Инфоурок Начальные классы КонспектыСу.Судың күйі дүниетану сабағы 2 сынып

Су.Судың күйі дүниетану сабағы 2 сынып

Скачать материал

                                                                                                                                                                  

 

                 № 42 «Ақ ниет» гимназиясы

                І санатты бастауыш сынып мұғалімі

               Аманова Роза Орынбасаровна

Пәні : Дүниетану (2-сынып)

Карта түрі: Ауызша сабақ – 1

Сабақтың тақырыбы: Су.Судың күйі

Сабақтың мақсаты:

а) Оқушылардың су туралы түсініктерін байқау.

ә) Ғаламшарымыздағы судың маңызы,күйі туралы мәлімет беру.Ойлау жылдамдығын, есте сақтау қабілетін дамыту.Сөздік қорын молайту.

б) Табиғат байлықтарын қорғап,сақтай білуге,ынтымақтастыққа баулу.

Технология түрі: «Биоақпараттандыру және синергетика»

Сабақтың түрі:  дәстүрлі емес, Ауызша сабақ-1 картасы

Сабақтың әдісі:  сұрақ-жауап, түсіндіру

Сабақтың көрнекілігі:глобус,тірек сөздер,слайдтар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:Матрицаны сызу.Көшбасшыға сөз беру.

ІІ. Өткенді пысықтау

1.     Жанды табиғаттың жансыз табиғаттан қандай айырмашылығы бар?

2.     Адам өміріне қажетті жағдайларды ата.

3.     Көкжиек дегеніміз не?

4.     Сұлба дегеніміз не?

5.     Бізді не қоршап тұр?

6.     Адамның жануарлардан айырмасы неде?

7.     Ауаның түсі қандай?

8.     Ауаның қасиеттері қандай?

9.     От жақсы жану үшін не қажет?

10. Ауа адамға не үшін қажет?                                           

11. Ауаны ластайтын не?

12. Өсімдіктер ауаны қалай тазартады?

13. Лас ауаның адам денсаулығына әсері қандай?

14. Ауа тағы қайда болады?

15. Қалдық заттарды неге қоқыс салатын жәшікке тастаймыз?

16. Қаламыздағы ауаның тазалығын сақтау үшін не істеу керек?

17. Гүлсімнің атасы түскен ағаш жапырақтарын неге өртемеді?

18. Шолпанның анасы жеке машинамен емес автобуспен жүреді.Неге?

19. Ауаны қалай сезінуге болады?

20. Көкжиек сызығы дегеніміз не?

21. Көкжиектің негізгі тұстарын ата.

22. Құбылнама деген не?

23. Сендердің еңбектерің не?

24. Қоршаған ортаға қалай қамқорлық жасауға болады?

25. Жел дегеніміз не?

26. Ауаны тазартуға сен қалай көмектесесің?

27. Ауаны көруге бола ма?

28.  Шөлімізді немен басамыз?            

      29. Сусыз неше күнге шыдауға болады?

ІІІ. Жаңа сабақ

Жаңа сабақтың тақырыбы хабарланып жазылады. (Ауызша сабақ-1 түрінде жүргізіледі)

Жаңа сабақ бойынша 7 тірек сөз беріледі.

  Сұйық,қатты,газ,тіршілік ортасы,булану,бұлт

2.Есте сақтауға 30 секунд беріледі, жазуға 30 секунд.

Матрицаға белгіленеді, ЕС пайызы есептелінеді. %

3.Мәтінмен жұмыс

Мәтінді оқуға 5 минут беріледі.(оқығанда әр сөзге мұқият назар аударыңыз,қазір тақырып бойынша сұрақтар қоямын)

Берілген тірек сөздер бойынша анықтама алу, мазмұнын ашу матрицаны түрту арқылы   «+», «-»   қойылады.

4.Қарама-қарсы сұрақ қою.

1.Жер бетінде ең көп тараған  не?

2.Су қатты күйге қалай өтеді?

3.Қандай суларды білесіңдер?

4.Бұлт неден пайда болады?

