Главная / Другое / ссептіктерді қайталау

ссептіктерді қайталау

hello_html_6838461a.gif


Қазақ тілі 5 «Б» Сынып

2013 жыл

Септіктерді қайталау.





Өткізген пән мұғалімі: Сагандыкова Ж.Ж



Қазақ тілі 5 сынып


Сабақтың тақырыбы: Септіктерді қайталау. Практикалық жұмыс.


Сабақтың мақсаты:


Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтарда алған білімдерін қорытындылау, тақырып

-қа байланысты тапсырмалар беру арқылы білімдерін тексеру, бағалау.


Дамытушылық: Жеке тұлғаның бойында талдау, салыстыра білу қабілетін дамыту.Тақырып

бойынша әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы пәнге деген

қызығушылықтарын арттыру.


Тәрбиелік: Тіл үйренуге,меңгеруге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Білімді жүйелеу, жинақтау,қорыту.


Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап,карточкамен жұмыс,ауызша жұмыс,тақтада жұмыс,жұппен

жұмыс.


Сабақтың көрнекілігі: карточкаоар, интерактивті тақтаны пайдалану.


Сабақтың барысы: І .Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу;

Оқушыларды түгендеу;

ІІ Үй тапсырмасын тексеру;

Назарларын сабаққа аударту;

ІІІ. Сабақтың мақсатын айту.

  1. Сұрақ- жауап

Өткенді еске түсіру үшін оқушыларға пысықтау сұрақтары қойылады.

  1. Зат есім дегеніміз не?

  2. Кім? Сұрағы қандай сөздерге қойылады?

  3. Не? Сұрағы ұандай сөздерге қойылады?

  4. Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?

  5. Септік жалғауының неше түрі бар?

  6. Ал орыс тілінде неше түрі бар?

А) Оқушыларға карточкалар таратылып беріледі. Онда сөздер берілген сол сөздерді екі бағанға

бөліп айтулары қажет.

Оқушы, піл,суретші, сиыр, ит, мұғалім, ғалым, мысық, қыз, кітап, арыстан, дәрігер, мектеп, аспаз.

  1. «Септік жарысы» ойын.

Тақтада екі қатар сөздер жазылған.Әр қатарға бір баладан келіп бір сөздің жалғауын жазуы керек. Қай қатар тез, жылдам жауап берсе, сол қатар жеңімпаз.

І қатар ІІ қатар

Көше Қала

Орман Кітабы

Кезекші балалар

Үйлер мектеп

Дәптер оқушы

Телефон компьютер

  1. Оқушыларға сөйлемдер көрсетіледі. Оқушылар ондағы көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын жалғап жазулары кекрек.

  1. Мен Ләзатпен киноға бардым. 2. Сен Мұратпен Алматыға барасың ба? 3.Қаламқас шешесімен қонаққа барды. 4. Біз автобусқа отырып үйге жеттік.5.Жолға шығып таксиге отырдық. 6. Мен үйден шығып мектепке бардым.

ІY.

  • Жеті санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?

  • Оқушылардың жауабын тыңдау.

А) Ендеше тақтада тұрғансептіктердің қасына апта күндерін ретімен қойып, сол септіктің жалғауын жазыңдар.

А.с Дүйсенбі

І.с Сейсенбі

Б.с Сәрсенбі

Т.с Бейсенбі

Ж.с Жұма

Ш.с Сенбі

К.с Жексенбі

Б) Балалар, қазақ халқында мақал- мәтелдер өте көп. Олардың тақырыптары, тапқырлығы сан алуан түрлі; Бүгін біз білім мен өнер тақырыбына берілген мақал- мәтеғлдерді оқып, асты сызылған сөздердің қай септікте тұрғанын ауызша айтайық.

1) Оқу- білім бұлағы,
Білім өмір шырағы.

2) Білімдінің алды жарық

Білімсіздің күні ғаріп.

3)Өнерліге өлім жоқ

Жалқауға жарық жоқ

  1. Өнерді үйрен де жирен

  2. Ұяда не көрсең , ұшқанда соны аларсың.

  3. Ұстаздан шәкірт озар.

  4. Инемен құдық қазғандай.

Y.

1) Әр жұп септікке байланысты ертегі құрастырады.

2) Аудармашылар сайысы. Екі қатардағы оқушыларға біршеше сөйлемдер жазылған карточкалар беріледі. Сөйлемдерді аударып, септік жалғауларын атаулары керек.

І топ:

На столе лежит тетрадь. Я сегодня ходила в магазин. В городе много красивых парков.

ІІ топ:

На вокзале много людей. Самат вчера ходил в музей. В школе большая библиотека.

3) «Жеті септік» өлеңін оқып, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқы. Орысша берілген сөзді қазақ тіліне аудар.

Қорытындылау кезеңі. Рефлексия.

Оқушыларға сұрақтар қойылады. Олар ауызша жауап берулері қажет. Сол арқылы бүгінгі сабақты пысықтау.

  1. Бүгін кім кезекші?

  2. Мынау кімнің күнделігі?

  3. Оқушылар қайда бара жатыр?

  4. Мұғалім нені түсіндірді?

  5. Кезекшілер кестесі кімде?

  6. Кітапты қайдан алдың?

  7. Стадионға дейін немен баруға болады?

