Главная / Физкультура / средах с низким энергопотреблением, скорость, развития потенциала

средах с низким энергопотреблением, скорость, развития потенциала

hello_html_m5ec93aa9.gifhello_html_m5ec93aa9.gifDərs

Mövzu: Aşağı ətrafların sürət-güc qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi.


Standartlar:

1.1.1.Hərəki fəaliyyətin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat verir;

2.1.1. Sıra və ümuminkişaf hərəkətlərini yerinə yetirir;

2.1.5. Sürət-güc qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları, estafetləri, kombinə olunmuş

estəfetləri və xüsusi hərəkətləri zəruri rejimdə və həcmdə yerinə yetirir;

3.1.4. Hərəkətlərin və oyunların icrası prosesində sürət-güc nmayiş etdirir.

4.1.1. Hərəki fəaliyyət zamanı məqbul davranış nümayiş etdirir.


Məqsəd: Sürət-güc qabiliyyətinin inkişafı etdirilməsi.


Dərsin vəzifələri:

  1. Sürət-güc qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək

  2. Sürət-güc qabiliyyəti onu inkişaf etdirən hərəkətlər, oyunlar, estafetlər, kombinələşmiş estafetlər haqqında məlumat vermək;

2. Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları, estafetləri təşkil etmək və keçirmək;

3. Şagird fəaliyyətini tənzimləmək və qiymətləndirmək.


Fəndaxili inteqrasiya: 1.1., 2.1., 3.1., 4.1.


İş forması: kollektiv, qrup, fərdi.


İş üsulu: izah, hərəki təfəkkürün formalaşdırılması, nümayiş etdirmək, təkrar.

Resurslar: -müxtəlif istiqamətli çoxsaylı sıçrayışlar;

-sıçrayışlar, təkrar sıçrayışlar daxil edilmiş oyunlar və estafetlər;

-yerindən, kiçik qaçışdan uzunluğa, maneələr üzərindən tullanmalar.


Zəruri avadanlıq və ləvazimatlar: fit, saniyəölçən, təbaşir, ruletka, piramida, bayraqcıqlar, oyunun sxemi.






Dərsin gedişi:

Giriş hissə:3-5 dəq.


Bir cərgədə düzülüş, raport, salamlaşmaq.


Motivasiya:



Uşaqlar şəkildə gördüyünüz idmançılar nə edirlər?


Hər hansı hündürlüyə tullanmaq üçün insana nə lazımdır?


Sürət-güc qabiliyyəti bizə nə üçün lazımdır?




Tədqiqat sualı: Hansı hərəkətlərdən istifadə etmək lazımdır ki sürət-güc qabiliyyətimiz artsın?




İnformasiya təminatı: sürət-güc qabiliyyəti, onun fiziki hazırlıq üçün əhəmiyyəti, bu qabiliyyətin insanın gündəlik həyatında və sağlamlığındakı rolu, şagirdlərdə sürət-güc qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün dərslərdə istifadə olunacaq hərəkətlər, oyunlar haqqında məlumat vermək.






Hazırlayıcı hissə:8-10 dəq.


Sıra fəndləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar. Seyrəlmə.


Ümuminkişaf hərəkətləri:


scan0070







Ç.V. – Ə.D.

1-4s. Yerində pəncələr üzərində addımlayaraq, qollar yuxarı.

5-8s. Adı addımlarla addımlamaq, qollar aşağıda.




scan0074

Ç.V. – Üzü üstə uzanaraq qollar aşağıda.

1-2s. Beli açmaqla baş, qollar ayaqlar

arxayanəfəs almaq.

3-4s. Ç.V. –nəfəsi vermək.








scan0071


Ç.V. – Ə.D.

1s. Qollar irəlidə əl çalmaq.

2s. Qollar arxada əl çalmaq.

3s. Qollar irəlidə əl çalmaq.

4s. Ç.V.






scan0072

Ç.V. – Ayaqlar dar aralı duruş qollar irəlidə,

barmaqlar bükülü.

1s. İrəli əyilməklə yarım oturuş, qollar aşağı arxada - nəfəsi vermək.

2s. Ç.V. - nəfəs almaq.



scan0075

Ç.V. –Dizlər üzərində dayaq.

1s. Qolları büküb sinəni

döşəməyə toxundurmaq.

2s. Ç.V.



scan0073






Ç.V. – Ə.D. Əllər arxada.

1s. Sol ayağı bükərək dizi yuxarı

qaldırmaq.

2s. Ayaq irəlidə, pəncəni dartmaq.

3s. Ayağı saxlamaq.

4s. Ç.V.


