Главная / Биология / Тема: Загальна характеристика класу Ссавці.

Тема: Загальна характеристика класу Ссавці.

hello_html_21793829.gifhello_html_660a7164.gifhello_html_m58d05387.gifhello_html_63b7e8f7.gifhello_html_m5d975d1c.gifhello_html_m34c493cf.gifhello_html_m7d7d31d9.gifhello_html_m12b56b4a.gifhello_html_m3107137f.gifhello_html_m4bb55105.gifТема: Загальна характеристика класу Ссавці.

Мета: дати поняття «ссавці», сформувати знання учнів про найвищий за організацією клас хордових тварин – ссавців; ознайомити учнів основними особливостями будови та процесів життєдіяльності ссавців; визначити ускладнення систем органів у порівнянні з іншими класами хордових тварин;

розвивати уміння порівнювати будову організму ссавців з птахами; уміння спостерігати, аналізувати та узагальнювати отриману інформацію.

виховувати бережливе ставлення до ссавців; формувати екологічну свідомість.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки: історія, ботаніка, література.

Матеріали та обладнання:скелет жаби, скелет ящірки, скелет голуба, скелет кота, таблиця« Тип Хордові. Клас Ссавці»,« Тип Хордові. Схема кровообігу хребетних», Тип Хордові. Схема будови головного мозку», презентація, відеоматеріали м\м обладнання.

Основні поняття та терміни: ссавці, звірі, залози секреції, хутро, шерсть, підшерстя, піднебіння, діафрагма, скелет, м’язи.

Хід уроку

І. Організаційний момент.Доброго ранку! Давньо китайська мудрість говорить: «Вважай поганим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте усміхнемось один одному і разом вирушимо здобувати нові знання!І гарний настрій тому запорука.

ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.

Учитель. Подивіться на слайд.

Скільки різних цікавих тварин зображено на ньому. Серед них є велетні та карлики. Землерийка , кажан, слон, дельфін, ведмідь, гепард. Вони нас чарують своєю неповторністю. І хоча всі ці тварини такі різні, але все- таки їх багато чого поєднує. Всі вони належать до одного класу- класу Ссавці. Які особливості будови й поведінки цих тварин дозволили об’єднати в один клас, ми довідаємося на сьогоднішньому уроці.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Діти, перш ніж розпочати вивчення нової теми, давайте згадаємо про загальні особливості типу Хордові.

  1. Який тип скелету Хордових?

  2. Які особливості покриву тіла представників типу Хордові?

  3. Як улаштовані органи дихання представників?

  4. Як улаштована кровоносна система представників?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Систематика класу Ссавці.

Як ви вважаєте, чому клас тварин, яких ми з вами сьогодні вивчаємо, називають ссавці? ( Мозковий штурм)

Запис класифікації ссавців в зошиті:

Царство: Тварини

Тип: Хордові

Підтип: Хребетні

Клас: Ссавці

Підклас: Яйцекладні, Сумчасті, Плацентарні

  1. Загальна характеристика

А) Зовнішня будова. Покриви тіла (випереджальне завдання; розповідь учня з використанням слайдів)

У всіх наземних хребетних у зовнішніх клітинах епідермісу утворюється структурний білок кератин. Він постійно відтісняє цитоплазму і ядро клітини, що призводить до його відмирання. Так виникає роговий шар, який має різноманітні похідні.

Волосся ссавців не гомологічне ні перам, ні лускам рептилій. Їх закладка розпочинається із епідермальної точки, а дерма починає функціонувати пізніше. До волосяної сумки прикріплюються гладенькі м’язи, при скороченні яких волосинки тварин піднімаються дибом, а у людини утворюється «гусяча шкіра». У досить пухкій серцевині волосини знаходиться повітря. У тварин остьові та підшерстні волосини виконують теплоізоляційну функцію, а спеціальним волосинкам – вібрисам (наприклад, котячим вусам) властива ще й дотикова функція. Волосяна сумка вібрисів занурена у кровоносні судини і пов’язана із особливими механорецепторами.

Цікаво, що….

У диких свиней волосся перетворилося на жорстку щетину, а їжаків і дикобразів- на голки, кити та дельфіни взагалі не мають волосяного покриву.