5.Су деген не?

6.Жер бетінде қандай сулар бар?

7.Табиғатта су негізінен қандай күйде кездеседі?

8.Жаңбыр суы  қайда кетеді?

9.Мұз деген не?

10.Бұлт қалай пайда болады?

11. Су буы басқаша қалай айтылады?

12.Судың қатты күйге айналуына не себеп?

13.Бу болып көтерілген су жерге қалай түседі?

14.Су болған киім күн көзіне тез кебеді.Бұл қалай?

15.Қар деген не?

16.Бу деген не?

17.Газ қандай болады?

18.Су неге ерекше зат деп аталады?

19.Су анасы не?

20.Бу қалай бұлт түзеді?

21.Су жануарларына нелер жатады?

22.Судың дәмі қандай?

23.Суды не үшін пайдаланамыз?

5.Сын тұрғысындағы сұрақтар: Оқушы  «Иә», «Жоқ» деп жауап береді.

Сын тұрғысынан сұрау, ұяшықты көрсету, сұрақ қою жауабына – 3 сек.

1. Жер бетінің көп бөлігін құрлық алып жатыр.-

2. Су жансыз табиғат үшін маңызды.-

3.Су ерекше зат,себебі ол үш күйде кездеседі.+

4.Су негізінен табиғатта газ күйінде кездеседі.-

5.Су мұзға айналады.+

6.Судың сұрауы жоқ,ысырап етуге болады.-

7. Су көгілдір түсті.-

8.Судың басқа заттардан айырмашылығы ағады.+

9.Су қатты күйден газ күйіне ауыса алады.-

10.Су түссіз,мөлдір болады.+

11.Бу-тіршілік көзі.-

12.Су су жануарлары мен өсімдіктерінің мекені.+

13.Жаңбыр суы асфальтқа сіңеді.-

14.Жылт-жылт еткен,жылғадан өткен.(су)

15.Біздің қаламыз Есіл өзенінің бойында орналасқан.-

16.Қар өсімдік жамылғысы.+

17.Қар көп болса,егін аз шығады.-

18.Бұршақ,қар,мұз-судың сұйық күйіне жатады.-

19.Жерасты сулары жаңбыр суынан пайда болады.+

20.Ауаға араласқан бу бұлт түзеді.+

21.Ел бар жерде-су бар.+

22.Су тек пайдалы дегенге келісесің бе?

23.Күнделікті өмірде ащы суды көп пайдаланамыз.-

ІҮ.Бекіту. Тақырыптық сөздік қорды пайдаланып  өз ойларын жазу.

Ү.Үйге тапсырма. 1. Оқу,әңгімелеу.

 2.«4-5» алғандар үшін қаламыздың маңындағы су қоймалары туралы мәлімет әкелу.

ҮІ. Бағалау. 4 +,5+ – «5», 3+ – «4»,2 + – «3» деп бағаланады.

«4»,«5» алғандар қосылып, сынып сапасы есептелінеді.

  Сабақты аяқтау.

 

 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ІІ. Өткенді пысықтау

1.    Жанды табиғаттың жансыз табиғаттан қандай айырмашылығы бар?

2.    Адам өміріне қажетті жағдайларды ата.

3.    Көкжиек дегеніміз не?

4.    Сұлба дегеніміз не?

5.    Бізді не қоршап тұр?

6.    Адамның жануарлардан айырмасы неде?

7.    Ауаның түсі қандай?

8.    Ауаның қасиеттері қандай?

9.    От жақсы жану үшін не қажет?

10. Ауа адамға не үшін қажет?                                           

11. Ауаны ластайтын не?

12. Өсімдіктер ауаны қалай тазартады?

13. Лас ауаның адам денсаулығына әсері қандай?

14. Ауа тағы қайда болады?

15. Қалдық заттарды неге қоқыс салатын жәшікке тастаймыз?

16. Қаламыздағы ауаның тазалығын сақтау үшін не істеу керек?

17. Гүлсімнің атасы түскен ағаш жапырақтарын неге өртемеді?

