Главная / ИЗО, МХК / "Құстар біздің досымыз!" іс шара

"Құстар біздің досымыз!" іс шара

Тақырыбы: "Құстар - біздің досымыз".

Мақсаты: а) Оқушыларға құстар жайлы түсінік жене пайдасы туралы айту.

б) Оқушылардың құстар туралы түсінік дамыту, сөздік қорларын, тіл байлықтарын, белсенділік қызығушылықтарын арттыру.

в) Экологиялық тәрбие беру, оқушыларды ептілікке, шапшаңдыққа, құстарды қорғауға, қамқорлық жасауға баулу, табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой-қозғау.

Көрнекілігі: тақырыбы, құстардың суреттері, буклет, нақыл сөздер, сөзжұмбақ, жұмбақтар.

Сабақтың барысы:

Кіріспе.

Балалар жылдың қай мезгілі?

Дала гүлге бөленді,

Қуанышқа кенелді.

Орман толы бақтарға,

Құстар сайрай жөнелді.

Өйткені бұл көктем гой,

Шұғыласын төккен гой.

Көктемде құстар оңтүстіктен оралады. Тірі табиғатқа жататын, жануарлардың ең маңызды тобы құстар болып есептеледі. Табиғаттың бір бөлігі құстар - бау-бақшаның, орманның сәні, әні, емшілері. Құстар адамдардың досы. Қазақстанда 600 ге жуық түрі бар. Оларды біз үлкен екі топқа бөлеміз. 1) Жабайы құстар табиғатта өз алдына тіршілік етеді. Құстардың пайдасы өте көп. Олар табиғаттың байлығы саналатын ағаштарды, өсімдіктерді, зиян кез жәндіктерден тазартады. Құстар бір орнында тұрмайды. олар бір жерден екінші жерге ұшып қонып жүреді. Барлық құстарға ортақ қасиет: олар ұшады, қанатары, мамықтары, бәрінің тұмсықтары бар. Олар жұмыртқалайды, балапан басады. Енді айырмашылығына келсек, құстардың дене көлемі пішіні, тұмсығы, дыбысы, тіршілік етуі бір-біріне ұқсамайды. Қызыл кітап сирек кездесетін және жойылып кету қауіпі бар өсімдіктер мен жануарлар, құстардың түрлерін қорғау мақсатында жазылған. Құстардың 350-ге тарта түрінің 29-ы Қызыл кітапқа енгізілген. Әлемде өте сирек, тіпті кездес­пей­тін немесе жойылып бара жатқан құстар өте көп. Олардың ішіндегі: қоқиқаз, сұңқылдақ аққу, қызыл жемсаулы қараша қаз, тарғақ, қызғылт бірқазан, дуадақ, ителгі, лашын, ұлар, бүркіт бар.

Енді бүгін қаншалықты құстар жайында білетінімізді сынап көрейік. Оқушыларды екі топқа бөлу.

1) Аққу

2) Шағала

Оқушылар тақпақтарын айту.

1) Деңгейлік тапсырма. (құстардың аттарын жазу).

2) Құстардың дыбысын дыбыстау, қарсы топ оны шешу.

3) Құстың атымен аталатын қыздың есімін атаңдар?

4) "Құстар" сөзтізбеген шешу.

1. Суда жұбын жазбай жүретін, ең әдемі, достыққа берік құс (аққу)

2. 4500 м шың, құзды тауды мекендейтін, "Қызыл кітапқа" енген құс (ұлар)

3. Әдемі, көрікті, даусы мысықтың дауысындай құс (тауыс)

4. Сөйлей алатын қолға үйретілген құс (тоты)

5. Су тазалығын сақтайтын құс (шағала)

6. Жұмыртқасында секпелі бар, "Қызыл кітапқа" енген құс (тарғақ)

5) Сұрақтар қою:

1-ші топқа:

1.орман дәрігері (тоқылдақ)

2.көктем жаршысы (қараторғай)

3.әнші құс (бұлбұл)

4.киелі құс (аққу)

5.ең жүйрік құс (стаус)

2-ші топқа:

1.сөйлей алатын құс (тоты)

2.бейбітшілік құсы (ақ көгершін)

3.адамға ең жақын құс (қарлығаш)

4.су құсы (шағала)

5.құс тәңірі (бүркіт)

6) "Қарлығаш" деген сөзден, сөздер жазу.

