермен топтастырып жаздырту

Ыстық    

 

Байтақ                  Туған жер                   Әсем

 

                                                                        

Қадірлі        Қымбат

Тақтаға шығып жазғандарын қорғап, айтып береді

Ү. Қорытындылау.

3.Шығармашылық жұмыс

А) «Туған жер» туралы мақал- мәтел айту

            Б) Туған жер,  дала, байлық, қорғау

Осы төрт сөзді пайдаланып, 5-6 минутта қысқаша мәтін құрастырып дәптерлеріне

жазып шығу.

Жазылған мәтінді оқушылар оқып, талдайды .

4. Сұрақ-жауап:

-Бүгінгі сабақта  өткен  тақырыбымыз  қандай?

-Авторы кім, қай жылы туған, туған жері қай жер?

-Азаматтық парыз, борыш дегенді қалай түсінесіңдер?

- Туған жер туралы қандай өлеңдер білесіңдер?

  5.  - Иә, ақындар өлең арнап, композиторлар ән шығарып, туған жерін әркім еске алып отырған. Ендеше, барлығымыз бірігіп туған жер туралы ән орындайық , сабақты көңілді әнмен аяқтайық.

Сабақта алған әсерін стикерге жазып «Рефлексия алаңына» жапсырады.

ҮІ.Үйге тапсырма: «Ауылым- туған жерім» тақырыбында шығарма жазу.

«Туған жер» тақырыбын оқу, түсінігін айту.

ҮІІ.Бағалау:Оқушылардың өздеріне бағалату.



Туған жер. Ө. Қанахин
  • Начальные классы
Описание:

Білімдік: Оқушыларға әңгімені талдата отырып, шығарманың мазмұнын ашу. Оқылған шығарма туралы өз пікірін,ойын айтып оны дәлелдеуге үйрету.

Дамытушылық: өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамыту; тез, өнімді жұмыс арқылы уақытты үнемді пайдалана білу мүмкіндігіне дағдыландыру.

Тәрбиелік: өзгенің де пікірін тыңдауға, мәдениетті сөйлеуге, сауатты жазуға, тіл байлығын арттыруға жағдай туғызу; туған жерге деген сүйіспеншілік сезімдерін тек қана туған тіл арқылы ғана жеткізуге болатынын сезіндіру.

Сабақтың көрнекілігі және қажетті құралдар: табиғат суреттері, ақ қағаздар, маркерлер.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Топтау» сызбасы, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Әуенмен бой сергіту.

1.Сурет көрмесін ұйымдастыру.

Оқушыларға өткен сабақта туған жерім тақырыбында сурет салуға берілді. Сол суреттерді

Неткен сұлу, неткен көркем,

Осы менің туған өлкем!

Туған жер мәтінін оқушылардың өздеріне оқыту.

1. Жеке жұмыс: Мәтінді іштей толық оқыту.

2.Жұппен жұмыс: бір-біріне мазмұнын айту.

3. Топпен жұмыс: барлығы топта мазмұнын айтады.

4. Әрқайсысы бір сұрақтан дайындайды.

Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу

І топ.

Туған жер» сөзіне синонимдік қатар құрастыру

Қазақстан Туып-өскен жер

Туған жер Отан

Атамекен

Ыстық

Туған жер Әсем

Қадірлі Қымбат

Тақтаға шығып жазғандарын қорғап, айтып береді

Қорытындылау.

А) «Туған жер» туралы мақал- мәтел айту

Б) Туған жер, дала, байлық, қорғау

Осы төрт сөзді пайдаланып, 5-6 минутта қысқаша мәтін құрастырып дәптерлеріне

жазып шығу.

Жазылған мәтінді оқушылар оқып, талдайды .

-Бүгінгі сабақта өткен тақырыбымыз қандай?

-Авторы кім, қай жылы туған, туған жері қай жер?

-Азаматтық парыз, борыш дегенді қалай түсінесіңдер?

- Туған жер туралы қандай өлеңдер білесіңдер?

5. - Иә, ақындар өлең арнап, композиторлар ән шығарып, туған жерін әркім еске алып отырған. Ендеше, барлығымыз бірігіп туған жер туралы ән орындайық , сабақты көңілді әнмен аяқтайық.

«Туған жер» тақырыбын оқу, түсінігін айту.

Автор Ермагамбетова Бакытгуль Токтаровна
Дата добавления 02.05.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Презентации
Просмотров 1351
Номер материала 58744
Скачать свидетельство о публикации