18. Шолпанның анасы жеке машинамен емес автобуспен жүреді.Неге?

19. Ауаны қалай сезінуге болады?

20. Көкжиек сызығы дегеніміз не?

21. Көкжиектің негізгі тұстарын ата.

22. Құбылнама деген не?

23. Сендердің еңбектерің не?

24. Қоршаған ортаға қалай қамқорлық жасауға болады?

25. Жел дегеніміз не?

26. Ауаны тазартуға сен қалай көмектесесің?

27. Ауаны көруге бола ма?

28.  Шөлімізді немен басамыз?            

    29. Сусыз неше күнге шыдауға болады?

 

          %

 

 

 

        Сергіту сәті  

 

     4.Қарама-қарсы сұрақ қою.

   1.Жер бетінде ең көп тараған  не?

   2.Су қатты күйге қалай өтеді?

   3.Қандай суларды білесіңдер?

 4.Бұлт неден пайда болады?

5.Су деген не?

6.Жер бетінде қандай сулар бар?

7.Табиғатта су негізінен қандай күйде кездеседі?

8.Жаңбыр суы  қайда кетеді?

9.Мұз деген не?

10.Бұлт қалай пайда болады?

11. Су буы басқаша қалай айтылады?

12.Судың қатты күйге айналуына не себеп?

13.Бу болып көтерілген су жерге қалай түседі?

14.Су болған киім күн көзіне тез кебеді.Бұл қалай?

15.Қар деген не?

16.Бу деген не?

17.Газ қандай болады?

18.Су неге ерекше зат деп аталады?

19.Су анасы не?

20.Бу қалай бұлт түзеді?

21.Су жануарларына нелер жатады?

22.Судың дәмі қандай?

23.Суды не үшін пайдаланамыз?

 

 

          %

 

 

5.Сын тұрғысындағы сұрақтар: Оқушы  «Иә», «Жоқ» деп жауап береді.

Сын тұрғысынан сұрау, ұяшықты көрсету, сұрақ қою жауабына – 3 сек.

1. Жер бетінің көп бөлігін құрлық алып жатыр.-

2. Су жансыз табиғат үшін маңызды.-

3.Су ерекше зат,себебі ол үш күйде кездеседі.+

4.Су негізінен табиғатта газ күйінде кездеседі.-

5.Су мұзға айналады.+

6.Судың сұрауы жоқ,ысырап етуге болады.-

7. Су көгілдір түсті.-

8.Судың басқа заттардан айырмашылығы ағады.+

9.Су қатты күйден газ күйіне ауыса алады.-

10.Су түссіз,мөлдір болады.+

11.Бу-тіршілік көзі.-

12.Су су жануарлары мен өсімдіктерінің мекені.+

13.Жаңбыр суы асфальтқа сіңеді.-

14.Жылт-жылт еткен,жылғадан өткен.(су)

15.Біздің қаламыз Есіл өзенінің бойында орналасқан.-

16.Қар өсімдік жамылғысы.+

17.Қар көп болса,егін аз шығады.-

18.Бұршақ,қар,мұз-судың сұйық күйіне жатады.-

19.Жерасты сулары жаңбыр суынан пайда болады.+  

20.Ауаға араласқан бу бұлт түзеді.+                                 

21.Ел бар жерде-су бар.+                                         

22.Су тек пайдалы дегенге келісесің бе?                    %

23.Күнделікті өмірде ащы суды көп пайдаланамыз.-

ІҮ.Бекіту. Тақырыптық сөздік қорды пайдаланып  өз ойларын әңгімелеп жазу.

Ү.Үйге тапсырма. 1. Оқу,әңгімелеу.

 2. «4-5» алғандар үшін қаламыздың маңындағы су қоймалары туралы мәлімет әкелу.

ҮІ. Бағалау. 4 +,5+ ке «5», 3+ке «4»,2 + ке «3» деп бағаланады.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Су.Судың күйі дүниетану сабағы 2 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Хранитель музейных предметов

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