7) "Ұшты-ұшты" ойыны.

Ұшты-ұшты, сұңқар ұшты!

Ұшты-ұшты, тұпар ұшты!

Ұшты-ұшты, қарға ұшты!

Ұшты-ұшты, арба ұшты!

Ұшты-ұшты, үйрек ұшты!

Ұшты-ұшты, бүйрек үшты!

8) Жұмбақтар шешу.

1. Бұрап қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай. (әтеш)

2. Күндіз соқыр не деген,

Түнде қандай көреген.(жапалақ)

3. Шарлап келіп даланы,

Үйіме, үйін салады. (қарлығаш)

4. Су бетін сүзіп,

Ақ құман жүр жүзіп. (аққу)

5. Кеудесі қайқандап,

Жүреді байпаңдап. (қаз)

6. Еркін самғап, ұшшын деп,

Мәпелейміз, баптаймыз.

Бейбітшілік құсы, - деп,

Қайсы құсты мақтаймыз. (көгершін)

7. Бес қаруы - белінде,

Самғап жүрер көгімде (бүркіт)

8. Үстіне ақ қамзол киіп алып,

Жүреді қанаттарын жиып алып. (сауысқан)

9. Түнде жорытады,

Жарықтан қорқады. (жарғанат)

10. Өзі сақ, өз ұсақ,

Шықылықтап тұрмайды.

Құйрығы ұзын, өзі ала,

Бұл қандай құс? (шымшық).

Қорытындылау:

Келді көктем қоңыр салқын желімен,

Келді көктем нұрын шашқан күнімен.

Келді көктем қызыл, жасыл гүлімен,

Келді көктем әдемі құс үнімен, дей отырып, сайысын аяқтаймыз.

"Құстар біздің досымыз!" іс шара
  • ИЗО, МХК
Описание:

 

 

Тақырыбы: "Құстар - біздің досымыз".

Мақсаты: а) Оқушыларға құстар жайлы түсінік жене пайдасы туралы айту.

б) Оқушылардың құстар туралы түсінік дамыту, сөздік қорларын, тіл байлықтарын, белсенділік қызығушылықтарын арттыру.

в) Экологиялық  тәрбие беру, оқушыларды ептілікке, шапшаңдыққа, құстарды қорғауға, қамқорлық жасауға баулу, табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой-қозғау.

Көрнекілігі: тақырыбы, құстардың суреттері, буклет, нақыл сөздер, сөзжұмбақ, жұмбақтар.

Сабақтың барысы:

Кіріспе.

Балалар жылдың қай мезгілі?

Дала гүлге бөленді,

Қуанышқа кенелді.

Орман толы бақтарға,

Құстар сайрай жөнелді.

Өйткені бұл көктем гой,

Шұғыласын төккен гой.

Көктемде құстар оңтүстіктен оралады. Тірі табиғатқа жататын, жануарлардың ең маңызды тобы құстар болып есептеледі. Табиғаттың бір бөлігі құстар - бау-бақшаның, орманның сәні, әні, емшілері. Құстар адамдардың досы. Қазақстанда 600 ге жуық түрі бар. Оларды біз үлкен екі топқа бөлеміз. 1) Жабайы құстар табиғатта өз алдына тіршілік етеді. Құстардың пайдасы өте көп. Олар табиғаттың байлығы саналатын ағаштарды, өсімдіктерді, зиян кез жәндіктерден тазартады. Құстар бір орнында тұрмайды. олар бір жерден екінші жерге ұшып қонып жүреді. Барлық құстарға ортақ қасиет: олар ұшады, қанатары, мамықтары, бәрінің тұмсықтары бар. Олар жұмыртқалайды, балапан басады. Енді айырмашылығына келсек, құстардың дене көлемі пішіні, тұмсығы, дыбысы, тіршілік етуі бір-біріне  ұқсамайды. Қызыл кітап сирек кездесетін және жойылып кету қауіпі бар өсімдіктер мен жануарлар, құстардың түрлерін қорғау мақсатында жазылған.  Құстардың 350-ге тарта түрінің 29-ы Қызыл кітапқа енгізілген. Әлемде өте сирек, тіпті кездес­пей­тін немесе жойылып бара жатқан құстар өте көп. Олардың ішіндегі: қоқиқаз, сұңқылдақ аққу, қызыл жемсаулы қараша қаз, тарғақ, қызғылт бірқазан, дуадақ, ителгі, лашын, ұлар, бүркіт бар.

Енді бүгін қаншалықты құстар жайында білетінімізді сынап көрейік. Оқушыларды екі топқа бөлу.

1) Аққу

2) Шағала

Оқушылар тақпақтарын айту.

1) Деңгейлік тапсырма. (құстардың аттарын жазу).

2) Құстардың дыбысын дыбыстау, қарсы топ оны шешу.

3) Құстың атымен аталатын қыздың есімін атаңдар?

4) "Құстар" сөзтізбеген шешу.

1. Суда жұбын жазбай жүретін, ең әдемі, достыққа берік құс (аққу)

2. 4500 м шың, құзды тауды мекендейтін, "Қызыл кітапқа" енген құс (ұлар)

3. Әдемі, көрікті, даусы мысықтың дауысындай құс (тауыс)

4. Сөйлей алатын қолға үйретілген құс (тоты)

5. Су тазалығын сақтайтын құс (шағала)

6. Жұмыртқасында секпелі бар, "Қызыл кітапқа" енген құс (тарғақ)

5) Сұрақтар қою:

 1-ші топқа:

1.орман дәрігері (тоқылдақ) 

2.көктем жаршысы (қараторғай)

3.әнші құс (бұлбұл)

4.киелі құс (аққу)

5.ең жүйрік құс (стаус)

2-ші топқа: 

1.сөйлей алатын құс (тоты)

2.бейбітшілік құсы (ақ көгершін)

3.адамға ең жақын құс (қарлығаш)

4.су құсы (шағала)

5.құс тәңірі (бүркіт)

6) "Қарлығаш" деген сөзден, сөздер жазу.

7) "Ұшты-ұшты" ойыны.

Ұшты-ұшты, сұңқар ұшты!

Ұшты-ұшты, тұпар ұшты!

Ұшты-ұшты, қарға ұшты!

Ұшты-ұшты, арба ұшты!

Ұшты-ұшты, үйрек ұшты!

Ұшты-ұшты, бүйрек үшты!

8) Жұмбақтар шешу.

1. Бұрап қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай. (әтеш)

2. Күндіз соқыр не деген,

Түнде қандай көреген.(жапалақ)

3. Шарлап келіп даланы,

Үйіме, үйін салады. (қарлығаш)

4. Су бетін сүзіп,

Ақ құман жүр жүзіп. (аққу)

5. Кеудесі қайқандап,

Жүреді байпаңдап. (қаз)

6. Еркін самғап, ұшшын деп,

Мәпелейміз, баптаймыз.

Бейбітшілік құсы, - деп,

Қайсы құсты мақтаймыз. (көгершін)

7. Бес қаруы - белінде,

Самғап жүрер көгімде (бүркіт)

8. Үстіне ақ қамзол киіп алып,

Жүреді қанаттарын жиып алып. (сауысқан)

9. Түнде жорытады,

Жарықтан қорқады. (жарғанат)

10. Өзі сақ, өз ұсақ,

Шықылықтап тұрмайды.

Құйрығы ұзын, өзі ала,

Бұл қандай құс? (шымшық).

Қорытындылау:

Келді көктем қоңыр салқын желімен,

Келді көктем нұрын шашқан күнімен.

Келді көктем қызыл, жасыл гүлімен,

Келді көктем әдемі құс үнімен, дей отырып, сайысын аяқтай

Автор Баймаганбетова Назгуль Бейбитовна
Дата добавления 12.03.2015
Раздел ИЗО, МХК
Подраздел Конспекты
Просмотров 1676
Номер материала 57892
Скачать свидетельство о публикации