Əsas hissə: 20-25 dəq.


Hazırlayıcı hərəkətlər:


Tək qıçın təkanı ilə (sağ ya sol) çoxsaylı tullanmalar. Diqqət daha çox irəliyə hərəkətə yönəldilir.сканирование0123

Yarım oturuşdan iki qıçın təkanı ilə uzunluğa tullanmalar.сканирование0124

сканирование0125

Oturuşdan irəliyə

çoxsaylı tullanmalar.



Hər iki qıçın təkanı ilə irəliyə yanlara tullanma. сканирование0120

Hər iki qıçın təkanı ilə sağa-sola çoxsaylı tullanmalar.сканирование0122


Şagirdlər üz-üzə oturuşda сканирование0130

bir-birinin əllərindən tuturaq ayaqların təkanı ilə yuxarıya tullanırlar.








Əsas hərəkət:


Meydançada bir-birindən 6-8 m məsafədə paralel iki start xətləri çəkilir. Start xətlərinin tən ortasından finiş xətti çəkilir. Sinif hər birində cüt saylı şagird olan komandalara bölünür start xəttinin arxasında bir sırada düzülürlər. Komandaların birinci iki iştirakçılarından ikincisi birincinin ayaq pəncəsindən tutur. Start komandası ilə yarışan cütlüklər qeyd olunan vəziyyətdə hoppanmaqla finiş xəttini keçməyə çalışırlar. Finiş xəttini daha tez keçən cütlük öz komandasına bir xal qazandırır. Birinci cütlük finiş xəttini keçən kimi ikinci cütlüklər yarışa başlayır. Daha çox xal toplayan komanda qalib hesab olunur. сканирование0309

Meydançada bir-birindən 6-8 m məsafədə start dönmə xətləri çəkilir. Sinif hər birində 6-8 şagird olan komandalara bölünür. Komandaların birinci iki iştirakçıları arxadakı şagird əllərini qarşıdakının çiyininə qoymaqla, start xəttinin arxasında oturuş vəziyyətində dururlar. Start komandası ilə yarışan cütlüklər qeyd olunan vəziyyətdə hoppanmaqla dönmə xəttinə çatırlar, dönərək hoppanmaqla komanda yoldaşlarına tərəf qayıdırlar. Start xəttini keçdikdə yarışacaq ikinci cütlüklər oyunu davam etdirirlər. Daha tez start vəziyyətinə qayıdan komanda qalib hesab olunur. сканирование0308

Start xəttindən 4-5m aralıda diametri 1m olan iki dairə çəkilir. Komandalar start xəttində sırada düzülürlər. Hər komanda qarşısında bir top qoyulur (şagirdlərin hazırlıq səviyyəsindən asılı olaraq topun çəkisi müəyyənləşdirilir). Start siqnalı ilə birinci iştirakçılar ayaqları arasında topu sıxaraq iki qıçın təkanı ilə tullanaraq dairəyə çatırlar. Topu dairənin mərkəzinə qoyur, dayaqlı uzanış vəziyyətində ayaqlarını topun üzərinə qoyur. Qolların köməyi ilə dairə boyu tam fırlanır, topu götürüb yenidən əvvəlki qayda ilə start xəttinə qayıdır, oyunu davam etdirmək üçün topu iştirakçı yoldaşına verir. Hərəkətləri daha tez yerinə yetirən komanda qalib gəlir. сканирование0055


2

Tamamlayıcı hissə: 3-5 dəq.


Qolların müşayəti ilə tənəffüs hərəkətləri. Qolların və ayaqların sirkələndirilməsilə boşaldılması.


Qiymətləndirmə:


Zəif

Orta

Yüksək

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətlərinin və oyunlarının icrası qüsurludur.

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətlərin və oyunlarının icrasında kiçik qeyri-dəqiqliyə yol verir.

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətləri və oyunları nümunələrə müvafiq icra edir.






Zəif

Orta

Yüksək


Hərəki fəaliyyəti inamsızdır.


Hərəki fəaliyyəti zamanı yoldaşları ilə ünsiyyət qurur.


Hərəki fəaliyyəti zamanı əzimkarlıq və qətiyyətlilik nümayiş etdirir.


Ev tapşırığı; oturaq vəziyyətdən irəliyə çox saylı tullanma. 8-10 dəfə




средах с низким энергопотреблением, скорость, развития потенциала
  • Физкультура
Описание:

 

Dərs

 

Mövzu: Aşağı ətrafların sürət-güc qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi.

