Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы Талғаулы салалас Сабақтың мақсаты Білімділік: оқушылардың салалас құрмалас сөйлем және оның түрлері туралы білімдерін нығайту, талғаулы салалас құрмалас сөйлемдердің жасалужолдарын ұғындыру, өзге салалас сөйлемдерден ажырата білуге дағдыландыру. Білім-білік дағдыны қалыптастыру. Дамытушылық: шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, талдау жасау, жазу және оқу арқылы сын тұрғысынан ойлануын дамыту.Тәрбиелік: адамгершілікке, мейірімділікке, елжандылыққа, тілін сыйлай білуге баулу. Бірлесіп жұмыс жасауға, бір - бірінің ой - пікірін тыңдай білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі Топ бойынша жарыс сабағы Сабақтың типі Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс-тәсілдері Миға шабуыл, «Кім жылдам?» әдісі, түсіндіру, флипчартты пайдаланып, постер қорғау, талдау жұмыстары, оқулықпен жұмыс, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау Сабақтың көрнекіліктері Оқушылардың салған суреттері, оқулық, презентация, сызбалар, қосымша тапсырмалар, флипчарт, Венн диаграммасы, топ тапсырмаларына арналған плакаттар мен түрлі түсті бояулар, бағалау парағы Оқыту нәтижелері 1.Оқушылар салалас құрмалас сөйлемдер туралы білімдерін нығайта түседі.2.Салалас құрмалас сөйлемдерді бір-бірінен ажырата біледі.3.Талғаулы салалас құрмалас сөйлемді түсініп, тәжірибеде қолдана алады.4.Сөйлем талдау қабілеттері шыңдала түседі.5.Топ бойынша жұмыс істеуге дағдыланады. Негізгі (түйіні) идеялар Талғаулы салалас туралы түсінік қалыптасады Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңіІІ.Үй тапсырмасын тексеруІІІ.Жаңа білімді түсіндіруІV.Жаңа білімді меңгертуV.Сабақты бекітуVІ.Сабақты қорытындылау.VІІ.Үйге тапсырмаVІІІ.Бағалау. Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті І. Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу, тексеру, оқу құралдарын тексеру;-Сергіту сәтін ұйымдастыру(Жаттығу жұмысына негізделген би билету). -Амандасу, кезекші оқушы сабаққа қатысты мәлімдеу, оқу құралдарын шығару;-Сергіту сәтіне ұйымшылдықпен қатысу. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру -Топқа бөлу (6 жемістің атын таңдатып, 4 топқа бөлу. Алма, алмұрт, шие, шабдалы, анар, жүзім)-Үй тапсырмасын сұрау.-Миға шабуыл (өткен тақырыптар бойынша мультимедия арқылы әр топқа сұрақтар қою).І топ:1.Құрмалас сөйлемдер дегеніміз не?2.Салалас құрмаласқа мысал келтіріңіздер.3.Ыңғайлас салалас дегеніміз не?4.Қарсылықты салаласқа мысал келтіңіздер.ІІ топ:1.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді?2. Салалас құрмаластың жай сөйлемдері қалай байланысады?3.Себеп-салдар салаласты қалай түсінесіздер?4.Ыңғайлас салаласқа мысал келтіріңіздер.ІІІ топ:1.Құрмалас сөйлемдер бір-бірімен қалай байланысады?2. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?3.Қарсылықты салалас дегеніміз не?4.Себеп-салдар салаласқа мысал келтіріңіздер.ІV топ:1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?2.Салалас сөйлемге мысал келтіріңіздер.3.Түсіндірмелі салалас дегеніміз не?4.Қарсылықты салаласқа 2 мақал-мәтел айтыңыздар. -Жылдамдық таныта отырып, 4 топқа бөліну.-«Кім жылдам?» әдісі бойынша әр топ суреттер бойынша түсіндірмелі салаласқа сөйлемдер құрайды, бір-бірінің ойларын бағалап, пікірлерін айтады.-Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға тез әрі нақты жауап беру. Әр топтағы оқушылар сұраққа тек қол көтеру арқылы жауап береді. ІІІ.