Главная / Обществознание / "Талаптыға нұр жауар" атты ашық сабағы

"Талаптыға нұр жауар" атты ашық сабағы

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifКүні: 5 сынып Бекітемін:__________

Сабақтың тақырыбы: Талаптыға нұр жауар.

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

  • сөзді түсіне білу, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

  • Адамдармен жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;

  • Өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Мақсаты: Балалардың «сөз», «сөз құдіреті», «тіл табысу» ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту.

Әдіс – тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелесу.

Көрнекілігі Интерактивті тақта, слайдтар, мақал – мәтелдер буклеті.

Пән аралық байланыс: музыка

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

А) оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын түгелдеу.

Ә) оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын қорыту.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Ризашылық әні.

І.Шаттық шеңбері

Ризамын бүгінге,

Ризамын бүгінге.

Ризамын бүгінге,

Ризамын қазірге,

Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге.

Ризамын, ризамын, ризамын қазірге.


Үй тапсырмасын қайталау.

Оқушылара сұрақтар қою.

Оқушыларға мақал – мәтелдер айтқызу. Отбасы және Отан туралы.


Сүйіспеншілікті сезінуді үйретеді.


Жақсылыққа жетелейді.



Еңбектенеді, білім алуа көмектеседі.

Отбасы

Үлкендерді құрметтеуге, кішілерге қамқор болуға тәрбиелейді.




ІІ. Әңгімелесу

Оқушылардың қарым-қатынас туралы түсініктерін кеңейту мақсатында берілген сұрақ бойынша әңгімелесу әдісін ұйымдастыру:

  • Адамдармен қалай тез тіл табысуға болады?

  • Бейтанас адамдармен жолыққанда сөзді қалай бастап,қалай аяқтаған жөн деп ойлайсыңдар?

  • Жақындарың мен достарың сені түсіне ме?

  • Өзіңді ешкім түсінбеген жағдайда қалай сезінесің?


ІІІ. Мәтінмен жұмыс

М.Жұмабаевтың «Сөз және мағына» атты мәтінін оқу.

Оқушылара сұрақ:

  1. Қай көршісі адамның айтқанын дұрыс түсінді?

  2. Сөзді әр кез тура мағынасында қабылдау қажет пе?

  3. «Сөз астары» дегенді қалай түсінесіңдер? Неге?


Дәйекті сөз

І.Омаровтың «Сөзді бағалау,сөзге тоқтау,сөзден мағына іздеу адамды мәдениеттендіре түседі» деген сөзімен дәйексөздің мағынасын түсіндіру.


Сергіту сәті: «Тез ойла сөз ойла». Оқушыларға әріптер таратылады. Сол әріптерге байланысты сөздер айту.


Жағдаяттарды талдау

Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін күнделікті өмірмен ұштастыру мақсатында жағдаяттарды талдау ұсынылады.

Оқушыларға сұрақ:

  1. Бейбіт пен Майраның орнында не істер едіңдер?

  2. Майра мамасының сөзін дұрыс түсінді ме неге?

  3. Бейбіттің сұрағына сен қалай жауап берер едің?


Тапсырма

Сабақ тақырыбын аша түсу мақсатында оқушыларға оқулықта берілген Ғ.Мүсіреповтың қазақ халқының сәлемдесу салты туралы пікірін оқып, сұрақтарға жауап беру.

  • «Сәлем-сөздің анасы» дегенді қалай түсінесіңдер?

  • Сәлемдесу кезінде адамдардың бір-біріне деген ықыластары қалай өзгереді?


Дәптермен жұмыс: Сәлем сөздің анасы..... эссе жазу.


Үйге тапсырма беру: Сөзге, тілге байланысты ұлағатты сөздерді жазып келу.

Жүректен жүрекке

Оқушылар бір-біріне ізгі тілектер мен жақсы сөздер айтып, сабақты аяқтайды. Сабақты Қ.Нақысбековтың өлең жолдарымен аяқтаймын.

Адамдар бар жөн-жосықсыз сөзге құмар,

Айтарынды алдымен ойланып ал.

Асығыс іс істеме, сөз сөйлеме,

Мінездің көк суын төк. Қаймағын ал!




"Талаптыға нұр жауар" атты ашық сабағы
  • Обществознание
Описание:

Цели урока:

1.Знакомство учащихся с произведением; формирование читательского кругозора; совершенствование видов речевой деятельности.

2. Развитие художественно – творческих и познавательных способностей; эмоциональной отзывчивости при чтении произведения.

3. Воспитание интереса к чтению и книге; обогащение нравственного опыта и развитие нравственных чувств учащихся.

Задачи урока:

1. Стимулировать желание читать и развитие творческих (литературных, театральных, изобразительных) наклонностей обучающихся;

2. Формировать умение включаться в процесс дистанционного общения с автором и осознавать его отношение к тому, о ком или о чём он написал;

3. Заложить основы литературного анализа содержания и языковых особенностей текста.

4. Развивать способность к осознанию и словесному выражению собственного отношения к произведению.

Автор Қазиева Кулаим Бүркітбайқызы
Дата добавления 06.05.2015
Раздел Обществознание
Подраздел Конспекты
Просмотров 953
Номер материала 58971
Скачать свидетельство о публикации