 

 

 

Standartlar:

 

1.1.1.Hərəki fəaliyyətin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat verir;

 

2.1.1. Sıra və  ümuminkişaf  hərəkətlərini yerinə yetirir;

 

2.1.5. Sürət-güc qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları, estafetləri, kombinə olunmuş

 

          estəfetləri      xüsusi hərəkətləri zəruri rejimdə və həcmdə yerinə yetirir;

 

3.1.4. Hərəkətlərin və oyunların icrası prosesində sürət-güc nmayiş etdirir.

 

4.1.1. Hərəki fəaliyyət zamanı məqbul davranış nümayiş etdirir.

 

 

 

Məqsəd: Sürət-güc qabiliyyətinin inkişafı etdirilməsi.

 

 

 

Dərsin vəzifələri:

 

1.     Sürət-güc qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək

 

2.     Sürət-güc qabiliyyəti onu inkişaf etdirən hərəkətlər, oyunlar, estafetlər, kombinələşmiş estafetlər haqqında məlumat vermək;

 

2. Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları,      estafetləri təşkil etmək və keçirmək;

 

       3. Şagird fəaliyyətini tənzimləmək və qiymətləndirmək.

 

 

 

Fəndaxili inteqrasiya: 1.1., 2.1., 3.1., 4.1.

 

 

 

İş forması: kollektiv, qrup, fərdi.

 

 

 

İş üsulu: izah, hərəki təfəkkürün formalaşdırılması, nümayiş etdirmək, təkrar.

 

Resurslar: -müxtəlif istiqamətli çoxsaylı sıçrayışlar;

 

                   -sıçrayışlar, təkrar sıçrayışlar daxil edilmiş oyunlar və estafetlər;

 

                   -yerindən, kiçik qaçışdan uzunluğa, maneələr üzərindən tullanmalar.

 

 

 

Zəruri avadanlıq və ləvazimatlar: fit, saniyəölçən, təbaşir, ruletka, piramida, bayraqcıqlar, oyunun sxemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dərsin gedişi:

 

Giriş hissə:3-5 dəq.

 

 

 

Bir cərgədə düzülüş, raport, salamlaşmaq.

 

 

 

Motivasiya:

 

 

 

 

 

Uşaqlar şəkildə gördüyünüz idmançılar nə edirlər?

 

 

 

Hər hansı hündürlüyə tullanmaq üçün insana nə lazımdır?

 

 

 

Sürət-güc qabiliyyəti bizə nə üçün lazımdır?

 

 

 

 

 

 

 

Tədqiqat sualı: Hansı hərəkətlərdən istifadə etmək lazımdır ki sürət-güc qabiliyyətimiz artsın?

 

 

 

 

 

 

 

İnformasiya təminatı: sürət-güc qabiliyyəti, onun fiziki hazırlıq üçün əhəmiyyəti, bu qabiliyyətin insanın gündəlik həyatında və sağlamlığındakı rolu, şagirdlərdə sürət-güc qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün dərslərdə istifadə olunacaq hərəkətlər, oyunlar haqqında məlumat vermək.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayıcı hissə:8-10 dəq.

 

 

 

Sıra fəndləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar. Seyrəlmə.

 

 

 

Ümuminkişaf hərəkətləri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ç.V. – Ə.D.

1-4s. Yerində pəncələr üzərində addımlayaraq, qollar yuxarı.

5-8s. Adı addımlarla addımlamaq, qollar aşağıda.

 

 

 

 

Ç.V. – Üzü üstə uzanaraq qollar aşağıda.

 1-2s. Beli açmaqla baş, qollar ayaqlar

 arxayanəfəs almaq.

 3-4s. Ç.V. –nəfəsi vermək.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ç.V. – Ə.D.

1s. Qollar irəlidə əl çalmaq.

2s. Qollar arxada əl çalmaq.

3s. Qollar irəlidə əl çalmaq.

4s. Ç.V.

 

 

 

 

 

 

Ç.V. – Ayaqlar dar aralı duruş qollar irəlidə,

                     barmaqlar bükülü.

1s. İrəli əyilməklə yarım oturuş, qollar aşağı arxada - nəfəsi vermək.

 2s. Ç.V. - nəfəs almaq.

 

 

 

Ç.V. –Dizlər üzərində dayaq.

1s.  Qolları büküb sinəni

        döşəməyə toxundurmaq.

  2s. Ç.V.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ç.V. – Ə.D. Əllər arxada.

        1s. Sol ayağı bükərək dizi yuxarı

              qaldırmaq.

         2s. Ayaq irəlidə, pəncəni dartmaq.

         3s. Ayağı saxlamaq.

         4s. Ç.V.

 

 

 

Əsas  hissə: 20-25 dəq.