Жаңа білімді түсіндіру 1.Қызығушылықты ояту. Ой шақыру.- Талғау деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?- Мағынасын түсіндіргеннен кейін тірек сөздер арқылы жаңа сабақты бастаймын.2.Презентация арқылы сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі.3.Талғаулы салалас құрмалас сөйлем жөнінде түсінік беру. 1.Сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.2.Дәптерге тақырыпты жазу.3.Жаңа сабақты түсіндіру барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, мысалдар келтіру. ІV.Жаңа білімді меңгерту 1.Оқушылардың сабақты толықтай түсінгендеріне көз жеткізу. 2.Постер толтырту. Әр топтың топпен бірлесе отырып жұмыс жасауын қадағалау. Оқушылардың ойларын жетектеу.3.Оқушылармен бірлесе отырып, тұжырым жасату.4.Жаттығу жұмыстарын орындату, тексеру.113-жаттығу бойынша оқушылар жай сөйлем мен салалас сөйлемді ажырата білу керек. Құрмалас сөйлемдер: Жүргенше қарабет боп өлген артық: Не өлтір, не кеш тағы қолымды шеш. Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа бір үрей тұрды. Күндіз ылғи ұзақ жырлар жырланады немесе әредікте шешендер, ділмарлар айтқан тақпақ, тартыс, билік, даулар айтылады. Маған бура я жетер, я жетпес еді. Бұл істің шындығын не көзімен көрген айтар, не құлағымен естіген айтар. Жай сөйлемдер: Тоғыз санына жеткізіп сый-сыяпат жасау немесе айып салу дәстүрі қазақ арасында бертін келгенше сақталған. Аудан, шаруашылық басшыларын не кеңселерінен, не үйлерінен таба алмады. Бұл сөздердің бірін де я Раушанның, я Бәкеннің көзінше ешкім айтқан емес.114-жаттығу бойынша оқушылар талғаулы салаласты теріп жазулары керек және сөйлем мүшелеріне талдау жүргізіледі. 1. Кезек-кезек шелекті не машинамен айналдырып шығарады, не атпен айналдырып тартып шығарады. / - не - , не - /.2. Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа бір үрей тұрды. / я -, я - /.3. Тура келесің бе, әлде жолдағы ауылдарға соқтың ба? / - әлде - ? /. 1.Жаңа сабақтан түсінген білімдерін флипчартқа толтыру. Берілген ақ параққа түсінгендерін жазады, келесі топ толықтырып өздеріне береді де топ басшысы көмекшілерімен бірге қорғайды.2. Тұжырым жасау: - Талғаулы салаластың құрамына енген сөйлемдердегі іс-әрекеттің біреуі ғана орындалуы мүмкін;-Талғаулы салалас құрмалас компоненттері тек қана жалғаулықтармен байланысады. Жалғаулықтары: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде, не болмаса, я болмаса;- Жалғаулықтардан бұрын келетін жай сөйлемнің алдынан үтір қойылады;- Жалғаулықтарын алып тастаса, ыңғайласқа айналады.3.Жаттығу жұмыстарын орындау.113-жаттығу. Әр топтан бір оқушы шығып, тақтаға жаттығу орындайды. Қалғандары әр топ екі-екі сөйлемнен орындап, түсіндіреді.114-жаттығу. Әр топтан бір оқушы шығып, тақтаға орындайды. Қалғандары дәптерге орындап, бірін-бірі тексереді. Талдау жұмыстарын орындау. Түсіндіру. V.Сабақты бекіту -Оқушылар, бүгінгі сабақтан не түсінгенімізді білу мақсатында Венн диаграммасын толтырамыз. І топ – Түсіндірмелі салалас пен талғаулы салаласқа; ІІ топ – Себеп-салдар мен талғаулы салаласқа; ІІІ топ – Қарсылықты салалас пен талғаулы салаласқа; ІV топ – Ыңғайлас салалас пен талғаулы салаласқа. -Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша Венн диаграммасын плакатқа толтырады, топ басшысы қорғайды.
6 672 364 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Архестова Моника Хажалиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
6 ч.