Главная / Начальные классы / «Сөйлем туралы білімді бекіту»

«Сөйлем туралы білімді бекіту»


«№8 жалпы орта білім беретін көркемдік-эстетикалық

білім және тәрбие беру мектеп-кешені» КММ

Өткізген: Мақсұтова Альмира Қадырқызы


Қазақ тілі

Сыныбы: 3«А»

Сабақтың тақырыбы: «Сөйлем туралы білімді бекіту»

Мақсаты:

Білімділік. Оқушылардың сөйлем туралы білімдерін пысықтау, сөйлем түрлерін ажырата білуге үйрету,әр түрлі тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту.

Дамытушылық. Оқушылардың тіл байлықтарын,ой-өрістерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік.Ұқыптылыққа үйрете отырып, бір-бірін тыңдауға,ұйымшыл болуға

дағдыландыру,адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақ түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, ойын, жұлдызшалар.


Сабақтың барысы:

I.Сыныпты ұйымдастыру, оқушыларды тексеру.Оқушыларды сабаққа даярлау.

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Хабарлы сөйлемге қандай мысал жаздық?

-Сұраулы сөйлемге қандай мысал жаздық?

-Лепті сөйлемге қандай мысал жаздық?


Ойын «Жаңылма!»Көрсетілген қимылға сөйлем құрау

І топ ІІ топ ІІІ топ

Хабарлы Сұраулы Лепті

сөйлем сөйлем сөйлем


II. Ой қозғау.

Өзім сөзден тұрамын,

Аяқталған ойды құрамын

Шешуі: Сөйлем

(Интерактивті тақтада жазылып тұрған тақырыпты дәптерлеріне жазғызып,сабақ мақсатымен таныстыру)



III.Жаңа сабақ.

Мағынаны ашу.


hello_html_m15aedc95.gif



-Балалар бүгінгі сабақта білімімізді көрсету үшін«Ертегілер еліне» саяхатқа барамыз.Жолда бізге кедергілер кездеседі.Сол кедергілерден сүрінбей өтуімізге «Сөйлем» туралы алған біліміміз көмектеседі.Сондықтан әр кедергідегі тапсырмаларды дұрыс орындауға тырысыңдар!

1-кедергі. Жалмауыз кемпір бізді «Ертегілер еліне» жібергісі келмейді.Оның тапсырмасын орындасақ,жолды ашады.

Топпен жұмыс “Сөйлем түрлерін ажырат!”

І-топ

Хабарлы сөйлем


Мысық қалай дыбыстайды?

Міне, жігіт!

ІІ-топ

Сұраулы сөйлем

Сенің атын кім?

Мал, тыныстайды.

ІІІ-топ

Лепті сөйлем

Жүйрік озады.

Өркенің өссің, қарағым!


2-кедергі. Айбарлы айдаһардың да тапсырмасын орындасақ,ары қарай жүре аламыз.

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу

«Дұрыс құра!»

2-жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрап,дәптерге жазу.

1.Кітап,оқы,көп.

2.Сендер,білім,кітап,көмектеседі,болу.

3-кедергі. Ашулы қасқырдың тапсырмасын орындау керексіңдер.

«Кім тапқыр?»

Шашылған сөздерден үш түрлі сөйлем құрастырып,жаз:

Келді,көкем,кеше,қаладан.

IV.Сабақты бекіту.

4-кедергіде қорбаңдаған аюдың тапсырмасын орындау керексіңдер

Шығармашылық жұмыс.

4-жаттығу.

Арыстан мен түлкі

І-топ. Арыстанға сипаттама жазады.

ІІ-топ. Түлкіге сипаттама жазады.

ІІІ-топ. Мәтінді көшіріп,тыныс белгісін қойып,ертегіні ауызша жалғастырады.

Сөйтіп,міне, «Ертегілер еліне» де жеттік.

«Ертегілер әлемі» әнін бейнебаянмен және караоке арқылы айтқызу.

Сабақты қорытындылау.

Тест

1. Аяқталатын ойды білдіретін ол-

а) мәтін ә) сөйлем б) сөз

2. Хабарлы сөйлемнің анықтамасын тап.

а) Адамның көңіл-күйін,сезімін білдіреді.

ә) Бірдененің жайын хабарлау мақсатымен айтылады.

б) Бір нәрсені сұрау мақсатында айтылады

3. Лепті сөйлемді тап.

а) Бүгін күн жылы. ә) Бүгін күн жылы ма?

б) Бүгін күн қандай керемет!

4. Бір нәрсені сұрау мақсатында айтылатын сөйлем

а) Сұраулы ә) Хабарлы б)Сұраулы

5. Қате жазылған сөйлемді тап.

а) Аққу – киелі құс.

ә) Құс аққу киелі.

б) Аққу құсы киелі.

Жауап парағы арқылы оқушылар өздерін тексеріп, бағалайды

Дұрыс жауабы:

А

Ә

Б

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

VI. Мадақтау
VII.Үйге тапсырма: 72-бет 3-жаттығу.










«№8 жалпы орта білім беретін көркемдік-эстетикалық

білім және тәрбие беру мектеп-кешені» КММ


Бекітемін:_____________ Келісемін:______________

Оқу ісінің меңгерушісі Әдістеме бірлестігінің жетекшісі

Түсіпова М.А. Татыбаева Т.Ә.







Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

«Сөйлем туралы білімді бекіту»












Өткізген: Мақсұтова Альмира Қадырқызы






















«Сөйлем туралы білімді бекіту»
  • Начальные классы
Описание:

 

Сабақтың тақырыбы: «Сөйлем туралы білімді бекіту»

Мақсаты:

Білімділік. Оқушылардың сөйлем туралы білімдерін пысықтау, сөйлем түрлерін  ажырата білуге үйрету,әр түрлі тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту.

Дамытушылық. Оқушылардың  тіл байлықтарын,ой-өрістерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік.Ұқыптылыққа үйрете отырып, бір-бірін тыңдауға,ұйымшыл болуға

дағдыландыру,адамгершілікке тәрбиелеу.

 

Сабақ түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, ойын, жұлдызшалар.

 

Сабақтың барысы:

I.Сыныпты ұйымдастыру, оқушыларды тексеру.Оқушыларды сабаққа даярлау.

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Хабарлы сөйлемге қандай мысал жаздық?

-Сұраулы сөйлемге қандай мысал жаздық?

-Лепті сөйлемге қандай мысал жаздық?

 

Ойын «Жаңылма!»Көрсетілген қимылға сөйлем құрау

 І топ                          ІІ топ                    ІІІ топ 

Хабарлы                  Сұраулы                  Лепті

сөйлем                      сөйлем                   сөйлем

 

II. Ой қозғау.

                             Өзім сөзден тұрамын,

                         Аяқталған ойды құрамын

                               Шешуі: Сөйлем

(Интерактивті тақтада жазылып тұрған  тақырыпты дәптерлеріне жазғызып,сабақ мақсатымен таныстыру)

 

 

III.Жаңа сабақ.

Мағынаны ашу.

 


 

 

-Балалар бүгінгі  сабақта білімімізді көрсету үшін«Ертегілер еліне» саяхатқа барамыз.Жолда бізге кедергілер кездеседі.Сол кедергілерден сүрінбей өтуімізге «Сөйлем» туралы алған біліміміз көмектеседі.Сондықтан әр кедергідегі тапсырмаларды дұрыс орындауға тырысыңдар!

1-кедергі. Жалмауыз кемпір бізді «Ертегілер еліне» жібергісі келмейді.Оның тапсырмасын орындасақ,жолды ашады.

Топпен жұмыс “Сөйлем түрлерін ажырат!”

І-топ  

Хабарлы сөйлем

 

Мысық қалай дыбыстайды?

Міне, жігіт!

ІІ-топ

Сұраулы сөйлем

Сенің атын кім?

Мал, тыныстайды.

ІІІ-топ

Лепті сөйлем

Жүйрік озады.

Өркенің өссің, қарағым!

 

2-кедергі. Айбарлы айдаһардың да тапсырмасын орындасақ,ары қарай жүре аламыз.

Дәптермен жұмыс

 Көркем жазу

«Дұрыс құра!»

2-жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрап,дәптерге жазу.

1.Кітап,оқы,көп.

2.Сендер,білім,кітап,көмектеседі,болу.

3-кедергі. Ашулы қасқырдың тапсырмасын орындау керексіңдер.

«Кім тапқыр?»

Шашылған сөздерден үш түрлі сөйлем құрастырып,жаз:

Келді,көкем,кеше,қаладан.

IV.Сабақты бекіту.

4-кедергіде қорбаңдаған аюдың тапсырмасын орындау керексіңдер

Шығармашылық жұмыс.

4-жаттығу.

                      Арыстан мен түлкі

І-топ. Арыстанға сипаттама жазады.

ІІ-топ. Түлкіге сипаттама жазады.

ІІІ-топ. Мәтінді көшіріп,тыныс белгісін қойып,ертегіні ауызша жалғастырады.

Сөйтіп,міне, «Ертегілер еліне» де жеттік.

«Ертегілер әлемі» әнін бейнебаянмен және караоке арқылы айтқызу.

Сабақты қорытындылау.

Тест

1. Аяқталатын ойды білдіретін  ол-

    а) мәтін            ә) сөйлем         б) сөз

2. Хабарлы сөйлемнің   анықтамасын  тап.

    а) Адамның көңіл-күйін,сезімін  білдіреді.

    ә) Бірдененің  жайын хабарлау мақсатымен айтылады.

    б) Бір нәрсені сұрау мақсатында айтылады

3.  Лепті сөйлемді тап.

     а)  Бүгін күн жылы.                 ә)  Бүгін күн жылы ма?

                     б)  Бүгін күн қандай керемет!

4. Бір нәрсені сұрау мақсатында айтылатын сөйлем

    а) Сұраулы           ә) Хабарлы          б)Сұраулы

5. Қате жазылған сөйлемді тап.

а) Аққу – киелі құс.

ә) Құс аққу киелі.

б) Аққу құсы киелі.

Жауап парағы арқылы оқушылар өздерін тексеріп, бағалайды

Дұрыс жауабы:

А

Ә

Б

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

 

VI. Мадақтау
VII.Үйге тапсырма: 72-бет 3-жаттығу.

 

 

 Саб

Автор Максутова Альмира Кадыркызы
Дата добавления 31.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 666
Номер материала 55372
Скачать свидетельство о публикации
