Главная / География / Тақырыбы:Қазақстанның шөл зонасы

Тақырыбы:Қазақстанның шөл зонасы

Тақырыбы:Қазақстанның шөл зонасы

Мақсаты:Білімділік мақсаты: Шөл зонасының физикалық географиялық орны, топырағы ,өсімдік жамылғысы, жануарлар дүниесімен таныстыру және өзара ерекшелігін анықтау.

Дамытушылық мақсаты: Құзыреттілікке бағытталған және қызығушылығын арттыруға арналған өздік жұмыстарын орындау барысында танымдық қажеттілігін туғызу және логикалық ойлау дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды қоршаған ортаға, өз жеріміздің табиғи қорларына жауапкершілікпен қарауға, табиғатты сүйюге және адамгершілікке баулу.

Оқушылардың іс-әрекеті:

-өздігінен білім алу парағы бойынша жұмыс жасау:

-оқулық мәтінімен, картамен, кестелермен, қосымша ақпараттармен жұмыс кезінде сараптама жасау.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, интербелсенді тақта, оқулық.

Ұйымдастыру түрі: жеке, жұппен.

Қосымша әдебиет: география сөздігі, 9 сынып оқулығы.

Сабақтың барысы:

1.Ой қозғау стратегиясы.

1.Қазақстанның табиғат зоналарының қалыптасуы қандай факторларға байланысты?

2.Еліміздің әрбір табиғат занасы қандай ерекшелігімен сипатталады?

3.Қазақстанның жазық және таулы аудандарында қандай  табиғат зоналары және  қай бағытта ауысып отырады?

4.Орманды дала  және  дала зонасының географиялық орналасу ерекшелігі қандай?

5.Осы  табиғат зоналарынан  қандай өзендер ағып өтеді және олар қандай сумен толығады?

6. Орманды дала және дала зонасына қандай жануарлар мекендейді.?

7. Дала  зонасында қандай дәрілік өсімдіктер кездеседі?

8.Орманды дала және дала зонасының топырақтары қандай шаруашылықты дамытуға қолайлы?

І. Мотивациялық кезең

Табысқа жетуге жағдай туғызу: Бейнефильм көрсету «Қазақстан»

Гипотезалық сұрақтар:

  • Қазақстанның табиғат ерекшеліктері неде?

  • Еліміздің  өсімдіктері мен жануарларының әркелкі  таралуы   қандай себептерге байланысты?

  • Қазақстан жер бедерінің алуан түрлілігіне байланысты табиғат зоналарының орналасуы қандай?

-     Республика аумағының  көп бөлігін қандай табиғат зонасы алып жатыр?

Қорытынды: Қазақстан климатының континенттілігіне байланысты еліміздің  көп бөлігін шөл зонасы алып жатыр

Тақырыпқа шығу: Қазақстанның  шөл зонасы.

Проблемалық сұрақ:

Қазақстанда шөлді аймақтардың  климатының  қалыптасуына  қандай факторлар әсер етеді?

Шөл өсімдіктерінің басқа зоналармен салыстырғанда  қандай ерекшелігі бар?

Шөл зонасы арқылы ағып өтетін өзендердің суы қайда жұмсалады? Осыған байланысты су проблемасы  қалай шешілуде?

ІІ. Жаңа білімді қалыптастыру кезеңі

1.Оқушылардың зерттеушілік  әрекеті.

       1.Берілген оқу парағы арқылы тапсырмаларды орындай отырып, жаңа тақырыпты меңгеру.

2.Әр тапсырмадан кейін қорытынды жасап отыру.

1 тапсырма./10 ұпай/

Оқулықты және Қазақстанның  физикалық  картасын пайдалана отырып, шөл зонасының  географиялық орнына сипаттама бер:

-Қазақстанның қандай аймақтарын алып жатыр?

-Шөл зонасынң аумағы қанша?

-Қазақстанда шөлдің қандай түрлері таралған?

-Құмды шөлдерге Қазқстанның қандай жерлері кіреді?

-Ең ірі сазды шөлдер еліміздің қандай жерлерін алып жатыр?

2 тапсырма/10 ұпай/

Оқулықты және Қазақстанның климаттық картасын пайдалана отырып шөл зонасының климатына сипаттама бер:

-Климатының жалпы ерекшелігі қандай?

-Жылдық жауын-шашын мөлшері?

-шілденің орташа температурасы?

-қаңтардың орташа температурасы

- Шөл зонасының климатын орманды дала және дала зоналарымен салыстырып айырмашылығын анықта.

3 тапсырма/10/

-Шөл зонасынан қандай өзендер ағып  өтеді? Картадан көрсет.

-Шөл өзендері суының аздығы қандай себептерге байланысты?

-Климатының құрғақтығына байланысты  жалпы шаруашылығында қандай судың маңызы өте зор?

-Тоғай дегеніміз не? Тоғай қандай жерлерде кездеседі?

4 Оқушылардың үй тапсырмасындағы  зерттеу жұмыстарын  тындап, талдау жасау.

ІҮ Бекіту

Тест сұрақтары /5 ұпай/

Географиялық диктант /5 ұпай/

Бағалау: әр сураққа 1 ұпай

1.Шөл зонасы Каспий теңізі жағалауынан... тауының етегіне дейін созылады.

2.Жауын-шашынның көбі...түседі.

3.Шөлдерде ағаш тектес өсімдіктерден..және ...өседі.

4.Тоғай әсіресе ..,... мен ...өзен аңғарларына тән.

5.Қазақстанның оңтүстік шөлдерінде улы өрмекше тәріздестерден -..кездеседі.

Ү. Рефлексия

ҮІ  Бағалау  

ҮІІ Үй тапсырмасы: Қазақстанның шөл зонасы. Кескін картамен жұмыс.

 

 



Тақырыбы:Қазақстанның шөл зонасы
  • География
Описание:

Мақсаты:Білімділік мақсаты: Шөл зонасының физикалық географиялық орны, топырағы ,өсімдік жамылғысы, жануарлар дүниесімен таныстыру және өзара ерекшелігін анықтау.

Дамытушылық мақсаты: Құзыреттілікке бағытталған және қызығушылығын арттыруға арналған өздік жұмыстарын орындау барысында танымдық қажеттілігін туғызу және логикалық ойлау дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды қоршаған ортаға, өз жеріміздің табиғи қорларына жауапкершілікпен қарауға, табиғатты сүйюге және адамгершілікке баулу.

Оқушылардың іс-әрекеті:

-өздігінен білім алу парағы бойынша жұмыс жасау:

-оқулық мәтінімен, картамен, кестелермен, қосымша ақпараттармен жұмыс кезінде сараптама жасау.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, интербелсенді тақта, оқулық.

Ұйымдастыру түрі: жеке, жұппен.

Қосымша әдебиет: география сөздігі, 9 сынып оқулығы.

Сабақтың барысы:

1.Ой қозғау стратегиясы.

1.Қазақстанның табиғат зоналарының қалыптасуы қандай факторларға байланысты?

2.Еліміздің әрбір табиғат занасы қандай ерекшелігімен сипатталады?

3.Қазақстанның жазық және таулы аудандарында қандай табиғат зоналары және қай бағытта ауысып отырады?

Автор Борамбаева Майра Малдыбаевна
Дата добавления 02.12.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 672
Номер материала MA-062893
Скачать свидетельство о публикации