 

 

 

Hazırlayıcı hərəkətlər: 

 

 

 

Tək qıçın təkanı ilə (sağ ya sol) çoxsaylı tullanmalar. Diqqət daha çox irəliyə hərəkətə yönəldilir.

Yarım oturuşdan iki qıçın təkanı ilə uzunluğa tullanmalar.

 

Oturuşdan irəliyə

çoxsaylı tullanmalar.

 

 

Hər iki qıçın təkanı ilə irəliyə yanlara tullanma.     

Hər iki qıçın təkanı ilə sağa-sola çoxsaylı tullanmalar.

 

Şagirdlər üz-üzə oturuşda

bir-birinin əllərindən tuturaq  ayaqların təkanı ilə yuxarıya tullanırlar.

 

                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Əsas hərəkət:

 

 

 

Meydançada bir-birindən 6-8 m məsafədə paralel iki start xətləri çəkilir. Start xətlərinin tən ortasından finiş xətti çəkilir. Sinif hər birində cüt saylı  şagird olan komandalara bölünür start xəttinin arxasında bir sırada düzülürlər.  Komandaların birinci iki iştirakçılarından ikincisi birincinin ayaq pəncəsindən tutur. Start komandası ilə yarışan cütlüklər qeyd olunan vəziyyətdə hoppanmaqla finiş xəttini keçməyə çalışırlar. Finiş xəttini daha tez keçən cütlük öz komandasına bir xal qazandırır. Birinci cütlük finiş xəttini keçən kimi ikinci cütlüklər yarışa başlayır. Daha çox xal toplayan komanda qalib hesab olunur. 

Meydançada bir-birindən 6-8 m məsafədə start dönmə xətləri çəkilir. Sinif hər birində 6-8 şagird olan komandalara bölünür.  Komandaların birinci iki iştirakçıları arxadakı şagird əllərini qarşıdakının çiyininə qoymaqla, start xəttinin arxasında oturuş vəziyyətində dururlar. Start komandası ilə yarışan cütlüklər qeyd olunan vəziyyətdə hoppanmaqla dönmə xəttinə çatırlar, dönərək hoppanmaqla komanda yoldaşlarına tərəf qayıdırlar. Start xəttini keçdikdə yarışacaq ikinci cütlüklər oyunu davam etdirirlər. Daha tez start vəziyyətinə qayıdan komanda qalib hesab olunur. 

Start   xəttindən 4-5m aralıda diametri 1m olan iki dairə çəkilir. Komandalar start xəttində sırada düzülürlər. Hər komanda qarşısında bir top qoyulur (şagirdlərin hazırlıq səviyyəsindən asılı olaraq topun çəkisi müəyyənləşdirilir). Start siqnalı ilə birinci iştirakçılar ayaqları arasında topu sıxaraq iki qıçın təkanı ilə tullanaraq dairəyə çatırlar. Topu dairənin mərkəzinə qoyur, dayaqlı uzanış vəziyyətində ayaqlarını topun üzərinə qoyur. Qolların  köməyi ilə dairə boyu tam fırlanır, topu götürüb yenidən əvvəlki qayda ilə start xəttinə qayıdır, oyunu davam etdirmək üçün topu iştirakçı yoldaşına verir. Hərəkətləri daha tez yerinə yetirən komanda qalib gəlir.

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Tamamlayıcı hissə: 3-5 dəq.

 

 

 

 

 

Qolların müşayəti ilə tənəffüs hərəkətləri.  Qolların və ayaqların sirkələndirilməsilə boşaldılması.

 

 

 

Qiymətləndirmə:

 

 

 

Zəif

Orta

Yüksək

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətlərinin və oyunlarının icrası qüsurludur.

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətlərin və oyunlarının icrasında kiçik qeyri-dəqiqliyə yol verir.

Aşağı ətraf əzələlərinin sürət-güc qabiliyyətinə aid hərəkətləri və oyunları nümunələrə müvafiq icra edir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zəif

Orta

Yüksək

 

Hərəki fəaliyyəti inamsızdır.

 

Hərəki fəaliyyəti zamanı yoldaşları ilə ünsiyyət qurur.

 

Hərəki fəaliyyəti zamanı əzimkarlıq və qətiyyətlilik nümayiş etdirir.

 

 

 

 Ev tapşırığı; oturaq vəziyyətdən irəliyə çox saylı tullanma. 8-10  dəfə

 

 

 

 

 

 

 

Автор   Гусейнов   Гусейн Амиргусейн
Дата добавления 20.01.2015
Раздел Физкультура
Подраздел Конспекты
Просмотров 287
Номер материала 54460
Скачать свидетельство о публикации