На відміну від рептилій і птахів для ссавців характерна наявність великої кількості різноманітних залоз.( Розповідь вчителя. Складання схеми)

Схема. Залози ссавців.

Залози ссавців



потові сальні пахучі молочні


складання схеми. Рогові похідні шкіри.


Рогові похідні шкіри


волосся кігті нігті копита луска роги


Суцільний покрив волосся ссавців утворює хутро. Воно недовговічне і періодично оновлюється. Зміна волосяного покриву називається линькою.

Типи волосся ссавців. ( Розповідь вчителя)

  1. Внутрішня будова . ( заповнення таблиці в зошиті)

А) опорно- рухова система. ( Демонстрація скелету кота, жаби, ящірки, птаха.) Робота з підручником.

Задання. Порівняйте скелети представників типу хордових. Визначте які виникли ускладнення в будові скелету класу ссавців порівняно з іншими класами?

Проблемне питання: Чому у ссавців кінцівки розташовані під тулубом?

hello_html_3e478978.png

Б) Травна система.

( на моніторі комп’ютера схематичне зображення травної системи ссавців, складові частини системи пронумеровані. Учні повинні зробити підписи до схеми, які потім коментує вчитель)

hello_html_m7f857eab.png

В) Кровоносна система.( розповідь вчителя за таблицею). проблемне питання. Чому ссавці є теплокровними тваринами?

Д) Дихальна система. Демонстрація слайдів.( порівняння дихальної системи ссавців та птахів)

Дихальна система птаха.

hello_html_67d0c37.png


Дихальна система ссавців


hello_html_7003a78d.png

Е) Нервова система.Порівняння нервової системи представників різних класів типу Хордових. Визначення ускладнень в організації нервової системи ссавців.

hello_html_m417fdbe7.png

Релаксаційна хвилинка

V. Узагальнення матеріалів теми.

1. Установіть відповідність

1.Царство

А)Хордові

2.Тип

Б)Ссавці

3.Підтип

В)Яйцекладні

Сумчасті

Плацентарні

4.Клас


Г)Тварини

5.

Д) Хребетні

2З наведених характеристик тварин, назвіть вірні твердження, які відносять до Ссавців:

1. Розвинутий волосяний покрив;

2. Розвинутий пір'яний покрив;

3. Шкіра вкрита лускою;

4. В шкірі немає залоз;

5. В шкірі є залози;

6. Вигодовують малят молоком, яке виробляється молочними залозами;

7. Між грудною і черевною порожниною перегородки немає;

8. Є діафрагма;

9. Дихання за допомогою зябер;

10. З органів чуття найкраще розвинені органи нюху та слуху;

11. Серце трьох камерне;

12. Теплокровні тварини;

13 . Відсутні очі;

14. Мають непрямий тип розвитку.

VІ. Рефлексія

  • Я знав….

  • Я дізнався…

  • Я був здивований….

У вас на партах лежать різноманітні смайлики, що означають ваш настрій.Продемонструйте свій настрій за допомогою смайлика.

hello_html_m58bdf7dc.png- у мене гарний настрій

hello_html_m4110fb7.png- мені сумно

hello_html_50ca1f9c.png- я здивований


VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф. Підготувати презентацію за темою « Поведінка ссавців»











































Тема: Загальна характеристика класу Ссавці.
  • Биология
Описание:

Тема: Загальна характеристика  класу Ссавці.

Мета: дати поняття «ссавці», сформувати знання учнів про найвищий за організацією клас хордових тварин – ссавців; ознайомити учнів основними особливостями будови та процесів життєдіяльності ссавців; визначити ускладнення систем органів у порівнянні з іншими класами хордових тварин;

розвивати уміння порівнювати будову організму ссавців з птахами; уміння спостерігати, аналізувати та узагальнювати отриману інформацію.

виховувати бережливе ставлення до ссавців; формувати екологічну свідомість.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

 

Міжпредметні зв’язки: історія, ботаніка, література.

Автор Теляпнёва Наталия Ивановна
Дата добавления 09.01.2015
Раздел Биология
Подраздел
Просмотров 1448
Номер материала 47697
Скачать свидетельство о публикации
