Главная / Украинский язык / Спільнокореневі слова. Корінь слова .

Спільнокореневі слова. Корінь слова .

Урок 36

Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова .

Мета: формувати в учнів уміння добирати спільнокореневі слова, виділяти їх з тексту, визначати корінь слова, збагачувати словни- ковий запас; розвивати мовне чуття, мовлення; виховувати повагу до людей різних професій, шанобливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

Організація класу до уроку

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (Впр. 167)

Прочитайте текст. Чи є в ньому слова, вжиті в переносному значенні? (Ліс шепоче, барабанить, клацає.)

Як ви їх розумієте?

Назвіть слова з тексту з коренем дощ.

Які головні члени ви визначили у виділеному реченні?

Встановіть у ньому зв'язки слів.

Фронтальне опитування

Що таке корінь? Закінчення? Основа?

З яких частин може складатися основа?

Яка частина слова є обов'язковою?

Вивчення нового матеріалу

Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми будемо добирати спільнокореневі слова, ви- значати в них корінь.

Робота в групах (Впр. 168)

Які слова називаються спільнокореневими (або спорід- неними)? (Спільнокореневі слова мають дві ознаки: спільну ча- стину — корінь і спільне в значенні.)

Як же визначити корінь у будьякому слові? (Для цього треба дібрати кілька споріднених слів, а потім визначити корінь.)

Кожна група вибирає по 2 слова із записаних на дошці й добирає до них споріднені слова, виділяючи корінь.

Їзда, квіти, казка, голод, голос, метал, шч, мова.

Прочитайте спільнокореневі слова.

Спостереження за лексичним значенням спільнокореневих слів (Впр. 171)

Розгляньте малюнки, прочитайте підписи під ними.

Що означає кожне зі слів?

Як можна назвати всі ці слова? Дуб, дубок, дубняк, дубовий, ддубова 4. Каліграфічна хвилинка

Дубовий ліс зветься дібровою. Ліс (що робить?) зветься; ліс (який?) дубовий; зветься (чим?) дібровою.

Закріплення вивченого матеріалу

Фізхвилинка

Раз! Два! Час вставати:       

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.



Робота з текстом (Впр. 169). Знаходження споріднених слів у тексті

Прочитайте текст. Визначте його тему й мету.

Про людей якої професії йдеться в тексті?

Який заголовок можна дібрати до тексту?

Випишіть споріднені слова з тексту.

Будівельникам, будувати, будівельний, будівельник, будинок.

Яке слово «зайве» в цьому рядку? (Будівельникам. Тому що це — форма слова будівельник. А завдання було — виписати спільнокореневі слова, а не різні форми одного слова.)

Яка професія приваблює вас? Чому?

Робота над віршем (Впр. 170) Проблемне запитання

Чи можна вважати спільнокореневими слова білка і біла? Доведіть свою думку.

Доберіть спільнокореневі до кожного з цих слів. Білка, білочка, білченя;

біла, білизна, біленький, біліти, білявий, білило, забіліла. Висновок. Слова білка і біла не є спорідненими, бо в них різні корені й різне значення.

Гра «Утвори слово»

I команда II команда III команда

Море — Шпак — Хмара —



Перевірка виконання. Підбиття підсумків

Підсумок уроку

Які слова називають спільнокореневими?

Як визначити корінь?

Домашнє завдання Вправа 172, С. 75.



Спільнокореневі слова. Корінь слова .
  • Украинский язык
Описание:

Урок 36

Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова .

Мета: формувати в учнів уміння добирати спільнокореневі слова, виділяти їх з тексту, визначати корінь слова, збагачувати словни- ковий запас; розвивати мовне чуття, мовлення; виховувати повагу до людей різних професій, шанобливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

Організація класу до уроку

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (Впр. 167)

Прочитайте текст. Чи є в ньому слова, вжиті в переносному значенні? (Ліс шепоче, барабанить, клацає.)

Як ви їх розумієте?

Назвіть слова з тексту з коренем дощ.

Які головні члени ви визначили у виділеному реченні?

Встановіть у ньому зв'язки слів.

Фронтальне опитування

Що таке корінь? Закінчення? Основа?

З яких частин може складатися основа?

Яка частина слова є обов'язковою?

Вивчення нового матеріалу

Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми будемо добирати спільнокореневі слова, ви- значати в них корінь.

Робота в групах (Впр. 168)

Які слова називаються спільнокореневими (або спорід- неними)? (Спільнокореневі слова мають дві ознаки: спільну ча- стину — корінь і спільне в значенні.)

Як же визначити корінь у будьякому слові? (Для цього треба дібрати кілька споріднених слів, а потім визначити корінь.)

Кожна група вибирає по 2 слова із записаних на дошці й добирає до них споріднені слова, виділяючи корінь.

Їзда, квіти, казка, голод, голос, метал, шч, мова.

Прочитайте спільнокореневі слова.

Спостереження за лексичним значенням спільнокореневих слів (Впр. 171)

Розгляньте малюнки, прочитайте підписи під ними.

Що означає кожне зі слів?

Як можна назвати всі ці слова? Дуб, дубок, дубняк, дубовий, ддубова 4. Каліграфічна хвилинка

Дубовий ліс зветься дібровою. Ліс (що робить?) зветься; ліс (який?) дубовий; зветься (чим?) дібровою.

Закріплення вивченого матеріалу

Фізхвилинка

       Раз! Два! Час вставати:       

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.

 

Робота з текстом (Впр. 169). Знаходження споріднених слів у тексті

Прочитайте текст. Визначте його тему й мету.

Про людей якої професії йдеться в тексті?

Який заголовок можна дібрати до тексту?

Випишіть споріднені слова з тексту.

Будівельникам, будувати, будівельний, будівельник, будинок.

Яке слово «зайве» в цьому рядку? (Будівельникам. Тому що це — форма слова будівельник. А завдання було — виписати спільнокореневі слова, а не різні форми одного слова.)

Яка професія приваблює вас? Чому?

Робота над віршем (Впр. 170) Проблемне запитання

Чи можна вважати спільнокореневими слова білка і біла? Доведіть свою думку.

Доберіть спільнокореневі до кожного з цих слів. Білка, білочка, білченя;

біла, білизна, біленький, біліти, білявий, білило, забіліла. Висновок. Слова білка і біла не є спорідненими, бо в них різні корені й різне значення.

Гра «Утвори слово»

I команда       II команда     III команда

Море —         Шпак —         Хмара —

школа —        малий —        ліс —

калина —       сніг —            садити —

листок —       хліб —            яблуня —

осінь —          зима —           весняний —

клас —           день —           кущ —

сонний —      мудрий —      фруктовий —

молодий —    розумний —  мед —

Перевірка виконання. Підбиття підсумків

Підсумок уроку

Які слова називають спільнокореневими?

Як визначити корінь?

Домашнє завдання Вправа 172, С. 75.

 

 

Автор Ахмадєєва Світлана Миколаївна
Дата добавления 07.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 5108
Номер материала 40779
Скачать свидетельство о публикации