YІ . Үй жұмысы:

Септік жалғаулары бар мақал- мәтел тауып жазып, жаттап келу. (5)

YІІ. Бағалау.
















































ссептіктерді қайталау
  • Другое
Описание:

Қазақ тілі 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Септіктерді қайталау. Практикалық жұмыс.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтарда алған білімдерін қорытындылау, тақырып

-қа байланысты тапсырмалар беру арқылы білімдерін тексеру, бағалау.

Дамытушылық: Жеке тұлғаның бойында талдау, салыстыра білу қабілетін дамыту.Тақырып

бойынша әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы пәнге деген

қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Тіл үйренуге,меңгеруге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білімді жүйелеу, жинақтау,қорыту.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап,карточкамен жұмыс,ауызша жұмыс,тақтада жұмыс,жұппен

жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: карточкаоар, интерактивті тақтаны пайдалану.

Сабақтың барысы: І .Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу;

Оқушыларды түгендеу;

ІІ Үй тапсырмасын тексеру;

Назарларын сабаққа аударту;

ІІІ. Сабақтың мақсатын айту.

  • 1)Сұрақ- жауап

Өткенді еске түсіру үшін оқушыларға пысықтау сұрақтары қойылады.

1)Зат есім дегеніміз не?

2)Кім? Сұрағы қандай сөздерге қойылады?

3)Не? Сұрағы ұандай сөздерге қойылады?

4)Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?

5)Септік жалғауының неше түрі бар?

6)Ал орыс тілінде неше түрі бар?

А) Оқушыларға карточкалар таратылып беріледі. Онда сөздер берілген сол сөздерді екі бағанға

бөліп айтулары қажет.

Оқушы, піл,суретші, сиыр, ит, мұғалім, ғалым, мысық, қыз, кітап, арыстан, дәрігер, мектеп, аспаз.

  • 2)«Септік жарысы» ойын.

Тақтада екі қатар сөздер жазылған.Әр қатарға бір баладан келіп бір сөздің жалғауын жазуы керек. Қай қатар тез, жылдам жауап берсе, сол қатар жеңімпаз.

І қатар ІІ қатар

Көше Қала

Орман Кітабы

Кезекші балалар

Үйлер мектеп

Дәптер оқушы


Телефон компьютер

1)Оқушыларға сөйлемдер көрсетіледі. Оқушылар ондағы көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын жалғап жазулары кекрек.

1.Мен Ләзатпен киноға бардым. 2. Сен Мұратпен Алматыға барасың ба? 3.Қаламқас шешесімен қонаққа барды. 4. Біз автобусқа отырып үйге жеттік.5.Жолға шығып таксиге отырдық. 6. Мен үйден шығып мектепке бардым.

ІY.

-Жеті санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?

-Оқушылардың жауабын тыңдау.

А) Ендеше тақтада тұрғансептіктердің қасына апта күндерін ретімен қойып, сол септіктің жалғауын жазыңдар.

А.с Дүйсенбі

І.с Сейсенбі

Б.с Сәрсенбі

Т.с Бейсенбі

Ж.с Жұма

Ш.с Сенбі

К.с Жексенбі

Б) Балалар, қазақ халқында мақал- мәтелдер өте көп. Олардың тақырыптары, тапқырлығы сан алуан түрлі; Бүгін біз білім мен өнер тақырыбына берілген мақал- мәтеғлдерді оқып, асты сызылған сөздердің қай септікте тұрғанын ауызша айтайық.

1) Оқу- білім бұлағы,
Білім өмір шырағы.

2) Білімдінің алды жарық

Білімсіздің күні ғаріп.

3)Өнерліге өлім жоқ

Жалқауға жарық жоқ

2)Өнерді үйрен де жирен

3)Ұяда не көрсең , ұшқанда соны аларсың.

4)Ұстаздан шәкірт озар.

5)Инемен құдық қазғандай.

Y.

1) Әр жұп септікке байланысты ертегі құрастырады.

2) Аудармашылар сайысы. Екі қатардағы оқушыларға біршеше сөйлемдер жазылған карточкалар беріледі. Сөйлемдерді аударып, септік жалғауларын атаулары керек.

І топ:

На столе лежит тетрадь. Я сегодня ходила в магазин. В городе много красивых парков.

ІІ топ:

На вокзале много людей. Самат вчера ходил в музей. В школе большая библиотека.

3) «Жеті септік» өлеңін оқып, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқы. Орысша берілген сөзді қазақ тіліне аудар.

Қорытындылау кезеңі. Рефлексия.

Оқушыларға сұрақтар қойылады. Олар ауызша жауап берулері қажет. Сол арқылы бүгінгі сабақты пысықтау.

1.Бүгін кім кезекші?

2.Мынау кімнің күнделігі?

3.Оқушылар қайда бара жатыр?

4.Мұғалім нені түсіндірді?

5.Кезекшілер кестесі кімде?

6.Кітапты қайдан алдың?

7.Стадионға дейін немен баруға болады?

YІ . Үй жұмысы:

Септік жалғаулары бар мақал- мәтел тауып жазып, жаттап келу. (5)

YІІ. Бағалау.

Автор Сагандыкова Жана Жанымхановна
Дата добавления 25.04.2015
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 495
Номер материала 58245
Скачать свидетельство о публикации
