Главная / Начальные классы / Тұрлаусыз мүшелер қазақ тілі 3-сынып

Тұрлаусыз мүшелер қазақ тілі 3-сынып

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

66-71 – жаттығулар



Сынып: 3

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: 1. Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру, бастауыш пен баяндауыштың байланысын меңгеру.

2. Оқушылардың сөз, сөйлем, сөйлем мүшелері туралы білімдерін кеңейте түсу таза, сауатты жазу дағдысын жетілдіру.

3. Пән аралық және өмірмен байланысты іске асыру, оқушылардың білім алуға деген қызығушылығын арттыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, өз ойын тез әрі жүйелі жеткізуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз ана тілін сүюге, халқымыздың ұлағатты, ғибратты сөздерінен үлгі-өнеге алуға, сол арқылы кішіпейілділік, қайырымдылық, кеңпей-ілдік қасиеттерінің қалыптасуына ықпал ету.

Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, ой қозғау.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакаттар, тестілік тапсырмалар, сөзжұмбақтар.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

2. Үй тапсырмасын анықтау:

Оқушылар үйге берілген тапсырманы оқып талдайды. (Сөйлемнің тұрлаулы мүшелеріне 10 сөйлем) Әр топтан 1-1 оқушы шығып тапсырманы оқиды.

Сөйлемдердегі бастауыш пен баяндауышты табу, сұрақ қою.

Жаңа сабақ: «Тұрлаусыз мүшелер»

Оқушыларға сызбаларды беремін.

Сөйлем мүшелері – тұрлаулы – тұрлаусыз

Мұғалім көрсеткен суретке сөйлем құрап айтады.

Сөйлемдердегі тұрлаусыз мүшелерді тауып, сұрақ қою.

<> Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер дейміз. Оларға:

Қандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? Қайда? т.б. сұрақтар қойылады. <>

Оқулықпен жұмыс: «Б» әрпін көркем жазу

66- жаттығу. Екі бағанадағы сөйлемдерді салыстырып оқу.

Жадыра келді / Жадыра қалаға келді

Қоңырау соғылды / Қоңырау қайта-қайта соғылды

Мал өседі / Мал төлден өседі

67- жаттығу.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.

Әсия гүлді ұнатады. Әдемі гүл өсті. Біз ұшаққа міндік. Ұшақ әуежайға қонды. Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті.

Сергіту: Мақалдың сыңарын тап:

1. Мұғалім: Оқусыз білім жоқ

Оқушылар: Білімсіз күнің жоқ.

2. Мұғалім: Әдепті бала, арлы бала

Оқушылар: Әдепсіз бала, сорлы бала.

3. Мұғалім: Жақсыдан үйрен,

Оқушылар: Жаманнан жирен.

4. Мұғалім: Жаздан өнім жиған-ақылды бала,

Оқушылар: Орақ кезінде ұйықтаған-арсыз бала.

5. Мұғалім: Жаңбыр жауса жер ырысы,

Оқушылар: Батыр туса-ел ырысы.

Шығармашылық жұмыс:

70-жаттығуды орындау. «Қалташық» ойыны

Тестілік тапсырма: (Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтау, қайталау мақсатында жүргізіледі)

Сөзжұмбақ: І ІІ ІІІ



Тұрлаусыз мүшелер қазақ тілі 3-сынып
  • Начальные классы
Описание:

 

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

66-71 – жаттығулар



Сынып: 3

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: 1. Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру, бастауыш пен баяндауыштың байланысын меңгеру.

2. Оқушылардың сөз, сөйлем, сөйлем мүшелері туралы білімдерін кеңейте түсу таза, сауатты жазу дағдысын жетілдіру.

3. Пән аралық және өмірмен байланысты іске асыру, оқушылардың білім алуға деген қызығушылығын арттыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, өз ойын тез әрі жүйелі жеткізуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз ана тілін сүюге, халқымыздың ұлағатты, ғибратты сөздерінен үлгі-өнеге алуға, сол арқылы кішіпейілділік, қайырымдылық, кеңпей-ілдік қасиеттерінің қалыптасуына ықпал ету.

Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, ой қозғау.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакаттар, тестілік тапсырмалар, сөзжұмбақтар.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

2. Үй тапсырмасын анықтау:

Оқушылар үйге берілген тапсырманы оқып талдайды. (Сөйлемнің тұрлаулы мүшелеріне 10 сөйлем) Әр топтан 1-1 оқушы шығып тапсырманы оқиды.

Сөйлемдердегі бастауыш пен баяндауышты табу, сұрақ қою.

Жаңа сабақ: «Тұрлаусыз мүшелер»

Оқушыларға сызбаларды беремін.

Сөйлем мүшелері – тұрлаулы – тұрлаусыз

Мұғалім көрсеткен суретке сөйлем құрап айтады.

Сөйлемдердегі тұрлаусыз мүшелерді тауып, сұрақ қою.

<> Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер дейміз. Оларға:

Қандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? Қайда? т.б. сұрақтар қойылады. <>

Оқулықпен жұмыс: «Б» әрпін көркем жазу

66- жаттығу. Екі бағанадағы сөйлемдерді салыстырып оқу.

Жадыра келді / Жадыра қалаға келді

Қоңырау соғылды / Қоңырау қайта-қайта соғылды

Мал өседі / Мал төлден өседі

67- жаттығу.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.

Әсия гүлді ұнатады. Әдемі гүл өсті. Біз ұшаққа міндік. Ұшақ әуежайға қонды. Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті.

Сергіту: Мақалдың сыңарын тап:

1. Мұғалім: Оқусыз білім жоқ

Оқушылар: Білімсіз күнің жоқ.

2. Мұғалім: Әдепті бала, арлы бала

Оқушылар: Әдепсіз бала, сорлы бала.

3. Мұғалім: Жақсыдан үйрен,

Оқушылар: Жаманнан жирен.

4. Мұғалім: Жаздан өнім жиған-ақылды бала,

Оқушылар: Орақ кезінде ұйықтаған-арсыз бала.

5. Мұғалім: Жаңбыр жауса жер ырысы,

Оқушылар: Батыр туса-ел ырысы.

Шығармашылық жұмыс:

70-жаттығуды орындау. «Қалташық» ойыны

Тестілік тапсырма: (Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтау, қайталау мақсатында жүргізіледі)

Сөзжұмбақ: І ІІ ІІІ

 



Автор Садуова Әдемі Сәлімқызы
Дата добавления 03.02.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 2476
Номер материала 55500
Скачать свидетельство о публикации
