Батыс
Қазақстан облысы
Орал
қаласы
№
14 жалпы орта білім беретін мектеп
Бастауыш
сынып мұғалімі Есенбаева Захот Болатовна
Пәні:
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Сұраулы
сөйлем
Мақсаты:
а/ Оқушылардың өткен білімдерін пысықтай отырып, сұраулы сөйлем мен оның оқылу
интонациясы мен тыныс белгісін меңгерту
ә/ адамгершілікке,
инабаттылыққа, сұрақ қоя білуге, мәдениеттілікке , тілді сүюге тәрбиелеу;
б/ тез ойлау, сөйлеу қабілеттерін,
танымдарын дамыту
Сабақтың түрі:
аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
сұрақ- жауап, топпен жұмыс, мәтінмен жұмыс ,
Көрнекілігі:
кестелер: үлестірмелі топшамалар
Сабақтың барысы:
І . Ұйымдастыру бөлімі. Балалармен
сәлемдесу, топқа бөлу , топ ережесін пысықтау, белсенді оқушылардың жүлдызша
арқылы бағаланатынын ескерту .
ІІ . Үй тапсырмасын сұрау .
Не білдік?
а/ Сұрақтар қою арқылы өткен тапсырмаларға
шолу жасау . /әр топ бойынша /
ІІІ . Жаңа сабақ Кестемен
жұмыс:
әр топқа сөйлемдер беріп, топта оқытып,
талдату, ерекшеліктерін айту.
1- топ
Біз бүгін тарихи- өлкетану мұражайына саяхатқа бардық
2- топ
- Сен қайдан келесің?
-
Алматыдан.
-
Алматыдан?
3- топ
Қазақстан –Республикам менің!
Сөйлемдерді талдау арқылы ереже құрастыру
. Сұраулы сөйлем дегеніміз -- ...........
4.Жаттығулар орындау . Оқулықпен жұмыс. 1-
жаттығуды ауызша орындау.Хабарлы сөйлемдерді сұраулы сөйлемге айналдыр. Әжем
бүгін қаладан келеді. Сөмкемде оқу құралдары бар. Аула ішін тазаладық .
Сенбілік сенбі күні болады.
Ойланайық! 2 - жаттығу. Жазбаша
орындау. Сұраулы сөйлемдерді теріп жазу .
Күз келді. Жапырақтар сарғайып жерге түсе
бастады. Сенің саябаққа барғы келе ме? Кіммен барғы келеді? Бүгін алғашқы
қоңырау мерекесі. Мен қоңырау соқтым. Мереке әсерлі өтті ме?
Шығармашылық тапсырма: сурет бойынша
сұраулы сөйлемдерді қатыстырып мәтін құрастыру.
IV. Рефлексия.
Біз не үйрендік ?
V. Бағалау .сабаққа
белсене қатысып, көп жұлдызша алған оқушыларды бағалау
VI.Үйге тапсырма. Сұраулы
сөйлемдерді қатыстырып диалог құру
VII. Қорытындылау.
Пәні: Әдебиеттік
оқу
Сабақтың
тақырыбы: Қайраттың жазу дәптерінен
Сабақтың мақсаты: а/Мәтінді түсініп оқуға
төселдіру
ә/ Сұрақ-жауап арқылы өз ойын айтуға,
ойлай білуге, қорытынды жасауға шыңдау
б/Қатесіз ,дұрыс оқуға жаттықтырып,
құстарға қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі:
ІІ Тез ойла жаттығулары: /Жаттаған
мақал-мәтелдер/
а/«Қыс» сипаттау
ә/Оқыған өлеңдері туралы /айту/
б/Ақынның ойын қорытындылау
ІІІ Жаңа сабақ :
а/ топпен жұмыс: Ой қозғау ; Алда
қандай мереке келе жатыр?
Тәуелсіздікке
үлес қосқан кімдерді білесіңдер?
Қорытындылау:
4.Оқулықпен жұмыс:
а/ Мәтіндіоқу
ә/Талдау
б/қорытындылау:
5. Дәптермен жұмыс:а/ Кім шапшаң?/
Сөздерге көркем сөз тап:
ә/Сөздікпен жұмыс
6« Ойнайық та, ойлайық!» Өлең құрастыру
/суреттерге қарап/-----
7.Гүлденген Қазақстан! атты сурет салу,
әңгімелеу
8.Рефлексия: Қорытынды: Ой түю, мақалмен
дәлелдеу/ 9. Бағалау. Үйге тапсырма
Сабақтың тақырыбы: Қаламұш, туш,
көмірмен суретКүні:8.12.14ж.
Мақсаты: Қаламұш, туш, көмірмен сурет
салу туралы туралы түсінік беріп,оны бейнелеу тәсілдерін түсіндіру
ә/Оқушылардың сурет әлеміне деген
сезімдерін ояту.
б/Оқушыларды бейнелеу өнеріне деген
ынталарын одан әрі қызықтыру
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі:
ІІ Суреттер бойынша/ әр топты тыңдау
ІІІ Жаңа сабақ:
Қаламұш туш көмір
Қандай?
Өздері ұнатқан жануарлар жанрын бейнелеу
жұмыстары:
Қорытынды:
4.Оқулықпен жұмыс:
5.Жұмыс кезеңі . оқушылардың жұмысқа
кірісуі:
6.Оқушылардың жұмыстарын бақылау
7. Қорытынды.
Үйге тапсырма: